Журналіст на фронті: як молитва та віра підтримують українських військових

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Журналіст на фронті: як молитва та віра підтримують українських військови

Про страх — ніколи не вірте ветеранові, який скаже, що на війні не було страшно. Як кажуть побратими, не боїться лише дурний: на межі життя і смерті страх нагадує червоний сигнал, попереджаючи про небезпеку. Однак на війні є місце справжній дружбі, яка загартовується в найскладніших умовах.

З Дмитром ми познайомилися під час навчання в Інституті журналістики при КНУ імені Тараса Шевченка. Дмитро, хоч і навчався на два роки пізніше, на відміну від багатьох із нас уже мав певний досвід. У рідному Конотопі він ще школярем встиг попрацювати і в газеті, і на радіо, і навіть на телебаченні — на той час це був просто фантастичний досвід! На момент закінчення університету Дмитро вже працював у газеті «Факти». Потім було багато інших цікавих проектів, поки все це не перервала війна. Тепер Дмитро Бабіч призупинив свою творчу діяльність: він — старший лейтенант Збройних Сил України, захищає Батьківщину на одному зі східних напрямків.

— Дмитре, ти закінчив Інститут журналістики, встиг попрацювати журналістом не лише в кількох виданнях, а й у кількох країнах. Але настав момент зайнятися справою, до якої ти точно себе ніколи не готував. Важко повірити, що ти зі зброєю на фронті. З якими відчуттями ти поміняв клавіатуру на автомат?

— Я дійсно ніколи не уявляв себе військовим. Про армію знав лише з репортажів моїх колег-журналістів та із занять на військовій кафедрі в Інституті журналістики. Більше того, якби мені ще донедавна хтось сказав, що я приєднаюся до Збройних Сил України, я б, мабуть, щиро здивувався чи навіть розсміявся: як людині суто цивільній, мені навіть на думку не спадало пов’язати свою долю з військом. Але після фактичного нападу країни-агресора я не зміг залишитися осторонь і вирушив на фронт.

Після навчання на курсах у Львівській академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного потрапив до бойової бригади, яка наразі протистоїть ворогу в Харківській області. Спочатку такі докорінні зміни мене лякали, але з часом я усвідомив, що своєю присутністю на фронті роблю — нехай і малий — внесок у справу захисту України та власної родини. Сподіваюся, що в новому амплуа я приношу певну користь.

Читайте також: Мобілізація 2024: Із чим прийшли в армію ті, хто зовсім не поспішав приходити 

— Можливо, не дуже коректне запитання, але воно завжди цікавить тих, хто не був на війні: як там?

— Боюся, що в двох словах не вийде, але спробую сказати коротко за себе. Реальна війна — принаймні та, яку побачив я, дуже відрізняється від тих шаблонів, які пересічному українцю десятиліттями нав’язував кінематограф. Тут немає супергероїв, які за десять хвилин знищують батальйон ворога. Тут немає суперзброї, здатної миттєво дати відсіч агресору. І, нарешті, тут немає оспівування війни: у зоні бойових дій бачиш кров, руйнування, біль і сльози. Відчуваєш страх.

Про страх — ніколи не вірте ветеранові, який скаже, що на війні не було страшно. Як кажуть побратими, не боїться лише дурний: на межі життя і смерті страх нагадує червоний сигнал, попереджаючи про небезпеку. Однак на війні є місце справжній дружбі, яка загартовується в найскладніших умовах. І навіть місце для кохання — чимало моїх знайомих знайшли свою «другу половинку» саме тут. Життя триває навіть на фронті.

— Ти й до війни був віруючою людиною, хоч сам не з релігійної сім’ї. Як знайшов свою стежку до Бога?

— На мій релігійний світогляд вплинув друг, який свого часу навчався у духовній семінарії, а зараз служить священником. Він, якщо можна так сказати, прищепив мені спершу цікавість, а потім і любов до Церкви. Завдяки Богові, саме в церковній громаді я знайшов добрих і чуйних людей, які допомагають мені вирішувати життєві питання.

Читайте також: Історія мелітополького священника, який побував у російських катівнях: «Українці, як ніколи, потребують підтримки й надії»

— Як змінилося твоє ставлення до Бога після відправлення на фронт?

— На фронті моя віра в Бога зміцніла в рази. Тут гостріше відчуваєш швидкоплинність життя. А віра не тільки заспокоює, але й надає оптимізму. Знаю декількох атеїстів, які знущалися з віруючих солдатів і ставили під сумнів силу молитви. Всі вони закінчили службу погано — здебільшого в психіатричній лікарні. Бо коли немає віри, немає й певного імунітету: страждає нервова система, і люди, які не мають віри, не захищені від зривів.

— Що тобі дає віра в Бога на війні, як допомагає служити?

— Передусім, особисто мені віра дає впевненість у завтрашньому дні. Це не просто слова. На фронті були моменти, коли охоплювали розпач і депресія. Але після щирої молитви ці почуття зникали без сліду. Віра потребує спільності: я намагаюся знайти храм навіть на прифронтових територіях, щоб відвідати богослужіння і поспілкуватися з іншими вірянами.

Наприклад, зараз ми в невеликому селі на Харківщині. Я думав, що тут немає церкви, бо село дуже постраждало від обстрілів. Але якось почув дзвони і пішов на їхній звук. Виявилося, що тут є новий храм Різдва Богородиці. Місцевий священник зрадів моєму візиту й сказав, що церква сама мене знайшла. Відтоді я постійно відвідую цей храм і активно беру участь у житті громади.

Читайте також: Герої нашого часу. Історія журналістки яка за 7 кілометрів від кордону Росії випускає газету «Білопільщина»

— Розкажи якісь особливі моменти з фронтових буднів.

— Якось ми потрапили під масований артилерійський обстріл. З нами в машині був 56-річний солдат Микола, який запанікував. Я порадив йому помолитися, щоб заспокоїтися. Не думав, що він справді прислухається. Але невдовзі обстріл раптово припинився, і ми дісталися безпечного місця. Радісний Микола сказав, що попросив у Бога врятувати нас і пообіцяв похреститися, якщо виживе. Тепер він один із найактивніших прихожан нашого храму.

Ще пригадую випадок, коли ми евакуювали родину з Вовчанська. Дитина, семирічна Оля, не хотіла їхати, бо загубився її той-тер’єр Санні. Командир відділення, який любить собак, узяв двох побратимів і пішов шукати песика на небезпечну ділянку. Він знайшов його, а під час пошуків наші хлопці знешкодили ворожу диверсійно-розвідувальну групу. Оля була щаслива, і, здається, командир ще більше.

— Чим плануєш зайнятися після завершення війни?

— Рано чи пізно всі збройні конфлікти закінчуються. Мій вибір — повернутися до цивільного життя. Я хочу продовжити журналістську діяльність, відновити контакти з партнерами на Заході і, нарешті, створити власну інформаційну агенцію: перед війною я отримав таку пропозицію й навіть став головним редактором проекту в Брюсселі. Крім того, хотілося б написати книгу — таку, де слово «війна» не з’явиться на жодній сторінці.

Бесіду вів священник Сергій Баршай, опубліковано у виданні Софійське Братство 


Читайте також: 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У вівторок в Україні буде сухо, вдень близько 0°
18:06
Марина Данилюк-Ярмолаєва розповіла, навіщо ментально не-українська Банкова знов витягла покидька Поворознюка
16:05
Новини ТОП-шахрайства та VIP-корупції: Кабмін надав 23 млрд грн ДПСУ на закупівлю боєприпасів в обхід "Агенції оборонних закупівель". Ми на межі скандалу, - Згурець
14:02
Заволодіння державною землею на Сумщині: САП завершила слідство у справі Сольського - типового "слуги народу"
13:39
На річці Оскіл та на кордоні з рф на Харківщині досі не побудовані фортифікації. Росіяни переходять Оскіл і далі - Борова, Ізюм, Балаклія, - Безугла
13:23
Тисяча книжок – майбутнім офіцерам НГУ
12:03
Безпідставне затягування справи: Вища рада правосуддя відкрила дисциплінарну справу щодо корумпованої судді Октябрського райсуду Полтави Марини Материнко
10:01
У Румунії на парламентських виборах перемагають демократичні сили
09:17
Байден помилував свого сина Гантера, Трамп емоційно відреагував
09:09
Канцлер Німеччини Шольц прибув до Києва

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]