Trigger IX: найбільшу в історії операцію проти торговців незаконною зброєю провів Інтерпол - заарештовано понад 14 тисяч людей
Інтерпол провів найбільшу в історії операцію проти торговців незаконною зброєю в Латинській Америці. Заарештовано понад 14 тисяч людей, вартість вилучених наркотиків - 5,7 мільярда доларів.
Про це повідомляє Медуза.
У середині квітня Інтерпол оголосив про успішне завершення найбільшої в історії операції з контролю за незаконним обігом зброї. Вона проходила на території Латинської Америки за підтримки експертів із 15 країн. Слідчим вдалося вилучити понад 200 тонн наркотиків. Затриманим звинуватили не лише у торгівлі зброєю та наркотиками, а й у шахрайстві, торгівлі людьми, забрудненні навколишнього середовища та тероризмі. Операція стала частиною багаторічної війни проти кримінальних угруповань у Латинській Америці.
Поліції вдалося застати злочинців зненацька і запобігти торгівлі людьми
В операції під кодовою назвою Trigger IX взяли участь поліцейські від Мексики до Аргентини. Вони провели серію рейдів та затримали рекордну кількість підозрюваних — 14260 осіб, задіяних у нелегальній торгівлі зброєю. У них конфіскували 8263 одиниці нелегальної вогнепальної зброї та 305 тисяч одиниць боєприпасів. Третина боєприпасів виявили в Уругваї — для країни ця знахідка стала найбільшою за її історію. Як з'ясувалося, до Уругваю цю контрабанду провезли двоє громадян ЄС.
Поліцейським вдалося вилучити 203 тонни кокаїну та інших наркотиків на загальну суму близько 5,7 мільярда доларів, а також 372 тонни прекурсорів наркотичних речовин.
Оперативний центр Інтерполу та інших задіяних у Trigger IX відомств розташовувався у бразильському Фос-ду-Ігуасу на кордоні з Аргентиною та Парагваєм. Там поліцейські та експерти обмінювалися даними про діяльність найбільших банд Латинської Америки: Mara Salvatrucha (на сленгу означає "Бригада сальвадорських кочових мурах"), "Першої столичної команди" (Primeiro Comando da Capital) з Сан-Паулу та Балканського картелю (так називають організовану злочинну) групу чорногорської мафії, що діє на Балканах та за її межами; союзниками Балканського картелю вважають мексиканські та колумбійські наркокартелі).
Керівництво Інтерполу вже давно вважало, що масштабна конфіскація зброї та затримання її розповсюджувачів є найефективнішим способом протистояти злочинцям, які тероризували Латинську Америку десятиліттями. Однак на підготовку операції такого розмаху знадобилося багато часу.
«Той факт, що операція, спрямована проти незаконного обігу зброї, закінчилася вилученням такої великої кількості наркотиків стала зайвим підтвердженням зв'язку між двома сферами, — зазначив генеральний секретар Інтерполу Юрген Шток. — Єдина мета організованих злочинних угруповань, залучених до всіх цих видів діяльності, — це прибуток. Ми повинні з таким же ентузіазмом прагнути зірвати їхні плани в будь-якому регіоні по всьому світу».
Учасникам Trigger IX вдалося не лише затримати злочинців та вилучити заборонені речовини, а й звільнити з полону 11 людей у Парагваї. Слідчі змогли припинити роботу мережі, яка займалася торгівлею людьми.
Незважаючи на масштаб операції, Інтерполу та місцевим відомствам вдалося підготувати її практично непомітно та застати злочинців зненацька. Банди хаотично і здебільшого безуспішно намагалися випередити поліцію: наприклад, на кордоні Парагваю та Бразилії затримали 32-річну жінку з вісьмома пістолетами та 16 патронними обоймами, закріпленими на тілі.
Ключ до успіху операції - обмін даними між різними відомствами
"Розслідування з використанням методів розвідки дозволили нам об'єднати сили по всьому світу, уповільнити обіг незаконної зброї та убезпечити людей", - сказав віце-президент американського відділення Інтерполу Валдесі Уркіса після завершення операції.
При її проведенні понад 100 урядових агентств Латинської Америки отримали доступ до Системи стеження та збору даних (iARMS) — єдиної глобальної бази, в якій фіксується зникла, викрадена або незаконно продана вогнепальна зброя.
Також владі цих країн надали негайний доступ до Мережі балістичної інформації Інтерполу (IBIN). Будь-яка зброя має унікальний набір характеристик, які експерти називають «балістичними відбитками пальців». До них відносяться серійний номер, відомості про виготовлення, модель та калібр. За допомогою IBIN поліцейські могли порівнювати результати експертизи стріляних гільз та випущених куль, щоб знаходити зв'язок між різними епізодами застосування однієї й тієї самої зброї по всьому світу. Аналізуючи дані з бази та докази з місць злочинів, поліцейські змогли значно розширити коло пошуків підозрюваних та масштаб операції.
Крім Інтерполу та його локальних підрозділів, до складу 100 відомств, що взяли участь в операції, увійшли Імміграційна та митна поліція США та американське Бюро алкоголю, тютюну, вогнепальної зброї та вибухових речовин. З боку Латинської Америки в операції задіяли поліцейські структури Аргентини, Болівії, Бразилії, Чилі, Колумбії, Коста-Ріки, Еквадору, Сальвадора, Гватемали, Гондурасу, Мексики, Панами, Парагваю, Перу та Уругваю.
Банди в Латинській Америці займаються не лише торгівлею зброєю та наркотиками
Зусиль місцевих поліцейських у регіоні часто виявляється недостатньо, щоб стримати організовану злочинність: добре підготовлені кримінальні угруповання часто перевершують правоохоронні органи чисельністю та ресурсами. У грудні 2022 року вісім учасників «Першої столичної команди» (найбільшої бразильської банди, в якій перебувають від 13 до 20 тисяч осіб) втекли з парагвайської в'язниці. Ув'язненим вдалося вибратися на волю тунелем: поліція так і не змогла визначити, чи вирили вони його самі, чи їм допомогли найняті спільниками будівельники (прямо перед втечею у в'язниці проходив ремонт). Члени команди відбували покарання за тяжкі та особливо тяжкі злочини, включаючи викрадення людей та вбивства. Поліція оголосила злочинців надзвичайно небезпечними, повернути їх до в'язниці поки що не вдалося.
Втім, цю втечу не можна вважати найзухвалішою зі здійснених «Першою столичною командою»: у 2020 році 75 її учасникам вдалося втекти з в'язниці в парагвайському місті Педро-Хуан-Кабальєро на кордоні з Бразилією. Міністр внутрішніх справ Еуклідіс Асеведо тоді припустив, що охоронці та інші співробітники були у змові з членами банди і випустили їх — а потім заявили, що злочинці втекли попередньо виритим тунелем.
Друга велика банда, членів якої Інтерполу вдалося затримати під час весняної операції, – Mara Salvatrucha. Вона відрізняється особливою жорстокістю та різноманітністю сфер діяльності: її учасники торгують наркотиками, зброєю та людьми, займаються сутенерством, рекетом та викраденнями заради викупу. Підконтрольні їй регіони банда охороняє з автоматами та вибухівкою, членів угрупування, що завинили, катують, а тіла конкурентів розчленовують для залякування інших.
Восени 2017 року в США пройшла серія облав, внаслідок яких затримали понад 200 ймовірних членів Mara Salvatrucha. Стосовно 93 із них порушили кримінальні справи. Наступного року влада Сальвадора затримала понад 600 членів Mara Salvatrucha. Проте, навіть такі великі операції не забезпечували урядовим відомствам вирішальної переваги у протистоянні з бандами.
Ще один гучний злочин кримінальних угруповань за останні роки — вбивство у травні 2022 року парагвайського прокурора Марсело Печчі. Він розслідував торгівлю зброєю та наркотиками, відмивання грошей, тероризм та брав участь в операції A Ultranza Py — наймасштабнішої в історії Парагваю у сфері боротьби з торгівлею кокаїном та відмиванням грошей. Печчі було вбито під час свого медового місяця (в той же день, за кілька годин до вбивства, прокурор та його дружина, журналістка Клаудія Агілера, повідомили в соцмережах, що чекають на дитину). Двоє чоловіків підійшли до Печчі та Агілери, коли ті гуляли пляжем на популярному серед туристів колумбійському острові Бару неподалік Картахени, і три рази вистрілили в прокурора. Злочинців затримали та засудили до тривалих строків позбавлення волі.
* * *
Одна операція навряд чи завдасть вирішального удару по кримінальних угрупованнях, але успіх Trigger IX дозволяє місцевим поліцейським відомствам сподіватися на зміну ситуації завдяки обміну інформацією та підтримці Інтерполу. Співпрацюючи, урядовим структурам різних країн вдалося протистояти бандам ефективніше, ніж будь-коли з моменту загострення конфлікту наприкінці минулого століття.
Арест подозреваемого в Парагвае во время операции Trigger IX. Фото: Interpol
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У п'ятницю дощ і сніг - на заході та півночі України
- 18:00
- Повернення на службу після СЗЧ або дезертирства: президент підписав закон
- 17:34
- Президент підписав історичне підвищення податків в Україні
- 16:44
- У Львові на честь Ірини Фаріон перейменували вулицю
- 15:37
- Нідерланди "поставили на паузу" передачу Gripen Україні
- 14:21
- Повітряні сили атаку рф: збито 90% крилатих ракет, але є 12 влучань в енергооб'єкти
- 13:36
- Як працює лізинг нового авто в Україні
- 12:02
- Майно родичів ексміністра Ставицького нібито знову арештували, але ОГП не називає ані дату арешту, ані номера рішення суду, ані кримінальної справи
- 11:03
- SBS: Південна Корея відмовила Україні у продажі зброї
- 10:12
- Ракети росіян руйнують енергетику України (подробиці)
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.