Найкоротші і найдовші війни в історії людства: приводом ставали релігія, трон і навіть футбол

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Від самого початку війни росії в Україні усіх турбує одне питання: коли ця війна скінчиться і настане мир. Людство завжди воювало – за природні ресурси, їжу, корисні копалини, за владу, території тощо. Із розвитком цивілізації вдосконалювалася зброя, техніка ведення бойових дій, а також і вміння вести перемовини. Тож з плином часу деякі війни тривали надто короткий період у історії.

У виданні Сhas News зробили добірку з 10 найкоротших та 10 найдовших війн в історії людства.

Найкоротші війни в історії людства

Сербсько-болгарська війна (1885, 14 днів)

Сербія оголосила війну Болгарії через приєднання тією спірної території — Східної Румелії. За 18 днів конфлікту загинуло 2,5 тис. осіб. За підсумками мирної угоди формальною переможницею оголосили Болгарію та визнали приєднання нею Східної Румелії.

Англо-занзібарська війна (1896, 38 хвилин)

Ця війна тривала 38 хвилин і увійшла до Книги рекордів Гіннесса як найкоротша за всю історію людства.

Британській Імперії не сподобався новий правитель Занзибару — Халід ібн Баргаш, який захопив владу після смерті свого дядька султана. Йому поставили ультиматум з вимогою передати владу британському протеже Хамуду ібн-Мухаммаду. У разі відмови британці погрожували почати обстріл султанського палацу.

Британці розмістили у гавані перед палацом п'ять бойових кораблів із 500 військовими моряками. У розпорядженні нового султана Занзібару була лише одна яхта з дрібнокаліберною зброєю, одна гармата біля палацу та 2800 солдатів на березі.

Ібн Баргаш не пристав на ультиматум Британії. Він пропонував мирні переговори за участі США, але коли час ультиматуму сплив, британці хвилина у хвилину відкрили вогонь. Першими ж пострілами вони потопили занзібарську яхту і знешкодили гармату.

Султан втік з палаючого палацу. Після чого британці збили прапор на будівлі. Його падіння розцінили як капітуляцію, і бойові дії припинились.

За пів години сутички загинуло близько 570 захисників Занзібару. Серед британців лише один офіцер дістав легке поранення.

Англо-занзібарська війна

Султан Занзібару втік з палаючого палацу, після чого британці збили прапор на будівлі

Індійська анексія Гоа (1961, 36 годин)

Акція збройних сил Індії поклала край португальському колоніальному правлінню на півдні Індостану, що тривало 451 рік.

За 36 годин бойових дій загинули 22 індійці та 30 португальців. Конфлікт завершився капітуляцією Португалії.

Шестиденна війна (1967, 6 днів)

Ізраїль завдав удару на випередження у відповідь на заклик єгипетського лідера Гамаля Абдель Насера знищити євреїв як націю.

За шість днів ізраїльська армія зайняла весь Синайський півострів, Юдею та Самарію, Голанські висоти, Сектор Газа та територію Східного Єрусалиму з його святинями.

Втрати Ізраїлю, за різними даними, склали від 776 до 983 військових, арабської коаліції — кілька десятків тисяч. В Єрусалимі загинули 20 цивільних, близько тисячі отримали поранення.

Шестиденна війна

Ізраїльська армія за шість днів зайняла Синайський півострів, Юдею та Самарію, Голанські висоти, Сектор Газа та територію Східного Єрусалиму

Футбольна війна (1969, 6 днів)

Свою назву конфлікт отримав через те, що Сальвадор і Гондурас розпочали війну одразу після відбіркового матчу до чемпіонату світу 1970 року.

Країни мали територіальні суперечки щодо кордону, а на грі у Сан-Сальвадорі місцеві вболівальники побили футболістів і вболівальників з Гондурасу. Іскра спалахнула і спричинила в Гондурасі хвилю нападів на сальвадорців. Країна розірвала із Сальвадором дипломатичні відносини, і почався збройний конфлікт.

Менше ніж за тиждень бойових дій з обох сторін загинуло від 2000 до 6000 осіб, переважно мирних жителів.

Третя індо-пакистанська війна (1971, 13 днів)

Індія втрутилася у громадянську війну в Пакистані. В результаті Східний Пакистан отримав статус незалежної держави Бангладеш.

Індії це коштувало 3843 загиблих, втрати Пакистану — 9 тис. осіб.

Читайте також: Россия сумела повторить советские штрафбаты: «Можно самому себе домой похоронку писать»

індо-пакистанська війна

Індія втрутилася у громадянську війну в Пакистані

Війна Судного дня (1973, 18 днів)

Об’єднані війська Єгипту та Сирії атакували Ізраїль під час іудейського релігійного свята Йом-Кіпур, або Судного дня. Метою було відвоювати території, зайняті Ізраїлем у 1967 році під час Шестиденної війни.

Перші два дні перевага була на боці арабської коаліції, але потім ізраїльські війська перейшли у контрнаступ. На час підписання мирної угоди вони вже підійшли на відстань у 101 км від Каїра, столиці Єгипту.  

Втрати ізраїльської армії склали 2,5 тис. загиблих, з боку коаліції арабських країн — 18,5 тис осіб.

Війна Судного дня

Війська Єгипту та Сирії атакували Ізраїль під час свята Йом-Кіпур

Лівійсько-єгипетська війна (1977, 4 дні)

Збройний конфлікт між Єгиптом і Лівією не призвів до змін кордонів. Його припинили завдяки посередництву третіх країн, зокрема, Алжиру.

Вторгнення США в Гренаду (1983, 3 дні)

Гренада — маленька острівна країна у Карибському басейні, яка отримала незалежність у 1974 році. На початок операції «Невідкладна лють» там царювали комуністичні настрої і стався урядовий переворот.

Американці не захотіли повторення кубинського сценарію і почали вторгнення. Приводом назвали захист американських громадян після військового путчу.

Під час операції загинуло 19 американських військових, 45 гренадських і 25 кубинських, яких залучили до оборони.

Інфраструктура острова серйозно постраждала. Через місяць США виплатили Гренаді $110 млн компенсації.

Зараз день вторгнення відзначають на Гренаді як національне свято День подяки.

Читайте також: Чому московити вирішили спалити український Батурин - гетьманську столицю

Вторгнення США в Гренаду

Американці не захотіли повторення кубинського сценарію

Агашерська війна (1985, 6 днів)

Прикордонний конфлікт між Малі та Буркіна-Фасо, що стався 1985 року. Об’єктом суперечки стала багата на природний газ і мінерали Агашерська смуга. Бойові дії питання не вирішили. За рік ООН постановила поділити спірну територію навпіл.

Найдовші війни в історії людства

Війни Селевкідів і Парфії (238 до н.е. — 129 до н.е., 109 років)

Війни між імперією Селевкідів Персії та державою Парфії призвели до втрати селевкидами частини території, створення парфянської імперії і встановлення парфян як нових правителів регіону.

Персько-римські війни (92 до н.е. — 629, 721 рік)

Більше семи століть тривали війни римлян з двома послідовними іранськими імперіями — парфянами і сасанідами. Вони виснажили обидві сторони. Тому протистояння закінчилось арабськими вторгненнями, які спустошили як Візантійську Східну Римську імперію, так і Сасанідську імперію.

Іберійські релігійні війни, Реконкіста (711—1492, 781 рік)

Іберійські релігійні війни відбувались на Піренейському півострові. Вони почались вторгненням маврів-мусульман з Північної Африки і окупацією територій сучасних Іспанії і Португалії. У 722 році повстанням християн Астурії проти окупантів почалась Реконкіста, тобто відвоювання.

Кінцем Реконкісти стало падіння останнього арабського емірату Гранада у 1492 році.

Столітня війна (1337—1453, 116 років)

Столітня війна точилась між Королівством Англія і Королівством Франція.

Англійці прагнули повернути території на континенті, що раніше належали англійським королям. Також англійські королі висували претензії на французький престол через сімейні зв’язки з французькою династією Капетингів.

Французи прагнули витіснити англійців з Аквітанії. Також обидві держави прагнули володіти Фландрією.

Попри початкові успіхи Королівство Англія зазнало поразки у війні. На континенті у англійців збереглося лише одне володіння — порт Кале, його вони утримували до 1559 року.

Читайте також: Страна вараваров. От опричнины Ивана Грозного до опричников Путина

Візантійсько-сельджуцькі війни (1048—1308; 260 років)

Візантійсько-сельджуцькі війни призвело до переходу влади у районах Малої Азії та Сирії від Візантійської імперії до турків-сельджуків. Тоді ж відбулось піднесення епохи хрестових походів.

Візантійсько-османські війни (1265—1453; 188 років)

Візантійсько-османські війни фактично стали завершальним етапом візантійсько-сельджуцьких війн. Результатом стало падіння Константинополя 29 травня 1453 року та піднесення Османської імперії на колишніх візантійських територіях.

Арауканська війна (1536—1818, 282 роки)

Арауканська війна — це боротьба індіанських племен мапуче з іспанськими колонізаторами. Свою назву отримала через іспанську назву племені мапуче — араукани. Зрештою іспанці були змушені встановити з мапуче офіційні дипломатичні стосунки і навіть визнати незалежність Арауканії.

Арауканська війна

Мапуче протистояли колонізації з боку іспанців

Голландська війна за незалежність (1568—1648, 80 років)

Сімнадцять провінцій в Нідерландах постали проти влади іспанського короля. В результаті 80 років війни у 1648 році вони здобули незалежність як Об'єднані провінції Нідерландів, також відомі як Голландська Республіка.

Читайте також: Латвійські партизани були настільки серйозною проблемою, що в одному з регіонів совєти навіть були змушені піти на перемир’я

Тристатридцятип'ятирічна війна (1651—1986, 335 років)

Війна між Нідерландами і архіпелагом Сіллі — одна з найдивніших в історії. Вона де-юре тривала 335 років без єдиного пострілу.

Конфлікт став наслідком громадянської війну в Англії між роялістами та прихильниками парламенту. Війська Олівера Кромвеля вигнали роялістів з «матерікової» Англії, і ті втекли на острови Сіллі. Нідерланди виступали союзниками англійських парламентаріїв. Роялісти завдали флоту голландців значної шкоди. Тому нідерландський адмірал Мартін Тромп прибув до островів Сіллі вимагати відшкодування за знищені судна і товари.  Архіпелагу оголосили війну.

Втім невдовзі парламентські сили змусили флот роялістів здатися. Нідерландський флот так і не зробив жодного пострілу. Але мирну угоду так і не підписали. Лише у 1985 році історики згадали, що сторони все ще де-юре перебувають у стані війни. У квітні 1986 року, через 335 років після оголошення війни, оголосили про мир.

Громадянська війна у Бірмі (1948—2012, 64 роки)

Громадянська війна в Бірмі (М'янмі) велась урядом країни з комуністичною опозицією і етнічними повстанцями. За назвою одного з народів (карени) цю війну також називають Каренським конфліктом.

За час найдовшої громадянської війни у новітній історії зафіксовано численні військові злочини бірманської армії, зокрема, вбивства цивільних осіб та сексуальне насильство.

Стабілізації ситуації в країні сприяла лібералізація економіки та широка участь представників національних меншин в обговоренні Конституції у 2008 році. У січні 2012 року відбулось примирення уряду М'янми з Каренським національним союзом.

Війна в Бірмі

За час війни зафіксовано численні військові злочини бірманської армії

Джерело: Chas News


Читайте також: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У четвер дощитиме на Правобережжі, на півдні та на сході до +26°С
18:04
Випробування солідарністю - воно ще тільки чекає на Україну
17:31
Открытие компании в Эстонии и оформление иностранного банковского счета: что нужно знать
16:29
Кримінальні оборудки із землею: крім Сольського, підозру отримав його заступник
16:24
За межею розумного: у Буданова записали собі в заслуги арешт ФСБ заступника Шойгу
15:17
ВРП схвалила звільнення судді Тандира, який нетверезим збив на смерть нацгвардійця
15:10
Підривна діяльність: СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври упц (мп)
14:05
З початком "великої війни" Полтавська облрада купила подарункові годинники на 1,5 млн гривень, ними нагороджують "кишенькових" депутатів, чиновників і прокурорів
12:51
Рада збільшила кількості прикордонників на 15 тисяч
12:04
Поліція та ДБР заробляють на криміналі: чому ніхто не може знайти виробників нелегальних сигарет

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]