Як розвивається український бізнес у Польщі: ресторани, бари, магазини

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Експерти підрахували, що 2023 року позитивний вплив українського бізнесу на польську економіку склав 1 % ВВП і без нього країна опинилася б у рецесії.

Багатьом знайома мережа пекарень Lviv Croissants — зараз вони працюють у Варшаві, Вроцлаві, Ґданську, Кракові, Щецині та Зґожельці, а також у Чехії, Словаччині і віднедавна — в США, в передмісті Атланти. Компанію заснували у березні 2015 року у Львові, й невдовзі її заклади з’явилися в інших містах України. 

Повномасштабне російське вторгнення змінило довготермінові плани власників мережі, змусивши їх зосередитися на міжнародному ринку. Свою першу пекарню за кордоном, у Варшаві, бренд Lviv Croissants відкрив 2022 року.

«Наша мета — стати улюбленим місцем зустрічей у затишній львівській атмосфері», — зазначає керівництво мережі.

Власник компанії Андрій Галицький в інтерв’ю агентству Reuters зазначив, що хоча Lviv Croissants створювалися з думкою про українців і українську діаспору, її довгостроковий розвиток передбачає відкритість і до іноземних клієнтів. Польща для керівників була природною метою номер один.

І не тільки для Lviv Croissants. За останні роки Польща стала пунктом призначення для тисяч компаній з України. Після початку повномасштабної війни сюди прибуло близько 1,5 мільйона українців. 2024 року їм належало щодесяте підприємство, яке відкривалося в Польщі, зокрема багато магазинів і гастрономічних закладів.

Читайте також: Роботящі гості: як українці, що втекли від війни, працюють на економіку Польщі

Перші кроки в Польщі

16 листопада 2024 року у варшавському торговому центрі Targówek дебютувала парфумерна мережа Isei. Раніше в Польщі вже працював інтернет-магазин цієї української компанії. 

Ануш Товмасян, засновниця мережі IseiДо кінця 2025 року ми плануємо відкрити кілька магазинів, заклавши фундамент під модель франшизи та майбутнє розширення на всю Європу.

Засновниці мережі Ануш Товмасян було всього 23 років, коли вона відкрила свій бізнес. Сьогодні компанія має близько сотні магазинів в Україні. Isei пропонує не лише українську косметику, а й продукти з Європейського Союзу (зокрема Польщі) та Азії. Ануш робить перші кроки на новому ринку, де тон задають такі гіганти, як Rossmann та Hebe.

Про плани вийти на польський ринок виданню Forbes розповіла і Лідія Сметана, засновниця мережі магазинів одягу One by One. Компанія починалася зі сторінки в інстаграмі. За дев’ять років роботи вона розширилася до 21 магазину в 14 українських містах, створивши 300 робочих місць. Вихід на польський ринок для One by One — великий крок уперед.

Історії успіху

Рішення про вихід на польський ринок зумовлене не лише культурною близькістю чи величезною кількістю українців, які живуть у Польщі. Це також спроба повторити успіх інших українських компаній. Хорошим прикладом може слугувати Best Market — мережа продуктових магазинів, заснована в Польщі 2018 року братами Романом і Сергієм Колесниковими.

Вони переїхали до Польщі 2016-го, тому що хотіли покращити своє матеріальне становище. Фірму брати заснували 2018 року, а 2019-го відкрили перший магазин у Кракові. До початку повномасштабної війни вони вже мали кілька торгових точок, а сьогодні мережа налічує 16 магазинів у різних польських містах.

Магазин Best Market у Ґданську. Джерело: Best Market / Facebook

Best Market робить акцент на морепродуктах, але в українському варіанті. Один із братів спеціалізується на сушінні риби та молюсків — популярної в Україні закуски. В асортименті Best Market — також товари з інших країн. До повномасштабної війни близько 30 % продукції походило з Росії. Тепер уже ні. 

Ще одна історія успіху — мережа барів Pijana Wiśnia («П’яна вишня»). Зараз у Польщі налічується вже 15 таких закладів. 2025 року власники планують відкрити точки у Німеччині, Швейцарії та Франції. Рішення про динамічну експансію в Європу ухвалили саме через початок повномасштабної війни.

Бар Pijana Wiśnia у Варшаві. Джерело: Pijana Wiśnia / Facebook

Бренд належить групі !Fest. Вона розпочала свою діяльність 2015 року, а до Польщі прийшла 2019-го. Окрім барів Pijana Wiśnia, вона також володіє рестораном Rebernia в Лодзі. Ця мережа, як і вся група !Fest, була заснована у Львові. В Україні вона має 8 точок, а Лодзь стала першим місцем за кордоном, де відкрився ресторан, що славиться смачними реберцями. 

Читайте також: Експерти розвінчують міфи про біженців з України: «Польська економіка лише виграла від їх напливу»

Нові бренди

В останні місяці в Польщі дебютувало чимало українських компаній. Серед них варто відзначити мережу кав’ярень Aroma Kava — найбільшу в Україні (350 точок у понад 45 містах). Перша в Польщі кав’ярня відкрилася восени 2024 року у Варшаві. 

У Вроцлаві на Сольній площі (Plac Solny) відкрився заклад мережі True Price. Її особливість полягає в тому, що відвідувачі платять за вхід (ціна залежить від часу доби), а страви продаються за собівартістю. В Україні за таким принципом працює вже п’ять закладів. 

2023 року в Польщі відкрився перший ресторан смаженої риби Czarnomorka, а сьогодні під цією вивіскою в країні працює вже три заклади — два у Варшаві й один у Вроцлаві. 

***

У березні 2024 року компанія Deloitte (Міжнародна мережа компаній, які надають консалтингові й аудиторські послуги) підрахувала, що позитивний вплив українців на польську економіку 2023 року становив 1 % ВВП. Якби не вони, Польща зазнала б рецесії.

У довготерміновій перспективі присутність українців принесе додаткові 1,35 % ВВП. Позитивний вплив обумовлений переважно роботою в наймі у компаній на території Польщі. Проте самий розвиток підприємництва може сприяти подальшому розвитку польської економіки. 

У серпні 2024 року Польський економічний інститут повідомив, що з початку повномасштабної війни українці відкрили в Польщі майже 60 тисяч фірм. 

 Цезарій Щепанськийекономіст, керівник відділу новин та інновацій xyz.pl;опубліковано у виданні НОВА ПОЛЬЩА

Перекладачка Марія Шагурі


Читайте також:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]