Що допоможе вижити у війні? Де підготуватися новачкам
«Воювати чи служити доведеться всім», — заявив секретар Ради нацбезпеки й оборони Олексій Данілов. Військові зі свого боку попереджають тих, хто ще не став на захист Батьківщини: ця війна надовго, до неї потрібно готуватися вже зараз.
А як це зробити цивільним? Варто розраховувати на допомогу держави чи треба робити все самому? Як тренуватися, шукати вишколи, курси, тренінги тощо, розбирались у виданні hromadske.
Держава має готувати не менш ніж мільйон цивільних на рік
Представники різних організацій, які готують цивільних, в один голос стверджують, що таку роль повинна взяти на себе держава. Необхідно створити інституції, які займатимуться цим масово, і розробити для них стратегію.
«Щоб перемогти ворога, що переважає нас кількісно в декілька разів, ми мусимо воювати технологічно та мати навчене населення, яке в будь-який час буде готовим до викликів війни. І таких людей треба “підкувати” не менше ніж мільйон на рік», — каже Олексій Сердюков, національний координатор Центру готовності цивільних.
Редакція hromadske написала запити до Міноборони, Генштабу, МОЗ, РНБО й інших структур, щоб запитати, що робить у цьому напрямі держава. Відповіді надійшли приблизно однакові: «це питання не до нас», «ми займаємося військовими».
Отже, вихід один: хочеш підготуватися — роби це сам.
Для цього є громадські організації, фонди, курси, які займаються військовим навчанням цивільних за власною ініціативою у масштабах, які дозволяють їм власні ресурси. Про деякі розповімо тут (крім домедичної допомоги, адже про це готуємо окрему статтю — ред.).
Читайте також: Українці витримають і цей іспит, бо сьогодні Господь носить форму ЗСУ
Онлайн-платформи: як знищити «Тигр» й навчитися стріляти
Тут знання можна отримати безплатно. Як базові, так і поглиблені.
Інформаційний ресурс, створений управлінням підготовки (G7) штабу Командування Сил територіальної оборони ЗСУ. Він покликаний надати громадянам України базові знання з військової справи, необхідні для захисту країни та стійкого опору агресорові. Він містить чи не найбільшу в інтернеті базу знань із військової справи. Переважно текстові матеріали поділені на 17 підгруп, у які входять уроки підготовки зенітників, мінометників, зв'язківців, розвідників, медиків тощо.
Цей ресурс представлений і на YouTube, де зібрано вже 473 відео.
Дослівно — «Бойовий єнот». Це канал із перекладами іноземних матеріалів військового спрямування. Мета — розширення та поглиблення у глядачів знань з основних військових дисциплін. Переміщення та засідка взводом, як коригувати «арту», проходження замінованої ділянки, як знищити «Тигр», застосування різних видів озброєння — усе це є тут. Канал нараховує 70 відео, які наразі переглянули 2,5 мільйона людей.
Відеокурс, що навчає поводитися зі зброєю, пересуватися в бойових умовах, користуватися укриттями, маскуватися, орієнтуватися на місцевості й обладнувати позиції. Автор відеоуроків — військовослужбовець із позивним Сирієць.
Він народився в Одесі. Його батько — сирієць, а мати — українка. У 10 років він переїхав до Сирії. Воював на боці Вільної сирійської армії проти військ Башара Асада, угруповання «Ісламська держава» та російської федерації. Потім повернувся та жив в Україні, після повномасштабного вторгнення став на її захист.
Застосунок, що допоможе українцям навчатися тактичної стрільби та самозахисту. Усі вправи розроблені на основі багаторічного досвіду застосування зброї в бойових умовах і спортивних стрілецьких змаганнях. До створення й тестування були залучені військові, спортсмени й представники охоронних організацій.
Завдяки віртуальному персональному тренерові здобуття навичок не залежить від місця перебування та часу. Тренуватися можна в окопах, стрілецькому тирі або навіть удома.
Завантажити застосунок можна на Google Play та App Store. Він лишатиметься безплатним для українців до кінця війни.
Освітня платформа створила онлайн-курси воєнного часу. Їх близько 30, вони стосуються застосування технологій в умовах війни, базових навичок керування БпЛА та коптерами тощо. Наприклад, курс «База: сучасна військова підготовка» охоплює напрями від загальної підготовки та побутових умов на фронті до видів озброєння, тактичної підготовки, аеророзвідки, такмеду тощо. Орієнтовний час проходження — 13 годин. Курс містить перевірені на практиці знання і рекомендації від експертів, які мають бойовий досвід із 2014 року й дотепер. Після його проходження людина швидше й злагодженіше тренуватиметься та виконуватиме бойові завдання після мобілізації. Така підготовка суттєво збільшує шанси на виживання. Після проходження курсів видають сертифікати.
«Зараз недостатня поінформованість українців про військову справу знижує боєздатність України. Тому на цьому YouTube-каналі ми будемо ділитися корисною інформацією та досвідом закордонних військових, розкривати актуальні юридичні питання», — стверджують творці каналу. На ньому зараз 59 відео. Зокрема, на теми отримання дозволу на зброю, виживання в полоні, самостійного збиття цивільними дронів і ракет, технік стеження, самооборони тощо.
Це інформаційна платформа, на якій зібрані поради досвідчених військових. Вона створена для підготовки до мобілізації та загального ознайомлення з темами військової справи. «Яблуня» пасує насамперед людям без бойового досвіду й належної підготовки. Тут пояснюють навички, якими має володіти солдат, і дають перелік необхідного для зборів на війну (програми мінімум та оптимум).
Вишкіл ГО «Український легіон» / hromadske
Тренінги та вишколи: від декількох годин до місяця
Більшість вишколів платні, деколи у вартість включено логістику й харчування. Ми розкажемо про безоплатні чи за невелику ціну.
Періодично вишколи для цивільних проводять представники «Азову» і «Правого сектору» — оголошення вони роблять у своїх соцмережах. Переважно навчають тактичної медицини, поводженню зі зброєю і взаємодії груп у бойових умовах. Вишколи від «Правого сектору» тривають близько тижня в таборах на заході України.
Читайте також: До чого можуть привести компроміси з російським фашизмом
Організатори від ПС кажуть: «Ми проганяємо всіх по курсу, який закладений для кожного військовослужбовця. Базу має знати кожен. Ми готуємо людей, щоб у випадку екстреної ситуації вони не були без умінь. Кожен має можливість прийти та підготуватися, водночас це все повністю безплатно».
Ця організація опікується підготовкою цивільних до війни. Вишкіл триває місяць із 3–4 заняттями на тиждень, половина з яких теоретичні, а решта — практичні групові вправи на полігоні.
На курсі навчають поводитися зі зброєю, пересуватися під обстрілами, використовувати укриття, маскуватися, орієнтуватися на місцевості й інженерно облаштовувати свої позиції. Є також заняття з такмеду та зв'язку.
Беруть навчатися людей із 18 років, будь-якої статі, без обмежень щодо здоров'я. Після закінчення вишколу випускники складають фінальний іспит та отримують сертифікат.
«Наша організація створена у 2014-му, — розповідає Марія Кушнір, тимчасова виконувачка обов'язків голови громадської організації “Український легіон”, — тоді вишкіл складався з трьох курсів: ввідного, початкового та базового. Перші два — для початківців, останній — передбачав регулярну підготовку в постійному складі навчальних підрозділів».
Після вторгнення лишився один — ввідний, аби навчити базових навичок якомога більше людей. Коли з фронту повертається «легіонер», для охочих пропонують поглиблений курс сапера чи медика, який проводить профільний військовий. Наразі у війську приблизно 200 «легіонерів», 10-15% від усіх випускників.
«Ще рік тому нам телефонували з навчальних центрів, так званих "учебок", де тренують мобілізованих перед відправлянням на фронт. Просили допомогти, скажімо, організувати тренінги з тактичної медицини. Ми направляли до них своїх інструкторів. До нас і зараз ТЦК скеровують людей на підготовку перед мобілізацією. З нашими сертифікатами можуть присвоїти людині військову спеціальність, яку вона хотіла б мати. Бували випадки, що військкомати не хотіли мобілізувати дівчат, а з нашим сертифікатом їх сприймали як цілеспрямованих бійців», — пояснює Марія.
За її словами, особливість вишколів «легіонерів» у тому, що приходять 100% тих, хто хоче вчитися. І так само інструктори мотивовані навчити. Попри схожість програм, вишкіл у «Легіоні» дуже відрізняється від «учебки», де це триває довше і частина людей невмотивована, а частині — байдуже. У таких умовах заняття часто саботуються, інструктори можуть не прийти чи спізнитися. Щось може робитися тільки для галочки: на папері тему прочитали, іспити й тести всі склали. Усе це знижує якість навчання.
Вишкіл для тих, хто має контракт резервіста чи збирається мобілізуватися, безоплатний. Для тих, хто хоче пройти навчання суто для себе, ціну просять уточнювати в організаторів. Кошти йдуть на волонтерську діяльність, на розхідні навчальні матеріали та на винагороду інструкторам.
Тренінг Центру готовності цивільних від Благодійного фонду Сергія Притули / hromadske
У разі повної мобілізації навчальних центрів на всіх не вистачить
Центр готовності цивільних (ЦГЦ) від Благодійного фонду Сергія Притули проводить тренінги на 35 різних тем: є і лекції, і практика. На кожен треба записуватися окремо. Системи немає — на який хочеться, на той і йдеш. Хочеш — на один, хочеш — на всі.
Конкретніше розповідає національний координатор ЦГЦ Олексій Сердюков:
«Є декілька цілей проєкту підготовки до мобілізації. Отримати базові знання з різних дисциплін, що вже само собою добре. Ми не можемо кількісно перевершити військо росії, але можемо стати краще підготовленими до війни, подібно до Ізраїлю.
На тренінгах кожна людина зрозуміє про себе: у разі мобілізації вона точно не зможе цього робити. Наприклад, боїться крові та не стане медиком. Але може відкрити для себе світ керування коптерами. Поглиблюватиме свої знання в цьому напрямі, пройде якісь додаткові навчання і захоче стати аеророзвідником. Людина ефективна на тому місці, де їй робота вдається найкраще, до якої лежить її душа.
Читайте також: Як Росія віками знищувала і продовжує знищувати народи
Якщо до підрозділу прийде напівготовий зв'язківець і скаже, що хоче ним стати, є велика ймовірність, що він ним буде.
Також ми вчимо людей, як їм діяти під час партизанщини чи потенційної окупації. Цих знань вони не мали на момент вторгнення.
У разі повної мобілізації, яка не виключена, навчальних центрів на всіх не вистачить і значна кількість людей може потрапити на фронт рівно з тими знаннями, які в них є на той момент. Тому що більше вмієш, то краще. Це стосується і виживання цивільних: якщо людина зможе накласти турнікет, взяти в руки зброю чи спланувати дії, які дозволять виявити ворожі позиції на окупованих територіях, — уже добре. Прості речі рятують життя».
У 84 осередках Центру в 18 областях України (в обласних центрах і великих містах, декілька є в Києві — ред.) за понад рік існування ініціативи пройшли тренінги 33 тисячі людей.
Читайте також: Залужний: Перемога дається нам дуже важко. Але вона неодмінно буде
Умови прості: дивитеся розклад у соцмережах, реєструєтеся на сайті Центру та донатите на Фонд Притули будь-яку суму від 1 гривні.
На деякі тренінги великий попит — наприклад, на керування коптером група набирається за 20 хвилин. Також популярні стрілецька справа, домедична допомога, основи гранатометів і ПТРК, базова інформація про радіозв’язок, заняття з топографії, військової оптики, поведінки в полоні.
Відвідуваність тренінгів чоловіками й жінками — приблизно 50 на 50.
Якщо тренінги допоможуть врятувати хоч одне життя, значить, усе недаремно
Микола Виговський координує ЦГЦ у столиці, де є сім осередків. Розповідає, що значна кількість українців усвідомлює реальність, у якій ми живемо після повномасштабного вторгнення. І готова підвищувати рівень знань та посилювати протидію викликам війни. Таких багато у столиці, тому тренінги й мають попит. Є фанати, що відвідують абсолютно всі.
Коли великий ажіотаж, організатори телефонують учасникам і питають про мотивацію. Віддають перевагу тому, хто збирається мобілізуватися.
«Є випадки, коли люди пройшли декілька занять із домедичної допомоги й вирішили стати інструкторами, закінчили курси й стали ними. Зараз мобілізувалися. Є історії, коли чоловіки цільово приходять на гранатометну справу, бо вони знають, що після мобілізації хочуть бути гранатометниками. Є люди, які не думали мобілізуватися, але, походивши на тренінги, вирішили», — згадує пан Микола.
Одного разу під час тривоги довелося спуститися в метро і проводити тренінг на пероні.
У Центрі є десятки відгуків із фронту з подяками за здобуті знання.
Випускниця Центру з позивним Монашка тривалий час хотіла долучитися до лав ЗСУ. Вона — майстриня спорту зі стрільби, із перших днів штурмувала ТЦК, але її не брали. Жінка взяла собі за мету здобути якомога більше знань. Пройшла тренінги з медицини, керування дронами й користування зброєю з оптичним прицілом. Зараз вона — снайперка.
«Якщо наші тренінги допоможуть врятувати хоч одне життя, значить, усе недаремно», — впевнений координатор ЦГЦ.
—
Наталія Мазіна, опубліковано у виданні hromadske
В тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 18:04
- Україна 2025: на межі
- 17:04
- The Times звинуватила українську владу у корупції, через яку провалили реалізацію програми захисту енергооб’єктів
- 16:10
- Юрій Касьянов: Час домовлятися. Поки не пізно
- 15:03
- В Україні почав діяти Єдиний державний реєстр домашніх тварин
- 14:43
- Корумпована "зелена" влада знищила конфіскацію майна корупціонерів - це знущання верхівки над українцями та свідомий "кидок" західних партнерів
- 13:14
- "Належить олігарху": ЄБРР вирішив не фінансувати ДТЕК. А Зеленський брехав, що олігархів в Україні немає
- 12:16
- Це також "план внутрішньої стійкості" Зеленського: СБУшники купили два люксові мінівени майже по 3 мільйона
- 11:00
- Бутусов розповів, як влада залишила ЗСУ без мінометних мін: це афера на 25 мільярдів гривень (ВІДЕО)
- 10:32
- У Харкові затримано клірика упц мп - агента спецслужб рф (ФОТО)
- 09:02
- Росіяни на човнах форсували Оскіл і висадили десант південніше Новомлинська
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.