Як росія фінансує свою "п'яту колону" у Молдові
Скільки платять колишньому президентові, і яка роль Ігора Чайки — головне з розслідування Washington Post.
Кремль витрачає десятки мільйонів доларів на проросійських молдавських політиків. Про це пише видання Washington Post, яке вивчило матеріали української розвідки. «Важные истории» розповідають про головні факти розслідування.
Роль Чайки
З 2016 року операціями російських спецслужб у Молдові керує заступник начальника департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ генерал Дмитро Мілютін. Більшу частину часу він працював через російського бізнесмена, сина колишнього генпрокурора Ігора Чайку. Чайка – бізнес-посол організації «Деловая Россия» у Молдові та Придністров'ї. ФСБ постійно координувала свої дії із Чайкою, розповів український силовик, посилаючись на документи. Чайка був «для них як гаманець».
26 жовтня Мінфін США ввів санкції щодо Чайки. Відомство вважає, що спільно з прес-секретарем владіміра путіна Дмитром Пєсковим він розробляв плани щодо розхитування позицій президента Молдови Майї Санду та повернення країни до сфери впливу росії. Компанії Чайки, як пише відомство, російська влада використовувала як прикриття для переказу грошей опозиційним партіям у Молдові. Частина коштів йшла на хабарі та фальсифікації на виборах. Пєсков сказав WP, що не має відношення до Молдови.
Зарплата Додона
Донедавна, як пише WP, основним «провідником» ФСБ у Молдові була Партія соціалістів на чолі з Ігорем Додоном. Він був президентом Молдови з 2016 до 2020 року і займав проросійську позицію. Чайка не приховував зв'язків із Додоном. Разом із братом Додона Олександром у 2019 році він розпочав бізнес у росії у сфері будівництва та переробки відходів.
Після перемоги політика Майї Санду на президентських виборах у 2020 році та провалу партії Додона на парламентських виборах у 2021 році ФСБ переглянула своє ставлення до Додона. Молдавські політтехнологи, найняті ФСБ, ще у вересні 2021 року доповіли Кремлю, що поразка Партії соціалістів стала результатом системної кризи, а сам Додон — людина з непоправно зіпсованою репутацією і її треба усунути з політичної арени з хірургічною віртуозністю.
Віртуозність полягала у зміні діяльності Додона. Його призначили головою Молдовсько-російського ділового союзу. Ця структура у Молдові була створена за участю «Ділової росії». Згідно з документами, щомісячна зарплата Додона становила 29 тисяч доларів, плюс щомісячна премія у розмірі 14,5 тисяч доларів. За умовами контракту Додону треба було уточнювати все, що він говорив публічно, зі своїм новим роботодавцем — Ігорем Чайкою.
Політтехнологи Шора
У відповідь на зміну президента Молдови російські спецслужби розробили новий план. 2020 року ФСБ почала співпрацювати з партією «Шор». Голову партії Ілана Шора (його дружина — російська співачка Жасмін) у 2017 році засудили до 7 років та 6 місяців позбавлення волі у справі про крадіжку 1 мільярд доларів із банківської системи країни. Поки йшло оскарження вироку, Шор залишався у Молдові, а потім виїхав із країни.
На парламентських виборах 2021 року партія «Шор» посіла третє місце, набравши 5,7% голосів. «У деяких [Ілан Шор] викликає алергічну реакцію, він – неприйнятна фігура. Але для інших він справжній кумир та лідер», — йдеться у квітневому звіті 2021 року, написаному політтехнологами для ФСБ.
Згідно з документами української розвідки, найняті Кремлем політтехнологи вперше приїхали до Кишинева з росії у березні 2021 року, щоб таємно працювати з партією Шора. Вони доклали величезних зусиль, щоб про їхню присутність не дізналися. Політтехнологи купували передоплачені SIM-картки для одноразових телефонів та приховували адреси орендованих квартир — навіть від членів партії Шора.
Політтехнологи рекомендували партії стерти якнайбільше інформації про «негативне минуле» політика (WP припускає, що йдеться про судимість Шора) і спробувати "відмити" його імідж в інтернеті. Також вони радили пропонувати журналістам винагороду за видалення статей.
Наприкінці вересня управлінський контроль над двома основними проросійськими телеканалами Молдови було передано близькому соратнику Шора. Це стало основною платформою політика для просування узгодженого з Москвою порядку денного.
Крім того, 2020 року, коли Шор мав конфлікт із молдавською владою, ФСБ допомогла йому передати один із ключових активів — акції кишинівського аеропорту — російському бізнесменові Андрію Гончаренко. Шор заявив, що не володіє часткою, але в документах ФСБ від 2020 року аеропорт згадується як «актив Шора».
Партія «Шор» мала позиціонуватися як партія «конкретної дії». Політичні стратеги у звітах для ФСБ (є в розпорядженні WP) писали, що партія вважається популістською і вона «змінює життя людей на краще». Шор заперечував, що будь-коли отримував підтримку від Кремля, зокрема від спецслужб рф.
Мінфін США 26 жовтня ввів санкції щодо кількох російських чи молдавських організацій та окремих осіб, включаючи Шора, заявивши, що він «координував свої дії з представниками інших олігархів для створення політичних заворушень у Молдові» та «отримав підтримку Росії», а також працював у червні з структурами, що «базуються в Москві, щоб підірвати» заявку Молдови на вступ до Європейського Союзу.
Угорі: - маріонетка ФСБ, колишній президент Молдови Ігор Додон. SERGEI GAPON / AFP / SCANPIX / LETA
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 14:34
- МКС видав ордери на арешт Нетаньягу та Галланта
- 14:04
- Жоден суддя і прокурор, які незаконно переслідували учасників Майдану, не засуджений
- 12:09
- Рада дозволила добровільне повернення на службу тим, хто вперше пішов в СЗЧ
- 11:02
- росія вперше вдарила по Україні МБР "Рубеж"
- 10:01
- Сьогодні - Введення в храм Пресвятої Богородиці
- 09:00
- Україна відзначає День Гідності та Свободи
- 08:07
- Окупанти просунулись в Кураховому та ще на кількох напрямках
- 20:00
- У четвер в Україні сніжитиме та дощитиме
- 19:12
- Бутусов: "Зеленський не займається війною"
- 18:42
- Продажна, тотально корумпована влада: власник Telegram-каналу "Джокер" знявся з військового обліку, будучи за кордоном. Виродок шопиться у Парижі (ФОТО)
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.