Як ДПС і блокування податкових накладних знищили бізнес підприємця, який став на захист України

|
Версия для печатиВерсия для печати

"Сплатив податки, і НЕ спи спокійно – такий слоган придумали податківці для мого бізнесу". Військовослужбовець Олександр Кузькін розповів, як ДПС і проблеми з блокуванням податкових накладних знищили бізнес підприємця, який став на захист України.

44,1% українських підприємств вважає найбільшою проблемою у взаємодії з органами влади блокування податкових накладних. По це свідчить травневе дослідження стану та потреб малого та середнього бізнесу в умовах повномасштабного вторгнення РФ.

Цензор.НЕТ у своєму telegram-каналі закликав бізнес розповісти про випадки неправомірного блокування податкових накладних та підкріпити це документами. За добу в редакцію надійшло три десятки листів, у яких підприємці ділилися подробицями, як їхні компанії було віднесено до категорії "ризикових".

Про масове блокування ПН, яке розпочалося восени минулого року, та стан справ зараз БізнесЦензор розповів у матеріалі "Президент Зеленський пообіцяв розібратися з податківцями, які "охреніли". Ми запитали у підприємців".

Лист підприємця з Кіровоградщини Олександра Кузькіна, що боронить зараз Україну з початку повномасштабного вторгнення, спонукав нас зробити окреме інтерв’ю.

Ця історія про те, як підприємець з маленького міста створив виробничу компанію, що будувала безкаркасні ангари по всій Україні. Однак податківці системно знищували його бізнес. До великої війни він встиг виграти суд у ДПС щодо неправомірності блокування, але податкова не виконала судове рішення, та ПН не була зареєстрована.

Щоб врятувати бізнес, підприємець був змушений скористатися "послугою безумовної реєстрації податкової накладної", яка полягає в сплаті хабаря у розмірі 2-3% від повного обсягу заблокованої податкової накладної.

Однак, коли Олександр Кузькін пішов на війну та вже не мав ресурсу на боротьбу з ДПС, податківці повністю заблоковали роботу його підприємства.

Через статус "ризиковий" він втратив постійних партнерів, клієнтів, і нарешті, перебуваючи у зоні бойових дій, знайшов у судовому реєстрі ухвалу про те, що без його присутності йому присудять штраф за подачу ПН з простроченням.

Про це ми і поговорили з підприємцем.

– На який оборот ви вийшли перед великою війною?

– У 2021 році ми практично дійшли до ліміту по ФОП у 6 млн грн. На той момент в нас вже було ТОВ. По підприємству обіг був 14 млн грн. Працювали по всій Україні. Переважно це був центр, схід і південь. Зараз багато наших клієнтів або були в окупації, або є в окупації. Спілкуємося, різні історії розповідають… Ми повинні повернути все.

– Реальний сектор – це важкі гроші. Чому ви зайнялися саме будівництвом?

– За фахом я інженер-механік, спеціальність "автомобільне господарство". Родом з Олександрії. Після закінчення університету я прораховував різні варіанти, чим зайнятися.

Знайомий запропонував роботу в напрямку виробництва металоконструкцій – це були безкаркасні ангари. Єдина цільна конструкція, яка закочується як консервна банка. Ані шурупів, ані заклепок, і – ніяких проблем з руйнуванням. Термін використання – 30-40 років.

Інженер-механік це близько до інженера-будівельника. І будівництво мені здавалося швидкообіговим бізнесом. У маленькому містечку потрібен більш тривалий час, щоб розвинути бізнес. В цьому сегменті, на мою думку, можливо було масштабуватися за короткий проміжок часу, так як немає прив'язки до місцевості. Я згодився на цю роботу. А потім повернувся додому та відкрив власну справу за цим напрямом.

– Якими були стартові інвестиції?

– Щоб побудувати ангар окрім самої конструкції потрібен ще фундамент, бетонний цоколь. Справа мені здавалася цікавою, але не було достатньо капіталу для початку.

Мій товариш був готовий допомогти з фінансуванням. У 2016 році одиниця обладнання для виробництва безкаркасних ангарів коштувала мільйон гривень. Супутнє обладнання купували в процесі: до 3 млн грн точно вклали.

Коли ми з товаришем домовлялися була одна умова – ми обидва не хотіли працювати в чорну та мати проблеми з податковою. Навіть не так: ми хотіли платити податки. Пам’ятаю, як я казав йому: "Ти з Дніпра. Що там наші податки будуть вирішувати? А в мене маленьке містечко, ми щось тут та і відчуємо". Зареєструвалися в Олександрії.

Створили підприємство та закупили на нього обладнання, і створили ФОП – він виконував роботи.

– Чому ви зареєстрували ФОП, а не ТОВ? Для системи моніторингу критеріїв оцінки ризиковості ФОП це вже проблема.

– Поясню, з чим було пов'язано рішення створити саме ФОП. В нас, звісно, були амбіції щодо щорічного обігу. Але після придбання обладнання вільних коштів не лишилось.

На початку ми не були цікаві ані банкам, ані постачальникам. Оцинкована сталь є основним матеріалом, який ми використовуємо у своєму виробництві. З нами ніхто б не підписав договір на якісь відтермінування платежів. ФОП надавав можливість швидкого оперування коштами. Ми їх брали і у родичів, і у друзів – у кого ми тільки ті кошти не брали. Закуповували матеріал, виробляли, будували, повертали. На перших етапах було дуже складно.

Ми постачаємо послуги сільськогосподарським підприємствам або індивідуальним фермерам. І їм було зручно, щоб ми весь необхідний матеріал для вироблення металоконструкції та роботи пов'язані з цим йшли однією податковою як готовий товар. Кошти нам потім поверталися в якості платежу за цю конструкцію. З ТОВ було неможливо швидко і, головне, легально оперувати коштами.

– Коли вам вперше заблокували податкову накладну?

– В дев'ятнадцятому році нас це особливо не торкнулося. Заблокували, ми документи надали, розблокували. Було декілька таких податкових.

Двадцятий рік. Я придбав оцинковану сталь, ми їдемо на майданчик замовника з нею, і він з нами за цей перший етап розраховується. Відбувся авансовий платіж на 480 тис. грн. Звісно, податкову блокують. Я впевнений, що в нас все легально, готую документи. Перша регіональна інстанція відмовляє, друга, вже головне управління, також відмовляє. Думаю, нічого страшного, і подаю до суду.

Справу я виграв у першій та другій інстанції. Отримав виконавчий лист. Щоб не витрачати час, цей лист я особисто привіз у Київ та поклав у скриньку.

До моменту повернення коштів по судовому збору та іншим витратам пройшло два роки. Я отримав ці 8 тис. грн у літку минулого року. А податкову мені так і не зареєстрували.

– Яка була сума ПДВ-накладної?

– Загальна сума 480 тис. грн. Ділимо на шість – це 80 тис. грн.

– У листі ЦЕНЗОР.НЕТ ви розповіли про хабар, який вам довелося дати податківцям, щоб зареєструвати ПН. Це саме той випадок?

– Я вперше зіткнувся з тим, що я не можу нічого зробити у законодавчому полі. Щоб виконати зобов’язання перед контрагентом та уникнути конфлікту, довелося перейти через власні принципи і скористатися "послугою безумовної реєстрації податкової накладної". Вона полягає в сплаті 2-3% від повного обсягу ПН працівнику, який є у складі регіональної комісії з розгляду поданих письмових пояснень та копій документів, або людині, що має на цих працівників вплив.

Це були непрості часи. Бізнес страждав через пандемію. А будівництво взагалі дуже чутливе – на нього впливає і коронавірус, і війна. Бо це капітальні інвестиції. Вони за рік чи два не окупляться. Попит знизився, податкова тиснула, але ми працювали.

У 2021 році, коли клієнтів уже напрацювали, і зрозуміли, що не вкладаємося в ліміти ФОПа, прийняли рішення відкрити ТОВ.

В мене є багато знайомих, які займаються тіньовим бізнесом… вони не сплачують податки. Я хотів будувати реальні речі, бачити результат своєї роботи та платити податки у свою ж громаду.

– Ви поступово нарощували обсяги на ТОВ?

– В нас не було такої можливості. Ми розуміли, що підприємство по якому не було до цього ніяких оборотів, попаде у ризикові. Перший договір був на 10 млн грн. І 80% по ньому – це попередня оплата. Нам потрібно було придбати матеріал, вивезти його на майданчик та почати працювати.

Я знав, що заблокують. Але ж документи в мене в порядку. Оцинковану сталь нам продає Метінвест, всі сертифікати, всі ТТН-ки – все є. Цю сталь потрібно обробити на сторонньому заводі – підрізати кромки, щоб заготовка була потрібного розміру. Всі додаткові документи також оформлені. ТТН-кі, акти про приймання товару, про те, що вони нам його повернули, про те, шо ми його транспортом доставили на майданчик – все було. Я подаю на розблокування, і в першій же інстанції мені відмовляють.

Суми ПДВ – більше ніж 1,5 млн грн. Ми навіть не заробляємо стільки на тому об’єкті, скільки блокують. Щоб не попасти під санкції наш клієнт, власними коштами, сплатив цей ПДВ.

Я думаю, що якби я сказав, що пробач, але ти на ці 1,5 млн попав, людина не дуже була б рада мене бачити. Тому мені знов довелося скористатися тією "послугою безумовної реєстрації податкової накладної" та повернути гроші. І так всі накладні пройшли через блокування та домовленості.

– ФОП податківці теж включили в список "постійних клієнтів"?

– Так. По ФОПу мені в грудні 2021 року присвоїли "ознаку ризиковості". Злетіли таблиці в електронному кабінеті. Я починаю писати листи на зняття "ознаки". За січень 2022 року я разів шість, мабуть, їх надсилав. А в лютому почалися ті події, про які нам всім добре відомо (повномасштабне вторгнення РФ в Україну).

– Яким було ваше 24 лютого?

– 23-го я виїхав до свого клієнта у Харківську область. Ми закривали як раз той договір на 10 млн грн. Я приїхав подивитися на ангар та обговорити плани на 2022 рік.

24-го зранку я ще зателефонував клієнту, чи їхати на об’єкт. Він каже, що, знаєш, мабуть, трохи не актуально.

Через Дніпро повертаюся додому. Пробки всюди. Але ми багато будували у Дніпропетровській області, і я знав сільські дороги. Тому відносно швидко добрався до Олександрії. Ввечері вже дивився ті страшні новини вдома.

25 лютого я пішов у військкомат. Спочатку був у ТрО ЗСУ. Перші три місяці ми були на Кіровоградщини. Нам швидко вклали знання в голову. Потім перемістили нас у зону бойових дій. З того часу й до сьогодні я перебуваю в зоні бойових дій. Зараз служу у підрозділі спеціального призначення.

– Що відбувалося з бізнесом, коли ви пішли на війну?

– Починається цікаве. На березень 2022 в нас вже були клієнти. Деяким ми вивезли матеріали, ще в кінці 21 року. В травні вони дзвонять і кажуть, давайте щось робити. Зробили декілька малих об'єктів, але, зауважу, що там, очима клієнта, основний шлях вже був пройдений.

Йти до нових клієнтів, які хотіли будуватися, з "ознакою ризиковості" я не міг. Розумів, що ПН точно не зареєструють, як і попередні, а я в зоні бойових дій. Як я зможу відреагувати?

Але клієнт з’являється сам. Це підприємство, якому ми напередодні взимку, коли несезон для будівництва ангарів, робили звичайні внутрішні ремонтні роботи. Клієнт каже, хочу доробити весь обсяг. Ми виконуємо черговий етап робіт і подаємо податкову накладну на реєстрацію. І, звісно, приходить відмова. Я тут розумію чому – ми нічого не придбавали. Але є один нюанс.

Підприємству ми робили всі кошторисні документи, і в цих документах вказано, що матеріал придбає замовник. Весь розрахунок матеріалів був до кілограму – де яка шпаклівка, де який кахель, скільки квадратів… Це вимагав замовник для власної звітності.

Коли мені блокують цю податкову наклдану, я прикріпляю кошторисні документи і пишу пояснення, що використовую тільки найману працю, яка в мене зареєстрована. Ми реєструємо податкову виключно на власні роботи.

Але ПН блокується, в той час як ми для реєстрації накладної, сплачували "живі" кошти на спецрахунок. Виходить, що і кошти на ПДВ витратили, і наш замовник податковий кредит не отримав. Звісно, від клієнта пішли питання: "Я тобі умовно 120 грн заплатив по рахунку, а тепер мені платити ще 20, бо ти не зареєстрував податкову"?

На сьогоднішній день в мене є чотири контрагента, які з 2021 року зі мною не розрахувалися через те, що я не розблокував податкові. В мирний час були більші обсяги виробництва, і відповідно деякі питання перекривалися за рахунок постійного обігу коштів. В військовий час в мене не вистачило обсягів на вирішення. І наші відношення почали погіршуватися, бо як відбувається: ти мені податкову не зареєстрував, я тобі недоплачу, добре, тоді я тобі не добудую. І розійшлися. На жаль, серед цих контрагентів був і мій постійний партнер. Він крупніший за нас, і нерідко як головний підрядник давав нам субпідряд. Була велика довіра, але її зруйнували податківці.Вже рік нульові обороти. Я залишив одного працівника. Якщо я його втрачу, то в принципі, мені вже можна навіть не сподіватися на те, що робота відновиться.

– Скільки зараз заблоковано грошей?

– На даний момент загальна сума заблокованих накладних — 1,595 млн грн, розділивши на шість, отримаємо суму заблокованого ПДВ.

– Те, що ви військовослужбовець, який перебуває у зоні бойових дій, ніяк не вплинуло на податківців?

– Отут взагалі цікаво. Я просив дружину сходити в податкову, щоб вона запитала, ну що ж не так? Чому на листи з оскарженням "ознаки" ніяк не реагують? Відношення було таке, начебто я десь за кордон поїхав відпочивати. Потім я сказав дружині, все, не ходи більше туди, я навіть не хочу слухати про них. Це було влітку 2022 року.

А потім сталася така ситуація. Батьки, по своїх питаннях, звернулися в податкову. І до мати підійшла працівниця, яка займається ПДВ. "Чого ваш син не отримує листи з податкової?" – запитала вона. Мати каже: "Так він же військовослужбовець. Дружина його вам повідомляла, що він військовослужбовець. В листуванні з ДПС він сам неодноразово прикріпляв свій воєннік". На що мати отримала відповідь: "І що? Там же все одно хтось займається цим. Я запускаю штрафи".

– Чому штраф наклали?

– Було рішення про нарахування мені штрафних санкцій за невчасну реєстрацію податкової накладної. Тієї самої за ремонтні роботи на підприємстві. Там загальна сума приблизно 70 тис. грн.

Коли почалася війна, всім відтермінували реєстрацію податкових. Я в цей термін не вписався по двом накладним. В мене, дійсно, не було можливості зробити це. Податкова накладна за ремонті роботи була подана з простроченням.

Після того, як мати мені розповіла про діалог у податковій, я почав моніторити судові реєстри. І одного дня я знайшов ухвалу, в якій йшлося, що згідно цього податкового рішення судове засідання буде у спрощеному порядку без моєї присутності. Розмір штрафу 13 тис. грн.

Як працівниця податкової, ця жінка, що говорила з мамою, не могла не знати, що коли відтермінували реєстрацію усім платниками податків, зробили також перелік осіб, які не вважаються, що порушили строки реєстрації. Фізична особа-підприємець, який проходить службу в ЗСУ, у цьому переліку є. Але в мене ніхто навіть не запитав нічого. Я просто побачив в судовому реєстрі ухвалу.

Звернувся на гарячу лінію ДПС. Кажу, дивіться, ось є така постанова, є закон згідно якого особисто моє порушення не є підставою для накладення штрафних санкцій. Мені зараз виписують штраф. Відповідь: "Я не знаю, шо вам робити. Спробуйте написати листа в електронному кабінеті". Я пишу лист. Термін його розгляду п'ять робочих днів. На сьогоднішній день пройшло, мабуть, три тижні. Відповіді ніякої.

У мене лишився останній крок, це звертатися до суду.

Те підприємство, до речі, продовжує будівельні роботи. Але до мене вони більше не звернулися. І я навіть не маю ніякої злої думки. Бо як можна працювати, якщо ти повинен по два рази сплачувати ПДВ за одну й ту саму операцію?

Я в цьому бізнесі дуже багато пережив. Один раз я цей шлях вже пройшов – з судами, з юристами, з беззаперечними доказами. Я витратив час та кошти, але не отримав нічого. Податкова не виконує судових рішень.

– Зараз ваш бізнес повністю зупинений?

– Я маю намір написати заяву про призупинення діяльності ФОП. З підприємством не все так легко, але вже рік нульові оберти. Я залишив одного працівника. Якщо я його втрачу, то в принципі, мені вже можна навіть не сподіватися на те, що робота відновиться. Набрати робочі руки не велика проблема. А ось знайти людину, яка розуміється на процесах, важко.

– Після демобілізації ви збираєтеся повернутися і працювати у цьому ж бізнесі?

– Чесно кажучи, в мене є багато знайомих, які займаються тіньовим бізнесом. Нічого незаконного, купи-продай, але вони не сплачують податки. Я хотів будувати реальні речі, бачити результат своєї роботи та платити податки у свою ж громаду.

Тому мене особливо дивує відношення саме на місцевому рівні. Нехай у Києві не видно головному управлінню, чи займається Кузькін виробництвом металевої конструкції, чи він робить скрутки. Але ж місцеві інспектори! Я їм казав неодноразово, приїжджайте, я вам покажу виробниче обладнання, оцинковану сталь, як збирається конструкція…

"Сплатив податки, і не спи спокійно" – ось такий слоган придумали податківці для реального сектору.

– Зараз є чимало опцій для військових у волонтерських осередках. Чи потрібен вам безоплатний адвокат?

– Я в цьому бізнесі дуже багато пережив. Один раз я цей шлях вже пройшов – з судами, з юристами, з беззаперечними доказами. Я витратив час та кошти, але не отримав нічого. Податкова не виконує судових рішень.

Мені не потрібен безплатний адвокат. Мені потрібен розголос злочинів.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]