Антисемітизм і прокремлівська дезінформація

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Антисемітизм і прокремлівська дезінформація

 Наприкінці 2022 року головний рабин Москви, який нині перебуває у вигнанні, зробив цікаву заяву, закликавши російських євреїв залишити країну, поки це ще можливо, перш ніж їх звинуватять у всіх труднощах, викликаних війною Росії в Україні.

Незважаючи на безперервні спроби Кремля позиціювати Росію як головний двигун боротьби з нацизмом, як сьогодні, так і протягом всієї історії прокремлівські ЗМІ регулярно поширюють антисемітські наративи. Багато з них беруть свій початок у російських націонал-консервативних і релігійних колах. Російська влада якщо і не підтримала ці наративи, то як мінімум поставилася до них поблажливо, внаслідок чого вони й потрапили до прокремлівських ЗМІ.

Читайте також: Євреї вимагають, щоб Лавров вибачився за порівняння росіян з жертвами Голокосту

На сайті проєкту EUvsDisinfo зібрали досить багато прикладів антисемітських прокремлівських дезінформаційних повідомлень, зокрема випадки, коли російське державне телебачення відкрито експлуатувало антисемітські теорії змови, транслюючи антисемітські заяви російських політиків та експертів, а також пропозиції відмовитися від «єврейського табу».

Антисемітизм, замаскований під теорію змови за участю конкретних людей

Згідно з дослідженням, проведеним у 2020 році Дослідницьким інститутом мережевого зараження, конспірологічні історії про євреїв часто маскуються під теорії змови за участю конкретних людей, наприклад Джорджа Сороса. Цю тенденцію ми й спостерігаємо у прокремлівських ЗМІ. База даних EUvsDisinfo містить понад 200 записів, що документують дезінформаційні заяви, у яких Джорджа Сороса звинувачують у всіляких злих намірах: від контролю над українськими лідерами до глобальних схем торгівлі людьми.

Ще одним свіжим прикладом є мем із явно антисемітськими натяками, що висміює президента України Зеленського, яким поділився офіційний Twitter-аккаунт посольства Росії у Великій Британії. Американський єврейський комітет засудив мем, зазначивши, що він перегукується з давньою антисемітською пропагандою, яка принижує євреїв за допомогою вигаданих стереотипів щодо рис їхнього обличчя.

Читайте також: Колишній в'язень гетто: "Побоююся, аби ця страшна війна не перекрила події минулого"

Але якщо в минулому російська влада просто ставилася до антисемітської риторики поблажливо, та не використовувала її як ефективний елемент пропаганди[i], ситуація помітно змінилася після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.

За словами головного рабина Москви, який наразі у вигнанні, у Росії зростає урядовий антисемітизм, що супроводжується спробами закрити Єврейське агентство. Тим часом риторика на російських державних телеканалах свідчить про те, що прокремлівські експерти та чиновники все більше звикають до антисемітизму.

Спотворення фактів про Голокост — форма антисемітизму

Один із найбільш кричущих прикладів антисемітської риторики мав місце в травні 2022 року, коли в явній спробі очорнити президента України Зеленського міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що в Гітлері була «єврейська кров» і що «найзатятіші антисеміти, як правило, євреї». Хоча, як повідомляється, пізніше Путін приніс вибачення за твердження Лаврова, це була не перша й не остання антисемітська заява з боку високопоставленого російського дипломата.

У січні 2023 року на своїй щорічній прес-конференції Лавров заявив, що Захід веде війну проти Росії з метою нав’язати «остаточне вирішення російського питання», тим самим проводячи паралелі між злочинами німецьких нацистів та міжнародною підтримкою України, яка захищається від російської агресії.

https://euvsdisinfo.eu/uploads/2023/01/EU-DISINFO_-2023-01-27_Revising-H... 1024w" sizes="(max-width: 1600px) 100vw, 1600px" alt="" />

Коли ця заява викликала різку критику на міжнародному рівні і в країнах ЄС, російські державні ЗМІ, натхненні висловлюваннями Лаврова, додали, що шість мільйонів євреїв були вбиті європейцями на чолі з Адольфом Гітлером.

Читайте також: Російський шизофашизм - це симбіоз комунізму та фашизму

Подібні заяви спотворюють факти, тривіалізують трагедію Голокосту та є проявом антисемітизму.

https://euvsdisinfo.eu/uploads/2023/01/Holocaust_UK-410x1024.jpeg 410w" sizes="(max-width: 720px) 100vw, 720px" alt="" />

Питання полягає в тому, чому прокремлівські експерти все більше звикають до подібної риторики?

Військова пропаганда відкриває шлюзи

За словами професора Єгуди Бауера, почесного голови Міжнародного альянсу пам’яті жертв Голокосту, спотворення фактів про Голокост пов’язане зі спотворенням історії загалом.

Кремль уже давно використовує історичний ревізіонізм як інструмент формування легітимності у власній країні і вибудовування лінії поведінки при взаємодії з представниками інших країн. У цьому контексті Кремль завзято применшує значення свого союзу з нацистською Німеччиною, називаючи сумнозвісний пакт Молотова — Ріббентропа необхідністю, яку зараз несправедливо «демонізують» у Європі.

Тільки заперечення своєї співучасті в підживленні військової машини нацистської Німеччини дозволило Кремлю поширювати міф про «нацистів в Україні», який став наріжним каменем кремлівської пропаганди з моменту подій Євромайдану в 2013–2014 р. Кремль прагнув дискредитувати проєвропейські протести в Києві, а потім і ширший прозахідний зсув у зовнішній політиці України, назвавши його «нацистським переворотом». База даних EUvsDisinfo містить близько 500 прикладів прокремлівських дезінформаційних заяв про «нацизм / фашизм в Україні».

Читайте також:  Влада рф вимагає від «Сохнуту» припинити діяльність у росії — The Jerusalem Post

Спроби Кремля виправдати вторгнення в Україну, прирівнявши її уряд до нацистського режиму, тривіалізують пам’ять про мільйони жертв нацизму. На думку істориків з університетів Берліна та Мюнхена, цей наратив також послужив готовим виправданням для ескалації насильства до рівня Другої світової війни і знизив суспільний опір скоєнню військових злочинів на території України.

У той самий час імперативи військової пропаганди всередині Росії стерли будь-які межі прийнятного на російському телебаченні. У поєднанні з майже повним придушенням і вигнанням незалежних ЗМІ і громадянського суспільства військова пропаганда створила середовище, у якому антисемітські заяви та теорії змови не просто вважаються допустимими, але навіть заохочуються і практично стали нормою.

Не бажаючи визнавати своє складне минуле, Кремль продовжує «перекручувати» історію, замовчуючи такі питання, як випадки антисемітизму як у минулому (див. приклад тут), так і сьогодні.

[i]Дослідження, проведене Дослідницьким інститутом мережевого зараження, показало, що російські тролі поширювали конспірологічні антиєврейські меми як засіб «налагодити зв’язки» і розпалити антисемітські настрої в екстремістських групах як лівого, так і правого політичного спектра. Іншими словами, антисемітські наративи мають чітке функціональне призначення.

Джерело: EUvsDisinfo 


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]