Binance - терористи, наркодилери, "обнальники": як адміністратори біржі заплющували очі на злочини
Творців криптобіржі звинувачують у незаконній діяльності на території США, а також в інсайдерській торгівлі та недостатній протидії відмиванню грошей. Влада США вважає, що керівництво Binance знало про те, що послугами біржі користувалися ХАМАС та російські злочинці, але свідомо ігнорувало цю інформацію. При цьому якщо в США керівництво Binance намагалося оминати вимоги регуляторів, то в Росії без роздумів пішло на співпрацю з Росфінмоніторинг і погодилося зливати йому дані клієнтів.
Про це йдеться у статті видання The Insider.
Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами США 27 березня направила позов до суду проти криптовалютної біржі Binance, її засновника Чанпена Чжао (відомий під нікнеймом CZ, СіЗі) та комплаєнс-директора Семюела Ліма. Бізнесменів звинувачують у масовому порушенні американського законодавства про біржову торгівлю. Якщо суд погодиться з доводами регулюючої організації, на біржу чекають великі штрафи, а її співробітників — заборона на подібну діяльність.
Біржа Binance - найбільша у світі за обсягом щоденних торгів на крипторинці. Її засновник - Чанпен Чжао, канадський бізнесмен китайського походження. Особистий стан Чжао у квітні 2023 року оцінюється майже у $30 млрд. Виручка біржі Binance оцінювалася у $12 млрд у 2022 році.
Чанпен Чжао. Фото з відкритих джерел
Комісія торгівлі товарними ф'ючерсами звинувачує Чанпена Чжао та Семюела Ліма в тому, що Binance незаконно працювала на території США. Виручка Binance від торгівлі з американцями була більшою, ніж із представниками інших країн: у 2019 році, згідно з листуванням топ-менеджменту, 22% доходу Binance отримував від американських користувачів та компаній. За законом, Binance не може працювати в США, оскільки торгує криптовалютними інструментами — ф'ючерсами, опціонами та іншими. Для цього в Америці потрібна реєстрація регулятора, яку Binance не отримував.
Серед інших звинувачень на адресу топ-менеджменту криптобіржі — інсайдерська торгівля та недостатня протидія відмиванню грошей. Текст позову опинився у розпорядженні The Insider. У ньому є вказівки на те, що власник біржі знав, що через неї проходять гроші, одержані злочинним шляхом, проте заплющував на це очі.
Виверти Binance
Щоб уникнути обмеження на торгівлю на американському ринку, криптобіржа запровадила примітивну «самосертифікацію» користувачів. При спробі створити обліковий запис з'являлося вікно, яке «суворо» запитувало клієнта, чи не є він громадянином чи резидентом США. Якщо той відповідав "ні", йому дозволялася реєстрація. Згодом для створення видимості комплаєнсу сайт Binance став блокувати американських користувачів за IP-адресою. Однак ця проблема легко вирішувалася включенням VPN, сам Binance давав інструкції щодо його налаштування. Одне зі звинувачень регулятора в позові проти біржі — те, що компанія навчала користувачів, як приховувати своє місцезнаходження, тобто користуватися VPN.
Будь-які операції на фінансовому ринку передбачають виконання процедури Know Your Customer (Знай свого клієнта, KYC). Однак цю вимогу сайт Binance повністю ігнорував для клієнтів, які виводили менше двох біткоїнів на день. На квітень 2023 року це близько $56 тисяч, а у 2021–2022 роках – $40–130 тисяч. У позові комісії з посиланням на Ліма йдеться, що «надати пріоритет комерційному успіху над відповідністю законам США було бізнес-рішенням Чжао».
Для великих клієнтів, які були зареєстровані як американські особи, Binance запропонував також таку послугу, як створення фірм-прокладок в інших юрисдикціях — на Британських Віргінських островах, Кайманових островах, на Мальті і так далі. При цьому для торгівлі фінансовими інструментами навіть не створювався новий обліковий запис, а просто перейменовувався існуючий.
Крім того, Binance викрили, що біржа торгувала проти власних клієнтів. Вона здійснювала операції на власній платформі від імені приблизно 300 облікових записів. Деякі з них безпосередньо чи опосередковано володіли Чжао. Для керівництва такою торгівлею у компанії навіть заснували спеціальний відділ. Крім того, Чжао торгував на своїй платформі під двома особистими обліковцями. Це може розцінюватись як інсайдерська торгівля. Binance не розкривала клієнтам, що вона торгує на своїх ринках.
Як менеджери заплющували очі на злочини
Однак найпримітнішим у позові американського регулятора є не порушення фінансового законодавства США, а листування Чжао з Лімом та іншими топ-менеджерами біржі.
За версією комісії, це листування взяте, зокрема, з месенджера Signal. Ми не знаємо, яким чином вона стала доступною Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами. У позові згадується, що у чатах співробітників було включено функцію автоматичного видалення повідомлень. Кібер-адвокат Саркіс Дарбінян, керівник юридичної практики Роскомсвободи, вважає, що це могло бути результатом зливу:
«Інформацію можна отримати від самих співробітників, які ці дані зливали. Або ми можемо припустити, що хтось перехоплював повідомлення СіЗ на мобільному телефоні. Йдеться про ПЗ Pegasus. Проте ввезення таких програм у США було заборонено указом президента Джо Байдена. Можна припустити, що якісь ліцензії було придбано і таким чином співробітники державного відомства мали доступ до цього листування. Це в жодному разі не компрометує Signal: він має досить стійку криптографію та можливість шифрування чатів. І, наскільки мені відомо, поки що немає жодної технології, яка могла б, по суті, впровадитись посередині між двома абонентами, перехоплюючи сигнали, та дешифрувати ці повідомлення».
Ще до позову комісії агентство Reuters та газета Wall Street Journal публікували репортажі, в яких посилалися на листування співробітників компанії у Telegram та на документи, отримані редакціями.
Топ-менеджмент біржі чудово знав, що деякі користувачі використовують платформу для переказу грошей, отриманих злочинним чи сумнівним шляхом. Наприклад, коли юристи запитували, як вчинити з обліковим записом клієнта, чиї транзакції на $5 млн «були дуже тісно пов'язані з незаконною активністю», а гроші були «отримані за сумнівні послуги». З варіантів «забанити клієнта» та «запропонувати клієнту створити новий акаунт» Лім вибрав другий: «Можна сказати йому, щоб був обережнішим з надходженнями, особливо з майданчиків із даркнету типу „Гідри“ <російський маркетплейс наркотиків та інших нелегальних товарів — The Insider> . Він може зареєструвати новий обліковий запис. Але цей треба видаляти, він уже заплямований». Це перегукується із політикою самого Чжао. У позові наводяться слова одного із співробітників компанії: «Не треба дуже суворо. Бан на платформі - це погано в очах Сізі.
Семюел розумів, що деякі клієнти, зокрема із Росії, можуть займатися відмиванням грошей, використовуючи для цього Binance. У лютому 2020 року в листуванні зі співробітницею, відповідальною за виявлення таких операцій, він написав про таких клієнтів: «Гаразд, ми ж розуміємо, що вони тут зі злочинними цілями». На що співробітниця відповіла: "Ми бачимо погане, але ми закриємо на це очі". Вона ж в іншому випадку скаржилася, що їй потрібно написати «фейковий річний звіт про протидію відмиванню грошей для ради директорів Binance, wtf». Лім на це відповів, що готовий віддати менеджменту на підпис фейковий звіт. При цьому Лім знав, що Binance не має жодної ради директорів. У своєму листуванні вони також обговорювали можливість найняти аудитора, який для формальної перевірки «спішно зварганив би індивідуальний частковий аудит», щоб задовольнити вимоги блокчейнових платформ.
Журналіст-розслідувач Андрій Захаров, автор книги про історію криптовалютного руху в Росії, стверджує, що в Росії для відмивання грошей Binance навряд чи використовуватимуть:
«Якщо тобі потрібно вивести якусь велику суму грошей, ти можеш прийти в вежу „Федерація“ чи криптообмінник в іншому місці, з холодним гаманцем на флешці та валізі готівки, тобі не потрібні послуги біржі. Якщо якісь великі суми йдуть через Binance, а це видно в блокчейні, видно, коли приходить „крипта“, яку відмивають через гаманець на Binance, то вважається, що можна дізнатися, хто стоїть за гаманцем, і це можуть дізнатися і силовики» .
Знав Лім і про те, що на платформі є облікові записи, зареєстровані палестинською організацією ХАМАС, у США та інших країнах визнаною терористичною. В одному з листування 2019 року він пояснював колегі, що терористи зазвичай пересилають «невеликі суми», тому що «великі суми означають відмивання грошей». На це колега відповів: "Чи можна купити АК47 за 600 доларів".
Судячи з листування, поданого в позові, знав топ-менеджмент Binance і про те, що деякі клієнти перебувають у списках санкцій США та інших країн. У 2018 році Лім запитав Чжао: «Чи збираємося ми блокувати ip-адреси країн, які потрапили під санкції? <...> Ризик у тому, що якщо FinCEN <Управління Мінфіну США щодо боротьби з фінансовими злочинами - The Insider> або OFAC <Відділ з контролю за іноземними активами Мінфіну США - The Insider> матимуть конкретні докази того, що на біржі зареєстровані санкційні користувачі, вони можуть розпочати розслідування або розтрусити про це всьому світу».
Для VIP-клієнтів у Binance існувала така послуга, як сповіщення про запити правоохоронців. У разі блокування облікового запису користувача на запит правоохоронних органів менеджери VIP-клієнта мали «всі доступні способи» зв'язатися з ним. «Не треба говорити клієнту відразу бігти: просто повідомте, що обліковий запис був заблокований і що він розслідується агентством XXX. Якщо користувач - великий трейдер або просто досить розумний, він зрозуміє натяк», - свідчила інструкція, створена Лімом за вказівкою Чжао.
Лім розумів, що вся описана вище поведінка може привести його та інших співробітників до американської в'язниці. У 2020 році, коли компанія вже мала багато клієнтів із США, він зазначав, що через відсутність коректної KYC-політики їм може загрожувати кримінальна справа. Про це він написав у жовтні 2020 року — ймовірно, після того, як за подібними звинуваченнями у 2020 році засновники та топ-менеджмент крипто-біржі BitMEX отримали не лише цивільний позов від комісії з торгівлі ф'ючерсами, а й кримінальну справу, і були заарештовані.
Повідомлення про те, що на Binance відмивають гроші хакери, шахраї та наркокартелі, потрапляли у медіа давно. У червні 2022 року агентство Reuters повідомляло, що за п'ять років через біржу пройшло сумарно $2,35 млрд. сумнівного походження. CEO Indefibank Сергій Менделєєв розповідав, що серед гаманців, які заводять гроші на біржу, були «лжемінери» шкіл і вокзалів.
Що буде далі з Binance
Після пред'явлення звинувачень СіЗ запостив у твіттері "4" - кодове слово, що означає "Ignore the FUD", тобто "Забий на маніпуляції".
Ринок дійсно майже не відреагував: ціна двох найбільших криптовалют — біткоїну (BTC) та «ефіру» (ETH) — залишилася приблизно колишньою. Однак, власна валюта Binance coin (BNB) просіла на 7%. У зверненні, опублікованому компанією в день подання позову, Чжао навів аргументи про те, що компанія не робила нічого поганого, дотримується законів і стежить за власною прозорістю. Він не коментував достовірність та джерело злитого листування.
Головне звинувачення у позові — те, що Binance торгувала деривативами, не маючи на це дозволу на американському ринку. За словами експерта з крипторинка Михайла Худокормова, у цьому випадку справа скоріше в тому, що американські регулятори претендують на контроль над усім крипторинком. З початку року Комісія з цінних паперів та бірж (SEC) подала вже кілька подібних позовів до інших провідних гравців крипторинку.
"Для ринку це виглядає досить погано, оскільки держава хоче контролювати взагалі всі процеси. Крім того, причиною подання цих позовів можуть бути підступи конкурентів — інших великих криптобірж, наприклад Coinbase», — каже Худокормов. За його словами, те, що регулятор подав. позов не проти американської «дочки» Binance.US, а проти глобального гравця, можна розцінювати лише як тиск на ринок загалом Говорити про перспективи того, що засновника Binance може чекати кримінальна справа щодо згаданого «заплющування очей» на відмивання грошей, поки зарано , вважає Худокормов, пред'явити щось Binance.US у регуляторів не вийде, оскільки американська компанія працює відповідно до законодавства, а глобальна не перебуває в юрисдикції США, щоб її регулювати, стверджує експерт. Insider> будуть загрожувати не тільки штрафи, а й санкції США зроблять так, щоб у бізнесу не залишилося жодних можливостей працювати в Америці, з американськими користувачами, а можливо навіть за межами Америки», - вважає представник криптообмінника AllTrust.Me Іраклі Аблотія.
Проти Binance також подали позов на $1 млрд — американські юридичні фірми Moscowitz Law Firm та Boies Schiller Flexner стверджують, що біржа брала участь у торгівлі незареєстрованими цінними паперами та платила впливовим особам за незаконне просування таких послуг. Крім СіЗі, відповідачами у справі названі три криптовалютні інфлюєнсери: відомий баскетболіст Джиммі Батлер, відеоблогери Грем Стефан і Бен Армстронг. Цей позов по суті спровокований позовом Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами. Позов спрямований проти Binance.US, тому якщо він буде задоволений, вона не зможе працювати на американському ринку, стверджує Іраклі Аблотія.
Співпраця Binance з Росфінмоніторингом
Цікаво, що бажання обходити вимоги регуляторів у Binance виникло щодо американських, але не російських урядових агентств. Як пише Reuters у своєму розслідуванні, в 2021 році менеджери Binance зустрілися з представниками Росфінмоніторингу щодо передачі клієнтських даних, зокрема імен і адрес. Згідно з розслідуванням, глава підрозділу Binance зі Східної Європи та Росії Гліб Костарєв погодився з вимогами Росфінмоніторингу надавати клієнтські дані. Про це стало відомо завдяки тому, що Костарєв написав у повідомленнях своєму бізнес-партнеру, з яким вдалося поговорити Reuters, що у нього "не було особливого вибору" у цьому питанні. З повідомлень Костарєва, вивчених агентством, випливає також, що Binance погодився з вимогою російської влади відкрити регіональне відділення в Росії, через яке російські регулятори могли б вимагати необхідні дані про клієнтів.
У відповідь на запит Reuters Binance заявив, що у разі заснування підрозділу в Росії Binance «ніколи не ділитися [з владою] даними без легітимного запиту від правоохоронних органів». Перекладаючи з чиновницького російською, ми розуміємо, що в Росії це означає «ми завжди зіллємо ваші дані Росфінмоніторингу», оскільки добре відомо, що «всі запити російських правоохоронних органів є легітимними».
Інтерес Росфінмоніторингу до Binance зрозумілий: облікові записи в ньому активно використовувалися прихильниками Олексія Навального для фінансування діяльності Фонду боротьби з корупцією і були рекомендовані фондом як безпечний спосіб здійснювати пожертвування. Через пожертвування в криптовалюті фонд зібрав понад 670 біткоїнів, що зараз було б еквівалентно приблизно $19 млн.
Після початку війни Binance заблокував можливість торгівлі тим російським клієнтам майданчика, у яких загальна вартість криптоактивів перевищує €10 тисяч. Проте у квітні 2023 року ці обмеження зняли. Росія входить до топ-5 ринків криптобіржі у світі, але ці обмеження, за даними Bloomberg, торкнулися приблизно 0,5% користувачів. Для обходу процедури KYC, на відміну від американців, росіянам доводилося купувати вже створені облікові записи в даркнеті або «малювати» документи, розповідали експерти з інформаційної безпеки. У березні 2023 року у зв'язку з десятим пакетом санкцій Євросоюзу на Binance було заборонено купівлю євро та доларів російськими особами.
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:04
- Начебто українська влада домовилася з російським олігархом Фрідманом: суд зняв арешт з акцій "Київстару". Чому саме - українцям, що гинуть в окопах, знати не потрібно
- 20:03
- Фобія Зеленського щодо підвищення податків обійшлося держбюджету у 14 мільярдів
- 20:00
- На вихідних в Україні сухо, вдень від 1° морозу до 4° тепла
- 19:15
- День апостола Андрія Первозванного святкує завтра Україна
- 18:14
- Касьянов: Про зрив мобілізації владою та аналогію із сьогоденням
- 17:08
- Інтернет-безпека: як захистити свої персональні дані від шахраїв на гральних майданчиках
- 16:04
- Московська церква продовжує знущатися над українцями в Україні
- 14:05
- Бутусов розповів про бандитські "розборки" з трупом в столичному готелі: стрімко повертаються жахливі 90-ті, бандити наближені до влади
- 12:22
- Вирок суду у ДТП з 16-річним водієм Infinity у Харкові: 8 років тюрми і по 1 млн дітям загиблого
- 10:35
- У Британії судять п'ятьох шпигунів на користь рф
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.