Арсен Жумаділов: Раніше, ніж очікував

|
Версия для печатиВерсия для печати

"Ну що ж. Понеслось. Дещо раніше, ніж очікував.

Небайдужі скидають лінки на дописи, в яких нездорова увага до моєї особи, висловів, походження і навіть вигляду. Це зі смішного.

Також почалось спотворення діяльності агенції, яку я очолюю. Це з серйозного.

Я чітко усвідомлюю, чому пішла ця хвиля. І вона далеко не остання. Чому так?

Для мене немає іншого пріоритету окрім як забезпечення потреб наших бійців через розбудову спроможної системи постачання.

Не інтереси постачальників. Не інтереси чиновників. Навіть якщо вони носять погони.

Якщо інтереси постачальників співпадають із цим пріоритетом - чудово.

Якщо інтереси чиновників співпадають із цим пріоритетом - чудово.

Якщо ні, why should I care?

Я розумію, що багатьом це вже не подобається.

Уявіть обсяг коштів, що заробляється через непрозорість контрактів або завищені ціни по тиловому забезпеченню, якщо в цілому держава на них витрачає близько 90 млрд. грн на рік.

Уявіть обсяг неправомірної вигоди, що виділяється на забезпечення недоторканності існуючих правил гри.

Тепер частина цих коштів буде спрямована на дискредитацію нашої роботи. Зливні бачки і телеграм-канали ряснітимуть повідомленнями про те, що все не те і все не так.

Усе це буде нестись допоки ми не заб’ємо останній цвях у стару систему. Як колись ми це зробили в закупівлях в сфері охорони здоров'я.

Я не знаю, скільки часу це займе, але до того моменту буде неспокійно.

Тож пристебніть ремені і enjoy the ride.

Однією з ключових наших цінностей є відкритість. Я прокоментую те важливе, що вже циркулює в публічному просторі.

А також те, що, як мені повідомили, невдовзі побачить світ як сенсаційне викриття. Дочитайте до кінця. Спойлер - дійсно є, про що поговорити.

Маніпуляція №1. Збираю "свою" команду.

Мовляв, свій до свого по своє і ніяких конкурсів.

Зізнаюсь. Я дійсно збираю команду "своїх". Свої для мене - це ціннісні та професійні люди, які вірять у нашу місію "забезпечити нелетальні потреби, щоб ЗСУ фокусувались на головній місії". З деякими з них я знайомий давно, із більшістю познайомився нещодавно в процесі рекрутингу. Кожний кандидат проходить ретельний відбір на предмет доброчесності, наявності галузевих знань, вміння ефективно співпрацювати з іншими.

Нульова толерантність до корупції та професійність - ключові критерії, за якими ми здійснюємо відбір. Наші вакансії є в публічному доступі, кожен охочий може податись. Альтернативно можна направляти резюме на скриньку [email protected].

Маніпуляція №2. Роздутий штат.

Мовляв, наразі закупівлі проводить департамент чисельністю 70 осіб, а тепер буде значно більше.

Страшне. Наш штатний розпис дійсно передбачає 145 одиниць персоналу.

Чому так? Дуже просто - Державний оператор тилу виконуватиме не тільки закупівельну функцію, але відповідатиме загалом за тилове забезпечення ЗСУ.

Закупівельні процеси (місткість залучених структурних підрозділів - 30 штатних одиниць) є лише частиною інституції, яка також виконуватиме функції управління договорами, ланцюгом постачання, вхідного контролю якості, управління ефективністю, управління забезпеченням, управління поставками, претензійна-позовна діяльність, запобігання корупції, фінансовий та безпековий комплаєнс, управління ризиками. Окремо відзначу ІТ, що автоматизовуватиме як внутрішні процеси, так і нашу взаємодію назовні, забезпечуючи швидкість, керованість та прозорість.

Можна всім цим не займатись. Тоді країна і надалі роками спостерігатиме, як армія тоне в паперах, як закупівлі щоразу для потреб "на вчора" через відсутність якісної роботи з даними, як підписанти договорів сідають у камери через недолугі контракти, як постачальники не виконують свої зобов'язання без критичних наслідків.

Ми прагнемо іншого - системної роботи на результат. Така робота потребує кадрового ресурсу.

Маніпуляція №3. Фінансова модель

Мовляв, будете закуповувати і багатіти на відсотку.

Модель відсоткової винагороди закупівельного агента - нормальна світова практика. Вона дозволяє прогнозувати доходи для для забезпечення витрат із розбудови організації. При цьому сам розмір комісії (а це 0,4%) у нашому випадку є меншим у порівнянні із аналогічними кейсами. Наприклад, міжнародні організації в Україні беруть від 4,5 до 7%. Централізовані закупівельні організації - від 0,5 до 3%. У світі закупівельники у сфері оборони беруть від 2,5% до 7,5% за свої послуги.

Тож, по-перше, відсоток комісійної винагороди у нашому випадку є досить низьким. По-друге, урядовою постановою (вона у відкритому доступі) була встановлена стеля доходу підприємства на рівні 250 млн. грн. на рік. Таким чином, шляхом нескладних арифметичних вправ знаходимо, що навіть за умови визначення ДОТ закупівельником на сотні мільярдів гривень, фактичний відсоток комісійної винагороди із кожним новим укладеним контрактом зменшуватиметься.

І знову ж таки. ДП - не приватне підприємство. З суми, яка не буде використана станом на кінець звітного періоду, ми сплатимо податок на прибуток у розмірі 18%, а також дивіденди державі від чистого прибутку після оподаткування, які складають від 50 до 95% (встановлюється Кабміном на щорічній основі). Решта грошей буде спрямована для розвитку підприємства.

Звісно, є альтернатива комісійній винагороді - бюджетне утримання. У перекладі з бюрократичної на українську це означає щорічне "вибивання" коштів для роботи агенції, а також призупинення її діяльності на початку кожного року.

Чи це та модель, яку можна використовувати для запуску автономної та спроможної інституції? Точно ні.

Маніпуляція №4. Ви зацікавлені купувати дорожче.

Мовляв, відсоток прив'язаний до вартості контрактів, тож навмисно купуватимемо за вищими цінами.

Ми здійснюємо діяльність згідно законодавства про публічні закупівлі, де єдиним критерієм для вибору переможця є найнижча ціна. За умисне укладання контракту за завищеною ціною не забариться кримінальна відповідальність, притягнення до якої точно не входить до моїх планів з розвитку підприємства.

Маніпуляція №5. Закупівлі блокуються через запуск агенції

Ми здійснюватимемо закупівлі за кошти державного бюджету 2024 року. Виняток - харчування, по якому Департамент у межах міністерства купує трьохмісячну потребу на перший квартал наступного року. Нещодавно відбулись аукціони як раз.

При цьому за призначеннями в межах державного бюджету 2023 всі закупівлі проводяться виключно Департаментом.

Запуск Агенції є паралельним процесом, що жодним чином не впливає на поточну діяльність існуючих структур в межах Міноборони та ніяким чином не блокує їх діяльність.

Маніпуляція №6: Каталог продуктів харчування буде скасований, що означатиме відхід від стандартів НАТО

Мовляв, замість 409 продуктів харчування, з яких бригади на свій розсуд обирають найсмачніше та найпоживніше, вибір скоротиться до 30+ позицій.

Каталог ніхто не збирається скасовувати. Він залишатиметься базою для обрахування потреби та звітності.

Що саме ми змінимо? Закупівлю для забезпечення цієї потреби. Тобто зміниться підхід на вході в систему - на виході ж військові отримуватимуть доступ до різноманітного харчування. До речі, чого зараз фактично в більшості випадків немає.

Як і вибору.

Як і прозорості.

Але це тема окремої комунікації, яку ми обов'язково проведемо.

Стандарти НАТО грунтуються на засадничому принципі прозорості використання коштів для потреб війська. Наразі такої прозорості немає. Є чорна скринька, в межах якої постачальник поставляє те, що йому вигідно, в тих обсягах, які йому вигідні. Це ми змінимо. В постійній координації з нашим міжнародними партнерами з країн НАТО, які нас підтримують.

Це з основного станом на зараз. З комічного - плутанина щодо того, до кого мене відносити. До команди попереднього міністра відносять, натякаючи, що я з числа поганих попередників. До команди чинного міністра відносять, коли хочуть зіграти на шовіністичних настроях. Мовляв, татари своїх розставляють. Неймовірно, але факт - один із ключових фігурантів кримінальних проваджень за фактами розтрати бюджетних коштів має найбільш українські ім'я та прізвище, які собі можна уявити. На жаль, це не спрацювало як оберіг.

Викриття.

Нещодавно мені в особисті скинули дані про отримання моєю дружиною так званого "паспорту" російської федерації в Криму до повномасштабного вторгнення. Чому так званого? Тому що чинне законодавство визначає документи, видані на окупованих територіях, як нікчемні.

Законодавство визначає, але в очах публіки такий "паспорт" може виглядати цілком реальним.

Пояснюю. Думаю, не секрет, що я з Криму. Моя дружина також. На окупованій території проживають наші рідні. З 2014 року до початку повномасштабного вторгнення ми з дружиною час від часу їздили з дітьми додому. Для нас важливо підтримувати зв'язок із рідними, важливо, щоб онуки бачили своїх дідусів та бабусь. У більшості випадків дружина з дітьми їздили без мене. Кожен перетин кордону супроводжувався надмірними перевірками. Ситуація ускладнювалась нашою етнічною приналежністю та специфікою моєї роботи. В одній з таких поїздок дружину попередили щодо потенційних проблем із в'їздом на півострів у разі відсутності російського "паспорту". Дружина до останнього не отримувала той "паспорт", але з метою доступу до півострова цей документ вона дійсно отримала.

Чи є це перешкодою для моєї діяльності на посаді? Не думаю, оскільки я пройшов спец.перевірку в т.ч. з боку СБУ та поліграф перед призначенням.

Чи можуть це використовувати проти мене? Звісно. І будуть. Піддаючи сумніву мою громадянську позицію. Звісно, ті, хто мене не знає особисто, в це може повірити. Ті, хто знають, сподіваюсь, ні.

Поки це все.

Далі буде веселіше. Буде багато бруду і галасу, що все не те і все не так.

Потім підуть наші перші результати (аби не збили до того через істерію).

Потім буде кілька конвульсій прибічників старих підходів, мовляв, "ви не розумієте, це не те".

А потім ми доповімо бійцям на фронті - все добре, почистили, відремонтували, налагодили.

Іншаллах."

Арсен Жумаділов, радник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, керівник Кримського інституту стратегічних досліджень

(Джерело).


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У вівторок в Україні майже без опадів, вдень вище +10°С
18:10
74% українців вважають боротьбу з корупцією найважливішою реформою (ОПИТУВАННЯ)
16:11
Для розуміння рівня "менеджменту" в Офісі президента: там досі шукають заміну Костіну: але знайти "незашквареного" - проблема
14:04
Юрій Касьянов: "Вовина тисяча", майбутні вибори та реалії
12:04
У Полтаві чиновник - брат підприємця, який переховується у Росії, задекларував готівку та золота на 2,6 млрд грн
10:01
Президент Грузії: «Я не визнаю ці вибори»
08:12
«Висновків нема. Непотрібно це нікому»: Селидове окуповане, кілька підрозділів ЗСУ ледь встигли вирватися з оточення, оглядачі обурюються спокоєм воєначальників
08:01
Ворог окупував Гірник і просунувся на багатьох напрямках
19:00
Тиждень в Україні почнеться без опадів, вдень до +18°С
17:10
"Вовина тисяча" - це деградація особисто Зеленського (ДУМКИ)

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]