Зеленський будує поліцейську державу? Силовикам дістанеться більше, ніж медикам

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

16 грудня - Верховна Рада прийняла закон про державний бюджет України на 2021 р.Про перекоси держбюджету 2021 і їх наслідки.

15 грудня — Верховна Рада приступила до розгляду державного бюджету в другому читанні. Фінальна версія зайшла в парламентський зал без кардинальних змін порівняно з проєктом, який було проголосовано у першому читанні в листопаді. 16 грудня - Верховна Рада прийняла закон про державний бюджет України на 2021 р.

Не змінився і склад «бюджетної коаліції», яка прийме головний фінансовий документ країни  2021 року. Бюджет підтримають близько двох сотень депутатів від фракції Слуги народу, фракція Батьківщина Юлії Тимошенко, плюс група депутатів, лояльних Офісу президента, Ігорю Коломойському і Ринату Ахметову, повідомляє LIGA.net з посиланням на власні джерела в бюджетному комітеті й президентській фракції.

«Сам проєкт розглянули відносно швидко — менш ніж за дві години. Це знак — швидше за все, чергової «бюджетної ночі», коли бюджет голосується під ранок після запеклих торгів, в цьому році не буде. Ще вранці 14 грудня після наради голів фракцій у спікера Ради Дмитра Разумкова, де тема бюджету була однією з головних, потенційних голосів за бюджет вистачало «із запасом», говорить заступник голови фінансового комітету, депутат від політичної партії «Голос» Ярослав ЖЕЛЕЗНЯК).

На цю тему: Как Зеленский кладет Украину под Ахметова

Основні підсумки проходження бюджету через парламентський комітет:

Перше — депутати зберегли узгоджений з МВФ дефіцит бюджету-2021 в 5,5% ВВП.

Другий важливий момент — нардепи і Мінфін розраховують на додаткові доходи від НАК Нафтогаз (в теорії це близько 75 млрд грн дивідендів). На початку жовтня Держаудитслужба офіційно підтвердила, що через «фінансові порушення в 2018—2019 роках НАК Нафтогаз недоплатив 75 млрд грн дивідендів держбюджету. Депутати вирішили відшкодувати втрати в 2021 році — до другого читання в проєкті бюджету з’явилася відповідна стаття доходів. За рахунок цих грошей передбачається фінансувати боротьбу з пандемією COVID-19, в тому числі вакцинацію населення.

Ідею з Нафтогазом відстоювала Юлія Тимошенко. Також її ініціативою було створення за рахунок цих грошей ще одного COVID-фонду, проте нардепи не підтримали її.

Третє — Ще одна успішна пропозиція Тимошенко — місцеві бюджети продовжать отримувати акцизи на паливо.

Ця норма бюджетного кодексу була введена в 2015 році, з 2021-го вона втрачала силу, проте перед другим читанням депутати вирішили все ж продовжити її. У Кабміні погодилися з цим, але за умови, що гроші будуть строго витрачатися на будівництво доріг.

ФОТО РЕЙТЕР

Також продовжено норму про податки, які сплачує до місцевих бюджетів Укрзалізнниця. Йдеться про податок на землю під залізничним полотном і акцизом з палива, яке використовують тепловози. УЗ неодноразово виступала за скасування зазначених податків.

Взагалі, роль політсили Тимошенко — одна з ключових в бюджетному процесі цього року. Президентська фракція Слуга народу не зможе проголосувати за фінплан власними силами, як було в 2020-му (тоді депутати СН дали 241 голос при мінімумі в 226): в цьому році проєкт бюджету при першому читанні підтримало тільки 209 «зелених» нардепів.

Як і раніше, бюджет не підтримують фракції Голос, Європейська солідарність і Опозиційна платформа — За життя.

На цю тему: Лоббизм, хаос и безсистемность

Вони зокрема розкритикували проект бюджету на 2021 рік за перекоси в бік правоохоронної системи. Нагадаємо, урядовці запланували зростання видатків на сектор оборони та безпеки. Плюс майже 21 мільярд гривень. Всього передбачено 267 мільярдів, це найбільше за роки незалежності.

У цих видатках є дещо дивне: хоч і незначне порівняно із загальною сумою у 117 мільярдів гривень, але етично сумнівне скорочення видатків на Міністерство оборони на 0,11%, або на 127 мільйонів гривень.

У медичній галузі на наступний рік будуть рекордні видатки в розмірі 161 млрд грн, що, звичайно, на 30 млрд більше, ніж цього року, та майже на 65 млрд більше, ніж у 2019-му. Але цього все одно не достатньо. В НСЗУ зауажили, що за таких умов і зростання інфікування коронавірусною хворобою країні просто не вистачить коштів на фінансування медичної системи першої ланки.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На цю тему: Игры Разумкова

Економісти вказують на те, що проєкт бюджету на 2021 рік є надзвичайно оптимістичним, адже уряд не враховує у своїх прогнозах, що і в наступному році коронавірусна криза та локдауни в країнах Європи та в Україні негативно впливатимуть на економіку. «По доходах уряд надто оптимістичний. Заклали у дохідну частину по максимуму, що можна було закласти, але якщо щось піде не так, то виправити ситуацію вже буде нічим», — каже Марія РЕПКО з Центру економічної стратегії.

Нинішній  держбюджет економіст Ілля Несходовський називає «популістично-нереалістичним» і радить українцям готуватися до важких часів. При цьому експерт вказує на те, що боргів по зарплатам для бюджетників не буде, оскільки це захищені статті, а от бізнесу доведеться складно. «Основне джерело надходжень до бюджету будуть податкові збори. Якщо в усьому світі на час пандемії уряд підтримує бізнес, то у нас навпаки. Бізнесу доведеться виживати й конкурувати на міжнародних ринках у дуже нерівних умовах», — прогнозує економіст. Як наслідок аналітики не виключають швидкого збідніння українців. І вочевидь, влада теж.  Звідси — зростання видатків на правоохоронців, які, очевидно, захищатимуть владу від народу у «Темні часи».

«Слуги народу» в абсолютній більшості своїй, включаючи і спікера Разумкова, радісно підтримали ініціативи, проти яких категорично виступав Кабмін. Очевидно, що «слуги» не сприймають цей уряд як свій власний. Ставлення «слуг народу» до нібито свого Кабміну абсолютно споживче: їм неважливо, як він буде викручуватися, головне, щоб задовольняв їхні бажання.

Алла Дубровык-Рохова,  опубліковано у виданні  День


На цю тему:

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

15:17
ВРП схвалила звільнення судді Тандира, який нетверезим збив на смерть нацгвардійця
15:10
Підривна діяльність: СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври упц (мп)
14:05
З початком "великої війни" Полтавська облрада купила подарункові годинники на 1,5 млн гривень, ними нагороджують "кишенькових" депутатів, чиновників і прокурорів
12:51
Рада збільшила кількості прикордонників на 15 тисяч
12:04
Поліція та ДБР заробляють на криміналі: чому ніхто не може знайти виробників нелегальних сигарет
10:01
Держава знатиме про резервіста все: нові дані в реєстрах - Рада змінить порядок ведення військового обліку під час війни
09:09
У росії палають НПЗ і дві нафтобази
08:31
Треба перестати фінансувати політичні партії під час війни, а ці сотні мільйонів гривень спрямувати на оборону, - Юрчишин
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 24 квітня
04:22
Сенат США затвердив виділення допомоги Україні

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]