Кремль бореться з правдою та виправдовує війну проти України підробним “фактчекінгом”

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:   Підробний "фактчекінг" – ефективний спосіб державної пропаганди та дезін

 Кремль використовує фактчекінг – перевірку фактів, ключову журналістську методику боротьби з фейками, щоб поширювати фейки та дезінформацію. Найбільшого поширення така практика прокремлівських медіа набула саме після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.

Такий фейковий “фактчекінг” має на меті не тільки безпосередньо розповсюджувати викривлену реальність та прокремлівську пропаганду, а й поширювати недовіру до справжніх журналістів-фактчекерів. Про це розповіли в інтервʼю Українській службі Голосу Америки експерти з дослідження російських фейків та пропаганди.

Задля “критичного мислення”

Буквально за кілька тижнів після початку повномасштабної агресії проти України російське Міноборони в соцмережі X прорекламувало сайт waronfakes.com, жаліючись, що “безпрецедентний потік фейкових новин про те, що відбувається в Україні, спрямований на те, щоб розпалити емоції та відключити раціональне мислення”. 

Російське Міноборони пропонувало цей “фактчекінговий ресурс” як джерело, де “група експертів та журналістів” наче розвінчують найбільш “обурливі” заяви про Росію. Насправді ж, у форматі “фактчекінгу” там перевертають реальність, переконуючи аудиторію, що правдиві події – брехня. Це ефективний спосіб державної пропаганди та дезінформації, говорить дослідник Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень Атлантичної ради (DFR Lab) Роман Осадчук. З початку війни Росії проти України, російська програма “Війна з фейками” стала джерелом неправдивого викриття фактів, підкреслює він.

Читайте також: Як Росія просуває свою дезінформацію в Європі та Україні: через соціальні мережі і лобістів 

За словами Осадчука, російська машина дезінформації використовує таку методику поширення фейків тому, що справжній фактчекінг – найбільш вживаний інструмент, який використовується в боротьбі проти російської дезінформації.

У журналістиці за останні два десятиліття значно збільшилась кількість ресурсів, які борються з дезінформацією і фейками за допомогою фактчекінгу. Так, відповідно до публікації The Guardian, кількість вебсайтів, які займаються перевіркою фактів у світі зросла з 11 у 2008 році до 417 у 2023. Серед успішних прикладів: американський PolitiFact, британський ресурс FullFact та український StopFake, який протягом років розвінчує російську пропаганду та фейки.

Але авторитарні режими вирішили запозичити ту саму стратегію і під виглядом “фактчекінгу” намагаються дискредитувати критиків та виправдовувати свої репресії, кажуть експерти. Найяскравіший приклад цієї тенденції – кремлівська версія “фактчекінгу”. 

В якості прикладу використання Кремлем фейкового фактчекінгу Осадчук наводить начебто аналіз відео та фото із доказами воєнних злочинів російських військ в Бучі. “Вони використовують фактчекінг, щоб продемонструвати, що деякі речі, які не відбулись, є фактичними. Класичний приклад – як вони намагались заперечити різанину в Бучі. Вони публікували свій нібито розбір того, що там [вбиті] люди рухаються і що вони насправді вийшли до того, як знайшли тіла вбитих людей на вулицях. Це подавались під соусом перевірки фактів, хоча це абсолютно вигадана історія”, – говорить Осадчук

 

Ще один яскравий приклад підробного фактчекінгу наводить виконуюча обов’язки головної редакторки NewsGuard Ева Мейтленд. NewsGuard займається перевіркою дезінформації й пропаганди онлайн, зокрема і російських фейків про війну Росії проти України.

“Один з найяскравіших прикладів, які я бачила, стосується атаки в концертному залі "Крокус-Сіті-Гол" у Москві, коли Росія та російські медіа заявляли, що заява від ІДІЛу щодо відповідальності за цю атаку є неправдою і підробкою. Вони детально розбирали заяву, вказуючи, що використаний старий шаблон заяви, який ІДІЛ вже наче не використовує”, – говорить Ева Мейтленд.

Читайте також:  Як Росія інформаційно атакувала Британію та що зробили британці, аби запобігти цьому

Експерти наголошують, що Кремль створив масову індустрію, яка начебто покладається на перевірку фейків та розвінчування звинувачень проти Росії, платформою для якої є російські канали, – “1 канал”, “Росія 24” та “Russia Today”, а також Telegram. Кремлівська машина дезінформації використовує “фактчекінг” як лінію захисту від критики на свою адресу.

Видання AFP в матеріалі “Росія за допомогою підробного “фактчекінгу” намагається приховати свою роль у війні” наголошує, що російські пропагандисти пропонують хитрі контрнаративи, щоб зняти провину з Москви, використовуючи псевдофактчекінг як інструмент дезінформації.

Добре знайомі техніки російської пропаганди під новими брендами

Після початку повномасштабної війни Росії проти України Кремль використовував підробний “фактчекінг”, щоб відвернути увагу від воєнних злочинів російських сил та посіяти сумніви щодо природи справжніх фактів.

Директор Інноваційного інституту безпеки, злочинності та розвідки Кардіффського університету Мартін Іннес підкреслює, що елементи методики підробного фактчекінгу російська машина дезінформації використовувала і раніше – до 2022 року, наприклад, після справи про отруєння російського розвідника Сергія Скрипаля нервово-паралітичним агентом “Новічок” у 2018 році. Але з лютого 2022 року, зауважує Іннес, цей метод став більш інституалізованим. 

Читайте також: Пазурі Кремля в наукових колах заходу: як західні університети стали цінним джерелом розвідданих для рашистів

 

“Війна з фейками” (War on Fakes) стала певною мірою брендом та каналом [інформації], тож це відзначило зміни. Технологія була присутня вже якийсь час, але тепер вона набула інституціалізованої організованої форми. І ця зміна відбулась із початком війни в Україні”, – говорить Мартін Іннес

 

На думку Іннеса, авторитарні держави, включно із Росією, мають “давню традицію використання методів перевірки фактів як частину пропагандистських зусиль”.

Підробний “фактчекінг” прокремлівських медіа може набути різних форматів, в тому числі і псевдодокументального. Ева Мейтленд наводить інший приклад – “документальний” фільм, який транслювався на російському державному телебаченні, про те, як начебто Україна створює фейки та фактчекінгові звіти.

Експертка говорить, що його метою було створити враження, нібито Україна має таку саме екосистему для поширення неправдивої інформації як Росія. За словами Мейтленд, російська дезінформація ставить перед собою задачу перенаситити інформаційний простір суперечливою інформацією, після чого читач вже не знатиме, що з цього правда, а що – ні.

Читайте також: Експертка з гібридних війн: суспільство ламається зсередини

Аудиторія в Росії та поза її межами

Головна аудиторія російського фейкового “фактчекінгу” – в Росії, але, як зауважують експерти, його автори зацікавлені і в міжнародній аудиторії, зважаючи на мови, на які перекладається подібний “фактчекінг”.

“Звичайно, в першу чергу, це направлено на російську аудиторію, особливо тому, що оригінал був створений саме російською мовою. Ресурс “War on Fakes” почався з каналу в Telegram і він публікує переважно російською. Але в нього ще є англомовна версія, є німецька мова, є французька, китайська, арабська тощо. Тобто вони цілять не тільки в російську, а й в ширшу аудиторію”, – говорить Осадчук

 

Крім мов, про які говорить Осадчук, “War on Fakes” транслювався також іспанською. Водночас більшість із неросійськомовних каналів перестали активно підтримувати з літа 2022 року, коли їм не вдалось збільшити кількість підписників. Пости ресурсу “War on Fakes” з каналу в Telegram та веб-сайту регулярно поширювали акаунти російських посадовців, включно з Міністерством оборони Росії та посольствами у всьому світі.

На думку Мартіна Іннеса, за допомогою фейкового “фактчекінгу” Росія бореться за тих, хто може підтримувати Росію чи симпатизує її погляд на світоустрій: “Росія конкурує саме за тих людей, хто прихильно ставляться до їхнього світогляду та їх наративів, які можуть певною мірою довіряти їхній версії подій. І, звичайно, у світі є країни, в яких є приваблива для Росії аудиторія”. Ця аудиторія, за словами експерта – ті, хто вже зацікавлені прислуховуватись до так званих “альтернативних медіа”, а російський фейковий фактчекінг може бути способом звернутись до цих людей.

Спроба підірвати зусилля справжніх фактчекерів

Окрім безпосередньо впливу на думку аудиторії та поширення дезінформації і пропаганди, у підробного “фактчекінгу” є ще одна задача – підірвати довіру до справжніх фактчекерів та достовірних джерел інформації. Викрадення формату фактчекінгу російською машиною дезінформації – новий виклик для справжніх викривачів фейків. 

 

“Росія робить свою версію “фактчекінгу”, і це один із способів, якими вони намагаються підірвати фактчекінгові операції на Заході. […] Є величезна кількість підробних скарг проти них [справжніх фактчекерів], які настільки блокують роботу, що не залишається часу на основну роботу”, – говорить Мартін Іннес.

Читайте також: Зрежисовані Кремлем ТВ-шоу знову почали активно поширювати озлоблену дезінформацію проти України

Аналітики зауважують, що подібні спроби засмітити інформаційний простір та дискредитувати справжніх фактчекерів спрямовані на ускладнення пошуку правди. Відповідно до дослідження американського інституту Пойнтера, ресурс “War on Fakes” публікує “стільки неправдивих тверджень, що вони інколи суперечать одне одному”.

“[За допомогою підробного “фактчекінгу”] намагаються підірвати основу цього інструменту як об'єктивної подачі інформації, яка проходить об’єктивну перевірку. Це шкодить багатьом медійникам і дослідникам у світі, робить їх роботу важчою”, – наголошує Роман Осадчук.

Олексій Коваленко, опубліковано у виданні Голос Америки


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У четвер короткочасні дощі у більшості регіонів України
18:08
Російськомовні "вертухаї" Божковської колонії побудували росію на Полтавщині: виродки роками знущалися та калічили в'язнів (ФОТО, ВІДЕО)
17:12
Цей погодить що завгодно: ексзаступник Резнікова Замлинський, який погоджував закупки "яєць по 17 грн", тепер відповідає в МЗС за озброєння, - ЦПК
16:29
Справа одеського ексвійськкома Борисова щодо незаконного збагачення на понад 142 млн грн вже в суді
16:28
Економічна вигода: Переваги володіння новим автомобілем Renault
16:11
Китай закликає Ізраїль припинити атаку на Рафах, але не закликає росію припинити атаку на Харків
16:06
Тариф на електроенергію для населення з 1 червня зросте майже вдвічі
15:46
У "Резерв+" з безпідставного "розшуку" зняли 710 тисяч українців
14:17
В офісах Європарламенту у Бельгії та Франції пройшли обшуки через вплив спецслужб РФ
14:03
Пошуки «крота»: чим може закінчитися криза між НАБУ та САП

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]