Рада ухвалила звіт ТСК про розкрадання та розбазарювання Укрзалізниці

|
Версия для печатиВерсия для печати

Верховна Рада ухвалила звіт Тимчасової слідчої комісії з питань перевірки та оцінки стану "Укрзалізниці", розслідування фактів можливої бездіяльності, порушення законодавства України органами управління зазначеного підприємства, що призвели до значного погіршення технічного стану підприємства та основних виробничих показників.

Відповідну постанову Верховної Ради №5814 підтримали 296 народних депутатів.

Згідно з текстом пояснювальної записки до постанови, за результатами розслідування ТСК дійшла висновку, що правління Укрзалізниці впродовж 2020 року не розглядало важливих питань господарської діяльності, які потребують тривалої підготовки. Зокрема, про необхідність підняття тарифів на вантажні перевезення до рівня економічно-обґрунтованих, про об'єктивне формування собівартості перевезень, про неприпустимість відкладання ремонтів основних фондів через недофінансування, зниження оплати персоналу, який обслуговує інфраструктуру, про падіння технічної та технологічної дисципліни, критичне погіршення безпеки руху тощо.

У ході свого розслідування комісія також встановила, що правління не планує свою роботу, як того вимагає п. 110 статуту. Порядок денний формується "авральним шляхом", як правило, виходячи із пропозицій, наданих підрозділами апарату управління, які, таким чином, перекладають свої функції на правління. "За наявних умов організації роботи правління втратило ініціативу, борсається у купі рутинних, дріб'язкових питань, і по суті справи, є недієздатним і неспроможним до виконання статутних завдань", - зазначає ТСК.

Разом з цим, у практиці роботи правління відсутня функція контролю. Комісія встановила, що впродовж 2020 року жодного питання про результати перевірки господарської діяльності філій, господарств, департаментів, чи посадових осіб, правлінням не розглядалось. Також протягом року правління не розглядало питання щодо виконання рішень чи доручень загальних зборів або наглядової ради. Не виявлено розгляду питань щодо організації виконання затвердженого урядом фінплану, або причин і відповідальних за провал виконання усіх його показників.

У своєму звіті ТСК також зауважує, що за останні 5 років через бездіяльність голів правління та наглядової ради товариства, відсутність контролю з боку міністрів інфраструктури, АТ «Укрзалізниця» недоотримало понад 17 млрд грн доходів за використання вагонів.

Комісія також проаналізувала пасажирський сектор УЗ і дійшла висновку, що у складі збиткових в цілому пасажирських перевезень є окремі рентабельні перевезення: міжнародні з рентабельністю 182% та "Інтерсіті+" 46%. Проте, високоефективні види перевезень не поширюються, на їх розвитку не концентруються інвестиційні ресурси, більш того, акумульовані цим бізнесом кошти централізуються і губляться в загальній неефективності. Крім цього, правління АТ «Укрзалізниця» не має аналізу причин погіршення ефективності пасажирських перевезень на 21% за 3 останні роки, не визначено посадових осіб, які відповідають за компенсаційні виплати.

У звіті ТСК наголошує, що з 2015 року щорічне скорочення вантажообігу УЗ складало близько 2,5%, проте у 2020 р. – склало вже 4,9%, а за І кв. 2021р. 6,8%. "Таке різке падіння основного показника для АТ «Укрзалізниця» є критичним і у разі збереження наявної ситуації товариство не буде здатне самостійно забезпечити стале функціонування та просте відтворення основних засобів виробництва", - підкреслює комісія.

ТСК також зауважує, що наглядова рада не планує свою роботу, як того вимагає статут Разом з цим, у своєму звіті комісія зауважує, що уряд допустив низку прорахунків стосовно діяльності УЗ. Зокрема, одночасно були встановлені низькі тарифи та збільшене податкове навантаження на компанію, фінплани щороку затверджувались з заниженими витратами, також уряд не реагував на невиконання компанією цих планів. В результаті чого Укрзалізниця, втратила 1/3 ресурсу основних фондів через мізерні обсяги їх відновлення та половину професійного персоналу, що забезпечує функціонування інфраструктури, обслуговування та рух поїздів через скорочення в 2 рази їх реальної зарплати.

"Залізничний транспорт системно втрачає свої перевізні здатності та прискорено деградує, що несе реальну загрозу національній економіці, соціальній стабільності та обороноздатності держави", - наголошує ТСК у своїх висновках.

Як повідомлялось, ТСК з питань перевірки та оцінки стану акціонерного товариства "Українська залізниця", розслідування фактів можливої бездіяльності, порушення законодавства України органами управління зазначеного підприємства, що призвели до значного погіршення технічного стану підприємства та основних виробничих показників, була створена 27 січня 2021 року.

Основні завдання комісії: перевірити та оцінити стан АТ "Укрзалізниця"; перевірити факти можливої бездіяльності, порушення законодавства України правлінням та наглядовою радою компанії, що призвели до значного погіршення технічного стану підприємства та основних виробничих показників; перевірити виконання заходів з реформування підприємства відповідно до затвердженого стратегічного плану розвитку, відповідність документів нормам Закону України "Про оплату праці" та дотримання умов колективного договору та інші.

За підсумками 2020 року АТ «Укрзалізниця» отримало чистий збиток у розмірі 11,9 млрд грн.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:55
Шабунін: Офіс Генпрокурора закрив понад 1,2 тис. проваджень щодо бізнесу, проте лише 2 з них належать БЕБ, яке "стриже" підприємців
09:02
Офіс генпрокурора після аудиту закрив кожну п'яту справу проти бізнесу, найбільше "туфти" плодить ДБР "імені Татарова"
08:27
Українські чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова КМУ
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 25 квітня
20:00
У четвер дощитиме на Правобережжі, на півдні та на сході до +26°С
18:04
Випробування солідарністю - воно ще тільки чекає на Україну
17:31
Открытие компании в Эстонии и оформление иностранного банковского счета: что нужно знать
16:29
Кримінальні оборудки із землею: крім Сольського, підозру отримав його заступник
16:24
За межею розумного: у Буданова записали собі в заслуги арешт ФСБ заступника Шойгу
15:17
ВРП схвалила звільнення судді Тандира, який нетверезим збив на смерть нацгвардійця

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]