Україна і Росія ведуть таємні переговори в Швейцарії?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Keystone / Salvatore Di Nolfi

Впродовж кількох місяців дві женевські неприбуткові організації таємно працюють над проблемою пошуку основи для мирних переговорів між Україною та Росією. Тоді як посадовці обох країн публічно й натяку про переговори не оголошували.

А тим часом у Женеві, окрім офіційних каналів зв'язку і в умовах повної секретності, «фахівці з міжнародних відносин і посередництва» продовжують підтримувати контакти між Києвом і Москвою. Розслідування журналістівг із телерадіокомпанії RTS переказує SWI swissinfo.ch. 

Читайте також: ПАРЄ одностайно ухвалила резолюцію про трибунал над Путіним та Лукашенком

До миру в Україні ще досить далеко, можливо, навіть так далеко, що й уявити складно. Але це не заважає нам усім думати про мир і навіть готуватися до нього. Як можна було б запустити процес злагоджених переговорів? Над цим зараз працюють дві швейцарські неприбуткові організації, які розташовані в Женеві: Центр гуманітарного діалогу, HD Centre (le Centre pour le dialogue humanitaire, le HD Centre) і Центр політики безпеки, GCSP (le Centre pour la politique de sécurité, le GCSP). Обидві організації отримують фінансову підтримку від уряду Швейцарії.

Наразі, як з'ясували журналісти телеканалу RTS, НПО проводять певні «попередні консультації» з російськими та українськими партнерами. Мета проєкту проста: підтримати хоча б якусь форму непрямого діалогу між воюючими сторонами.

«У нашій професії такий діалог називається «резервний засіб зв'язку» у вигляді платформи для неформальної і доволі конфіденційної розмови. Це дає змогу сторонам конфлікту говорити одна з одною. У рамках ініціативи ми всі вже тричі зустрічалися як віч-на-віч, так і віртуально», — визнає швейцарський дипломат, посол Томас Гремінгер, директор GCSP і колишній голова ОБСЄ, добре обізнаний із реаліями сходу України.

Читайте також: Дослідник Пітер Померанцев: росіяни намагаються показати, що можуть безкарно вбивати, змінювати кордони, вирішувати за українців, ким вони є

Без недоліків офіційної дипломатії

Йдеться в даному випадку про так звану «паралельну» або приватну дипломатію, ініційовану недержавними суб'єктами. Це дає змогу подолати або обійти слабкі сторони офіційної бюрократичної дипломатії. «Багато угод, які були досягнуті під час холодної війни, наприклад, доволі гарне рішення для Фінляндії, або ж розробка концепцій так званої «розрядки» чи процедур контролю над озброєннями, - уся ця дипломатія неформально здійснювалась високопосадовцями саме сторін конфлікту», - каже Девід Гарланд (David Harland), директор НПО HD Centre.

За його словами, «сьогодні, з різних причин, така дипломатія за старими лекалами вже неможлива, тому підставу для таких рішень слід закладати в закулісному форматі, далі проєкти рішень слід представити сторонам конфлікту і можливим офіційним посередникам, якщо такі на той момент з'являться».

Обидва Центри не називають ні імен, ні навіть функцій своїх російських і українських співрозмовників. Томас Гремінгер із GCSP каже, що це «високопоставлені експерти, які мають доступ до президентських адміністрацій з обох сторін».

Згідно з розслідуванням RTS, ці «експерти» часто є колишніми чиновниками, політичними або військовими діячами. Ймовірно, у таких контактах можуть бути задіяні й чинні високопосадовці, які все ще перебувають при владі. Зазначимо, що Женева наразі – це єдине місто, що приймає членів російських та українських делегацій, особливо в контексті сесій структур та агентств ООН.

Читайте також: Злочини російського фашизму: сучасні депортації українців

Зміст переговорів

Хоча зміст дискусій і тримається в найсуворішому секреті, але Девід Гарланд зазначає, що зараз вони зосереджені на цілком конкретних питаннях. «У березні минулого, 2022, року тільки ми запропонували обом сторонам, а потім і Генеральному секретарю ООН план можливої угоди щодо експорту сільськогосподарської продукції.

Це була угода про зниження цін на продукти харчування, які стосуються мільйонів людей у світі, залежних від російського та українського зерна, — каже Д. Гарланд. – Це було те конкретне питання, щодо якого обидві сторони змогли домовитися, бо обопільно хотіли тоді уникнути ситуації, де лише їх вважали б відповідальними за голод у світі».

«Цей неформальний діалог дуже корисний, зокрема, для обговорення офіційних наративів, позицій сторін», — каже Томас Гремінгер. «Він також дає нам змогу перевірити, чи існують зараз можливості для реалізації якихось заходів зі зміцнення довіри. Діалог дозволяє також перевірити ідеї, які теоретично потім могли б бути використані в мирних переговорах».

Читайте також: “В українській війні будуть прецеденти, які оформлять майбутнє міжнародного гуманітарного права”

Менше лихо

Є тут і ще одна обставина. Росію і всіх її лідерів, включно з найрізноманітнішими посадовцями, занесено до санкційних списків. Для багатьох західних і українських персон навіть просто одна розмова з представниками РФ була б рівносильна узаконенню російського вторгнення в Україну. Тож наскільки доцільно зараз взагалі розмовляти з росіянами? «Ми завжди маємо усвідомлювати, що йдеться про агресивну війну Росії проти України», — наголошує Томас Гремінгер.

«Але дипломатія як така передбачає можливість розмови з усіма сторонами, готовими до діалогу. Якщо ми хочемо зрештою досягти узгодженого закінчення цього конфлікту, то в нас немає іншого вибору, окрім як розмовляти з обома сторонами». «Будь-які переговори — це завжди менше лихо, і лише сторони конфлікту повинні вирішувати, коли вони готові примиритися з цим лихом», — резюмує Д. Гарланд.

— 

Джерело:  SWI swissinfo.ch


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]