росія уникнула економічного колапсу, проте спад все ж таки почався
![Версия для печати Версия для печати](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![](https://argumentua.com/sites/default/files/999-591893289-695.jpeg?1661763432)
За шість місяців, після повномасштабного російського вторгнення в Україну, проти країни - агресора було впроваджено сім пакетів санкції та безліч персональних обмежень. Наразі Росіє лідирує у санкційному списку світу, і давно "лишила позаду" Іран, Сирію, Північну Корею та Венесуелу. Та попри очікування, і тимчасове падіння долара, економічна ситуація в країні все ще контрольована.
Про це повідомляє CNN.
Основним джерелом надходження іноземної валюти в російську економіку безперечно був і залишається експорт корисних копалин. І якщо через газовий шантаж, блакитне паливо не так стрімко поступає на європейський ринок, то дружні Китай та Індія охоче скуповують дешеву нафту з РФ.
Та попри це російська економіка витримала "першу хвилю" санкцій. Стараннями державного банку РФ змогла втримати національну валюту від знецінювання і, з певними нюансами, укріпити долар. У березні поточного року, коли США заморозили валютні резерви Росії, рубль дійсно впав до рекордно низького рівня. Проте вже через кілька місяців російська валюта зміцнилася, та відновився до найсильнішого рівня щодо долара США з 2018 року.
Досягти цього вдалося шляхом жорсткого контролю руху капіталу та підвищення відсоткових ставок весною 2022, які наразі вже переважно скасовані. Центральний банк РФ заявляє, що вдалося знизити інфляцію, і замість рекордних 18% у квітні, загальне зростання цін сповільнюється і становитиме від 12% до 15% упродовж року. Також покращився прогноз і для ВВП країни-агресора, очікується скорочення на 4-6%, замість раніше прогнозованих 8 - 10%.
Припинення обслуговування карток Mastercard та Visa для внутрішнього ринку Росії теж не мали руйнівного ефекту, адже ще у 2017 році в країні була створена власна платіжна система та кредитні картки "Мир". А після зустрічі Путіна з Ердоганом, в Туреччині оголосили про намір запустити російську платіжну систему, що дозволить громадянам РФ користуватися картками у цій країні.
Пройшов і перший шок від закриття улюблених McDonalds і Starbucks, адже ці заклади по суті лише змінили вивіски. Після незаконної анексії Криму у 2014 році, значна кількість західних брендів у Росії, під тиском уряду, локалізували деякі або всі свої ланцюжки постачання. Тому коли ці бренди пішли, росіяни змогли відносно легко купити їх і продовжили керувати ними, просто змінюючи назву та обгортку.
Проте своєчасні та продумані кроки російської влади, ще не гарантують зростання та процвітання економіки країни. Довгострокова стабільність РФ залежить від її енергетичного сектора, що досі є найбільшим джерелом державних доходів.
Багато у чому показовим буде зимовий період.
За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA), постачання російського газу до Європи за останні 12 місяців скоротилося приблизно на 75%, хоча прибутки Росії від продажу нафти та газу в ЄС подвоїлися у період із березня по липень 2022 року у порівнянні з середнім показником за останні роки.
Трохи інша ситуація склалася на ринку нафти. Попри прогнози експертів, щодо імовірного скорочення експорту "чорного золота" на три мільйони барелів на день, РФ вдалося залишитися на колишньому рівні. Це стало можливо завдяки знайденим новим ринкам збуту в Азії.
За інформацією консалтингової компанії із сировинних товарів Kpler, від 24 лютого, переважна частина російської нафти морським шляхом потрапляла в азійський країни. У липні частка цього експорту становила 56% у порівнянні з 37% у липні 2021 року. Для прикладу морський імпорт Індії з Росії зріс на понад 1700%.
Вирішальне значення матиме те, як розгортатимуться події в грудні 2022 роки, коли набуде чинності європейське ембарго на 90% російської нафти. За попередніми оцінками, два мільйони барелів російської нафти на день будуть у підвішеному стані. Імовірно, що частина піде знову ж таки в Азію, але експерти сумніваються, що попит буде досить високим, щоб поглинути її всю. Китай не може купувати набагато більше російської нафти, ніж він уже закупив через уповільнення внутрішнього попиту, а також тому, що йому просто не потрібно більше нафти того сорту, який Росія експортує.
Не останню роль відіграватиме ціна на російську нафту. Чи зможе Росія дозволити собі знижки, щоб завоювати нові ринки?
"Знижка в 30% від 120 доларів за барель - це одне", - зазначає Міністр економіки РФ у 1990-х роках Андрій Нечаєв: "Знижка від $70 - інша справа".
І хоч глобальна інфляція сприяє енергетичному сектору Росії, громадяни країни все ж таки відчувають на собі її вплив. "Вартість життя" в РФ зростає так само як і у Європі.
"З точки зору рівня життя, якщо вимірювати його реальними доходами, Росія відстала приблизно на 10 років", - заявив Нечаєв.
Проте імовірно, найбільший вплив матимуть технологічні санкції, зокрема ті що застосовані проти авіаційної галузі та експорту напівпровідників до РФ, який скоротився аж на 90%. Це шкодить виробництву в цілому, від автомобілів до комп'ютерів. Через це на країну очікує значне відставання у глобальному технологічному плані.
Тому, на думку експерті, вплив санкцій буде швидше повільним, а на Росію чекає тривалий період стагнації. Економічний спад в країні вже почався.
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 12:38
- ЗСУ вразили Ільський НПЗ і станцію «Кропоткінська»
- 14:14
- Зеленський непереконливо заперечує зрадницький "Оман-2": Україна нічого не знала про перемовини РФ і США у Саудівській Аравії і не визнаватиме їх
- 13:35
- Рейтинг Зеленського обвалився до 15,9% - ЗМІ
- 12:27
- Порошенко доказово розповів про дегенерацію влади Зеленського, яка жене Україну до катастрофи
- 10:23
- На Буковині вчора 4 громади перейшли від упц мп до ПЦУ
- 09:34
- Вибори в Україні готуються на 26 жовтня, - Порошенко
- 09:29
- Держсекретар США прибув до СА на переговори з РФ
- 09:11
- Глава Мюнхенської конференції назвав її «кошмарним сном» для Європи та заплакав (ВІДЕО)
- 08:00
- Зеленський почав візит до ОАЕ, у вівторок у Саудівський Аравії розпочнуться переговори між РФ і США, можливо - і Україною
- 21:26
- Волтц: США заслуговують на відшкодування від України
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.