Люди без репутації. Хто рветься керувати середньою ланкою ДБР

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Експертна організація StateWatch навмання проаналізувала 30 кандидатів з 434-х, що претендували на посади керівництва управлінь та департаментів. Результати невтішні: кандидують на вакантні "крісла" професіонали з дуже сумнівною репутацією.

Всі три конкурсні комісії при Державному бюро розслідувань – зовнішня та дві внутрішніх – завершили прийом документів від потенційних кандидатів на вакантні посади. Загалом, на початку весни було оголошення конкурс відразу на 701 посаду (219 – до центрального апарату, 455 – до територіальних управлінь, 27 – до керівного складу усіх структурних підрозділів ДБР).

Як відомо, найбільша відповідальність щодо запуску нового органу правопорядку лежить саме на керівництві. В першу чергу, на директорі ДБР Роману Трубі та його двох заступниках – Ользі Варченко та Олександрі Буряку. Проте не тільки вони фактично керуватимуть розслідуваннями Бюро. Очільники управлінь і департаментів матимуть не менший вплив на їх хід, а значить – потрібно розуміти хто претендує на посади середньої ланки.

Експертна організація StateWatch навмання проаналізувала 30 кандидатів з 434-х, що претендували на посади керівництва управлінь та департаментів. Результати невтішні. Мало того, що "зовнішня комісія" (формується квотно – по 3 особи від парламенту, уряду та президента) не відрізняється високим ступенем незалежності та аполітичності, то ще й кандидують на вакантні "крісла" професіонали з дуже сумнівною репутацією.

В тему: ДБР очолила ненадійна особа з супервисоким ризиком

Як наслідок, після аналізу тридцяти кандидатів, нами було зроблені наступні висновки. 13 осіб були фігурантами журналістських розслідувань, 8 були фігурантами кримінальних, адміністративних або дисциплінарних проваджень, 5 підлягають або уникли люстрації, 23 мають статки незрозумілого походження, 8 пов'язані політичними зв'язками. В цілому, 30 осіб розподілились на дві групи – з середнім та високим характером ризикованості. Почнемо з тих, хто дійсно загрожує новоствореній інституції своїми біографічними деталями, корупційними шлейфами та політичною афіліацією.

Червона фішка "доброчесності"

Серед найбільш одіозних персонажів можна відзначити Олександра Попеско, якого ще два місяці тому співробітники НАБУ разом з СБУ затримали за підозрою в отриманні 6 тисяч доларів за закриття кримінального провадження. На додаток до цього факту, родина кандидата отримала нібито сумнівним шляхом у володіння значні земельні ділянки на Вінниччині, а дружина прокурора Попеско, будучи держслужбовцем, володіє розкішним маєтком, квартирою та минулоріч зробила інвестицію в елітне житло у Вінниці.

Не варто забувати і про славнозвісного, у вузьких колах, прокурора Олега Валендюка. Фантастична історія цього правника не може не захоплювати, адже він працював на керівних посадах у прокуратурі під час правління Януковича, але потім зміг уникнутилюстрації через суд. При цьому, його мати згенерували невідомо звідкіля взяті кошти, щоб придбати елітну нерухомість вартістю близько 10 млн гривень.

Кандидатка Юлія Кулікова у декларації за 2015 рік не згадала частину бізнесу чоловіка, зокрема – його частку в ТОВ "Білдінг Інвестментс Груп". Цю компанію пов'язували з сином президента-втікача Віктора Януковича Олександром. Ще одна компанія, яку "забула" Кулікова, називалась ТОВ "ВКФ "Дебют".

Дружина кандидата на керівні посаду Вячеслава Пашковського працює дрібним держслужбовцем, проте володіє низкою земельних ділянок і люксовим "німецьким конем" BMW X5. До речі, у січні 2017 року Пашковського затримали патрульні за кермування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння.

Начальник слідчого відділу Управління з особливо важливих справ Департаменту міжнародного співробітництва Генпрокуратури Артем Бугаєць також вирішив спробувати свої сили в конкурсі на зайняття керівних посад у ДБР. Проте варто нагадати, що саме його наприкінці минулого року Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів притягнула до відповідальності у вигляді догани. Справа в тому, що через неналежне виконання Бугайцем повноважень було втрачено речові докази. Показово, що цими доказами були 100 тисяч гривень і майже 4 тисяч доларів США.

Заступник начальника департаменту процесуального керівництва з кримінальних проваджень слідчих центрального апарату ГПУ Максим Мельніченко має досить забезпечену матір. Остання володіє чималою кількістю дороговартісного рухомого і нерухомого майна, а також веде бізнес в анексованому Криму. На додаток, департамент з питань люстрації Міністерства юстиції наполягає, що Мельніченко має бути звільнений з органів прокуратури на підставі вимог Закону "Про очищення влади". Однак, не тільки цим відомий згаданий прокурор з ГПУ, бо за повідомленням ЗМІ у 2011 році Мельніченко був затриманий за підозрою в отриманні неправовірної вигоди.

В тему: Депутат Найєм розповів, як Роман Труба саботує створення ДБР

Юрій Михальчук разом з дружиною є службовцями органів місцевого самоврядування, однак володіють значною кількістю нерухомого майна. Окрім цього, цей кандидат внесений до реєстру осіб, щодо яких застосовано Закон "Про очищення влади".

Кандидат Роман Забарчук, як вже повелось, зі своєю дружиною володіє низкою об'єктів нерухомості, а також цілим переліком коштовного рухомого майна (годинники, ювелірні вироби, шуби). Окрім цього, подружжя Забарчуків користується 5 автомобілями та володіє 95 тисяч доларів, 20 тисяч євро та 760 тисяч гривень у готівці. За повідомленням ЗМІ, цей кандидат якось розповів, що був звільнений з органів прокуратури на підставі вимог Закону "Про очищення влади". Проте чомусь ці дані не відображені в офіційному реєстрі.

Начальник відділу з транспортної прокуратури Одеської області Ростислав Крикливий вважається близьким до народного депутата від "Опоблоку" Сергія Ківалова. Батько прокурора має досить теплі стосунки з екс-регіоналом, що незаконно "привів до влади" Віктора Януковича ще в далекому 2004 році. Брат Ростислава Крикливого через членів вже своєї родини володіє 14 квартирами, в той час як сам прокурор має 2 великих квартири та 2 дорогих автомобілі. На додаток, цей прокурор нещодавно був зупинений в нетверезому стані, проти уникнув покарання.

Одізний заступник голови Окружного адміністративного суду міста Києва Євгеній Аблов свого часу "забув" задекларувати маєток своєї матері під Одесою. При цьому, родина судді володіє двома чималими квартирами у згаданому місті. Окрім цього, Аблов разом з іншими суддями фігурував у розслідуванні "Слідство.Інфо" про те, що він ухвалював рішення в той час, як перебував за кордоном на елітному курорті.

У кандидата на посаду в ДБР прокурора з Київської обласної прокуратури Антона Авер'янова в декларації за 2017 рік знайшли відомості про значну кількість готівки, а також позичку третій особі в розмірі 100 тисяч доларів. При цьому зауважимо, що розмір заробітної плати Авер'янова тоді коливалася в межах 125 тисяч гривень на рік. Більш свіжої декларації вищезгаданого прокурора в офіційному реєстрі не знайдено, проте ідентифікували його дружину – Євгенію Авер'янову – що також є службовцем.

Окрім цього, зауважимо, що Авер'янов був помічником народного депутата 7 скликання від Партії Регіонів Євгенія Мураєва. Останній наразі позиціонує себе власником телеканалу NewsOne.

Співробітник СБУ Сергій Карпушин, за словами викривачки з НАЗК Ганни Соломатіної, був персональним "радником" екс-очільниці цього Агенства Наталії Корчак і безпосередньо брав участь у блокуванні розслідувань щодо фальсифікацій в роботі НАЗК. Про Карпушина може свідчити ще й те, що його екс-дружина – податковий інспектор у Дарницькому районі столиці – задекларувала майна майже на 2 млн гривень. Як зазначали журналісти, ці активи не відповідають її офіційним доходам.

Володимир Орлов, в свою чергу, відомий своїми близькими стосунками з екс-Генпрокурором Віталієм Яремою. Як зазначають джерела, саме колишній очільник ГПУ допоміг Орлову уникнути люстрації. Майновий стан прокурора також дає підстави сумніватись в його доброчесності. Адже, незважаючи на тривале зайняття посад виключно в органах влади, Орлов має декілька великих квартир, дачний будинок, три елітні автомобілі, а також цілий перелік коштовностей.

Про екс-прокурора Юрія Коробко вже не раз згадували в публічній площині. І зазвичай це була інформація з негативним відтінком. Перш за все, одеський осередок "Автомайдану" повідомляв про велику кількість майна екс-прокурора. Також фігурувала інформація про володіння, через батьків дружини, мережею ломбардів "Квета". Вишенькою на цьому "корупційно-прокурорському" торті було звинувачення в незаконному будівництві готелі прямо на березі Чорного моря.

В тему: Влада вже готова до фальсіфікації виборів до Ради громадського контролю ДБР

Ще один кандидат – Дмитро Руденко – звинувачувався у фабрикуванні справи проти нині покійного правозахисника Дмитра Гройсмана.

Жовта фішка "доброчесності"

Зважаючи на цілу плеяду осіб, чия доброчесність під явним питання, існує список людей з можливими питанням до них стосовно політичних зв'язків, незвично великої кількості нерухомості або пробілами в декларації.

Наприклад, кандидатка Олександра Губіна була довіреною особою Михайла Кулиняка, що очолював міністерство культури за часів Януковича. Окрім цього, вона перебувала в статусі помічниці народного депутата 7 скликання від "Партії Регіонів" Олега Шаблатовича.

Прокурор відділу процесуального керівництва Генпрокуратури Віталій Демидов має декілька земельних ділянок, при цьому в своїй декларації не вказав свого місця проживання. Цілком можливо, що він проживає у недобудові, що фігурує в Реєстрі і знаходиться за однією з адрес власної земельної ділянки.

Кандидат Дмитро Ярмак, в свою чергу, в 2017 році був призначений уповноваженим Президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України Адміністрації Президента України.

Начальник слідчого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях Генпрокуратури Олег Трачук разом зі своєю дружиною задекларував89 тисяч доларів готівки та автомобіль преміум класу.

Як повідомляли ЗМІ, кандидатку Ірину Михальченко звільняли з цієї компанії за одноголосним рішенням правління через корупцію. Також вона була фігурантом кримінального провадження за нібито підробку документів.

Тимчасово непрацюючий Антон Кавун разом з дружиною володіє кількома дороговартісними об'єктами нерухомості. Минулого року подружжя придбало дві люксові автівки.

Помічник голови першого відділу Департаменту забезпечення діяльності Голови Нацполіції Сергій Зюбаненко, в свою чергу, разом з дружиною має елітну квартиру, яку їй подарувала мати.

Керівник Київської місцевої прокуратури N5 міста Києва Дмитро Справедливий має декілька дорогих квартир. "Наші гроші" повідомляли про деталі купівлі та вартість цієї нерухомості.

Тимчасово непрацюючий Олег Соценко був помічником народного депутата Святослава Олійника від БЮТ, а також з дружиною мають три квартири і дачний будинок.

Співробітник прокуратури Павло Безмащук разом з дружиною мають, знову ж таки, три чималі квартири та значну кількість готівки. В свою чергу, колега Безмащука, але в Запорізькій області – Сергій Спільник – у декларації за 2016 рік не вказав житловий будинок. Про це знімали сюжет журналісти "Громадське ТВ. Запоріжжя". Як наслідок, вже у декларації за 2017 рік згадана нерухомість з'явилась.

Слідчий в особливо важливих справах Генпрокуратури Андрій Безушко у листопаді 2015 року погрожував працівникам поліції при оформленні протоколу через порушення правил дорожнього руху. А керуючий адвокатський об'єднанням Сергій Хальзєв підозрювався у вимаганні 45 тисяч доларів.

Військовий прокурор Західного регіону Олег Сенюк особисто нічим не "відзначився". Проте варто зважити на той факт, що його "прокурорська" родина має великий перелік майна у власності, яке скоріш за все не відповідає офіційним доходам.

POST SCRIPTUM

Підсумовуючи, можна висловити неабияке хвилювання за долю Державного бюро розслідувань. Так звана "зовнішня комісія" не могла обрати найвище керівництво ДБР. Політичні торги винесли на поверхню зовсім невідому громадськості людину – Романа Трубу. Сьогодні вищезгадана комісія продовжує свій "хрестовий похід", формуючи керівний склад середньої ланки Бюро. І тільки чудо, або внесення змін до профільного Закону "Про ДБР", врятують нас від політично залежного і надпотужного органу правопорядку.

Олександр Лємєнов, головний експерт Антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ; опубліковано у блозі автора на сайті видання Українська правда


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]