Таємниця російського "ядерного потягу" на фоні російської військової корупції
З якої військової частини їхав залізничний потяг, що сколихнув світ, потрапив на відео та з легкої руки західних ЗМІ отримав прізвисько «ядерний потяг».
Радіо Свобода дізналося, що це одна з баз 12-го Головного управління Міноборони РФ, що відповідає за зберігання та транспортування ядерної зброї. У цій частині під прикриттям режиму суворої секретності протягом багатьох років вчинялися багатомільйонні розкрадання, «доходи» від яких виводилися за кордон. Проте експерти вважають, що сама поява потяга на відео навряд чи є випадковою – хоча її не можна трактувати як пряме свідчення намірів Росії застосувати ядерну зброю у війні проти України.
Що трапилось?
У неділю, 2 жовтня, проросійський телеграм-канал "Рибар" опублікував а відео та фото про «черговий потяг з військовою технікою, що їде на фронт залізницею десь у центральній частині Росії». Автор каналу звернув увагу на те, що в потязі перевозять броньовані автомобілі КамАЗ-43269 "Постріл" з бойовими модулями "Спиця", з 30-мм гарматою і автоматичним гранатометом.
Читайте також: Чтобы "выжить" после победы Украины Россия грозит устроить ядерный апокалипсис
Власне потяг складно назвати «звичним»: незалежні військові експерти звернули увагу на те, що "Постріли" з комплексами "Спиця" поки що використовуються лише 12-м Головним управлінням МО РФ. Звідси пішов мем підібраний західною пресою мем про «ядерний потяг», який «Путін відправив в Україну».
Де знімали відео?
Невдовзі після появи відео та фото потяга користувач Twitter @Bazinga00264477 встановив його геолокацію як зняте в місті Сергієв Посад Московської області (точні координати ).
Звідки йшов потяг?
За допомогою сервісу Wikimapia Радіо Свобода з’ясувало, що залізнична колія, якою прямував потяг, мала лише декілька відгалужень до місця, де потяг потрапив на відео. Це цивільні підприємства, і лише одне місце, де бере початок гілка, пов’язане з військовими. Це військова частина 14118 поблизу села Абрамове. Потяг рухається в зустрічному напрямку. Частина 14118, як випливає з відкритих джерел дійсно належить 12-му ГУ Міноборони РФ, хоча не згадується як місце зберігання ядерної зброї (так звані об'єкти «С», яких в СРСР було понад 100) .
Читайте также: The Economist: Как сдержать смертельную, дисфункциональную империю Владимира Путина
Червоний квадрат ліворуч – це місце, де на відео потрапив «ядерний потяг». У червоному прямокутнику – військова частина 14118, звідки він виїхав
Куди їхав потяг?
Колишній директор Центру НАТО з контролю над озброєннями, роззброєння та нерозповсюдження зброї масового знищення Вільям Альберк, у свою чергу, вірить що військову техніку можуть відправити на навчання стратегічних ядерних сил GROM, які зазвичай проходять у середині жовтня. Альберк також зазначає, що поблизу військової частини 14118 немає відомих місць зберігання ядерної зброї. На південь від в/ч 14118 знаходиться навчально-тактичний центр 12-го Головного управління Міноборони – залізнична колія в частині найближче до неї, далі до навчального центру – кілька кілометрів по асфальтованій дорозі. Теоретично, частина техніки в потязі могла бути там і раніше.
Чим займається військова частина 14118?
Насправді військова частина, звідки виїхав «атомопотяг», є звичайною і водночас відносно невеликою базою для зберігання техніки та відстійником для вагонів (і в якийсь момент цей відстійник використовувався для зберігання рядових вагонів РЖД).
Читайте также: Френсіс Фукуяма: Україні треба поспішати... Є дві великі небезпеки
Цікаво, однак, що, згідно з базами даних юридичних осіб «Контур.Фокус» та «Іскра Інтерфакс», в/ч.14118 припинила діяльність у листопаді 2009 року, а в/ч 31610 – «Центральне житлово-комунальне управління Міністерства оборони для 12 Головного управління оборони» стала її правонаступником. Відповідно до даних державних закупівель, тепер її повна назва «військова частина 31610-Ц, військове містечко № 383, Московська область, Сергієв Посад-7», хоча в документах і судових справах досі зустрічається попередня цифра.
Як випливає з групи військової частини в соцмережі «ВКонтактє», станом на 2004 р. вона складалася з охоронної, пожежної та автомобільної компаній. У пізніших коментарях згадується компанія підтримки. Те, що діяльність частини зводиться до обслуговування автопарку, підтверджують також дані державних закупівель частини (здебільшого це матеріали для обслуговування автомобілів), а також фотографії військових, які тут служили – все в одній групі вконтактє. Наприклад, у цих зображеннях, та на супутникових картах Яндекса і Гугла на території в/ч 14118 (31610-Ц) видно такі ж військові КамАЗи, як і на платформах на відео, яке потрапило в мережу.
Читайте также: Розмір зон ураження у разі гіпотетичного ядерного удару Росії по українським містам
Через 10 років, у 2014 році, ще один військовослужбовець цієї частини відповів на питання про те, що призовникам доведеться робити під час служби: «Іноді вони їздять на Камазах, але здебільшого стоять у нарядах і щипають траву на плацу». Судячи з фотографії ВКонтактє військовослужбовці знайшли час і для інших заходів: один із них, наприклад, переробив шеврон «Збройні сили Росії» на «Росія більше не має сил».
Про те, що ця частина має чи мала пряме відношення до ядерної зброї, побічно вказує лише коментар користувача Wikimapia: він пише що одна з будівель на території, «склад № 9», свого часу використовувалася «для зберігання транспортної тари для спецпродукції».
Урядові контракти, які заключаються як з в/ч 14118 так і з в/ч 31610, укладаються на скромні суми та не включають жодних вказівок на придбання товарів чи послуг, які можуть бути пов’язані зі зберіганням або обслуговуванням ядерної зброї. На жодному форумі чи пабліку у соцмережах, де спілкуються колишні військовослужбовці частини, немає жодної згадки про окремий підрозділ радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Проте «скромність» апетитів військової частини, звідки прийшов «ядерний потяг», що наробив галасу у світових ЗМІ, може бути оманливою: ця частина неодноразово ставала об’єктом уваги правоохоронних органів. через багатомільйонні розкрадання, в тому числі вчинені «під прикриттям» ФСБ.
Читайте також: Осмысление немыслимого в Украине. Что произойдет, если Путин нанесет ядерный удар?
Відпочинок на Мальдівах за кошти Міноборони
Військова частина 14118 12-го ГУ МО тричі за кілька років опинялася в центрі великих корупційних скандалів.
На початку 2020 року військове слідче управління повідомило про завершення розслідування проти колишнього головного бухгалтера підрозділу Олега Соболєва та двох його заступників. За версією слідства, в період з 2010 по 2014 рік вони вчинили шахрайство в особливо великих розмірах - регулярно відправляли в банки фальшиві фінансові документи, на підставі яких Міноборони перерахувало в цілому 353 мільйони рублів, які потім були виведені через номінантів. Водночас один із фігурантів справи розповів виданню ПАСМІ, що насправді схема виведення коштів була організована не у військовій частині під Сергієвим Посадом, а на більш високому рівні.
У 2009 році в структурі Міністерства оборони була створена спеціальна структура в/ч 22280, наділена широкими фінансовими повноваженнями і призначена для фінансування спеціальних військових проектів: ядерних, хімічних, біологічних, пов'язаних з ГРУ і так далі. Керівництво цієї структури придумало просту шахрайську схему, стверджує колишній бухгалтер військової частини 14118: додаткові кошти були направлені в якусь секретну військову частину, наприклад, на преміювання співробітників. Потім гроші виводилися через номінальних осіб. Перевірити правомірність додаткових витрат було складно – саме через таємність діяльності підрозділу.
Спочатку для цієї схеми використовувався 48-й ЦНДІ Міноборони, який займається військовою біологією, але після 2011 року замість нього вирішили використовувати військову частину 14118. Вч 14118 виплатили премії «фрилансерам» – особам, жодним чином не пов’язаним з військовою частиною. Гроші перераховували на їхні особисті картки, для чого «мертвих душ» навіть довелося спеціально вводити в систему 1С.
Читайте также: Психиатр Джеймс Фэллон: Путин — психопат с признаками садиста
Володимир Путін і Анатолій Сердюков, міністр оборони РФ у 2011 році і один із символів корупції в ЗС РФ
Премії фрілансерам становили мільйони рублів, не залишився без заохочення і головний бухгалтер підрозділу Олег Соболєв - тими ж наказами йому виписували порівняльні за розміром премії. Грошове забезпечення всієї в/ч 14118, яке до 2011 року становило 4-5 млн рублів, зросло приблизно до 15 млн рублів на рік - фінансувалася все та ж в/ч 22280.
Про це ПАСМІ повідомило джерело та надало копії відповідних наказів, але їх оригінали були втрачені під час слідства. Зрештою ніхто з військової частини 22280 не став обвинуваченим у справі, звинуватили лише фінансистів «атомної» в/ч 14118 та мікробіологічного 48-го ЦНДІ. Колишнього головного бухгалтера в/ч 14118 Олега Соболєва заарештували за двокімнатну квартиру в Тамбові, два паркомісця в підземному паркінгу елітного житлового комплексу в Сергієвому Посаді і "колекційний автомобіль BMW" вартістю 40 мільйонів рублів.
Інший випадок корупції датується 2015–2017 роками, і тут потерпілою виступила військова частина 14118: замість капітального ремонту приміщень частини, на який було виділено 150 мільйонів рублів, був зроблений неякісний косметичний ремонт, який тривав кілька років замість запланованих кількох місяців.
Читайте также: Путін просто психопат і садист чи щось гірше і страшніше?
В/ч 14118: вхід, казарми на ремонті (фото з kopeika.org і pasmi.ru), фото входу в частину сервісу Google Street View
У листопаді 2015 року Головне управління розміщення військ Міноборони РФ уклало договір на капітальний ремонт приміщень військової частини 14118 (казарми, їдальня та клуб). Ремонт мав тривати лише місяць (на практиці таких домовленостей зазвичай це означає, що його розпочали заздалегідь) – адже до кінця 2015 року планувалося розгорнути одну з наукових рот Міноборони. на території частини, яка є частиною гучного спецпроекту міністра оборони Сергія Шойгу. Майбутні співробітники 12-ї наукової роти, військові вчені, яких обіцяли поселити у «кубриках готельного типу», врешті-решт прибули в Абрамово у грудні 2015 року та розмістилися в надувних наметах. Прожили в них півроку, після чого були направлені в іншу військову частину під Сергієвим Посадом, оскільки ремонт в/ч 14118 на той момент фактично тільки розпочався і тривав до 2018 року.
Підрядником будівництва виступила компанія «Веста», очолювана Наталією П'ятаєвою. Значна частка отриманого компанією авансу в розмірі 50 млн рублів була розтрачена: частина через систему компаній, афілійованих з П'ятаєвою та її цивільним чоловіком, була переведена в кіпрські офшори, частина пішла на потягки П'ятаєвої до Франції, Італії, Мальдіви, Сейшели, Бора-Бора та інші курортні місця. Ці потягки оплачувалися безпосередньо з рахунку фірми. Веста незабаром збанкрутувала, а восени 2016 року Пятаєва вийшла заміж Олега Красавцева, заступника начальника управління ФСБ по Москві і Московській області. Ще за кілька місяців Наталія Красавцева (П'ятаєва) отримала посаду начальника відділу експлуатації, обслуговування та надання послуг населенню військових частин і організацій Міноборони. Ремонт об’єктів військової частини 14118 остаточно був прийнято комісією у вересні 2018 року. ЗМІ отриманли експертні висновки, відповідно до яких будівлі підрозділу потребували не у ремонті, а у реконструкції з повною заміною залізобетонних перекриттів. Цього не було зроблено. А через рік, згідно виданню ПАСМІ, Наталію Красавцеву звільнили з посади в Міноборони. На той час пост у ФСБ втратив і її чоловік. Військовій частині 14118 так і не вдалося стати базою елітної наукової роти.
Інший справа шахрайства, пов'язаного з частиною 14118, виглядає тривіально порівняно з іншими. У 2013 році майор, відповідальний за зберігання паливно-мастильних матеріалів, переконав керівництво підрозділу придбати 8 тонн нафтового розчинника. Гроші були передані, майор особисто забрав у постачальника розчинник, а потім хімікат вартістю 300 тисяч рублів зник - за версією слідства, його передали невстановленим особам. Майор планував списати її частково як витрачену.
«Просто так такі потяги не ходять»
Хоча «ядерний потяг» із Сергієва Посада навряд чи мав ядерні боєголовки чи ракети, опитані Радіо Свобода експерти вважають, що це не випадковість.
Таким чином, незалежний військовий аналітик Конрад Музика, який першим звернув увагу на зв'язок потягу з 12-м ГУ Міноборони, відкидає версію про те, що військова техніка з в/ч 14118 може була відправлена в Україну просто для посилення російського наземного угруповання та компенсації втрат путінської армії під час контрнаступу українських військ.
«Я не думаю, що заради України вони будуть жертвувати технікою, яка належить такому спецпідрозділу, як 12-те Головне управління Міноборони. Особливо зараз, коли Росія відкрито розігрує ядерну карту. Я вважаю, що навколо цієї теми занадто багато випадковостей, щоб це був збіг обставин», – каже Музика.
Володимир Путін справді неодноразово згадував ядерну зброю з початку повномасштабного російського вторгнення. Востаннє він зробив це з посиланням на американські бомбардування Хіросіми та Нагасакі під час свого звернення до депутатів Федеральних зборів щодо анексії окупованих регіонів України. Разом із цією анексією різко зросли побоювання, що Росія може спробувати використати принаймні тактичну ядерну зброю, щоб утримати те, що захопила. Західні політики не відстають, закликаючи сприймаючи ядерні загрози Москви серйозно.
Радянський і російський турбогвинтовий стратегічний бомбардувальник Ту-95МС на репетиції Параду Перемоги в Москві, 4 травня 2022 року
Павло Подвиг, дослідник зброї масового знищення, керівник російського проекту ядерної зброї, однак сумнівається, що транспорт, який потрапив на відео, є «ядерним потягом», а тим більше, що його рух свідчить про підготовку якихось дій із застосуванням ядерної зброї.
4 жовтня також представники Міністерства оборони США відповіли на кілька запитань про "ядерний потяг" під час чергового брифінгу для журналістів. Вони відмовилися підтвердити чутки про те, що тактична ядерна зброя була в потязі до України, але сказали, що Пентагон "помітив" як Путін "брязкає [ядерною] зброєю".
—
Марк Крутов, Сергій Добринін; опубліковано у виданні Радіо Свобода
В тему:
- Владимир Горбулин: Нужно готовиться к большой войне с Россией
- Рашизм – ракова пухлина для людства. Палата число «Z»
- Путин, синдром геймера и колея, которая ведет к реальной ядерной войне
- Россия сегодня: Синдром отключенного сознания и культивация полного неведения
- Россия у последней черты
- Россия идет вразнос
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 13:14
- "Належить олігарху": ЄБРР вирішив не фінансувати ДТЕК. А Зеленський брехав, що олігархів в Україні немає
- 12:16
- Це також "план внутрішньої стійкості" Зеленського: СБУшники купили два люксові мінівени майже по 3 мільйона
- 11:00
- Бутусов розповів, як влада залишила ЗСУ без мінометних мін: це афера на 25 мільярдів гривень (ВІДЕО)
- 10:32
- У Харкові затримано клірика упц мп - агента спецслужб рф (ФОТО)
- 09:02
- Росіяни на човнах форсували Оскіл і висадили десант південніше Новомлинська
- 08:43
- У Калузі дрони вразили НПЗ і завод "Тайфун", атакований Курськ
- 08:07
- Ворог окупував Катеринівку та Юріївку під Кураховим
- 20:00
- У понеділок опади лише на заході України
- 18:03
- Бутусов розповів, як Єрмак у "війні за гроші" шкодить ЗСУ
- 14:10
- росія в обхід санкцій вивозить через Вірменію золото на мільярди доларів
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.