"Пряме зіткнення з країнами НАТО ми ще побачимо" - Чалий
Колишній посол України в США Валерій Чалий в бесіді з кореспондентом "Цензору" проаналізував сьогоднішню пресконференцію Генсека НАТО Йєнса Столтенберга та розповів, як європейські та американські партнери розмірковують над планом запровадження відносно РФ ембарго на постачання газу та нафти. А також пояснив, чому, на його думку, пряме зіткнення путінських військ з країнами НАТО неминуче.
Бесіду у повному форматі публікує Цензор.нет.
— Які висновки ви зробили для себе за підсумками сьогоднішньої пресконференції генсека НАТО Йєнса Столтенберга?
— Очевидно, що зусилля української сторони були направлені на те, аби домогтися закриття неба над Україною. Були завищені очікування, адже очевидно, що навряд чи такі рішення могли бути прийняті саме зараз. Сподіваюсь, що у країн НАТО є інші рішення, як допомогти Україні в цьому питанні.
Якщо ж говорити про настрої у самому НАТО, то ясно, що в данному випадку свою роль зіграла навіть не різна позиція країн, а все-таки більшої мірою думка НАТО, що можна уникнути прямого зіткнення з Росією. Я вважаю цю думку помилковою. На жаль, наші аргументи повністю не почули — але самі події будуть коригувати цю позицію. Якщо зараз немає цього рішення, то принаймні я почув від Генерального секретаря, що воєнна допомога Україні з тих країн, які він назвав — США, Канада, Британія, Туреччина та інші країни НАТО — буде підсилена. Я сподіваюсь на цю його заяву і, відповідно, швидкий результат.
І ще. Багато хто з українців зараз є розчарований цим. Не треба так робити. Нагадаю слова Черчилля: "Дуже важко воювати з союзниками; єдине, що ще важче — воювати без них".
— За останюю добу які нові обнадійливі сигнали ви почули від Європи та наших американських партнерів? І на якому напрямку проривів, на жаль, немає?
— Очевидно, що зараз більш швидкими темпами іде підсилення економічних, фінансових санкцій як щодо ототочення Путіна, так і конкретно проти російської економіки. Йде серйозне обговорення введення ембарго на постачання газу. Є підготовчі дії запровадження — не завтра, звичайно, а в майбутньому — ембарго на постачання нафти. Це те, що є основними джерелами поповнення російського бюджету — і, відповідно, фінансування війни. Таких рішень прямо сьогодні не буде — але йде серйозне обмірковування введення таких санкцій. Це великі санкції, і вони потребують відповідної підготовки багатьох країн.
— Що саме мається на увазі?
— Для цього, наприклад, необхідно, щоб деякі країни збільшили постачання нафти на ринок, а деякі — переорієнтувалися на інші джерела.
Другий момент. Мої контакти і спілкування показують, що плани, які вже перебудовують в різних країнах, орієнтуються на більш довгі військові сценарії, ніж раніше. Очевидно, що в таких умовах опрацьовуються логістичні ланцюги підтримки України зброєю. При цьому серйозно розглядається можливість підтримки української протиповітряної та протиракетної оборони. Питання тільки, якими засобами. Це питання ще не вирішено.
І третє: я вважаю важливим питанням поточного часу (і дуже сподіваюсь на його виконання) надання Україні військових літаків деяких країн Європейського Союзу.
— Скажіть, а щодо питання закриття неба над Україною — чи висловлюються за це окремі країни?
— Закриття повітряного простору серйозно обговорюється. Справа в тому, що, з одного боку, є неготовність вводити всі засоби для забезпечення повного закриття неба над Україною. Але пропонуються інші рішення, які свого часу були застосовані в різних країнах.
— А саме?
— Це можуть бути коридори або контроль повітряного простору над небезпечними об‘єктами (такими, наприклад, як атомні станції). Також це можуть бути кіберзасоби, а не безпосередньо атаки на порушників ракетами.
Тобто іде серйозне обговорення таких кроків, які б, безперечно, означали новий етап підтримки України з боку, в першу чергу, країн НАТО. Разом з тим, для українців, які грунтовно аналізують ситуацію, очевидно, що на такий крок вони мають іти. Тому що, з моєї точки зору, вони ніяк не уникнуть прямого зіткнення з агресором.
— А чому ви так вважаєте?
— Я вважаю ймовірним сценарієм те, як Путін робив раніше. Спочатку вони провели незаконну анексію Криму; потім, щоб прикрити це, — фактично окупували частину української териорії на Донбасі. Після цього, щоб прикрити ту окупацію, — пішли війною на всю Україну. А для того, щоб прикрити свої злочини, їм треба піднімати ставки. Тому я думаю, що пряме зіткнення з країнами НАТО ми ще побачимо. В Росії впевнені, що НАТО слабке і не відповість належним чином. Тому я абсолютно не здивуюся, якщо буде атака, наприклад, на одну з балтійських країн.
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 18:00
- Повернення на службу після СЗЧ або дезертирства: президент підписав закон
- 17:34
- Президент підписав історичне підвищення податків в Україні
- 16:44
- У Львові на честь Ірини Фаріон перейменували вулицю
- 15:37
- Нідерланди "поставили на паузу" передачу Gripen Україні
- 14:21
- Повітряні сили атаку рф: збито 90% крилатих ракет, але є 12 влучань в енергооб'єкти
- 13:36
- Як працює лізинг нового авто в Україні
- 12:02
- Майно родичів ексміністра Ставицького нібито знову арештували, але ОГП не називає ані дату арешту, ані номера рішення суду, ані кримінальної справи
- 11:03
- SBS: Південна Корея відмовила Україні у продажі зброї
- 10:12
- Ракети росіян руйнують енергетику України (подробиці)
- 10:01
- Кіпр позбавив громадянства Коломойського, Бахматюка і Григоришина, – Politis
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.