Контейнерні перевезення: перший пішов!
Транспортну громадськість сколихнула новина про початок морських контейнерних перевезень до портів Великої Одеси. Чому це лише маленька перемога на фоні тотальної «зради».
"Перший пішов". Звичайно, окремо слід розслідувати, чому перші суднозаходи навіть не плануються до державних портів Одеси, Чорноморська. Хоча в Одеському порту 2 спеціалізовані контейнерні термінали на державних причалах, у Чорноморську один такий самий, але гігантський за своїми можливостями та пропускною спроможністю. Але... Мабуть, такий бізнес-клімат для контейнерних перевізників вдалося створити АМПУ та МІУ за всі останні роки свого “керування” контейнерною галуззю, що “краще подалі”.
Читайте також: Верблюдизація єЧерги - показова корупційна схема для України
Нехай це буде темою майбутніх розслідувань. Хтось повинен запитати у “керівників галузі”: “А що ж це ви наробили, куди реально “провалили” десятки мільярдів державних коштів?”. Все йде до того, що саме контейнерні термінали Одеси та Чорноморська ще довго стоятимуть музейними пам'ятками портової роботи України, а контейнеровози попливуть до приватного рибного, чи до приватного терміналу в порту Південний.
За традицією швидко "пройдусь" чергами вантажівок на західних кордонах. Стоять. Не має значення: контейнеровози, фури, цистерни, негабарити або щось інше. Вистоюють тижнями тисячі наших далекобоїв (на 9 квітня):
-
- кордон з Угорщиною - затримка вантажівок в очікуванні проїзду -16 діб
-
- кордон зі Словаччиною - затримка вантажівок в очікуванні проїзду -18 діб
-
- кордон з Молдовою - затримка вантажівок в очікуванні проїзду -8 діб
-
- кордон з Румунією - затримка вантажівок в очікуванні проїзду -13 діб.
Польщу не вказую, тому що, якщо простоям на кордоні з Польщею є пояснення, то простоям вантажівок на інших кордонах, виразних пояснень взагалі немає. Окрім того, що “Е-черга” активно розвивається і за державний рахунок вже влаштовує до себе операторів з іноземною мовою, залучаючи водіїв інших країн, ставати в безглузду та багатотижневу українську чергу. На всіх кордонах чергу. Вантажівкам, автобусам, легковим машинам. "Черговість" якась.
Читайте також: Україна програє логістичну війну на кордонах. Чому бардак на погранпереходах - штучний і умисний
І з цим ми до Європи збираємось?
А зробити так, щоб черг не було, думки до голови не спадають чиновникам від держави?
Згадую, як працювали контейнерні перевізники ще недавно, до війни. Доводилося багато писати. Погано працювали: хабарі, хабарі, хабарі.
Наприклад таблиця “контейнерної роботи” в Одеській портовій митниці ще недавно.
Хабарі задля оформлення у портовій митниці:
-
Візування наряду - від 5 до 10 USD за один контейнер;
-
Оформлення CMR у ВКДВ - від 10 до 20 USD за один контейнер;
-
Оформлення пп/пд. им-40 - від 20 до 50 USD за один контейнер;
-
Прискорення оформлення (протягом 1 години після надання документів) - 50 USD за контейнер;
-
Оформлення при виявленні вагових невідповідностей: при фактичній вазі менше заявленої 50 USD за кожну неповну тону вантажу, при фактичній вазі більше заявленої 100 USD за кожну неповну тону вантажу;
-
Відміна придуманого догляду - 50-500 USD за контейнер:
-
Відміна придуманого догляду з 100% вивантаженням - 500-1000 USD законтейнер."
Ці витрати (побори) були наведені у листі профспілки експедиторів начальнику Одеської митниці з такими поясненнями:
"Інформуємо про те, що у випадку відмови у оплаті вищевказаних хабарів, співробітники митниці не приймають документи до оформлення, максимально його затягують після прийняття, погрожують перевізникам фразами про те, що вантаж взагалі нікуди не поїде та інше".
Й вони дійсно нікуди не їхали, стояли тижнями до порту, та після, якщо без хабарів.
Читайте також: Поки не всіх пересаджали - 2. Митна мафія на кордоні
Скільки контейнерів проходило через наші порти останніми роками? Під мільйон та трохи більше у деякі роки. Масштаб корумпування процесу вражає, якщо порівняти із розмірами хабарів. Про те, як реагували та реагуватимуть на подібні побори “контролери від держави у примітці 1 нижче.
Умовно транспортники ділять види хабарів у портах на 4 основні групи:
- - щипацтво;
- - системна корупція;
- - схемна корупція;
- - програмна корупція.
Коротко пояснюю:
-
- щипацтво - інспектор завжди і ніколи не відмовиться від "незначної подяки" на кожному етапі своїх дій та він завжди має можливість причепитися до будь-якої цифри, навіть кольору трусів кожного водія, експедитора, представника вантажовласника, пасажира. Цей заробіток тільки для самого інспектора, керівництво зазвичай на ці гроші не розраховує. Наведу особистий останній досвід у "примітці 2" наприкінці цієї статті.
-
- системна корупція - з самого верху надходить команда, що без оплати за буквально кожний транспортний засіб (до 500 дол. за вантажівку) оформлення системно не робити і всім вантажам стояти. Доти, доки не буде розрахунку за кожну оформлену в митниці вантажівку, стояти камінцем. І десятки тисяч вантажівок стояли. У 2011 році я особисто 7 разів був на нарадах з губернаторами та віце-, зустрічався з головою СБУ, міністром економіки та розмовляв із приймальною Азарова на тему того, що у портах “системна корупція”. І лише через 2 місяці примусового простою з самого верху надійшла команда "систему" припинити. Поїхали далі зі звичними хабарями. Ці хабарі для самого верху.
-
- схемна корупція - митниця та портове начальство вбудовують "платну схему" на митних процедурах. Наприклад, обладнають окреме платне місце для оглядів. Об'їхати не вийде. У законодавстві дуже каламутно встановлено, як платити за призначений огляд за ініціативою митниці (замовляти вантажників, техніку, платити за зважування.), хто має оплачувати, коли (після огляду чи авансом) тощо. І коли в очікуванні оформлення у черзі стоять тисячі вантажівок, кожна з них змушена погодиться на цю завжди "ліву процедуру". І відразу потрапляє на “схемний розвод”: скільки треба вивантажити з вантажівки, щоб довести “чистоту”, куди треба вивантажувати (під дощ чи у сніг), коли вивантажувати (під час обіду чи перезміни митників ніхто охороняти відкритий контейнер не буде.), за якої різниці ваги можна їхати, а з якою різницею треба "розрахуватися" з інспектором тощо. Частина від хабарів залишиться інспектору, більшу частину потрібно буде віддати наверх.
-
- програмна корупція - коли портове начальство (АМПУ, МІУ) разом із митницею вбудовують у процес заздалегідь підготовлену комп'ютерну програму, у якій закладено спеціально “жучки” для корупції”. Або програма дозволяє вести облік роботи кожного “відвідувача митниці” для того, щоб організувати правильний по-місячний “розрахунок” лише за право оформлятися, за право проїхати позачергово, за право “потрапити на огляд до потрібного інспектора” та незліченну кількість варіантів далі. Займалися подібним колишні портові діячі Васьков Ю, Вороний В, Соколов М, Сахаутдінов Р. та інші. В результаті в портах була вбудована так звана приватна недопрограма ІСПС. Яка і стала основою для корупції при взаєминах митниці та клієнтів портів. Чим закінчилася ІСПС-афера у портах? З початком повномасштабної війни 2022 року аферисти програму забрали (вона зникла), оформлення в державні порти знову проводять “по папірцях”. А окремі лобісти цього "дива століття" так і продовжують своє схемне керівництво транспортної галузі України (Васьков Ю.). Ці кошти збираються програмою та потрібні частини використовуються для підкупу тих, хто охороняє програму-схему. Більшість коштів йде організаторам, та портовим покровителям ціх схем.
Я вже згадав, що пункти 4-7 наведених вище розцінок нікуди не поділися і почнуть працювати відразу після відновлення контейнерного морського сполучення з Україною. Законний алгоритм дій митниці виписаний у законодавстві часів ще Януковича-Азарова, але у реальному транспортному процесі дійсність буде зовсім іншою. Буде точно такий, як на наведених вище пунктах розцінок 4-7, або так, як детально описано в моєму матеріалі “План інкасації”. Догляди та зважування призначатимуться тисячами на місяць, результативність їх буде нижчою за нуль, туди ж підтягнуться "безробітні під час війни" СБУшники.На свій "прокорм". І так далі, тощо.
Читайте також: 78% українців вважають, що саме президент відповідальний за боротьбу з корупцією
Природно, транспортний процес швидко перетвориться на колапс і можна буде вбудовувати Е-чергу на в'їзді до порту. Крім того, враховуючи специфіку наших портів, одразу треба буде вбудовувати Е-чергу вже і на виїзді з портів. Хоча б тому, що транспортники гарно пам'ятають періоди, коли машини-контейнеровози стояли по 3-4 дні перед воротами порту, щоби в'їхати, і стільки ж щоб виїхати. Треба готуватись усім: митниці, СБУ, ДСБТ (Е-черга). Сподіваюся, і окремі нинішні керівники МІУ пам'ятають це. Вони ж тоді брали активну участь.
Про те, як вже готуються у митниці, стає зрозумілим за фактами, що на півдні України всього один митний сканер для вантажівок, з режимом роботи 5-6 годин на добу, постійним браком палива в ньому та фахівців, та немає жодних митних вагових великовантажних пристроїв. А якщо “сканування” призначатимуть у різних портах одночасно? Сканера немає, вони забажають дивитися глибше-дорожче, відчиняйте їм двері, вивалюйте вантаж. Або домовляйтеся. Транспортний процес швидко закупориться, як завжди, і Е-черга на допомогу знову буде тут. Може краще одразу на митниці Е-чергу вставити.
Також про те, як готуються чиновники біляпортової України до початку морської роботи з контейнерами, стає зрозумілим з останніх новин з кордону, з транспортної теми: "ДБР викрило посадовців Держпродспоживслужби, які організували багатомільйонну схему поборів з експортерів «зернового коридору”. З цього матеріалу видно, що "збирали" і з експорту, і з імпорту. Транзиту у країні, що воює, вже немає, але можна “попрацювати” в інших напрямках.
Скоро розпочнеться робота з контейнерами з моря та на морі. За законодавством Януковича-Азарова, за наскрізь корумпованими процедурами, з простоями транспорту цілодобово та тижнями в очікуванні елементарного оформлення. Особливо буде цікаво спостерігати за успіхами України, коли в країну потягнуться вантажі-товари на відновлення зруйнованого війною. Ось тоді і система почне працювати з повним навантаженням на готівку з чиновниками. Готуємось.
Читайте також: Боротьба проти спільноти хапуг
Ще раз доводиться констатувати, що нинішня влада взагалі нічого не збирається міняти. Попливуть контейнери в порти = попливуть гроші в кишені чиновників = запрацюють системи, схеми, програми та елементарне щипання.
З одного боку, Україні вже настав час готуватися до початку перевезень вантажів на відновлення зруйнованої країни. З іншого боку, світ заповнений технологіями штучного інтелекту, контролю, аналізу того, що відбувається, електронних документів для потоків товарів і вантажів, що пропливають через межі.
З третього боку, якщо Україна збирається зустріти нові вантажопотоки транспорту митницею, схемами, хабарями “а-ля Азаров”, коли кожен інспектор (з жебрачною зарплатою та у брудній формі, купленій за свої ж гроші), гальмуватиме транспорт тільки з метою хоч щось принести до хати і щось передати нагору, ми повністю програємо і цю війну логістики. І жодні Е-черги з безграмотних міністерських голів ситуацію не виправлять. Пора вже замислюватись: "А що ж далі."
—
Олександр Захаров, спеціально для «Аргумент»
Хронологія подій після отримання "меню з розцінками" у митниці була така:
- - начальник митниці через місяць переправив листа до прокуратури, хоча більшість питань хабарів стосувалося саме його роботи та роботи його підлеглих (незрозуміло навіть, прочитав він лист чи ні);
- - прокуратура ще через місяць супроводила (вірніше, спровадила) листа до райвідділу поліції (і теж незрозуміло - читав хтось листа чи просто збагрив);
- - у райвідділі все ж таки запросили голову профспілки (автора листа) і почали буквально іржати: «Навіщо вся ця писанина? Адже, розумієте, що ніхто нічого робити не буде. Га-га-га, іго-го, іго-го»
“Проходжу” нещодавно нашу митницю у Паланці (кордон з Молдовою). Автобус повний жінок. Із чоловіків я один пасажир. Три інспектори митниці вигнали усіх пасажирок на повний огляд валіз. Жінок-митників немає. Нічого не пояснювали. Доглядають усі особисті речі, жіночі речі найбільш прискіпливо. Доглядають три бугая. В мене один рюкзак. Пара трусів й майок. Вивалюють, фотографують. Я обурююся. Діалог:
- Хто вам дозволив фотографувати мої труси?
- Це є у митному кодексі
- У якій статті? Цього немає у кодексі. Як ви будете використовувати, зберігати фото з моїми трусами?
- Це є в наших інструкціях.
- Показуйте.
- Чоловіче, не заважайте, йдіть вже до автобуса.
Якщо з моїми трусами ще ясно, то ці ж "бугаї-державники" нафотографували всі особисті речі всіх пасажирок в автобусі. Не дарма старалися. Як потім вони будуть застосовувати ці фото с жіночою білизною, кому показувати, перед ким звітувати (чи хизуватися) цими фото? Насамкінець, буквально виловили жінку з валізою манікюрної атрибутики. Їхала собі копійки заробляти до Європи, бо війна… Усіх інших виставили з приміщення та ще півгодини "втрясали" з нею "варіанти проїзду" . Мені відразу стала зрозумілою причина оглядів та затримки всього автобуса (майже 3 години), а жінка також підтвердила мій висновок: “Не даремно проїхали, а що робити. Тварини вони. Підчас війни грабуют.”
Читайте також:
- Податкове пекло: Україна й досі входить до "пʼятірки" країн, які мають найгіршу у світі систему податків
- Зернове прокляття України, а також система поборів, мафіозний ПДВ та мережева корупція
- Рутинізована корупція – все ж не найбільше зло, яке ми отримали у спадок від СРСР
- "Скрутки" на многие миллиарды: криминальные схемы с НДС работают с благословения налоговой
- Як у Зеленського проґавили небезпечний для себе запит народу на протидію корупції
- Як ДПС і блокування податкових накладних знищили бізнес підприємця, який став на захист України
- Хто і як курирує кримінальний ринок "податкових послуг"
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:04
- Начебто українська влада домовилася з російським олігархом Фрідманом: суд зняв арешт з акцій "Київстару". Чому саме - українцям, що гинуть в окопах, знати не потрібно
- 20:03
- Фобія Зеленського щодо підвищення податків обійшлося держбюджету у 14 мільярдів
- 20:00
- На вихідних в Україні сухо, вдень від 1° морозу до 4° тепла
- 19:15
- День апостола Андрія Первозванного святкує завтра Україна
- 18:14
- Касьянов: Про зрив мобілізації владою та аналогію із сьогоденням
- 17:08
- Інтернет-безпека: як захистити свої персональні дані від шахраїв на гральних майданчиках
- 16:04
- Московська церква продовжує знущатися над українцями в Україні
- 14:05
- Бутусов розповів про бандитські "розборки" з трупом в столичному готелі: стрімко повертаються жахливі 90-ті, бандити наближені до влади
- 12:22
- Вирок суду у ДТП з 16-річним водієм Infinity у Харкові: 8 років тюрми і по 1 млн дітям загиблого
- 10:35
- У Британії судять п'ятьох шпигунів на користь рф
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.