Як керований владою бардак (або свідома диверсія) підриває обороноздатність України

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Вже чотири місяці влада бореться сама із собою. Це не перебільшення: 15 червня Міноборони подало судовий позов до Держаудитслужби, тобто між двома органами виконавчої влади розпочалися судові розборки. 

На початку цього тижня державне КБ Луч розмістило звернення до Кабміну із скаргою на Державну аудиторську службу (ДАСУ). Це конструкторське бюро займається розробкою українських ракет для Міноборони (МО). Підприємство жаліється, що ДАСУ знайшло зловживання в отриманні прибутку.

Проблема із недопустимістю прибутку постачальниками МО містилась в постанові Кабміну №335 від березня 2022 року. В цьому документі, який регулював закупівлі МО під час війни, "забули" записати в калькуляцію розрахунку вартості товарів прибуток. Тому його наявність стала законодавчо непередбачена.
Ця проблема була вирішена в липні 2023 року змінами в іншу закупівельну постанову - №1275 від листопада 2022 року.

ДАСУ в своєму релізі відповіла КБ Луч в тому дусі, що такі підприємства займаються мародерством під час війни. ДАСУ ж їм не заважає і повернути прибуток не вимагає. було опубліковано колективне звернення зі скаргою на ДАСУ ще від трьох державних підприємств зі сфери оборони. Це Павлоградський хімзавод, який виробляє порох, КБ Південне, яке розробляє ракетно-космічну техніку, Південмаш, який виробляє розробки КБ Південне.

Читайте також: Підрив обороноздатності та ставлениця Портнова: чому дії ДАСУ та ДБР схожі на диверсію

У керівниці ДАСУ Алли Басалаєвої в біографії є пара цікавих моментів, зазначає канал "Монополіст". В червні 2016 року Басалаєва була запропонована партією "Відродження" на посаду члена Центральної виборчої комісії (ЦВК) від президента Петра Порошенка. Співголовою фракції "Відродження" в Раді тоді був Валерій Писаренко, давній соратник Андрія Портнова, головного юриста часів Януковича. Цікаво також, що Басалаєва була радником голови СБУ Івана Баканова. Виглядає так, що ДАСУ "кошмарить" тих постачальників МО, які "не лояльні" до Офісу президента. З іншого боку, така діяльність ДАСУ зашкоджує обороні, відволікаючи ресурси постачальників.

Політичний оглядач Юрій Вишневський,  у виданні "Ділова столиця"  пише про те, що влада бореться сама з собою: у той час як одні інституції пропонують вирішення проблеми, інші їх гальмують, а треті старанно погіршують ситуацію

Читайте також: Судья Алла Басалаева: «левые» доходы и порочные связи

Слова та справи

Іноді гарні слова є прикриттям бездіяльності. Але буває і гірше: гарні слова можуть бути прикриттям зовсім не гарних справ. Саме така ситуація у нашій оборонній промисловості.

Влада розповідає, що перед українським ВПК стоять чудові перспективи. "Базовий курс держави — це власне виробництво, це своя зброя, техніка, свої снаряди за всіма позиціями, які потрібні для сил оборони. Усе — від ракет і дронів до броньованої техніки та снарядів потрібних калібрів. Мінстратегпром уже представив мені доповіді за кількома напрямами: "броня", ракети, ПТРК [протитанкові ракетні комплекси]", — повідомив українцям Володимир Зеленський у відеозверненні 12 жовтня.

Того ж дня прем'єр-міністр Денис Шмігаль, виступаючи на Київському міжнародному економічному форумі, анонсував, що військово-промисловий комплекс України стане одним із найважливіших секторів економіки майбутнього. "ВПК. Зростаємо в цьому секторі. Маємо велике державне замовлення. На закупівлі Міноборони передбачається 400 млрд грн цього й наступного року", — пообіцяв він.

Проте керівники підприємств ВПК говорять про протилежні перспективи — про те, що виробництво боєприпасів, ракет, ПТРК, бронетехніки може взагалі бути зупинено через припинення фінансування внаслідок дій Держаудитслужби та ДБР.

Читайте також: НАБУ з січня з’ясовує, звідки у голови Держаудитслужби з'явились 10 мільйонів

Боєприпаси та ракети не потрібні?

Ще 28 серпня про можливе зупинення попередили у своєму зверненні до Офісу президента, РНБО, Кабміну та СБУ три провідні державні виробники боєприпасів і ракетної техніки — Павлоградський хімічний завод, КБ "Південне" та завод "Південмаш". Це найбільші підприємства ВПК у Дніпропетровській області, і вони попередили, що їхня робота "може бути повністю паралізована завдяки діям розпорядників бюджетних коштів та Держаудитслужби".

Причому обіцянка Шмигалем нових замовлень не допоможе. Керівники підприємств наголосили, що держпідприємство "Український центр "Безпека", яке є розпорядником бюджетних коштів, "зупинило фінансування робіт підприємств-виконавців та у разі переведення спору у судові інстанції заявило, що таке зупинення буде діяти до набуття законної сили остаточного рішення суду". Судовий процес може тривати роками, і весь цей час жодні держзамовлення цим підприємствам не фінансуватимуться з держбюджету.

А в чому ж суть суперечки? Може, підприємства щось украли у держави чи отримали бюджетні гроші за невиконані замовлення? "Серед пред'явлених звинувачень одне з головних місць займає наявність прибутку підприємств-виконавців в договорах з замовниками", — констатується у зверненні. Тобто підприємства ВПК поставлені на межу зупинення лише за те, що вони виконали замовлення від держави та отримали згідно з договорами прибуток.

Читайте також: Хтось воює, а хтось вирішив на цьому нажитись. Як спецмародери накручують ціни для поповнення своїх кишень, а не зброї для ЗСУ

ПТРК не потрібні?

Київське КБ "Луч" відоме такими своїми розробками як ПТРК "Стугна", "Корсар", "Комбат", тактичний ракетний комплекс "Вільха", протикорабельні крилаті ракети "Нептун". 19 вересня держпідприємство звернулося з офіційними листами до прем'єр-міністра, секретаря РНБО, голови Мінстратегпрому, гендиректора АТ "Українська оборонна промисловість" про те, що воно "зіткнулося із внутрішніми чинниками, які ускладнюють виконання поставлених завдань розробки та виробництва Зброї Перемоги".

Причина та сама, що й у зверненні трьох оборонних підприємств Дніпропетровщини: "Надумана позиція посадових осіб Держаудитслужби щодо заборони на включення прибутку до складу ціни створила реальні загрози національній безпеці та обороні держави". У КБ "Луч" вже дійшло до кримінального переслідування керівництва. "Матеріали ревізії передано правоохоронним органам, на підставі яких відкрито кримінальні провадження", — повідомило підприємство.

Бронетехніка не потрібна?

Про аналогічні перспективи розповів гендиректор компанії "Українська бронетехніка" Владислав Бельбас. 15 вересня він скликав прес-конференцію, на якій заявив: "Маючи на руках юридично нікчемний висновок Держаудитслужби, "Українську бронетехніку" хочуть звинуватити у завданні шкоди державі через отримання компанією прибутку. Як нам стало відомо, ДБР фальсифікує справу проти нашої компанії, що стане прецедентом для атаки на весь ВПК".

Він наголосив, що з прибутку сплачено податки, а кошти інвестовано у виробництво зброї. "Дії ДБР призведуть до зупинки виробництва мінометів і броньованих автомобілів, постачання критично важливих 120-мм мін та 120-мм боєприпасів, снарядів, збільшення втрат на полі бою", — наголосив гендиректор компанії.

Читайте також: Укрдержархів заперечує російський слід у скандальному наказі про обмеження копіювання в архівах

Машини для розмінування також не потрібні?

У червні під час Ukrainian Recovery Conference у Лондоні було підписано меморандум про організацію виробництва в Україні сучасної техніки для розмінування. Компанія "Пожмашина" на своїх потужностях готує виробництво у співпраці із світовим лідером — датською Hydrema. Але ці прекрасні плани можуть бути зірвані з тієї ж причини.

"Спочатку Держаудитслужба, а потім ДБР вбивають українських виробників! Мабуть, треба виїжджати з країни? — обурюється голова компанії Олег Авер'янов. — У нас кримінальна справа, побудована на акті Держаудитслужби, про те, що прибуток підприємства є збитком для держави! Далі що? Підозра та арешт керівника та активів підприємства? Це реальний перший прецедент, згідно з яким український бізнес, який виробляє та постачає продукцію на потреби оборони, не мав права отримувати прибуток! А якщо він у минулий період його отримав, то він повинен понести покарання у вигляді позбавлення волі!"

Як видно з судової ухвали, кримінальне провадження порушено ДБР за ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу. Це "зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки". І карається воно в'язницею від трьох до шести років.

Це те, що світить усім керівникам підприємств ВПК, які отримали законний прибуток завдяки виконаним замовленням від держави. А Зеленський та Шмигаль тим часом розповідають про блискучі перспективи українського ВПК. Проблема?

Як муха перетворилася на слона

Не обговорюватимемо жорсткі версії, такі як зрада та свідома робота на ворога. Обмежимося м'якою версією: влада виявилася нездатною впоратися з управлінською проблемою, і вона розрослася до масштабів підриву обороноздатності.

Читайте також: Хто саботував постачання зброї для ЗСУ: поплічники держзрадників, шахраї та банальні хапуги

Сама проблема, наголосимо, виникла з дрібниці — невдалого формулювання урядового документа. 20 березня минулого року, у перший місяць великої війни, Кабмін прийняв постанову №335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану". Його метою було спростити процедури, а не створити проблеми постачальникам Міноборони. Але там не було згадано прибутку підприємств, і через рік Держаудитслужба скористалася цим. Вона провела перевірку контрактів Міноборони та виявила порушень на 2,5 млрд грн "завданих державі збитків", оскільки, на її думку, українські компанії не повинні були у своїх калькуляціях (а це невід'ємна частина контрактів) закладати прибуток.

Акт ревізії Міноборони було підписано Держаудитслужбою ще 27 березня. Постачальники Міноборони дізналися про це у травні. Через місяць вони зуміли довести проблему до Зеленського. 29 червня він провів зустріч із представниками бізнесу. Там голова ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник порушив це питання і, за його спогадами, "президент України Володимир Зеленський підтримав мене і дав доручення уряду врегулювати це питання. І тоді, і сьогодні перший віце-прем'єр Юлія Свириденко підтримує, Міністерство економіки підготувало та оприлюднило лист-роз'яснення, де аргументує, що дії постачальників законні. Прийняття Міністерством оборони калькуляцій з прибутком — законне".

Якби влада в Україні була ефективною, то цього було б достатньо. Держаудитслужба — це орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабміном через міністра фінансів. Напевно, президент і уряд мають достатньо важелів, включаючи РНБО, щоб не допустити блокування роботи підприємств ВПК через неадекватну позицію Держаудитслужби.

Але ці важелі або не були задіяні, або не спрацювали. І маленька проблема виросла у велику, а потім у величезну, бо висновками Держаудитслужби скористалося ДБР. Знову ж таки, у президента під час воєнного стану є достатньо способів пояснити ДБР, що неприпустимо кошмарити підприємства ВПК на основі вкрай сумнівних претензій аудиторів. Але ані Держаудитслужба, ані ДБР правильних сигналів від керівництва держави не отримали.

Читайте також: Партнер Офісу Президента, ворог українців Андрій Портнов подав до суду на ЦПК через матеріал, у якому його називають проросійським політиком

Шизофренія влади

Вже чотири місяці влада бореться сама із собою. Це не перебільшення: 15 червня Міноборони подало судовий позов до Держаудитслужби, тобто між двома органами виконавчої влади розпочалися судові розборки. До речі, 4 жовтня Харківський окружний адміністративний суд ухвалив у цій справі ухвалу, але вона засекречена.

18 липня Кабмін постановою №736 скасував злощасну торішню постанову №335. Держаудитслужба вважає, що цим уряд дав зелене світло українському ВПК, але лише з 18 липня 2023 р. "Є відповідні постанови Кабміну, які дали зелене світло виробникам оборонного сектору. Всі звинувачення щодо відсутності прибутку — зняті. Прибуток включається до контрактів, починаючи з липня 2023 року, коли Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову", — стверджує голова Держаудитслужби Алла Басалаєва. А на попередні 16 місяців (з 20 березня 2022 р. до 18 липня 2023 р.), на її думку, уряд запалив українському ВПК червоне світло. І вона збирається жорстко покарати за допомогою ДБР усі підприємства ВПК, які посміли протягом цих 16 місяців працювати та отримувати прибуток.

Своє вирішення проблеми запропонувала Верховна Рада. 21 вересня вона прийняла постанову, якою зобов'язала Кабмін гарантувати виконавцям державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель компенсацію всіх економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з їх виконанням, а також суми прибутку у складі вартості (ціни) товарів, робіт і послуг оборонного призначення відповідно до умов державних контрактів (договорів). При цьому, йдеться у постанові Ради, "рівень прибутку у складі вартості (ціни) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель визначається рішеннями Кабміну, які були чинними станом на 24 лютого 2022 року" (тобто до появи злощасної постнови №335) "та не може бути зменшений державними замовниками".

Читайте також: ​Чому навіть під час війни варто боротися з політичною корупцією 

Авторами цієї постанови Верховної Ради виступили голова фракції "слуг народу" Давид Арахамія, голова парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич та ще 36 нардепів. А проголосували за 306 нардепів — конституційна більшість.

Але Кабмін досі не виконав цю постанову Ради. Чекає на сигнали з офісу Зеленського? Так звідти теж надійшов сигнал. 29 вересня керівник Офісу президента Андрій Єрмак відреагував на звернення трьох оборонних підприємств Дніпропетровщини, що надійшло місяцем раніше, і запропонував прем'єру Денису Шмигалю "невідкладно розглянути порушені питання, ужити необхідних заходів реагування та поінформувати заявників й Офіс президента про результати".

Тобто тут не скажеш, що влада нічого не робить для вирішення проблеми. Влада продовжує боротися сама з собою: у той час як одні владні інституції (наприклад, Верховна Рада, Мінекономіки, Міноборони) пропонують рішення, інші (наприклад, Кабмін) їх гальмують, а треті (Держаудитслужба, ДБР) старанно погіршують ситуацію.

І цю ситуацію не поясниш ворожим ІПСО, вигадками медіа чи злостивістю опозиції. Проблему створила сама влада своїми руками. Тому що пізніше вона її вирішить, то гірше буде для її іміджу. І (це набагато небезпечніше) то гірше буде для нашої обороноздатності.

За матеріалами "Ділова столиця" та "Монополіст"


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
На вихідні в Україні переважно сухо, вдень +17-26°С
18:08
Влада дає рпц в Україні місяць часу на звільнення Нижньої лаври, далі застосують силу, - Карандєєв
17:13
До суду передали справу генерала Володимира Тоцького, ексзаступника голови СБУ часів Януковича
16:59
Генштаб ЗСУ скоротять на 60%
14:18
Першого заступника директора НАБУ відсторонили через розслідування можливого витоку інформації
12:06
Об "небесну сотню" витерли ноги: суд закрив провадження щодо 4 начальників "Беркуту" та ексчиновника МВС через закінчення строків давності. Це диверсія
11:50
Dragon Capital заявив про тиск на бізнес з боку БЕБ (тобто, ОП)
10:00
Китай і Бразилія опублікували спільне комюніке: підтримують "мирну конференцію" щодо України лише за участю рф
09:01
Глава Нацполу Іван Вигівський живе у будинку подруги, а сестра торгує пальним із фігурантами справ поліції. Він без проблем пройшовт"спецперевірку" СБУ (ВІДЕО)
08:10
Перша група пілотів з України закінчила навчання в США на F-16

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]