Мій будинок зруйновано - ЩО РОБИТИ

|
Версия для печатиВерсия для печати

Як отримати компенсацію за пошкоджене чи знищене війною майно.

Про це пише ZN.UA.

Кожного дня російські військові ганебно та цинічно руйнують оселі мирних українців, — тільки в Києві з початку повномасштабної війни було пошкоджено 208 житлових будинків, 46 шкіл і 29 дитсадків.

Доки евакуйовані українці змушені перебувати у тимчасово облаштованих для них притулках або жити у небайдужих людей, держава намагається якнайшвидше вирішити їхню подальшу долю, аби вони могли повернутися до нормального життя. Зокрема парламентом прийнято, але поки що за основу, законопроєкт про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій. Деталі документа ще доопрацьовуються, але ми принаймні вже розуміємо, як працюватиме система відшкодування матеріальних збитків громадянам.

Відповідно до зазначеного законопроєкту, особами, які мають право на компенсацію за пошкодження або знищення свого житла, є:

— власники пошкоджених і/або знищених об’єктів нерухомого майна;

— особи, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва;

— члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили права власності на нього;

— спадкоємці всіх вищезазначених категорій громадян;

— співвласники багатоквартирних будинків, які було пошкоджено або зруйновано.

Пріоритетне право на отримання компенсації мають:

— багатодітні сім’ї;

— особи з інвалідністю першої та другої груп;

— учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Варто зазначити, що пріоритетне право на компенсацію за пошкодження та/або знищення об’єкта нерухомого майна поширюється на компенсацію лише одного об’єкта нерухомого майна. Тобто якщо у особи з пріоритетним правом компенсації знищено або пошкоджено більш як один будинок/квартиру, то пріоритет надається одноразово, компенсацію за інші об’єкти нерухомого майна буде отримано в порядку черговості. Облік черговості надходження заяв здійснюється з використанням реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Можливими видами компенсацій є:

— грошова компенсація шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувача зі спеціальним цільовим режимом використання;

— фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею, але яка не перевищує вартості 150 кв. м за кожен об’єкт (вартість 1 кв. м площі об’єкта нерухомого майна розраховується за методикою, визначеною КМУ);

— фінансування виконання відновлювальних будівельних робіт пошкодженого майна.

Щоб отримати таку компенсацію, власники пошкоджених і/або знищених об’єктів нерухомого майна мають подати заяву про надання компенсації. Заява подається під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій розташовано пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. Звертаю увагу, що заява подається щодо кожного пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна окремо. Якщо пошкоджене/зруйноване майно перебуває у спільній власності, кожному співвласнику необов’язково подавати окрему заяву, — заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками та буде розглянута.

У заяві необхідно зазначити:

— відомості про особу, об’єкт нерухомого майна якої пошкоджено або знищено;

— відомості про пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна;

— реєстраційний номер звіту про оцінку вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна (звіту про оцінку вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку) в Єдиній базі даних звітів про оцінку;

— реєстраційний номер звіту про обстеження можливості/неможливості відновлення об’єкта нерухомого майна;

— відомості про заявника.

До заяви необхідно додати один або кілька з переліку документів:

— документ, що підтверджує право власності на пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у тому числі його архівній складовій — Реєстрі прав власності на нерухоме майно), — у разі подання заяви власником відповідного об’єкта нерухомого майна;

— документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об’єкта житлового будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію, та документ, що підтверджує сплату коштів за такий об’єкт, — у разі подання заяви громадянином України, який здійснив інвестування або фінансування будівництва відповідного об’єкта;

— документ, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, сплативши за відповідний об’єкт повну вартість, — у разі подання заяви членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу;

— документ, що підтверджує смерть власника пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна або оголошення його померлим, — у разі подання заяви спадкоємцем;

— документ, що підтверджує пріоритетне право на отримання компенсації, — у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації.

Заяву про надання компенсації вже можна подати:

— в електронній формі через мобільний застосунок «Дія» або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг;

— у паперовій формі через Центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення або нотаріуса.

Для того щоб подати заявку через застосунок «Дія», у меню «Послуги» необхідно обрати пункт «Пошкоджене майно». Далі потрібно заповнити форму. Для цього знадобиться така інформація:

— дані щодо пошкодженого об’єкта;

— фото та опис пошкоджень;

— контактні дані.

Якщо інформація про об’єкт зберігається в Державному реєстрі речових прав, вона підтягнеться автоматично. У разі відсутності інформації про об’єкт у такому реєстрі ви матимете змогу внести інформацію в ручному режимі. Після заповнення форми та її реєстрації ви зможете завантажити заяву у форматі PDF або отримати її на електронну пошту. Після реєстрації заяви очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом найближчим часом.

Отже, підсумовуючи, механізм отримання компенсації за пошкоджене/знищене майно такий:

  1. подання отримувачем компенсації заяви про надання компенсації;
  2. розгляд заяви про надання компенсації Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації. Під час розгляду заяви Комісія встановлює наявність або відсутність підстав для отримання компенсації, визначає, чи є у заявника пріоритетне право на отримання компенсації, збирає документи та інформацію, необхідну для прийняття рішення про надання компенсації, проводить обстеження можливості/неможливості відновлення об’єкта нерухомого майна, забезпечує проведення оцінки вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна. Строк розгляду заяви Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не перевищуватиме 30 календарних днів із дня подання заяви;
  3. прийняття рішення про надання компенсації;
  4. виплата компенсації.

Також необхідно зазначити, що одночасно з отриманням компенсації отримувач компенсації укладає договір про відступлення державі права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення об’єкта нерухомого майна, заподіяних внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених воєнною агресією РФ. Усі спори, пов’язані з отриманням компенсації, вирішуватимуться у судовому порядку.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Через те, що Facebook видалив сторінку видання «Аргумент» з 15 тис підписників за публікацію фото знищених окупантів на початку війни, ми вимушені створити канал у Телеграм, де окрім публікацій з сайту будуть додаткові інформаційні повідомлення. Всі бажаючі можуть підписатись натиснувши кнопку нижче.

 

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]