Як російські загарбники змініють демографічний склад окупованих територій України

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 «Великий окупаційний корпус»: як російські окупанти замінюють населення захоплених ними українських  територій своїм бездумним маргінесом

У путінській Росії – одній із багатших країн світу за видобутком нафти, газу та золота – громадяни готові ризикувати життям і їхати працювати на окуповані території України. На Донбас та Запоріжжя рушають чиновники, лікарі, вчителі та інші представники маргіналізованого та зазомбованого рашистською пропагандою суспільства. Одні шукають добре оплачувану роботу самостійно – через оголошення та рекрутингові фірми, інших привозять організовано у «відрядження» на вигідних умовах. Деякі з них прагнуть оселитися на тимчасово окупованих територіях назавжди та беруть сім'ї. Аналіз дій Росії у цій сфері показує, що завезення людей має на меті, серед іншого, змінити склад населення на окупованих територіях України. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснюють, чому це так.

 

Вища кваліфікаційна колегія суддів РФ зараз шукає 451 суддю для роботи на захоплених територіях чотирьох областей України. У МВС РФ планують збільшити штат і до 2026 року набрати 42 тисячі нових працівників для роботи у поліції там же.​ За даними Центру національного спротиву, станом на кінець 2023 року лише в одному Маріуполі перебувало близько 50 тисяч громадян Росії та країн Центральної Азії, котрі приїхали на заробітки в РФ.

Росіяни їдуть заробляти

Після 30 вересня 2022 року, коли президент Росії Путін підписав укази про так зване приєднання до РФ частково окупованих українських областей, туди поїхали чиновники і управлінці з усієї країни-агресора – «налагоджувати життя» за російськими законами. І це не просто інтерес росіян до завойованих земель чи підтримка «величі Росії»: за це вони отримують гроші.

Для чиновників, співробітників судів, прокуратури та усіх росіян, хто офіційно відряджений «забезпечувати життєдіяльність місцевого населення і відновлювати інфраструктуру» або ж ремонтувати військову та спецтехніку, окремим наказом з Кремля та постановою уряду встановили підвищені соціальні гарантії. За кожен день роботи на ТОТ їм платять подвійний середній оклад; доплачують за поточні витрати і винайм житла; видають чималі, як для російських реалій, добові.

Для останніх Кремль встановив мінімальний розмір у 8 з половиною тисяч рублів (тобто 3,5 тисячі гривень), тоді як для відряджень по Росії нижня планка – лише 700 рублів. Тобто лише одних добових за місяць може набігти понад 250 тисяч рублів (це близько 100 тисяч гривень).

Для людини, яка, сидячи вдома у російській глибинці, отримує зарплатню від 33 до 60 тисяч рублів (зарплата більшості регіонів РФ у 2023 році, за даними Росстату, у гривнях – це 10-18 тисяч) – поїздка на Донбас може принести дво-тримісячний заробіток.

Читайте також: Як саме Росія століттями асимілювала українців там, де могла їх контролювати

 

Російське інтернет-видання «Бумага» пише про двох співробітниць соцфонду з Ленінградської області Росії, які поїхали «у відрядження» на окуповану частину Херсонщини і загинули під обстрілом у листопаді 2023 року.

Журналістам вдалось поспілкуватися з колегами однієї з цих жінок: вони розповіли, що від соцфонду щомісяця відряджають співробітників на анексовані території. З усіма додатковими виплатами ці люди можуть отримати 100 тисяч рублів, тоді як удома заробляють лише 40.

«Нам роздавали папірці з усіма розцінками, які виплати будуть. Заробітна плата там у рази більша, ніж у нас тут», – сказала Ольга, що працює в одному з районних відділень соцфонду в Петербурзі.

Робота центру надання державних послуг Росії на території окупованої Донеччини

Робота центру надання державних послуг Росії на території окупованої Донеччини

До відряджень їх не примушували, розповідають співрозмовниці «Бумаги». Працівниця Тихвинського (Ленінградська обл. Росії – ред.) соцфонду Лариса Іванова, що загинула на Херсонщині, одна виховувала дочку, розповіли колеги, тому хотіла підзаробити.

Читайте також: Демографічні ризики для України через російську агресію: драматична смертність та міграція 

 

РФ запрошує українських лікарів до себе – хоча своїх у цей час везе в окупацію

Окупаційна влада захоплених Росією регіонів нарікає на нестачу лікарів та медичного персоналу. Звучать цифри 50-60% вакансій у медзакладах.

Радник законного міського голови Маріуполя Петро Андрющенко пояснює це тим, що спеціалісти вузьких медичних спеціальностей переважно евакуювались з регіону, і будь-ким їх не заміниш – а попит на медобслуговування створює і велика кількість військових армії РФ, адже в усіх лікарнях на ТОТ діє розпорядження щодо пріоритетного обслуговування російських військових, повідомляють у Центрі національного спротиву.

Оголошення про вакансію в лікарні на тимчасово окупованій частині Запорізької області

Оголошення про вакансію в лікарні на тимчасово окупованій частині Запорізької області

Заробітна плата медикам в окупації, яку пропонують на ресурсах пошуку роботи (і вакансій там знаходиться геть небагато), – переважно 50-70 тисяч рублів (21-29 тис. грн). Тож поїхати на заробітки «у відрядження» під обстріли для лікарів Росії наразі вигідніше, ніж на постійну роботу.

«Нема, хто би хотів поїхати на ці вільні місця. Тому їдуть організовано, невеликими партіями, дійсно вахтовим методом, – зазначає Андрющенко. – Я не знаю, як вони їх вмовляють. Їх привозять, тому що там якийсь регіон чергує. Вони організовано приїжджають, окремо мешкають на території Маріуполя, окремо їжу їдять».

Оголошення про вакансію стоматолога у медзаклад в Донецьку

Оголошення про вакансію стоматолога у медзаклад в Донецьку

У репортажах пропагандистських каналів приїжджі лікарі розповідають, що прибули у відрядження від медичних установ різних російських регіонів на місяць-два. Наприклад, на ТОТ Запорізької області регулярно працюють медичні бригади Карелії.

Лікарка з Сахалінської області Росії працює у лікарні Шахтарська на тимчасово окупованій території в Донецькій області

Лікарка з Сахалінської області Росії працює у лікарні Шахтарська на тимчасово окупованій території в Донецькій області

Росія також поширила на окуповані території свою програму «Земський доктор», яка заохочує лікарів переїздити до депресивних регіонів. Для заохочення одноразово виплачуються підйомні – якщо для Росії вони становлять 1 млн рублів (це приблизно 420 тис. грн), то для окупованих земель Луганської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей– 2 млн рублів (840 тис. грн).

Здавалося б, РФ дійсно намагається закрити кадровий голод окупованих територій у медицині, тому везе туди своїх лікарів. Однак є одне протиріччя. На російських сайтах у запитах вакансій для лікарів у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях найчастіше випадають вакансії у медзакладах регіонів Росії.

Вони адресно розміщують пропозиції роботи саме для медиків з ТОТ – та кличуть їх у Краснодарський Край, Володимирську, Псковську області та інші. Зарплати там стандартні для російських регіонів – 35-70 тис. рублів (15-29 тис. грн).

Отже, поряд зі стимулами для росіян їхати на захоплені землі, Кремль спонукає окупованих українців до переїзду вглиб Росії.

Читайте також: Населення рф стрімко скорочується, буде ще гірше – The Economist

 

Оголошення про вакансію лікаря у Краснодарському краї Росії для пошуку претендента з Мелітополя Запорізької області

Оголошення про вакансію лікаря у Краснодарському краї Росії для пошуку претендента з Мелітополя Запорізької області

Оголошення про вакансію лікаря на тимчасово окупованій частині Запорізької області

Оголошення про вакансію лікаря на тимчасово окупованій частині Запорізької області

Примітка в оголошенні про вакансію лікаря на ТОТ Запорізької області з одноразовою виплатою 1 млн. рублів

Примітка в оголошенні про вакансію лікаря на ТОТ Запорізької області з одноразовою виплатою 1 млн. рублів

Росія завозить вчителів російської мови та історії: тут все зрозуміло

Російське видання «Важные истории» пише, що у 2023 році зі шкіл Росії звільнилося 193 тисячі вчителів. Це максимальне число за останні 7 років. Але загальна кількість викладачів знизилась незначно, що опосередковано може свідчити про плинність кадрів. Також російська влада каже про нестачу в країні 11 тисяч вчителів.

Донбас Реалії не знайшли жодного оголошення на ресурсах з пошуку роботи про відкриті вакансії вчителів на окупованих територіях. Не згадується про нестачу вчителів і у пропагандистських відеоматеріалах. Однак російські вчителі все одно звідкілясь беруться.

Пропаганда постійно розповідає про викладачів, що за схожими з лікарями умовами – «у відрядження» – приїздять працювати в українські школи. Найчастіше йдеться про вчителів російської мови та історії.

Читайте також: За шість років Росія затягла до своєї армії понад 30 тисяч жителів окупованого Криму

 

Скріншот з телесюжету про роботу викладачів з російської Тюмені в школах на тимчасово окупованих територіях Луганщини

Скріншот з телесюжету про роботу викладачів з російської Тюмені в школах на тимчасово окупованих територіях Луганщини

Хоч вакансій і немає, окупаційна адміністрація Луганщини 2 лютого поскаржилась в Кремль на дефіцит вчителів у школах і попросила відрядити їх на ТОТ. Йдеться знову ж таки про вчителів російської мови та літератури, історії, а також суспільствознавства.

Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної боротьби Міністерства культури та інформаційної політики Ігор Соловей пояснює, що Кремль готовий витрачатись фінансово на перевиховання українських дітей.

«За цю надбавку ці вчителі виконують роль ідеологічних наглядачів. І тепер навіть у віддалених районах чи селах все менше чутно українську мову», – говорить експерт.

У жовтні 2023 року у Росії повідомили, що на окупованих територіях трьох областей за аналогією з лікарською збираються запровадити програму «Земський вчитель». Йдеться про пропозицію російським вчителям переїздити жити і працювати на ТОТ у малі населені пункти щонайменше на 5 років за 1 млн рублів «підйомних».

Поки ця категорія «заробітчан» здебільшого приїжджає з ціллю заробити грошей і повернутися назад, каже речник ГУР МО Андрій Юсов – незважаючи на обіцянки отримати житло чи інші стимули, які озвучуються владою РФ.

«Люди, які їдуть чи вчителями, чи соціальними працівниками, розуміють, що вони у складі, за великим рахунком, великого окупаційного корпусу, розуміють негативне ставлення до себе з боку місцевого населення. І в більшості своїй не мають бажання залишатися тут на довгий період, не вірячи, що російська влада надовго і втримає ці території», – пояснює він.

Читайте також: Як діти на окупованих територіях потайки навчаються в українських школах

«Восстановление Донбасса: новое и интересное!»

 

Журналісти знайшли певну кількість оголошень з пропозиціями праці на окупованих територіях і для інших професій: будівельників, інженерів, геодезистів, енергетиків. Деякі з них містять текст на кшталт: «Якщо ви готові до освоєння нового та цікавого, до переїзду на нові території – надаємо квартири від роботодавця».

Зарплати тут – від 100 до 250 тис. рублів (42-105 тис. грн), а Bloomberg пише, що іноземним мігрантам пропонують і до 350 тис. рублів (150 тис. грн.) – адже Росія, за його даними, активно відправляє людей, що приїхали на заробітки в Росію, займатися будівництвом на окупованих територіях.

Крім цього, Росії доводиться завозити енергетиків, кажуть у Центрі національного спротиву: «Зокрема, через спротив працівників Запорізької АЕС, в Енергодарі суттєво був змінений склад працівників. І на ротаційній основі працівники різних атомних станцій РФ працюють сьогодні на ЗАЕС». А чи не найвищий відсоток спротиву у співпраці з РФ на ТОТ показали залізничники, пояснили в ЦНС. Тому їх також змушені привозити з Росії.

Оголошення на російському сайті пошуку роботи про вакансію в Сєвєродонецьку з переїздом на «нові території» і пропозицією житла від роботодавця

Оголошення на російському сайті пошуку роботи про вакансію в Сєвєродонецьку з переїздом на «нові території» і пропозицією житла від роботодавця

«Є, умовно кажучи, підприємства, які займаються забудовою, підрядники, – каже Петро Андрющенко. – Ясна річ, що топ-менеджмент чи середня ланка, яка організовує процес, отримує високі заробітні плати, вони як у відрядження приїжджають. Порт, наприклад: робітників порту вони привозять, куди не можна запускати українців, умовно кажучи. Але, знову ж таки, всі ці спеціалісти – вони не приїжджають назавжди»

Оголошення на російських сайтах про найм працівників для роботи на тимчасово окупованих територіях

Оголошення на російських сайтах про найм працівників для роботи на тимчасово окупованих територіях

Сайти з пошуку роботи здебільшого рясніють оголошеннями від рекрутингових фірм про набір як фахівців, так і нефахівців, різноробочих з досвідом і без. Їх також заманюють на ТОТ можливостями високого заробітку – зарплатами близько 300 тисяч рублів (приблизно 130 тис. грн), в які включено проживання та харчування.

Зазвичай ці вакансії мають назви: «Восстановление Донбасса. Все выдаем» або «Разнорабочий. Вахта. Мариуполь. Луганск. Донецк». Іноді в оголошеннях зустрічаються формулювання: «вахта на окопы, вахта на оборонные сооржения».

Оголошення про найм працівників для роботи на ТОТ, де серед іншої діяльності вказано «вахта на окопи, вахта на оборонні споруди»

Оголошення про найм працівників для роботи на ТОТ, де серед іншої діяльності вказано «вахта на окопи, вахта на оборонні споруди»

Видання «Бумага» пише про 23-х російських робітників, що загинули на окупованих територіях під обстрілами. Зі співмешканкою одного з них, Дмитра Чупрова, вдалося поговорити журналістам видання. Жінка розповіла типову для російських «заробітчан» історію: чоловік не мав постійної роботи, але мав борги, тому хотів заробити і подався вахтою на ТОТ, де обіцяють платити.

«Вони ж розуміли, що вони на війну їх відправляють. Вони працюють там, де йдуть бойові дії. При цьому зарплата, я не сказала б, що велика у них була. Вони отримували «в білу» приблизно 20 тисяч рублів (8 тис. грн) і «в чорну» ще близько 80 тис. руб. (34 тис. грн) на місяць. І виплат після їхньої загибелі ніяких не зробили», – розповіла вона.

За словами колишніх колег загиблого, він не сподівався, що працюватиме так близько до лінії зіткнення, що «буде чути вибухи і бачитиме дим».

Читайте також: Як геноцид, вчинений радянською владою, змінив Україну

Робітники біля будови в Маріуполі, лютий 2023

 

Робітники біля будови в Маріуполі, лютий 2023

Щодо мігрантів із Середньої Азії, то, за даними Bloomberg, щонайменше 50 із них не отримали обіцяних грошей.

Трудові мігранти на вулиці в Маріуполі

Трудові мігранти на вулиці в Маріуполі

Скільки вже переїхало?

Станом на сьогодні немає точних даних, скільки громадян РФ та інших країн переїхало на території, що були окуповані протягом повномасштабної війни. Однак навіть неповні дані свідчать про масштабні процеси міграції, кажуть у Центрі нацспротиву.

Найчастіше жити на тимчасово окуповані території, прагнуть переїхати військові та мешканці бідних регіонів РФ, яким клімат, умови життя та перспективи тут видаються кращими, ніж на батьківщині, кажуть експерти.

Слідом за частиною працездатного населення, на ТОТ переїжджають і їхні сім’ї. З літа 2023 року громадянам РФ при купівлі житла в тимчасово окупованих регіонах почали видавати пільгову іпотеку під 2% річних. Також на продаж виставлене вторинне житло, навіть зруйноване. І, за словами місцевих ріелторів, – попит великий.

За оцінками радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, в місті зараз проживає близько 80 тисяч маріупольців (до початку повномасштабного вторгнення було 350 тис.), а число новоприбулих стрімко зростає і вже сягнуло 50 тисяч. 5 тисяч дітей з РФ вже навчаються у маріупольських школах. Вони переїхали в місто разом зі своїми батьками.

Читайте також: Як російські окупанти системно та агресивно росіянізують окуповані українські землі

 

 

Чому Росія готова за це платити?

 

Окрім браку деяких кадрів та потреби зробити з українських дітей росіян руками російських вчителів, міграція на ТОТ – це ще й частина державної міграційної політики Росії. Вона передбачає суттєві зміни складу населення на окупованих територіях України, вважає експерт Центру громадянських свобод, доктор політичних наук та колишній російських політолог Михайло Савва.

«На окупованих територіях російський режим намагається забезпечити лояльність в першу чергу соціально-професійних груп, які є інструментами державної пропаганди. І цих людей дійсно стимулюють», – пояснює експерт.

Росія так прагне посилити тиск на населення на окупованих територіях, яке зберігає українську лояльність, зазначає він.

Жінка крокує повз новозведені будинки в Маріуполі

Жінка крокує повз новозведені будинки в Маріуполі

«Люди там вже і зараз живуть в умовах тотального інформаційного впливу російської пропаганди. Вона є безальтернативною, вона є дуже активною, вона є масовою. А за рахунок ось таких змін складу населення українці, які там живуть, ще і в побутовому спілкуванні будуть об'єктами впливу з боку людей, які дійсно є лояльними російському режиму», – каже Михайло Савва.

За схожим сценарієм діяли і в Криму після анексії, але там не було бойових дій і руйнації, зауважує Савва, тому Росії доводиться завозити робітників і вкладатися у відбудову, щоб створити привабливий фасад – картинку швидкого відновлення регіону, привабливого для проживання.

«Дуже багато зруйновано, а для того, щоб змінювати склад населення, потрібно щось пропонувати людям. Тому будуються навіть нові мікрорайони в Маріуполі», – говорить експерт.

Стратегічна мета Кремля, каже Михайло Савва, – зробити так, щоб окуповані території на 100% складалися з громадян РФ і їхнє повернення до України було унеможливлене. Це вартує значних фінансових вкладень.

«Щоб місцеві взяли російське громадянство, щоб приїхали громадяни РФ. І тоді, при будь-якому розкладі, виникає питання, як повертати території Україні, де немає громадян України», – каже він.

Проте, з правової точки зору такі дії не матимуть жодного значення: вони лиш будуть аргументом для Росії, коли питання про повернення повстане.

Наталя Недєлько, опубліковано у виданні Радіо Свобода

«Copyright © 2018 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

15:27
Центральною фігурою у поширенні церковного мілітаризму в РФ для легітимізації агресії Кремля є Гундяєв
15:11
Всі правоохоронці раптово проснулись і стали розслідувати побиття ветерана бандитом аж за трьома статтями
14:07
Рашистський генерал Сергій Кобилаш, який командував ракетним ударом по Охматдиту, отримав підозру
13:39
У Смілі кримінальний авторитет бив та знущався з ветерана ЗСУ на очах у поліції
12:40
СБУ затримала експосадовця Куп’янської міськради та агітаторку з Херсона, які працювали на рашистів
11:24
Майже 30 відсотків всіх «російських» компаній ЄС базуються в Чехії
10:05
Обхідні схеми для переказів у понад 150 тис.грн можуть бути небезпечні
09:31
Українські агровиробники можуть забезпечити до 95% потреб ЗСУ в продовольстві
08:15
Суд на Вінниччині очолив суддя, якого засудили за корупційний злочин
20:37
10 вересня в Україні місцями короткочасні дощі, грози, до +29° тепла

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]