Рада у річницю Майдану планує ухвалити законопроєкт, який зруйнує Громадську раду доброчесності та загрожуватиме судовій реформі - DEJURE
Проєкт закону знищує інструмент участі громадськості у доборі та оцінюванні суддів.
Про це повідомили у фундації DEJURE.
У день річниці Революції Гідності Верховна Рада розглядатиме законопроєкт №10140-д від голови комітету з питань правової політики Дениса Маслова та його колег. У фундації наголосили, що проєкт закону знищує інструмент участі громадськості у доборі та оцінюванні суддів.
Так, у законопроєкті пропонується виключити із Закону України "Про судоустрій і статус суддів" статтю 87, яка визначає статус і повноваження Громадської ради доброчесності, яка з 2016 року допомагає Вищій кваліфкомісії суддів оцінювати чинних та добирати нових.
Натомість нардепи хочуть узалежнити ГРД від Вищої кваліфкомісії суддів, ускладнити її діяльність та обмежити її вплив на оцінювання суддів, пояснили у DEJURE.
"По-перше, парламентарі пропонують надати ВККС можливість припиняти повноваження членів ГРД. Таким чином орган громадського контролю сам опиниться у ситуації легкого контролю з боку представників влади — якщо не подобається позиція окремого члена, його можна просто усунути.
По-друге, у проєкті є положення про заборону використовувати у висновках ГРД оціночні судження. Але оцінка такої морально-етичної категорії як доброчесність неможлива без оціночних суджень. До того ж, ГРД керується стандартом доказування "обгрунтованого сумніву з боку стороннього глядача" і має дорадчу функцію, а не складає обвинувальний акт на суддів, щоб послуговуватися вищими стандартами.
Врешті-решт, депутати хочуть заборонити членам ГРД давати публічну оцінку щодо судді. Для активістів це означає неможливість комунікувати із суспільством результати їхньої роботи і відстоювати свої рішення", - зазначили у фундації.
Інші ж положення встановлюють надмірні вимоги до роботи ГРД.
"Наприклад, автори законопроєкту вимагають, аби робота ГРД була повністю публічною, Рада завчасно анонсувала засідання, забезпечувала трансляцію. Але ГРД навіть не має єдиного приміщення, і складається з активістів та журналістів, які мешкають не лише у Києві, а й в інших містах. Інший приклад — проєкт вимагає від ГРД перевірити переможців конкурсів на сотні посад в судах першої інстанції протягом 30 днів. Очевидно, що за такий короткий строк громадський орган, на діяльність якого держава не виділяє жодної гривні, не зможе якісно оцінити таку кількість кандидатів.
Крім того, у пропонованому проєкті є просто багато змін, мета яких зрозуміла. Приміром, на думку авторів, ГРД має складатися із 25 членів, п’ятеро з яких мають бути призначені Радою бізнес-обмудсменів. При цьому чинне законодавство і так не обмежує бізнес-асоціації в участі у формуванні органу, тож нащо створювати для них окрему квоту?" - наголосили там.
Крім того, проєктом закону пропонується завершити конкурси на посади суддів, які почала попередня ВККС, за старими правилами.
"Йдеться про заповнення 560 посад кандидатами, які проходили перевірку на компетентність і доброчесність попередньому дискредитованому складі ВККС. Нагадаємо, що це саме той склад, який провалив оновлення судової системи. До 2019-го із близько трьох тисяч суддів, яких вони "перевірили", було звільнено менше одного відсотка", - додали у фундації, зазначивши, що ухвалення законопроєкту нашкодить руху України до ЄС та закликали "відхилити небезпечні пропозиції і не руйнувати прогрес у судовій реформі, який дався Україні непросто".
Вгорі: голова Верховної Ради Руслан Стефанчук вкотре випробує терпіння українців. Фото: УНІАН
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 14:10
- росія в обхід санкцій вивозить через Вірменію золото на мільярди доларів
- 12:06
- План стійкості після 1000 днів війни: чому це небезпечна брехня
- 10:01
- "Велике н***я": сповнилося 10 місяців від рішення РНБО про захист бізнесу, а СБУ як бігала за хабарями, так і бігає, - нардеп Железняк
- 08:00
- Ворог просунувся на Курщині, Донеччині та Харківщині - DeepState
- 20:29
- Генерали повинні бути в окопах, - Зеленський про новації управлінні в ЗСУ
- 20:00
- У неділю сніжитиме на заході та дощитиме на сході України
- 18:08
- Марина Данилюк-Ярмолаєва: Нинішні "еліти" вважають громадян черню, якій можна не говорити правду
- 16:01
- Епіфаній: Пам'ять про Голодомори має передати розуміння того, що варто очікувати від режиму Кремля
- 15:45
- Пам'ятаймо про Голодомор! Загальнонаціональна хвилина мовчання
- 15:09
- Удар Storm Shadow по штабу зс рф у Курській області: ліквідовано російського генерала Солодчука, 18 офіцерів рф та 500 солдатів КНДР, - Global Defense Corp
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.