Як змінився міський простір України за два останні роки деколонізації? Суворов, Щорс, Жуков – на вихід!
![Версия для печати Версия для печати](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![Фото: 7,8 тис. топонімів перейменували з березня 2022 року по травень 2024 року](https://argumentua.com/sites/default/files/imagecache/Full_tekst_600x/article/79_pb-v1717494503.jpg)
Вже два роки з мап українських міст активно зникають не лише «леніни» та «жукови», а й усі можливі маркери імперської культури. Новий закон про деколонізацію дав містам час до кінця квітня, щоб перейменувати вулиці, парки, зупинки та інші об’єкти.
Програма «Прозорі міста» дослідила проаналізувала деколонізацію назв у 83 містах 23 областей України у період із березня 2022 року по 28 травня 2024 року.
Для аналізу ми брали 80 міст адаптованого дослідження стану прозорості міст та 3 міські військові адміністрації (Покровську, Краматорську та Херсонську), чий досвід вивчали у минулі роки, як різні міста поставилися до дерусифікації. Десь назви змінювали активно, а десь процес затягували до останнього.
Шукайте своє місто нижче!
Читайте також: 7 старовинних карт, на яких немає Росії
Скільки назв уже перейменували?
7,8 тисячі топонімів – саме стільки 83 досліджуваних міста перейменували з березня 2022 року по травень 2024 року. Ідеться про 80 міст-учасників адаптованого дослідження стану прозорості та ще три прифронтові – Покровськ, Краматорськ і Херсон.
графіка: TI Ukraine
Найбільше топонімів перейменували у 2022 році, а саме 3284, що становить 42% від загальної кількості змінених назв. У 2023-му міста зробили вже менше перейменувань – близько 3 тис. назв.
Однак це не свідчить про те, що деколонізація пішла на спад, оскільки більшість імперських маркерів зникли з міст ще у перший рік повномасштабного вторгнення, а для напрацювання нових списків назв потрібен був час.
З кінця січня й до середини травня 2024 року українські міста перейменували понад 1500 топонімів – це майже половина від показників усього 2023 року.
Певно, місцева влада увімкнула турборежим, щоб вчасно виконати вимоги закону про деколонізацію, який набрав чинності у липні 2023-го – до цього перейменування всього російського було фактично добровільним.
Читайте також: Кияни визначились з назвами вулиць Києва після дерусифікації
Міста-лідери дерусифікації
Якщо ж говорити про місця, де перейменування робили найчастіше, то у лідери вийшли Харків, Кривий Ріг, Дніпро, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Краматорськ, Кам’янське, Полтава й Одеса.
графіка: TI Ukraine
Однак така статистика не означає, що ці міста якісно провели деколонізацію, а інші – ні. Річ у тім, що частина міських рад, наприклад на заході країни, зараз показує незначні цифри, тому що запустила цей процес ще з відновлення незалежності України у 1991 році. Деякі міста вже заявляють, що завершили дерусифікацію – зокрема, Вінниця, Дрогобич, Дунаївці, Мукачево, Тернопіль та Хмельницький.
Та й загалом кількість не дорівнює якості. У столиці містянам дали лише 5 днів, щоб «одним пакетом» обрати нові назви для 237 вулиць у додатку «Київ Цифровий».
Оскільки кількість топонімів дійсно була чималою для такого обмеженого часу, то найпопулярнішими виявились назви, які стояли першими у запропонованих переліках.
Відзначимо, що добровільно найбільше назв перейменували у Києві, Вінниці, Сумах, Краматорську та Кременчуці. Щойно набрало чинності відповідне законодавство, приєднались і інші міста. У лідерах «обов’язкової» дерусифікації опинилися Харків, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя та Покровська міська військова адміністрація.
Читайте також: Сергій Жадан: "Дуже хочеться, щоб цього разу ця циклічність розірвалася, щоб ми зірвали різьбу української безнадійності"
фото: КП «Київський метрополітен»
Окремі міста намагалися наздогнати деколонізацію, як могли. За законом, якщо міська рада не встигла з перейменуванням, то видати розпорядження ще три місяці може міський голова. У Харкові застрибнули в останній вагон – 26 квітня мер Ігор Терехов одним розпорядженням перейменував 387 топонімів. Схоже було й у Павлограді та Одесі.
Були й такі муніципалітети, де свідомо чи ні сповільнювали деколонізацію. У Жмеринці між опитуванням містян та перейменуваннями минув рік, хоча за законом консультації не можуть тривати понад місяць. А у Миколаєві процес зрушив з мертвої точки лише навесні поточного року, мовляв, кворум не збирався ледь не на кожному другому засіданні комісії.
фото: Ярослав Храмов
Що буде далі?
Дерусифікація продовжується, адже заміні підлягають ще щонайменше 650 назв у різних містах України. До кінця липня 2024 року рішення про перейменування можуть ухвалити голови відповідних ОДА (зараз – військових адміністрацій). Паралельно це продовжують робити міські ради, адже попри дію нового закону, вони досі мають на це повноваження.
Читайте також: Як депутати президентського блоку в Київраді захищають імперські та радянські назви
Тож у будь-якому разі топоніми, пов’язані з РФ чи її імперським спадком, все ж будуть перейменовані – як не ОВА, так органами місцевого самоврядування. Найважливіше – не затягувати з цим процесом і зрештою позбавити наш український простір маркерів російської ідентичності.
—
Вікторія Онищенко, аналітикиня програми «Прозорі міста» Transparency International Ukraine; опубліковано у виданні "Главком"
Читайте також:
- Процес дерусифікації в Києві: “Гудбай, Толстой”
- Після неодноразового відкладання «на потім»: незакінчена історія перейменувань міст в Україні
- Як перейменувати вулицю і хто може ініціювати зміни: на прикладі одного селища
- Битва за мапу: як західні компанії «віддають» Росії українські території. Чому вони це роблять?
- В Ізюмі перейменують пов'язані з росією вулиці
- МКІП хоче дозволити зносити пам’ятники Пушкіну, Щорсу та іншим російським діячам
- Як родич заступника голови Ради Безпеки РФ "денацифікує" назви вулиць на Київщині
- Геть від Росії та її "культури": Український погляд на російську літературу
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- На вихідні майже по всій Україні без опадів
- 18:12
- Трамп сказав, що планує зустрітися із Зеленським наступного тижня: хоче обговорити питання рідкісноземельних металів та завершення війни
- 17:02
- Ворог бреше про захоплення Торецька - DeepState
- 16:17
- Нарешті до влади дійшло: розшукувати ухилянтів має місцева влада та поліція, а не ТЦК, - Міноборони
- 15:15
- "Природня смерть": труп 32-річного чолов'яги "виявили" у ТЦК
- 14:06
- Борис Кушнірук: Що спільного між бандою Асхабова, МЗС України та Офісом президента
- 12:05
- В'чеслав Курбанов: Що знищує українську армію
- 11:20
- Фінляндія обмежить купівлю нерухомості для росіян через загрози нацбезпеці
- 10:15
- У Чехії припинили видачу громадянства росіянам
- 09:07
- Келлог: Трамп готовий подвоїти санкції проти рф., поки їхній рівень - 3 із 10
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.