З якими злочинами росії проти довкілля українці зараз мають справу і який основний механізм повідомлення про них.

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

За понад три місяці повномасштабного вторгнення росії вже зафіксовано понад 230 злочинів проти довкілля України. Розбираємося, що до них відноситься, як повідомляти про них владі і навіщо це робити.

Повномасштабна війна, розв'язана росією проти України, може спричинити екологічну кризу. Дії росії в Україні — це свідомий руйнівний вплив на українське довкілля та екосистеми, а відтак — і на здоров'я українців. Заподіяна довкіллю шкода також є частиною світових екологічних проблем і неминуче вплине на глобальний стан справ. Саме тому так важливо висвітлювати екологічні злочини росії в Україні та говорити про можливі шляхи мінімізації їхнього впливу та рішення щодо самозахисту та повернення екології до норми. У виданні "Рубрика" почали великий проєкт, покликаний розповісти світу про це і допомогти українцям впоратися з екологічними наслідками воєнних дій. 

У чому проблема?

З початку повномасштабного вторгнення рф зафіксовано вже понад 230 злочинів проти довкілля в Україні. У зоні активних бойових дій опинилися хімічно-промислові та металургійні заводи, нафтобази, склади з небезпечними відходами та атомні електростанції. Багато з цих об'єктів пошкоджено чи повністю зруйновано. Це несе реальну загрозу для природного середовища не лише України, а й усього світу.

Як росія знищує українську екологію?

З першого дня росія спровокувала техногенні аварії — понад 100 підприємств, на яких були нафтопродукти, уже уражені. Унаслідок цього в довкілля потрапило багато токсичних викидів, які потім випадають у вигляді токсичних дощів.

Бомбардування "Азовсталі" створює загрозу транскордонного глобального отруєння сірководнем — руйнування заводу могло пошкодити технічну споруду, яка стримує десятки тисяч тонн розчину сірководню. Витік цієї рідини може повністю вбити флору та фауну Азовського моря, повідомляє Маріупольська міська рада. Після цього небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів. Ситуація настільки критична, що мер Маріуполя Вадим Бойченко зазначив, що необхідний негайний допуск на об'єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації та попередження екологічної катастрофи світового рівня.

Пошкодження енергетичних об'єктів, зокрема ТЕС, також становить пряму загрозу довкіллю. Пошкодження газових об'єктів створює небезпеку потрапляння газу під високим тиском у навколишнє середовище, що внаслідок призводить до пожеж в Одеській, Київській та Харківській областях.

У лісах уже зафіксовані пожежі до 100 тисяч гектар. Це небезпечно не лише через викиди в повітря, а й через те, що це вбиває живу природу — пожежі відбувались під час періоду розмноження, коли тварини народжують та виховують дитинчат. Постраждали не лише звірі, а і птахи — порушені транснаціональні перельоти перельотних птахів.

За статистикою, яку надає радниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Тетяна Тимочко, в Україні фіксуються серйозні пошкодження об'єктів природно-заповідного фонду живої природи — майже 50 об'єктів природно-заповідного фонду повністю зруйновані або частково пошкоджені.

Свідоме руйнування очисних споруд (що також є у списку злочинів рф в Україні), може призвести до потрапляння в Дніпро неочищених стоків. У теплий період це призводить до поширення інфекційних захворювань та неможливості використання поверхневих вод до вживання людьми. Ця проблема інсувала й  до повномасштабної війни; як результат — цвітіння водних об'єктів. Єдиний вихід із цієї ситуації, досвід який використовують найбільш розвинені країни світу, — це підземне водопостачання, і якби ми дійшли до цього раніше, ланцюг забруднення не доходив би до кранів в оселі кожного українця. Проте це відбувається зараз.

Загроза радіаційної безпеки з'явилась, коли окупанти зайшли на територію Чорнобильської АЕС. Знеструмлення Чорнобильської АЕС несло загрозу ядерній безпеці. Крім цього, унаслідок бомбардування поблизу села Пирогово в Києві в районі розташування Центрального виробничого майданчика ДСП "Об'єднання "Радон", могло відбутись руйнування (тріщини, розломи тощо) сховищ РАВ.

"Викидів радіонуклідів радону не було, але не можна сказати, що не було пошкоджень цього виробництва — дізнатись про реально існуючу загрозу можливо лише після повного обстеження цих об'єктів після закінчення бойових дій. Є дані про те, що концентрація радіонуклідів у повітрі погіршується", — коментує Тетяна Тимочко.

Тетяна Тимочко, радниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, під час онлайн-дискусії "Екологічні хроніки" ГО "Інтерньюз-Україна", наголошує на тому, що всі перелічені вище пошкодження — це спеціально спровоковані техногенні катастрофи, які росія скоює свідомо.

Які документи регламентують захист довкілля під час ведення бойових дій?

Додатковий протокол (Протокол I) до Женевських конвенцій про захист жертв міжнародних збройних конфліктів від 12 серпня 1949 р., прийнятий 8 червня 1997 р., визначає, що заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної й серйозної шкоди природному середовищу.

Крім того, у ст. 55 Протоколу I зазначено, що під час ведення воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, довгочасної й серйозної шкоди. Такий захист включає заборону використання методів або засобів ведення війни, що мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть шкоди природному середовищу й тим самим здоров'ю або виживанню населення. Заподіяння шкоди природному середовищу як репресалій заборонено.

Горять херсонські плавні, квітень 2022

Аналогічна позиція викладена в Декларації Ріо-де-Жанейро щодо навколишнього середовища та розвитку 1992 р., що закріплює основні принципи екологічного права. Саме у 24-у принципі цієї Декларації зазначено, що війна неминуче здійснює руйнівний вплив на процес сталого розвитку, тому держави мають поважати міжнародне право, що забезпечує захист довкілля, під час збройних конфліктів і мають співпрацювати, за необхідності, у справі його подальшого розвитку.

Як фіксувати екологічні злочини рф в Україні та притягувати винних до відповідальності?

Усі повідомлення про воєнні злочини потрібно відправляти до Оперативного штабу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів задля формування позовів до Міжнародних судів ООН задля компенсації шкоди, завданої країною-агресором.

Фіксувати їх самостійно ви можете через онлайн-портал SaveEcoBot, у відповідних категоріях: забруднення водних ресурсів, небезпечні військові відходи, промислові аварії, пошкодження радіаційно небезпечних об'єктів, забруднення ґрунтів та пошкодження зелених насаджень.

На порталі вже є певна статистика, створена відповідно до прийнятих заяв. Антирекордсменом за кількістю скоєних екологічних злочинів є Київська область, слідом за нею — Дніпропетровська область, третє місце за кількістю поділяють Запорізька та Івано-Франківська. Левову частку серед них займають аварії на промислових підприємствах та знищення зелених насаджень.

Опубліковано у виданні "Рубрика" 


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]