Рада у річницю Майдану планує ухвалити законопроєкт, який зруйнує Громадську раду доброчесності та загрожуватиме судовій реформі - DEJURE

|
Версия для печатиВерсия для печати

Проєкт закону знищує інструмент участі громадськості у доборі та оцінюванні суддів.

Про це повідомили у фундації DEJURE.

У день річниці Революції Гідності Верховна Рада розглядатиме законопроєкт №10140-д від голови комітету з питань правової політики Дениса Маслова та його колег. У фундації наголосили, що проєкт закону знищує інструмент участі громадськості у доборі та оцінюванні суддів.

Так, у законопроєкті пропонується виключити із Закону України "Про судоустрій і статус суддів" статтю 87, яка визначає статус і повноваження Громадської ради доброчесності, яка з 2016 року допомагає Вищій кваліфкомісії суддів оцінювати чинних та добирати нових.

Натомість нардепи хочуть узалежнити ГРД від Вищої кваліфкомісії суддів, ускладнити її діяльність та обмежити її вплив на оцінювання суддів, пояснили у DEJURE.

"По-перше, парламентарі пропонують надати ВККС можливість припиняти повноваження членів ГРД. Таким чином орган громадського контролю сам опиниться у ситуації легкого контролю з боку представників влади — якщо не подобається позиція окремого члена, його можна просто усунути.

По-друге, у проєкті є положення про заборону використовувати у висновках ГРД оціночні судження. Але оцінка такої морально-етичної категорії як доброчесність неможлива без оціночних суджень. До того ж, ГРД керується стандартом доказування "обгрунтованого сумніву з боку стороннього глядача" і має дорадчу функцію, а не складає обвинувальний акт на суддів, щоб послуговуватися вищими стандартами.

Врешті-решт, депутати хочуть заборонити членам ГРД давати публічну оцінку щодо судді. Для активістів це означає неможливість комунікувати із суспільством результати їхньої роботи і відстоювати свої рішення", - зазначили у фундації.

Інші ж положення встановлюють надмірні вимоги до роботи ГРД.

"Наприклад, автори законопроєкту вимагають, аби робота ГРД була повністю публічною, Рада завчасно анонсувала засідання, забезпечувала трансляцію. Але ГРД навіть не має єдиного приміщення, і складається з активістів та журналістів, які мешкають не лише у Києві, а й в інших містах. Інший приклад — проєкт вимагає від ГРД перевірити переможців конкурсів на сотні посад в судах першої інстанції протягом 30 днів. Очевидно, що за такий короткий строк громадський орган, на діяльність якого держава не виділяє жодної гривні, не зможе якісно оцінити таку кількість кандидатів.

Крім того, у пропонованому проєкті є просто багато змін, мета яких зрозуміла. Приміром, на думку авторів, ГРД має складатися із 25 членів, п’ятеро з яких мають бути призначені Радою бізнес-обмудсменів. При цьому чинне законодавство і так не обмежує бізнес-асоціації в участі у формуванні органу, тож нащо створювати для них окрему квоту?" - наголосили там.

Крім того, проєктом закону пропонується завершити конкурси на посади суддів, які почала попередня ВККС, за старими правилами.

"Йдеться про заповнення 560 посад кандидатами, які проходили перевірку на компетентність і доброчесність попередньому дискредитованому складі ВККС. Нагадаємо, що це саме той склад, який провалив оновлення судової системи. До 2019-го із близько трьох тисяч суддів, яких вони "перевірили", було звільнено менше одного відсотка", - додали у фундації, зазначивши, що ухвалення законопроєкту нашкодить руху України до ЄС та закликали "відхилити небезпечні пропозиції і не руйнувати прогрес у судовій реформі, який дався Україні непросто".

Вгорі: голова Верховної Ради Руслан Стефанчук вкотре випробує терпіння українців. Фото: УНІАН

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]