Полковник британської армії про середньовічні методи та «порожні ядерні загрози» Росії

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  ALESHA STUPIN @ponochevny

Путін знищив армію країни у війні в Україні, і тепер, коли НАТО посилено Фінляндією, можливо, в майбутньому Швецією і навіть Україною загроза з боку Росії зведеться до мінімуму. І знову ж таки я не думаю, що ядерна проблема така серйозна.

Полковник британської армії Хеміш Стівен де Бреттон-Гордон — військовий аналітик, який раніше командував хімічними, біологічними, радіологічними та ядерними військами НАТО та Великобританії. Він колумніст британської The Telegraph і часто дає коментарі іншим ЗМІ щодо вторгнення Росії до України. Експерт в інтерв'ю Грузинській редакції Азаттика розмірковує про те, чому не вірить в ядерні загрози Володимира Путіна, про спустошливу мобілізацію, націлену на найвразливіші верстви населення Росії, і про те, чому, на його думку, ця країна швидко втратить актуальність після закінчення війни.

Хэмиш Стивен де Бреттон-Гордон

Хэмиш Стивен де Бреттон-Гордон

«ЯДЕРНІ ЗАГРОЗИ ЗОВСІМ ПОРОЖНІ»

Азаттик: У нещодавній статті у The Telegraph ви стверджували, що Путін «знає, що його єдина надія на перемогу… це тотальна мілітаризація Росії». Перш ніж ми обговоримо таку військову диктатуру, давайте визначимо, якою може бути «російська перемога» у цьому контексті? Що таке «перемога на умовах Путіна» і чи досяжна вона?

Геміш Стівен де Бреттон-Гордон: Я не знаю, як може виглядати «російська перемога». Візьмемо «спеціальну військову операцію», яку було розпочато у лютому минулого року, за словами Путіна, з метою запобігти розширенню НАТО на схід та «поверненню» України в лоно Росії. Якщо Путін досі намагається досягти цього, він не має шансів. Щодо розширення НАТО, його дії мали прямо протилежний ефект. Два тижні тому Фінляндія приєдналася до альянсу, найпотужнішої армії в Європі, а в Путіна з'явилося ще 832 милі (1339 кілометрів. — Ред. ) кордонів, за які треба переживати. 

Він спонукав весь блок НАТО, якщо не весь західний світ, підтримати Україну для того, щоб вона вигнала росіян. Не думаю, що Путін має якісь шанси на ту перемогу, якої він намагався здобути в лютому минулого року.

Читайте також: Может ли тактическое ядерное оружие изменить ход войны?

Азаттик: Тоді дозвольте перефразувати: що Путін міг би уявити як «перемогу»? 

Де Бреттон-Гордон: Я не знаю, на яку перемогу він може розраховувати. Його армія знищена, на її відновлення знадобляться роки. Наприклад, як передбачається, втрачено 2000 танків – це дуже багато.

Надійні дані про втрати отримати складно, але британський уряд, влада США, яким я схильний довіряти, каже, що вони становлять понад 220 тисяч убитими та пораненими — це молоді люди, переважно чоловіки. Неймовірно висока ціна.

Деякі експерти, здається, припускають, що українці сядуть за стіл і, можливо, вестимуть переговори щодо Криму. Я так не думаю. [Український] президент [Володимир] Зеленський дуже чітко дав зрозуміти, що для нього перемога — це відтіснення російських військ до кордонів 2014 року, що означає їхнє виведення з Донбасу та Криму. А що Путін може вважати перемогою, я просто не знаю.

Азаттик: Путін також, напевно, все це розуміє? Навіщо продовжувати?

Де Бреттон-Гордон: Я думаю, Путін і його генерали марно сподіваються, що зможуть досягти чогось.

Є також ядерне питання, про яке я писав у The Telegraph та в інших місцях. Путінські ядерні погрози дали зворотний ефект. Вони з'явилися на початку конфлікту з метою не допустити вступу НАТО у війну. Все сталося навпаки. Отже, ядерні загрози в моєму розумінні абсолютно порожні.

Насправді я навіть не вірю, що він зможе використати свою тактичну ядерну зброю, тому що або не дозволить дальність ураження, або, я впевнений, НАТО запобігатиме запуску за допомогою сучасного озброєння, яке є в розпорядженні альянсу.

Читайте також: Захід готується до того, що Путін застосує проти України «всі засоби, які в нього залишилися» — The Guardian

В даний час мене більше турбують атомні електростанції в Україні, які можуть зазнати нападу, що викличе ядерну аварію і небезпеку зараження по всій Європі набагато гірше, ніж ми бачили в Чорнобилі 1986 року.

Я не думаю, що командувачі та лідери НАТО у Великій Британії та Франції або тим більше в США будуть упокорюватися з подальшими залякуваннями з боку Росії. Мені здається, багато путінських загроз більше для аудиторії в Росії, ніж у Європі, щоб показати, що влада все ще в його руках та інше.

«ПРОДОВЖУВАТИ ГОДУВАТИ "М'ЯСОРУБКУ"»

Азаттик: Ви також пишете, що єдиний спосіб перемогти в Україні, хоч би як виглядала ця перемога, — це продовжити [війну]. І єдиний спосіб — продовжувати годувати «м'ясорубку» доти, доки, хоч як гротескно це звучить, в українців не закінчаться патрони. Він ставить на те, що в нього не закінчиться гарматне м'ясо. Але знову ж таки, якщо судити з Бахмута, це може принести Росії лише піррову перемогу в найгіршому сенсі.

Де Бреттон-Гордон: Я згоден з вашою оцінкою, що чим довше це продовжуватиметься, тим, ймовірно, краще для Путіна. Тому що наступного року вибори у США, у Великій Британії та інших західних країнах; наших політиків дуже хвилює ціна цих бойових дій, і вони дуже зацікавлені у переобранні у своїх країнах. Якщо війна триватиме і через 12 місяців без будь-якого прогресу, можливо, деякі країни почнуть вагатися. І, мабуть, саме на це сподівається Путін.

М'ясорубка — це практично середньовіччя, це перша світова війна: кількість живої сили, яку кидає Росія. Я маю достовірну інформацію про те, що росіяни виявляють молодих людей, зникнення яких, на їхню думку, не помітять, бо вони або бездомні, або з низьким інтелектом, або наркозалежні, і кидають їх на фронт. У Бахмуті неймовірні, астрономічно високі показники втрат.

Мене дивує, що матері Росії не здіймають більше галасу. Відчуття, що більшість цих молодих людей не з еліти у Москві чи Санкт-Петербурзі; вони, ймовірно, з Далекого Сходу, де люди менш  в контакті з соцмережами і мають менше можливостей скаржитися на такі речі. І, звичайно, ми знаємо, в Росії, якщо хтось скаржиться, його зазвичай закривають. Ми тільки-но бачили, як Володимира Кара-Мурзу засудили до 25 років колонії за дисидентство. Олексій Навальний сидить у в'язниці і навряд чи колись вийде при Путіну.

Читайте також: Ні чмобіки, ні воякі Лукашенка не допоможуть Путіну втримати правобережну Херсонщину чи захопити Київ

Азаттик: Ця різношерста армія з чотирьох мільйонів завербованих «душ», про які ви пишете , справа вже навіть не в московських елітах; закрадається підозра, що в ній переважають не росіяни, а незліченна кількість етнічних меншин, які є в Росії.

Де Бреттон-Гордон: Абсолютно. Дивно, що у цих людей ще менше права голосу у Росії. Етнічні меншини використовуються як гарматне м'ясо. Здається, я назвав це "власним геноцидом", який проводить Росія. Але не [проти]… російської еліти — мабуть, переважно білої. Вона намагається продовжити цю війну та витратити українські набої за рахунок людей з Далекого Сходу.

Це шокує, тому я і багато інших закликаємо НАТО зробити все можливе, щоб Україна перемогла якнайшвидше, щоб ми могли прийти до миру і зупинити кровопролиття абсолютно неймовірних масштабів. 

Азаттик: Чотири мільйони мобілізованих — велика цифра, яка лякає. Але що це може втілитися на полі бою?

Де Бреттон-Гордон: На ​​жаль, це ще більше трупів. Солдат-піхотинець із гвинтівкою не може зрівнятися із сучасною західною зброєю, яка є в розпорядженні України, — танками, бронетранспортерами тощо. Людське тіло просто не може вижити в таких умовах.

Цікавий факт: я нещодавно почув твердження Росії, що вона виставила на полі бою свій найновіший, найсучасніший танк Т-14 у дуже невеликій кількості.

Між російським і західним танками є різниця: багато в чому це захист, що є у них. Провівши багато років у танках Challenger в британській армії, я знаю, що ці танки дуже сильно броньовані і можуть витримати багато попадань від Т-72 або навіть від Т-80. У той час як Т-80 або навіть Т-14, оскільки вони легко броньовані, будуть швидко виведені з ладу танками "Леопард" та "Челленджер-2", але самі не зможуть знищити західний танк.

Читайте також: У війні росії проти України настав переломний момент, її темп і природа змінюються - WP

Українські війська ведуть вогонь із захопленого російського танка Т-80 з російських позицій у Донецькій області у листопаді 2022 року

Українські війська ведуть вогонь із захопленого російського танка Т-80 з російських позицій у Донецькій області у листопаді 2022 року

Повертаючись до вашого питання про людський ресурс, я думаю, що це просто самогубство, геноцид. Ці молоді не мають шансів вижити. Вони майже як у цирковому тирі. Неймовірно, що цьому дозволили статися. ( Бреттон-Гордон писав про звірства та інші військові злочини, як передбачається вчинених у масових масштабах російськими військами проти мирних жителів України. — Ред. )

«ПУТІНА ПОВНІ МОЖЕ ЧЕКАТИ КІНЕЦЬ ГІТЛЕРА»

Азаттик: Що може бути взірцем військової диктатури для Путіна? Ми знаємо багато, починаючи від Римської імперії, якою, як повідомляється, захоплюється Путін, до пізнішого, радянського зразка, втіленого Сталіним.

Де Бреттон-Гордон: Зважаючи на те, що ми чуємо і бачимо, він багато в чому бачить себе Петром Великим сучасної епохи, здатним поширити вплив Росії на решту Європи. І, безперечно, він зосереджений на тому, як Сталін правив Росією під час Другої світової війни абсолютно залізною хваткою. І люди навколо нього, здається, дотримуються подібної позиції. Це таке тоталітарне, самодержавне правління за допомогою кнута і страху.

Правління Путіна — це автократична диктатура, і, можливо, вона народилася з його роботи в КДБ, де вам у разі успішного результату могло зійти з рук усе, що завгодно. Зараз йому 70 — хворий він чи ні, хто знає, — але він перебуває у фінальній частині свого життя і, ймовірно, відчуває, що має досягти чогось подібного до великих російських лідерів. А зараз все йде не так, і він, мабуть, спробує зробити все можливе, щоб здобути хоч якусь перемогу. Своїми діями він дуже нагадує [Адольфа] Гітлера під час Другої світової війни, і на нього цілком може чекати такий самий кінець. 

Читайте також: У США є план дій, якщо рф застосує ядерну зброю - Блінкен

Азаттик: Однією з характерних ознак військової диктатури є жорстоке придушення будь-якого інакомислення… Якщо взяти радянський приклад, це відбувалося на всіх рівнях суспільства. Чи варто чекати на якісь масові чистки?

Де Бреттон-Гордон: Я думаю, що зачистки інакодумців та еліти вже відбуваються. Якщо повернутися на кілька років тому, можна побачити, що прибирали дисидентів за межами Росії, [Олександра] Литвиненка у Лондоні, Сергія Скрипаля та інших, які виступали проти режиму.

Щодо чисток усередині Росії, я думаю, що на даний момент все в цій країні підпорядковане бажанню Путіна. Я впевнений, що якщо в Росії буде повсюдне невдоволення і люди почнуть масово відмовлятися йти на фронт, можна очікувати масових чисток. Коли шість-дев'ять місяців тому був великий етам мобілізації, ми бачили, як багато молодих людей стрімко виїжджали з Росії. Зараз цей потік зменшився. І, можливо, через призов людей із Далекого Сходу це не так помітно. Але я не думаю, що Путін та «еліти» гребуватимуть якимись коштами, щоб утримати владу. Я просто сподіваюся, що їхній час добігає кінця.

Читайте також: Сучасна ПРО: чи зможуть технологїї Заходу зламати ядерний шантаж росії

Азаттик: І останнє питання: що Росія як військова диктатура означає для решти світу?

Де Бреттон-Гордон: Я думаю, що на даний момент це викликає реальне занепокоєння, тому що так багато ресурсів задіяно, щоб допомогти Україні перемогти росіян.

Але як тільки цей конфлікт закінчиться, Росія ставатиме все менш значущою. Я так говорю тому, що економічно, крім їхніх вуглеводнів, іншого інтересу вони не становлять. Путін знищив армію країни у війні в Україні, і тепер, коли НАТО посилено Фінляндією, можливо, в майбутньому Швецією і навіть Україною загроза з боку Росії зведеться до мінімуму. І знову ж таки я не думаю, що ядерна проблема така серйозна. Я більше турбуюся про ядерну зброю Північної Кореї, ніж про ядерну зброю Росії.

Я думаю, щойно ця війна закінчиться, Росія ставатиме все менш і менш актуальною. Світу можуть знадобитися їхній газ та нафта, але й від них ми швидко відвикаємо.

Важа ТАВБЕРІДЗЕ,  опубліковано у виданні Радіо Азаттик


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

14:01
Мародерство: Миколаївська ОВА закупила колоди для укріплення фортифікаційних споруд втричі дорожче ринкових цін
13:14
Корвет "Гетьман Іван Мазепа" вийшов на перше випробування
12:14
Фортифікація має стати новою національною ідеєю
11:55
Шольц вже підтримує дозвіл Україні бити західною зброєю по території РФ, Байден "думає зняти заборону" на це − ЗМІ
10:06
НАБУ та САП розслідують розкрадання КП "Полтавапаливо". Організатор кримінальної оборудки - голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький
09:50
США відкрили завод з виробництва артснарядів для України
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 30 травня
20:00
У четвер короткочасні дощі у більшості регіонів України
18:08
Російськомовні "вертухаї" Божковської колонії побудували росію на Полтавщині: виродки роками знущалися та калічили в'язнів (ФОТО, ВІДЕО)
17:12
Цей погодить що завгодно: ексзаступник Резнікова Замлинський, який погоджував закупки "яєць по 17 грн", тепер відповідає в МЗС за озброєння, - ЦПК

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]