"Оккупанти идите домой!". 54 роки від дня вторгнення СРСР до Чехословаччини
21 серпня 1968 року розпочалась окупація Чехословаччини військами так званого Варшавського договору (військами СРСР та країн-сателітів). Того дня ранніми годинами на терени дружньої Чехословаччини увірвалось 6300 танків, також тисячі радянських вояків, багато з яких не знали, до якої країни і з якою метою вони прибули.
За окремими даними, до пів мільйона радянського війська було розміщено по всій країні, а в місті Міловіце розгорнув свою роботу штаб Центральної групи військ, нагадує Радіо Свобода.
Чехи будують огорожі та атакують радянські танки перед будівлею Чеського радіо у Празі. 1968 рік
Окупанти діяли цілком вільно, без заборон чи обмежень, як вдома, адже їх до Чехословаччини «запросили». Радянському генсекетареві ЦК КПРС Леонідові Брежнєву був надісланий «лист-запрошення», під яким серед п’яти підписів стояв і підпис Василя Біляка – тоді секретаря компартій Чехословаччини. Один з найвідданіших чехословацьких комуністів у листі просив товариша з СРСР: «Надати дієву допомогу всіма засобами... Тільки з вашою допомогою можливо витягнути ЧРСР із загрозливої небезпеки контрреволюції».
Автори листа також уклінно просили «максимально приховати» зміст листа, та й місцезнаходження цього важливого документа довго було таємницею. Сам Костянтин Черненко – тоді генсек ЦК КПРС – наказав лист сховати до архіву політбюро і без дозволу його не відкривати.
На цю тему: Украинское эхо «пражской весны»
Як повідомляють чеські ЗМІ, з часом достовірність листа була підтверджена і чеськими фахівцями, сам лист зберігається в Москві, передати чи позичити оригінал листа до Праги Росія відмовилась. І хоча лист-запрошення окупувати Чехословаччину й нині залишається документом, який підтверджує порушення тодішнього чинного законодавства, ніхто з тих, хто його підписав, не був засуджений.
Радянські танки серед натовпу обурених чехів у центрі Праги. 1968 рік
Czechoslovakia -- Czech youngsters holding a Czechoslovak flag stand atop an overturned truck as other Prague residents surround Soviet tanks in Prague on 21 August 1968
Центр Праги, 21 серпня 2022 року
Радянський танк проривається скрізь барикади, влаштовані жителями Праги. 1968 рік
Чехи не забувають події серпня 1968 року, і хоча від того дня минають вже 54 роки, ЗМІ й нині діляться новими віднайденими фото- і кіноматеріалами. Нині відомо, що завдяки стійкості журналістів Чехословацьке радіо встигло повідомити своїх земляків про окупацію країни одним реченням, повідомити тоді, коли вже біля дверей студії стояли окупанти, а з вулиці лунали постріли. Цього дня біля будівлі Чехословацького радіо загинули перші пражани, також було багато поранених.
«Окупанти, йдіть додому!»
Акції протесту проти окупації Чехословаччини тривали безперестанку, чехи спілкувались з окупантами плакатами, які розміщували на вулицях і площах: «Окупанти, йдіть додому!», «Іване, вертайся додому», «Назад додому!», «Ми вас не запрошували».
Плакат російською мовою «Окупанти, йдіть додому!» на вулиці чеського міста Плзень у день вторгнення в Чехословаччину військ країн Варшавського договору, 21 серпня 1968 року
І в Україні були герої, які в ці часи сміливо, всупереч комуністичному терору виступали «за їхню і нашу свободу». Першим був українець Василь Макух, який 5 листопада 1968 року з вигуками «Хай живе вільна Україна!», «Геть з окупованої Чехословаччини!» підпалив себе в Києві на Хрещатику.
Інформаційний буклет під час вшанування у Дніпрі українського дисидента Василя Макуха, який спалив себе на Хрещатику в Києві на знак протесту про політики радянського режиму. Дніпро, листопад, 2021 рік
Минають 54 роки від дня початку окупації Чехословаччини, але події серпня 1968 року не забуваються. 21 серпня чехи відзначають як день пам’яті жертв окупації, згадують поіменно всіх, а кількість загиблих внаслідок окупації за найновішими даними сягнула 425 осіб.
На цю тему: Украина в 2013-м — как Прага в 1968-м
Під час акції, приуроченої до 50-х роковин радянської окупації Чехословаччини. Прага, 21 серпня 2018 року
4 листопада 1968 року з Чехословаччини виїхали вояки армій Польщі, Болгарії, НДР та Угорщини, останній радянський воїн покинув Чеську Республіку 21 червня 1991 року.
—
Оксана Пеленська, опубліковано у виданні Радіо Свобода
«Copyright © 2018 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»
В тему:
- Багато українців виступали проти введення радянських військ у Чехословаччину 1968 року. За це розплачувались свободою
- Співпраця чехів з підпіллям ОУН та УПА на Волині або Чим «бандерівці» завинили Земану?
- СБУ передала Чехії архіви з доказами репресій проти її громадян у СРСР
- Протести під посольством РФ в Чехії в роковини «Празької весни»
- Как душили «Пражскую весну»: Чехословакия, июль 1968-го
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 11:00
- Бутусов розповів, як влада залишила ЗСУ без мінометних мін: це афера на 25 мільярдів гривень (ВІДЕО)
- 10:32
- У Харкові затримано клірика упц мп - агента спецслужб рф (ФОТО)
- 09:02
- Росіяни на човнах форсували Оскіл і висадили десант південніше Новомлинська
- 08:43
- У Калузі дрони вразили НПЗ і завод "Тайфун", атакований Курськ
- 08:07
- Ворог окупував Катеринівку та Юріївку під Кураховим
- 20:00
- У понеділок опади лише на заході України
- 18:03
- Бутусов розповів, як Єрмак у "війні за гроші" шкодить ЗСУ
- 14:10
- росія в обхід санкцій вивозить через Вірменію золото на мільярди доларів
- 12:06
- План стійкості після 1000 днів війни: чому це небезпечна брехня
- 10:01
- "Велике н***я": сповнилося 10 місяців від рішення РНБО про захист бізнесу, а СБУ як бігала за хабарями, так і бігає, - нардеп Железняк
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.