Власники, виручка та “російський слід” в діяльності польського бізнесу в Україні

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що ведуться переговори щодо можливості повного закриття українсько-польського кордону для торгівлі товарами.  На його думку, це могло б стати тимчасовим рішенням, яке буде «болючим для обох сторін».

Зупинку торгівлі Туск обіцяє обговорити з польськими фермерами завтра під час сільськогосподарського саміту у Варшаві. Проте Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков заявив, що ніхто з української сторони не веде переговори про закриття кордонів з Польщею. За його словами, рішення про закриття кордонів нікому не буде вигідним, окрім «нашого спільного ворога».

В Україні станом на лютий 2024 року працює 3 635 польських компаній.  Фахівці R&D-центру YouControl з’ясували, що менше половини з них оприлюднили фінансову звітність за 2022-й та мають понад 63 млрд грн сукупної виручки за підсумками 2022 року.

Читайте також: Що треба знати про кризу, чи вже навіть катастрофу у відносинах України та Польщі

Більш ніж половина польських компаній зареєстровані на Львівщині та в Києві. У структурі власності 18 юридичних осіб, крім учасників/бенефіціарів з Польщі, присутні громадяни росії та білорусі. В яких сферах працює польський бізнес в Україні та які компанії входять до п’ятірки найбільших за виручкою та статутним капіталом — в дослідженні YouControl

Що аналізували: дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) на предмет участі в статутному капіталі польських компаній та фізичних осіб-резидентів Польщі. Перевірили компанії з часткою статутного капіталу від 25% та/або бенефіціарами яких є громадяни Польщі. З переліку досліджуваних компаній виключені юридичні особи зі статусами “Припинено” та “Скасовано”.

 Мільярди гривень статутного капіталу

Станом на лютий 2024 року, в Україні працює 3 635 компаній за участю польського капіталу. Більше половини (58,7%) з них зареєстровані у Львівській області — 1 116 та у Києві — 1 016. 

Читайте також: Проти польського фермера, який виїхав на протест з прапором СРСР і закликом до Путіна покінчити з Україною, порушили справу  

Близько 31% від досліджуваних польських компаній в Україні задіяні у сфері оптової та роздрібної торгівлі, 17% — у переробній промисловості. Основним напрямком понад 8% компаній є професійна, наукова та технічна діяльність. А у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування працюють близько 7% підприємств.

Загальна сума статутних капіталів 3 635 компаній перевищує 15 млрд грн. З них щонайменше понад 2,8 млрд грн — це частка 25% статутного капіталу польських компаній та фізичних осіб-резидентів, що відображає рівень впливу бізнесу на українську економіку. 

До п’ятірки компаній за найбільшим розміром статутного капіталу увійшли:

Згідно з даними “Фінансова звітність підприємств (річна)”, оприлюдненими Державною службою статистики України на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, близько 30% від загальної кількості досліджуваних компаній (1089) оприлюднили свою фінансову звітність за 2022 рік. Їхня сукупна виручка за підсумками 2022 року становить понад 63 млрд грн.

  • ТОВ "РАДЕХІВСЬКИЙ ЦУКОР" — 6,98 млрд грн, бенефіціаром якого є Володимир Матківський через польську компанію ТОВ "ПФАЙФЕР & ЛАНГЕН ІНВЕСТИЦІЇ".

  • УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКЕ СП В ФОРМІ ТОВ "МОДЕРН-ЕКСПО" — 3,9 млрд грн, що входить до однойменної групи компаній, ключовими особами якої є польський підприємець Богдан Лукасік та українець Петро Пилипюк.

  • ДП "ЛПП УКРАЇНА" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЛПП" — 3,7 млрд грн, власницею якого є польська компанія LPP, що працює у сфері легкої промисловості та ритейлу — бренди Reserved, Cropp, House, Mohito і SiNSAY.

  • ТОВ "INTER CARS UKRAINE" — 3,5 млрд грн, яке є частиною мережі Inter Cars Group, засноване польською компанією Inter Cars S.A. — дистриб’ютором автомобільних запчастин та автотоварів у Центральній і Східній Європі.

  • ТОВ "БАРЛІНЕК ІНВЕСТ" — 3,14 млрд грн, виробник багатошарових дерев’яних підлог.

Санкції та “російський слід” у компаніях із польськими засновниками/бенефіціарами 

В структурі власності 18 компаній з досліджуваного переліку, крім учасників/бенефіціарів з Польщі, присутні громадяни російської федерації та республіки білорусь. Зокрема,  ТОВ "ПРОАВТО ЛТД"ТОВ "УКРА ПОЛ" та ТОВ "ПРОАВТО".  

Читайте також: Пошкоджено 160 тонн українського зерна на польській залізничній станції

Бенефіціаром цих компаній, крім резидента Польщі Сильвестра Шималяка, також зазначений Михайло Вашуркін. Він у липні 2023 року Указом Президента України № №364/2023 включений до переліку фізичних осіб, до яких застосовуються персональні санкції.

Михайло Вашуркін до вересня 2022-го був учасником Науково-технічного товариства з обмеженою відповідальністю "Азимут". Це російська компанія, що здійснює постачання електротехнічного обладнання підприємствам воєнно-промислового комплексу російської федерації.  

Також інформацію про накладення санкцій на одного зі співвласників компанії має ще одна компанія з переліку — ТОВ "НОВА ХОРТИЦЯ". Її бенефіціарами виступають громадянин Польщі Рафал Яцек Бєлецький та екснародний депутат України Вячеслав Богуслаєв. Пан Богуслаєв внесений до санкційних списків України, ЄС та Швейцарії. 

Читайте також: “Російська онуча” стала голосом протесту польських фермерів проти України

Ще 19 компаній з вибірки належить до холдингу/групи, інший учасник якого зареєстрований за законодавством російської федерації. До прикладу, це 4 компанії з ФПГ “Церсаніт”, ключовою особою якої є вищезгаданий Міхал Соловов. А також дві компанії зі складу ФПГ “Каргілл”. Міжнародна група компаній Cargill в Україні займається виробництвом та торгівлею зерновими та олійними культурами, переробкою насіння соняшника та сої.

Примітка: Фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів (надалі вживатимемо “ФПГ” або “група”). 

Загалом, 77 компаній входять/мають зв’язок або мають відношення до 56 ФПГ, що додані до системи YouControl. Водночас кілька компаній з досліджуваного переліку можуть відноситися як до однієї фінансово-промислової групи, так і одна компанія може бути пов’язана із кількома ФПГ одночасно.

Читайте також: Чому польська поліція не розганяє протести фермерів на кордоні з Україною. Чому ми піддаємося на провокації

Наприклад, ТОВ "ТОКІВСЬКИЙ ГРАНІТНИЙ КАР'ЄР", учасниками якої є громадянин Польщі  Зенон Кішкель (50% статутного капіталу), українець Кирило Соловйов та ТОВ "ГРАНІТ ІНВЕСТМЕНТС" (40% статутного капіталу). Учасниками останньої є Олеся Бойко, Ксенія Шевченко та Валентин Заруба. За даними громадського руху ЧЕСНО, Олеся Бойко — цивільна дружина українського екснардепа Сергія Хланя.

А Валентин Заруба був помічником екснародного депутата України 8 скликання Олександра Жолобецького. 

Серед досліджуваного польського бізнесу в Україні присутні 17 компаній, що входять до складу ФПГ “Чисто”, що постачає обладнання та надає послуги з прибирання, мийки та очищення. Ключова особа групи — Валерій Макицький, який за інформацією з ЄДР є громадянином Польщі, однак до червня 2022-го мав білоруське громадянство.

Джерело: YouControl


Читайте також:  


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]