Проблема корупції вдвічі обігнала війну в думках українців
Дві головні теми в українських медіа – війна та корупція. Півтора роки тому була одна-єдина головна тема: війна з Росією. Але поступово корупція не лише наздогнала війну, а й випередила.
І ось результат. Свіже соцопитування зафіксувало, що 58% українців назвали боротьбу з корупцією пріоритетом номер один серед усіх реформ та завдань для України. І лише 29%, удвічі менше, обрали варіант "завдання, пов'язані з війною", зазначає видання "Ділова столиця".
Вибір у два тури
Це дослідження провів КМІС на замовлення Консультативної місії ЄС в Україні. Це важливо з двох причин. По-перше, це знімає підозри, що соціологи могли спрацювати на користь тієї чи іншої політичної сили. По-друге, це дає підстави припускати, що результати дослідження будуть використані Євросоюзом під час висування вимог Києва: "Дивіться, адже це не ми придумали, що у вас корупція, це ваші громадяни наполягають".
Втім, це дослідження цікаве не лише євробюрократам. У певному сенсі воно моделює два тури президентських виборів, принаймні у тому, що стосується боротьби ідеологій.
Респондентам було запропоновано список із дев'яти реформ та завдань для України. Людей попросили обрати топ-3 пріоритетів та пріоритет номер один.
Читайте також: Як так виходить, що фігуранти гучних корупційних розслідувань тільки закріпляються в Офісі Президента
При виборі топ-3 пріоритетів можна було голосувати за три позиції із списку. Дві позиції отримали підтримку переважної більшості опитаних: боротьба з корупцією — 90%, "завдання, пов'язані з війною" — 77%. Ще три позиції набрали більш ніж 20%: реформа судової системи — 43%, забезпечення прав людини — 26%, реформа правоохоронних органів (поліції, СБУ тощо) — 21%. Інші чотири позиції набрали менш як по 10% (від 8 до 4%), ухилилися від відповіді — 3%.
При виборі пріоритету номер один можна було голосувати, звісно, лише за одну позицію. І тут вийшла жорстка сутичка між двома лідерами першого туру: боротьба з корупцією — 58%, "завдання, пов'язані з війною" — 29%, решта сім реформ та завдань — сумарно 10%, ухилилися від відповіді — 3%.
"І", а не "або"
Як же так вийшло, що корупція вдвічі випередила війну? Ми всі пам'ятаємо, що в перші місяці після 24.02.2022 тема корупції взагалі не звучала, всі думки українців були зайняті російським вторгненням.
Ключ до розгадки можна знайти в інших цифрах того самого соцопитування. Респондентам запропонували, дивлячись у той же список реформ і завдань для України, відповісти: "Про яку з цих реформ ви щось знаєте?" Можна було вибрати всі варіанти, що підходять. І лідерами виявилися ті самі: боротьба з корупцією — 64%, "завдання, пов'язані з війною" — 48%, решта — менш ніж по 40% (від 39 до 20%).
Це можна вважати відображенням того, як ці теми представлені в українському інформпросторі, включаючи всі головні джерела інформації (а для людей це Telegram-канали – 44%, новини у телевізорі – 43%, YouTube – 36%, новинні інтернет-видання – 34%). Медіа та блогери більше та охоче розповідають про корупцію, ніж про ситуацію на фронті. І це впливає на розташування пріоритетів у мізках у людей.
Однак тут важливий і зворотний зв'язок. Медіа, звісно, ведуть людей за собою, але водночас і йдуть за людьми. Якби люди хотіли слухати лише про війну з Росією, а про корупцію не хотіли б, то медіа, що говорять про корупцію, просто втратили б аудиторію. Тобто справа все ж таки не тільки в медіа, а й у людях теж.
Читайте також: Як суди укладають угоди з топ-корупціонерами, засекречують вироки і скільки це коштує
А люди за 20 місяців великої війни дуже змінилися. Для багатьох жителів західних та центральних регіонів, у тому числі столиці, війна відійшла на задній план, щойно російські війська були вигнані з-під Києва. Повітряні тривоги стали менше лякати (зокрема завдяки посиленню протиповітряної оборони столиці та інших міст). До того ж, влада сама посприяла тому, щоб війна пішла з фокусу суспільної уваги. Наразі інформація про бойові дії та повідомлення про ворожі обстріли займають в українському інформпросторі набагато меншу частку, ніж у перші місяці війни. Телеканали, лояльні Банковій, повернули в ефір звичні розважальні програми та серіали. А онлайн-медіа згадали про тему корупції.
Втім, було б великою помилкою стверджувати, що українців зараз хвилює лише корупція, а війна не хвилює. Повторимо, переважна більшість опитаних включають і боротьбу з корупцією, і війну з Росією до топ-3 пріоритетів для України. Тобто люди не протиставляють ці два завдання, а скоріше поєднують їх.
І тут треба продовжити розмову про те, як змінилося сприйняття війни за 20 місяців. Чим довше йде повномасштабна війна, тим у більш далеке майбутнє відсувається її кінець у мізках людей. І постають питання: чому так, чи могло бути інакше, і чи робить влада все необхідне для того, щоб наблизити перемогу.
Питання корупції починає грати роль відповіді на питання війні. Чи могло б бути більше хороших новин з фронту? Могло б, якби мільярди, які пішли на корупційні схеми, перетворилися на дрони, озброєння, боєприпаси, військову техніку та фортифікаційні споруди.
Читайте також: Як затягують та "зливають" справи топ-корупціонерів у ВАКС
Передвиборне вікно можливостей
Це дослідження, як і багато інших перед ним, підтвердило високий рівень довіри до Володимира Зеленського. КМІС називає це ефектом "згуртування навколо прапора": після широкомасштабного російського вторгнення довіра українців до своїх державних органів, особливо до президента, суттєво зросла. Наразі 73% респондентів довіряють президенту, не довіряють — 21%.
Але довіряти ще не означає вважати ефективним. І це дуже чітко показали результати того самого дослідження. Лише 19% вважають за достатні дії вищого керівництва України для проведення реформ у країні. А 71% – недостатніми.
Респондентам було запропоновано також дати оцінку конкретно за списком реформ та завдань для України: "Які з цих реформ, на Вашу думку, справді просуваються?" Можна було вибрати всі варіанти, що підходять. І ось що вийшло. Дійсно просуваються "завдання, пов'язані з війною" — так вважають 20%, боротьба з корупцією — 19%, цифрова трансформація — 18%, решта шість позицій набрали менш ніж по 10% (від 7 до 2%), а 22% заявили, що жодна реформа не просувається, 32% ухилилися від відповіді.
Коли люди говорять про довіру до політика, вони можуть вкладати в це свою оцінку "не зрадник і не злодій". Але є велика різниця між просто "не зрадником" і "ефективним верховним головнокомандувачем", як і між просто "не злодієм" і "ефективним борцем з корупцією".
Дельта між 73% рівнем довіри і 19% оцінкою ефективності дуже велика. У передвиборчий час вона створює вікно можливостей конкурентам. Особливо тим, хто зможе не протиставити дві теми, а об'єднати їх.
Тема корупції точно не згасне. Цьому сприятимуть і українські медіа, і західні партнери. До речі, у соцопитуванні було й питання, яке безпосередньо стосується замовника: яка підтримка Консультативної місії ЄС зараз є найбільш актуальною для України. Запропонували сім конкретних видів підтримки, респонденти могли обрати до трьох відповідей. Майже половина, 46%, сказали, що потрібна підтримка у боротьбі з корупцією. Логічно: якщо українська влада не справляється, то нехай нам ЄС допоможе.
Читайте також: В розпіареному Реєстрі корупціонерів чомусь відсутні найбільші корупціонери
Новий сплеск уваги до теми корупції очікується після 10 грудня, коли НАЗК обіцяє відновити публічний доступ до електронних декларацій депутатів та чиновників. У реєстрі будуть доступні усі декларації, які не повинні бути закритими, і там будуть усі подані декларації за усі періоди часу.
Медіа та блогери напевно знайдуть там багато цікавого фактажу. А чи буде це цікаво їхній аудиторії? Соцопитування підказує, що люди вже чекають. Майже половина респондентів, 47%, назвали систему електронного декларування ефективним інструментом боротьби з корупцією. Два роки тому, до початку великої війни, так вважали 36%. Схоже, інтерес до декларацій зріс саме тому, що під час повномасштабної війни з Росією у суспільстві посилилася нетерпимість до корупціонерів у владі та потреба хоч якось їм помститися.
Не гадатимемо, як на цей суспільний запит відреагують потенційні кандидати. Незабаром ми це побачимо, якщо, звісно, вибори таки відбудуться.
—
Юрій Вишневський, опубліковано у виданні "Ділова столиця"
В тему:
- В розпіареному Реєстрі корупціонерів чомусь відсутні найбільші корупціонери
- Чому навіть під час війни варто боротися з політичною корупцією
- Рутинізована корупція – все ж не найбільше зло, яке ми отримали у спадок від СРСР
- Як у Зеленського проґавили небезпечний для себе запит народу на протидію корупції
- Колишній голова Верховного суду Князєв готовий здати суддів-співучасників, але є нюанси
- Черговий скандал з корупційними закупками в Міноборони: чому курткогейт гірший за яйцегейт
- Наша кончена, корумпована суддівська система та вороги України всередині неї
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У середу трохи дощитиме на півдні України, вдень біля 0°
- 19:21
- ЗСУ знищили російський плацдарм на Осколі
- 18:24
- Потужна реформа: Уряд перейменував Мінреінтеграції на Міністерство національної єдності
- 18:11
- Вʼячеслав Курбанов: Про "зниклих безвісті"
- 17:04
- Корумповану Полтавську обласну МСЕК приєднали до корумпованої обласної лікарні рішенням корумпованої Полтавської обласної ради
- 16:19
- Рада скасувала пільги позбавленим звання Героя України
- 16:02
- Скасування арешту 2,6 млрд грн онлайн-казино, понад 200 закритих справ щодо п’яних водіїв: ВРП позбавила суддю Смик доплат аж на три місяці. Хабарами надолужить!
- 15:21
- «Аль-Маядін»: ССО України воюють на боці повстанців у Сирії
- 15:02
- ДБР затримало багату людину - ексзаступника голови Вищого господарського суду Ємельянова. Це більше схоже на перерозподіл злодійських статків, а не на покарання зла
- 14:50
- Олексій Чернишов став міністром на ідіотській посаді
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.