Як у Зеленського проґавили небезпечний для себе запит народу на протидію корупції

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  корупція

Майже 78% наших співгромадян вважають президента прямо відповідальним за корупцію у владі. І Зе-команді, замість нападати на авторів цього дослідження, доречніше розібратися в причинах зростання популярності серед населення антикорупційної проблематики

Як "слуги" відреагували на "погані" цифри для Зеленського та до чого це може привести, аналізували у виданні Depo.ua.

Читайте також:  78% українців вважають, що саме президент відповідальний за боротьбу з корупцією

Згідно з опитуванням Фонду "Демократичні ініціативи", проведеного спільно з КМІС і Центром Разумкова, 77,6% українців, якщо бути точними, погоджується з твердженням, що президент несе пряму відповідальність за корупцію в уряді та воєнних адміністраціях.

У регіональному розрізі цифри приблизно відповідають загальному результату. Тобто у даному випадку люди об’єдналися. Проте ця єдність, вочевидь, не сподобалася владній команді. "Дуже дивними є результати опитування про те, скільки українців уважають президента відповідальним за корупцію.

Схоже на цілеспрямовану атаку", - став на захист глави держави "цифровий" віце-прем’єр Михайло  Федоров. Далі він виклав перелік питань, які у нього виникли до соціологів. Каже: "Який був би результат опитування при запитанні "Хто несе відповідальність за корупцію…" і різні варіанти відповідей?" Натякаючи, що респонденти не вказали б відповідальним безпосередньо президента. Одним словом, вселенська змова.

Опитування, результати якого Федоров вважає маніпулятивними, проводилося не тільки в липні, як він зауважує, а й в серпні. Про що автори дослідження вказали у преамбулі. Тому звинувачення у буцімто навмисному їхньому оприлюдненні саме зараз недоречні. Для обробки отриманих даних, а опитали 2019 респондентів в усіх регіонах, окрім тимчасово окупованих і тих, де тривають бойові дії, потрібен час.

Читайте також: Арахамія та Федоров звинуватили відомих соціологів у маніпуліції, підставивши президента

Крім того, мантра "якщо нам не подобаються результати опитування, значить винні продажні соціологи", затерта до дірок. Липневий зріз громадської думки проводився коштом Празького центру громадянського суспільства, серпневий - за підтримки програми MATRA,  що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні.

Якщо вірити у теорію змови, яку намалювали у владних коридорах, замовники атаки на українського президента сидять в амбасаді Нідерландів? Або у Празькому центрі громадянського суспільства, який за час російського вторгнення в Україну надав нам 4,2 млн євро грантів? Центр фінансується урядами Швеції, Чехії, Великої Британії, США та Фінляндії, а також отримує фінансування від Європейської комісії та низки західних благодійних фондів.

З розповіддю про маніпуляцію підключився й голова фракції "слуг" у парламенті Давид Арахамія. З його заяви так відразу і не зрозумієш, чи читав він сам звіт соціологів, бо там не було про відповідальність президента за "всю побутову корупцію", як висловився пан Давид.

Тільки за корупцію в уряді та ВЦА. Він обурився: "Мало того, що президент України цілодобово займається війною та пошуками допомоги, ще він має і замінити собою всю антикорупційну вертикаль, на яку країна та партнери витратили мільярди". І далі висловив сподівання, що антикорупційні органи посилять свою роботу, у тому числі інформаційну. А також нагадав про ініціативу президента Володимира Зеленського прирівняти корупцію під час війни до державної зради. 

Так ось, відтоді до Верховної Ради так і не внесли законодавчо оформлену президентську ініціативу. Точніше, її відклали. Тому навіщо Арахамія нагадав про невиконану обіцянку, незрозуміло.

Були й інші гнівні заяви про "маніпуляторів". Зупинятися на них не варто, адже для всіх очевидною є кампанія у відповідь на результати, отримані під час зрізу громадської думки. Дивує тільки, що розробники цієї інформкампанії не заглянули в опитування далі, бо слідом за першим питанням, де про президента, є ще цікаві цифри. Приміром, більше половини опитаних (55%) погодилися з тезою, що військова допомога Україні має надаватися закордонними партнерами за умови ефективної боротьби з корупцією.

Тільки 28,6% проти, 16.3% було важко відповісти. Про що свідчать ці цифри? Значна частина нашого суспільства вважає, що ті, хто змусять українську владу ефективно боротися з корупцією, сидять у Вашингтоні чи Брюсселі. Бо мають у своїх руках важелі впливу. Звісно, це не дуже добре, коли така кількість українців вважає допустимим зовнішній тиск на свою владу, та, вочевидь, у цього є причини.

Читайте також: Боротьба проти спільноти хапуг

Ще один важливий сигнал: більше половини (52,5%) опитаних висловили думку, що зараз можна критикувати владу за корупцію і не  згодні з тим, що така критика дестабілізує країну та зменшує довіру закордонних партнерів. 35,4% згодні не критикувати владу, 12% не змогли чітко визначитися. Схоже, влада і незчулася, як для неї "не на часі" пішло в минуле.

Цього варто було очікувати не тільки тому, що зросла кількість корупційних скандалів, найгучніші гойдали Міноборони за минулого міністра Олексія Резнікова. Головна причина, на це вказує і реакція провладних спікерів на дані соцопитування "Демініціатив" та їхніх колег по цеху, полягає у нездатності дати адекватну відповідь на посилення антикорупційних настроїв у суспільстві.

Чути суспільство чи тільки своїх із Банкової

Президент у нас у масовій свідомості за все відповідає і в мирний час, а в період війни і поготів. Українці ж добре бачать, де зараз знаходиться центр державного управління – не у Раді, не в уряді, а в президентському Офісі. Тому ніякої зради або маніпуляції у відповідях респондентів на питання про персональну відповідальність за топ-корупцію шукати не варто. Навпаки, потрібно оперативно розібратися, чому українці так думають. Натякнемо: бо центральна влада регулярно дає для цього приводи.

Приклад: кілька поспіль журналістських розслідувань стосувалися Ростислава Шурми, заступника Андрій Єрмака в ОП. Точніше, бізнесу його брата Олега. Посадовець підтвердив: брат отримував плату від ДП "Гарантований покупець" за електроенергію з сонячних електростанцій, які розташовані на окупованих територіях, "точно так само, як і отримували всі інші компанії, які знаходяться на цій території". І назвав розслідування "маніпулятивним".

Тобто пан Шурма або не розуміє, що його брат - не "всі інші", бо він сам - заступник керівника Офісу президента, або ж переконаний, що все минеться без наслідків. Згодом Шурма непеконливо назвав замовником розслідування Bihus.info Ігоря Коломойського.

Читайте також: Оборудки Шурми за ширмою ОП: як компанії заступника Єрмака ухиляються від податків та виводять гроші за кордон

Натомість що мали зробити на Банковій після появи цих розслідувань? Хоча б відсторонити клерка на час внутрішньої перевірки, провести її й доповісти про результат. Який би переконав суспільство, що цих людей не вигороджують. На днях  з’явилося журналістське розслідування, в якому знову фігурує прізвище Олега Татарова, ще одного заступника Єрмака. До діяльності якого журналісти дуже уважні. Знову "слуги" почнуть розповідати про "замовлення" та "маніпуляцію"?..

Повернемося до коментаря Арахамії. Він підтвердив, що з нового року країна має перейти на "бюджет війни", де будуть витрати тільки на оборону і зброю. Нагадаємо, Володимир Зеленський днями повідомив, що вже морально готовий до переходу на "цілком мілітаризовану економіку".

Подібні заяви в купі з останніми нововведеннями в мобілізаційній політиці можуть свідчити про підготовку влади до затяжної війни в умовах уповільнення військової і фінансової підтримки з боку західних партнерів. В який саме спосіб країну переводитимуть на рейки воєнної економіки, поки незрозуміло.

Це може бути і жорсткий перехід з урізанням соціальних стандартів, і м’якший, коли більшість стандартів збережеться, тільки видатки на них зменшаться. Але якими б не були запропоновані варіанти, потрібно розуміти важливість зворотного зв’язку із суспільством, адже все одно йтиметься про певні обмеження та погіршення якості життя.

Президент нарешті ветував скандальний закон про відновлення публічного доступу до е-декларацій чиновників лише наступного року. Тобто в ОП готові реагувати на суспільні настрої. Але насторожує те, що влада сама собі створює проблеми, як було з ухваленням цього закону, аби потім ці проблеми вирішувати.

Такий собі кризовий менеджмент з іміджевими втратами. З таким підходом укласти новий суспільний договір буде майже неможливо. І це, на жаль, точно не додасть міцності Україні у війні. Що ж робити? Почати зі справжньої боротьби з коруцією, не переводячи стрілки на антикорупційні органи. Ну не можуть керувати країною чиновники, чиї брати отримують компенсації за те, що їхні СЕС виробляють електроенергію для росії.

Юрій Васильченко, опубліковано у виданні Depo.ua


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:00
Мінкульт нарешті перевірить стан Почаївської лаври, якою користується московський патріархат
08:06
Втрати росії на фронті перевалили за півмільйона осіб
20:00
На вихідні в Україні переважно сухо, вдень +17-26°С
18:08
Влада дає рпц в Україні місяць часу на звільнення Нижньої лаври, далі застосують силу, - Карандєєв
17:13
До суду передали справу генерала Володимира Тоцького, ексзаступника голови СБУ часів Януковича
16:59
Генштаб ЗСУ скоротять на 60%
14:18
Першого заступника директора НАБУ відсторонили через розслідування можливого витоку інформації
12:06
Об "небесну сотню" витерли ноги: суд закрив провадження щодо 4 начальників "Беркуту" та ексчиновника МВС через закінчення строків давності. Це диверсія
11:50
Dragon Capital заявив про тиск на бізнес з боку БЕБ (тобто, ОП)
10:00
Китай і Бразилія опублікували спільне комюніке: підтримують "мирну конференцію" щодо України лише за участю рф

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]