Велика олімпійська проблема: бойкотувати чи боротися

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Мінспорту погрожує позбавити статусу національних федерації, які не бойкотуватимуть змагання за участю росіян і білорусів. Та чи доречно карати своїх спортсменів, якщо окремі федерації допустять атлетів з рф та Білорусі до міжнародних турнірів?

На це питання шукали відповіді у виданні Depo.ua.

Що вирішив Кабмін про змагання українців з росіянами

30 березня за ініціативи міністра молоді і спорту і за сумысництвом президента Національного олімпійського комітету України Вадима Гутцайта (на фото) Кабмін ухвалив рішення, що наші спортсмени бойкотуватимуть турніри Олімпіади 2024 року, якщо у них братимуть участь росіяни і білоруси.

Так уряд відреагував на нові правила Міжнародного олімпійського комітету (МОК), які допускають участь у змаганнях атлетів із країн-агресорок у нейтральному статусі для індивідуальних змагань. Ті матимуть право виступати без прапору, гімну, іншої символіки, зобов’яжуться не демонструвати під час змагань приналежності до своїх країн.

Також у МОК обіцяють не допускати росіян і білорусів, які глорифікують війну росії проти України або мають стосунок до військових структур. Рішення про допуск чи не допуск росіян і білорусів ухвалюватимуть міжнародні федерації. Таким чином МОК просто перекинув відповідальність із себе на федерації.

Читайте також: Томас Бах йде по старих граблях: МОК вже вибачався, але лише після розгрому фашизму…

Журналісти видання, аналізуючи рішення МОК та відповідь на нього з боку українських посадовців, зазначають, що покарання наших спортсменів неучастю у великих турнірах за політичну всеїдність пана Томаса Баха та інших діячів з еластичною етикою виглядає нерозумно. А в понеділок з Кабміну прийшла ще одна новина: передбачається можливість позбавлення всеукраїнських спортивних федерацій статусу національних у разі участі спортсменів, що є членами відповідних федерацій, у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з з рф та Білорусі.

Крім того, Мінмолодьспортом разом із Службою безпеки України опрацьовується питання щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до спортивних федерацій та їх членів за вчинення ними дій, які створюють реальні та/або потенційні загрози інтересам суспільства та держави. А в якості пряника – уряд обіцяє підтримати національні федерації із видів спорту, щодо яких міжнародною федерацією може бути застосовано штрафні санкції за неучасть у міжнародних змаганнях. І аби ні в кого не виникало питань щодо цього рішення, вказується: зазначені ініціативи цілком відповідають указу президента від 24 лютого 2022 року № 62 "Про введення воєнного стану в Україні", вимогам воєнного часу та узгоджені з вищим керівництвом держави.

Спортивне співтовариство і пересічні любителі спорту шоковані, міністрові спорту Вадиму Гутцайту дістається з усіх боків, батьки дітей-спортсменів занепокоєні майбутнім своїх маленьких зірок. МОК зробив заяву у стилі "собі ж гірше робите". Спробуємо розібратися, хто в цій ситуації правий, а хто – ні.

Читайте також: Російські Z-спортсмени, досі не покарані за підтримку війни, навіть в Україні

Тенісисти і не тільки. Кого стосуються погрози Гутцайта

На сьогоднішній день розбанили росіян і білорусів міжнародні федерації боксу, фехтування і тхеквондо. А на тенісних турнірах виступи представникам терористичних країн і не забороняли. Коротко по кожному із випадків. Міжнародну асоціацію боксу очолює росіянин Умар Кремльов, президент Міжнародної асоціації фехтувальників – підсанкційний російський бізнесмен Алішер Усманов. Тобто далі можна причини допуску росіян не пояснювати. З тхеквандо ситуація трохи інша. Росіян і білорусів допустять до чемпіонату світу, що пройде у травні в Баку, в нейтральному статусі.

Важливе доповнення: організація вирішила створити спеціальний комітет для перевірки відповідності спортсменів, тренерів і персоналу умовам нейтралітету. Зокрема, не зможуть змагатися прихильники агресії проти України, а також кадрові військовослужбовці та спецпризначенці. Цей нюанс, очевидно, унеможливить участь в чемпіонаті олімпійського чемпіона з рф Владислава Ларіна, який допомагав збирати кошти та амуніцію російським окупантам. Тхеквондо популярне серед представників силових структур, тому таких ларіних серед російських бійців можна знайти чимало.

Великий теніс. Тут ситуація ускладнюється тим, що тенісисти одночасно є членами національних федерацій, що дає їм можливість представляти свою державу на олімпійських та некомерційних турнірах, та брати участь у комерційних турнірах, укладаючи контракти про участь у них. Протягом більш ніж року війни наші майстри ракетки були змушені змагатися з громадянами країни-агресорки.

Читайте також: Коли Міжнародний олімпійський комітет насправді загубив честь і чесність?

Відмова від змагань тягне за собою штрафні санкції, прописані в контракті, та падіння в рейтингах. То ж і не дивно, що саме між Федерацією тенісу та Мінмолодьспорту серйозні тертя виникли ще в лютому, коли питання про бойкот лише обговорювалося. Останнє рішення Кабміну про позбавлення статусу національної перш за все адресувалося саме тенісній федерації.

Позиція міністерства: МОК, приймаючи рішення про допуск росіян в нейтральному статусі, апелював саме до того, що українці виступають з росіянами на тенісних комерційних турнірах. Ще один закид від Мінмолодьспорту: тенісисти лукавлять, коли замість відмови від контрактів і заробляння грошей, скаржаться, що їм не надали рекомендацій, як діяти в нинішній ситуації.

Квінтесенцією позиції тенісної громади можна вважити слова Еліни Світоліної, яка повернулася у спорт після декрету: "Зараз рекомендація звучить таким чином: "не брати участь у змаганнях, до яких будуть допущені російські та/або білоруські спортсмени". Що це означає де-факто? Це означає, що кар’єра всіх українських професійних тенісистів – і дорослих, і юніорів – має завершитися. Бо якщо ми не можемо брати участь у турі, де грають країни під білими прапорами, нам ніде грати. Це кінець. Отже, теніс треба викреслити як вид спорту".

Поки ситуація патова: якщо тенісисти виконають припис Мінмолодьспорту, вони втратять і контракти, і рейтинги, і фактично все, заради чого важко тренувалися, а якщо не виконають, для декого виглядатимуть безпринципними заробітчанами. А федерацію тенісу позбавлять державної підтримки та фінансового забезпечення.

Читайте також: Чи стане Олімпіада 2024 у Парижі рекламою фашиствької Росії?

Це означатиме, що під її егідою не можна буде проводити турніри, починаючи з дитячого рівня. Точно такою може бути ситуація у велоспорті, де правила схожі до тенісних, та ще в низці видів спорту, керівники федерацій яких заскучали за росіянами. Що робити в такому випадку спортсменам? Найпростіший варіант – змінити спортивне громадянство.

Сьогоднішні зірки спорту на таку ганьбу не підуть, а ось талановиті діти та юніори, не задіяні за збірні, цілком можуть таке зробити за ініціативою батьків. До слова, чи існує у наших спортивних структур статистика, скількох перспективних спортсменів Україна вже втратила? Навряд. Рахуватимуть за кілька років, коли уродженці нашої держави в складі інших збірних братимуть медалі.

Бойкотувати чи боротися. Все треба вирішувати без емоцій

Чиновники від спорту зауважують: йдеться не про бойкот Олімпійських ігор у Парижі, бо рішення про допуск росіян туди МОК ще не прийняв, а про турніри Олімпіади. Але це фактично те саме, адже на цих турнірах виборюються ліцензії. Томас Бах, в чиїй пам’яті, схоже, ніяк не закарбувалися відвідини зруйнованих спортивних об’єктів в Україні, натякає на покарання українських спортсменів за бойкот. Серед таких покарань, до речі, і позбавлення права участі країни у двох наступних Олімпіадах.

На такий радикальний крок МОК не піде, але його керівництво всіляко підкреслює: прийняте рішення про формат допуску росіян і білорусів остаточний і перегляду не підлягає. На боці України багато наших партнерів, проти участі росіян в Олімпіаді і мер Парижу Анн Ідальго, однак слід розуміти, що ніхто з них Олімпійські ігри не бойкотуватиме. Бо спорт – це велика політика і великі гроші. Але це не означає, що ми у безвиході. Просто до проблеми треба ставитися з холодною головою.

Читайте також: Україна прагне вплинути на рішення МОК по допуску путінських спортсменів через великі міжнародні компанії  

По-перше, кожен російський спортсмен, який заявиться на змагання під нейтральним статусом, має розуміти, що його життя, кожен його крок, кожен його лайк у соцмережах відслідкований. І на кожного запутінця є досьє. Якщо він навіть здобуде ліцензію на Олімпіаду, не факт, що його туди допустять у 2024 році. Україна вже запровадила санкції проти низки російських спортсменів і функціонерів, цей список потрібно постійно розширювати, вносячи туди кожного і кожну, хто підтримує агресію. Потім списки підсанкційних в Україні осіб передавати країнам-партнерам. Їм вирішувати – давати таким візи чи ні. Цілком ймовірно, що прихильникам війни дадуть відкоша.

По-друге, окрім позиції МОК, яка є рекомендацією, а не імперативом, існує позиція національних федерацій, які організовують великі турніри. Переважна більшість національних федерацій в Європі – проти допуску росіян. Тому можуть просто не запрошувати їх на свої турніри. І МОК нікого за це не покарає. Тому НОК України та Мінмолодьспорту, себто панові Гутцайту, потрібно щільно працювати з національними федераціями.

Що ж стосується тих спортивних функціонерів, які допомагають росіянам пролізти назад у великий спорт, то вони найбільше у світі бояться корупційних скандалів. Спортивні федерації – державки в державах, де живуть за правилом "гроші люблять тишу". Навіть дивно, чому проти цих осіб досі не застосували дуже дієвий метод впливу – антикорупційні розслідування у ЗМІ.

Третій момент: критики рішення Мінспорту наголошують, що воно шкодить нашим спортсменам, а росіяни тільки від нього виграють. На доказ такої думки можна привести цинічну цитату Тетяни Тарасової, заслуженої тренерки рф з фігурного катання і затятої запутінки: "Нам начхати, хочуть вони (українці) з нами змагатися чи ні. Вони не через нас відмовляються, а через себе. Їм пропонують брати участь, а вони не хочуть".

Читайте також: Україна прагне вплинути на рішення МОК по допуску путінських спортсменів через великі міжнародні компанії  

Очевидно, росіяни ще й навмисно відправлятимуть своїх спортсменів туди, де мають змагатися наші атлети. Щоб українці знімалися зі змагань. Без різниці, мають "нейтральні" там шанси чи ні. То ж критики позиції Гутцайта ведуть до того, що українські спортсмени мають не бойкотувати міжнародні турніри за участю росіян і білорусів, а змагатися. Не тиснути представникам ворожої країни руки і не ставати з ними на п’єдестал. Наших майстрів спорту в ігноруванні росіян підтримають інші. Тим самим спорт стане нашою зброєю проти агресора.

І, останнє. Коли МОК прийняв своє скандальне рішення, хвиля осуду з боку українських спортсменів та спортивних функціонерів зашкалювала. Наших чиновників звинувачували у тому, що не змогли (чи не захотіли) цьому завадити. Коли уряд постановив бойкотувати турніри за участю росіян і білорусів, з критикою переважно виступили представники тих видів спорту, які потрапляють під цей припис.

Склалося враження, що останнє за часом рішення урядовців просто нокаутувало опонентів заборони. Хоча насправді питання формату участі або взагалі не участі у міжнародних змаганнях має вирішуватися у діалозі Мінмолодьспорту, спортивних федерацій, відомих спортсменів. У всіх має бути спільна мета – зберегти наш спорт і не дати росіянам у повній мірі скористатися нагодою, яку їм подарував МОК. А не пересваритися між собою на радість ворожій пропаганді. 

До слова, на цьому тижні почалися тенісні турніри в Чарстоні (США) та Боготі (Колумбія). На перший заявилися Леся Цуренко, Ангеліна Калініна та Еліна Світоліна, на другий – Даяна Ястремська. На обидвох грають тенісистки з рф. Тобто Гутцайту вже потрібно готувати рішення про позбавлення федерації тенісу статусу національної. Або швидко відкорегувати політику Мінмолодьспорту щодо змагань з росіянами, поки з тенісної федерації не почали брати приклад інші, й країна не поринула у спортивні розбірки навколо того, хто більший патріот.

Юрій Васильченко, опубліковано у виданні Depo.ua


В тему: 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]