Чому Швейцарія й досі залишається великим покупцем російського золота, що допомагає Путіну фінансувати війну?
За даними швейцарської митниці, відтоді як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, обсяг російського золотого імпорту до Швейцарії зріс вельми помітною мірою.
Портал SWI розбирався, як золото допомагає Росії фінансувати війну і як, незважаючи на санкції, російське золото, як і раніше, потрапляє до Швейцарії.
Чому золото - як і раніше - важливе для російської економіки?
Золото відіграє для російської економіки ключову роль, особливо зараз, коли ця країна опинилася в ситуації міжнародних санкцій, введених щодо Росії у відповідь на її агресію проти України. Наразі запроваджено і діє понад 16 000 видів санкційних режимів, порушеними ними виявилися і всі стратегічно важливі сектори економіки Росії. Проте її економіка, переведена багато в чому на військові рейки, продемонструвала помітний ступінь стійкості, зареєструвавши у 2023 році зростання на 3,6%.
Згідно з офіційними даними, її економіка в першому кварталі 2024 року зросла на 5,4% і в другому на 4%.
Росія є другим за величиною виробником золота у світі, на її частку припадає близько 10% світового видобутку жовтого дорогоцінного металу. Її золотодобувна промисловість залишається на плаву, наразі в Росії реалізується одразу сім великих проєктів з видобутку золота, і, згідно зі звітами, аж до 2026 року щорічне зростання виробництва в золотопромисловій сфері Росії прогнозується на рівні до 4%.
Читайте також: Бумеранг нейтральності. Швейцарія панікує, бо країни ЄС не хочуть тепер купляти продукцію її ВПК
Усе це ефективно підтримує економіку загалом, тим паче, що Росія продовжує експортувати своє золото в такі країни, як Китай, Індія, Туреччина та Об'єднані Арабські Емірати, тобто в країни, які не приєдналися до західних санкцій. Золото слугує свого роду страховим фондом, допомагаючи пом'якшувати політичні ризики і наслідки глобальних фінансових потрясінь. Золотий запас був і залишається для Росії стратегічним активом, що дає змогу розраховуватися за міжнародними угодами і підтримувати соціально-економічну стабільність усередині країни навіть в умовах санкцій.
Крім того, на початку 2022 року російський уряд вирішив випробувати нову фінансову систему, яка базується на прив'язці рубля до золота. У зв'язку з цим ЦБ Росії заявив, що готовий купувати в банків золото за ціною 5 тис. рублів за грам, що, крім інших заходів, повинно було б пом'якшити наслідки запроваджених щодо Росії санкцій. Одночасно 2022 року попит світових Центральних банків на золото почав збільшуватися, внаслідок чого його ціна досягла рекордних максимумів: станом на 20 серпня 2024 року жовтий метал коштував 2 530,30 долара за тройську унцію, що стало для Росії чудовою новиною.
Як санкції впливають на торгівлю золотом?
Міжнародні санкції, запроваджені щодо Росії, зокрема й Швейцарією, забороняють імпорт російського золота, виробленого за час після початку агресії. Такі санкційні обмеження в теорії покликані були б обмежити здатність Росії фінансувати військові дії проти України. Однак забезпечення дотримання цих санкцій виявилося дуже складним завданням. Швейцарські санкції щодо російського золота набули чинності 3 серпня 2022 року.
Місцеві афінажні заводи майже одразу звернулися до швейцарського уряду по інструкції щодо того, як можна було б зробити так, щоб російське золото, що експортується до Євросоюзу або третіх країн, не ввозили до Швейцарії. Одночасно афінажні компанії поклали на себе додаткову доволі трудомістку роботу із забезпечення так званої "належної обачності" в галузі золотої торгівлі, у чому їх підтримують федеральні професіонали-аудитори.
Читайте також: Нейтралітет Швейцарії та заборона поставок боєприпасів до "Гепардів"
Швейцарське відомство з питань митного регулювання та забезпечення безпеки кордонів (Bundesamt für Zoll und Grenzsicherheit BAZG) уповноважене перевіряти золотий імпорт щодо потенційних порушень режиму санкцій і передавати, за необхідності, отриману про такі порушення інформацію в розпорядження Державного секретаріату з економічних питань (SECO, підрозділ Мінекономіки, що курирує санкційне досьє у Швейцарії. - Прим. ред. рос.).
"Якщо у нас з'являтимуться підозри щодо можливого порушення положень законодавства країни, що регулює режим санкцій, то наше відомство щоразу проводитиме систематичне розслідування всіх релевантних даних", - повідомили порталу SWI з SECO електронною поштою.
Чи попадалася швейцарська сторона на порушеннях санкцій щодо золота?
Влада країни стверджує, що досі імпорт російського золота до Швейцарії відповідав усім санкційним положенням. "Швейцарське відомство з питань митного регулювання перевірило весь золотий імпорт і не виявило жодних порушень чинних санкцій", - ідеться в листі BAZG, отриманому у відповідь на письмовий запит SWI з проханням прокоментувати актуальні дані щодо імпорту російського золота до Швейцарії.
Чому російське золото все ще потрапляє до Швейцарії?
Золото російського походження продовжує надходити до Швейцарії багато в чому тому, що воно ввозиться до Конфедерації за рахунок запасів, розміщених у лондонських сховищах ще до початку повномасштабної війни Росії проти України в лютому 2022 року. Чинні санкції на ці резерви не поширюються, що дозволяє швейцарським афінажним заводам легально переробляти все це золото.
Читайте також: Уряд у Берні наклав вето на передачу Києву виготовлених у Швейцарії боєприпасів для БМП Marder
На цьому тлі логічним виглядає факт значного збільшення обсягу російського золотого імпорту до Швейцарії, який збільшився з 17,5 тонни 2021 року до 63,4 тонни 2023 року. Проте характер цього імпорту викликає підозри і побоювання з приводу того, що цей імпорт, можливо, є формою "відмивання золота", тим паче, що після переробки цього золота на афінажних заводах у Швейцарії інформація про джерело його походження виявляється, по суті, повністю стертою.
Від кого тут усе залежить?
Стандарти роботи світового оптового ринку дорогоцінних металів встановлює лондонська асоціація London Bullion Market Association (LBMA), міжнародний конгломерат компаній, банків, підприємств і організацій-учасниць глобального ринку дорогоцінних металів. Раніше до нього входили і шість російських афінажних заводів. У результаті лондонські сховища роками заповнювалися злитками російського золота. Через високу якість переробки це золото дуже цінувалося на ринку.
Діяльність російських афінажних заводів як членів LBMA було припинено 7 березня 2022 року, тобто практично відразу після початку повномасштабної російської агресії. "До моменту введення глобальних (золотих) санкцій ми вже призупинили роботу наших російських афінажних заводів. Але у нас були великі резерви. Проблема багато в чому полягає тепер у тому, щоб продемонструвати, що ці старі резерви потрапили до лондонських сховищ ще задовго до того, як (щодо Росії) було запроваджено санкції", - пояснює глава LBMA Рут Кроуелл (Ruth Crowell).
"Обсяг золота, що ввозиться до Швейцарії з Лондона та ідентифікується як російське, свідчить про те, що цих старих запасів накопичено дуже і дуже багато, але точна кількість російського золота, яке перебуває в лондонських сховищах, нам невідома", - каже Марк Уммель (Marc Ummel), голова сировинного підрозділу швейцарської НКО Swissaid.
Хто купує російське золото у Швейцарії?
У період з 2022 по 2023 рік основними покупцями російського золота стали афінажні компанії, які обігнали за цим показником навіть кредитно-фінансові установи. Згідно зі швейцарськими митними даними, ще 2021 року афінажні заводи, а також банки та інші фінансові установи країни купували російське золото в порівнянних, відносно невеликих обсягах. Але вже 2023 року афінажні заводи закупили майже вдвічі більше золота, ніж усі фінансові організації.
"Це пов'язано з тим, що в умовах війни, що триває, ніхто не хоче мати російське золото у своїх портфоліо. Особливо це стосується деяких "торгованих на біржі фондів" (exchange-traded fund / ETF), які набагато прозоріші, ніж афінажні підприємства, і надають більше інформації про те, звідки береться їхнє золото. А ось коли це золото потрапляє на афінажний завод, то джерело його походження змінюється на Швейцарію, тож це і справді свого роду "відмивання" золота", - вважає Марк Уммель.
Після афінажу в Швейцарії на злитках будь-якого походження, справді, ставиться свого роду знак якості, воно стає "чистим" золотом, і встановити, звідки воно взялося спочатку, вже практично неможливо. Законна і торгівля золотом, видобутим і очищеним у самій Росії до початку війни. Проте складнощі зі встановленням походження золота, яке можна переплавляти і піддавати афінажу будь-яку кількість разів, усуваючи тим самим будь-які ознаки його реального походження, призводять до репутаційних ризиків і до зайвого головного болю. Тому багато гравців воліли б уникнути цих проблем, і саме тому вони і припинили закуповувати російське золото.
Читайте також: Глава найбільшої збройової компанії Швейцарії звільнилася через відмову влади постачати зброю Україні
Але як відрізнити законне російське золото від незаконного?
Якраз ця проблема і стала серед інших основним мотивом для всіх, хто виступає зараз за більшу прозорість у сфері торгівлі золотом і на користь додаткових зусиль, спрямованих на більш ретельне відстеження походження золота як біржового товару. Асоціація LBMA щорічно отримує від своїх афінажних заводів усі необхідні дані, золоті сховища звітують перед нею навіть на щомісячній основі. Війна Росії проти України і подальші санкції, введені проти Росії, підштовхнули цю асоціацію до того, щоб провести інвентаризацію всіх російських злитків золота, що зберігаються в Лондоні.
У березні 2024 року на Саміті зі сталого розвитку та відповідальної торгівлі золотом (Sustainability and Responsible Sourcing Summit) асоціація LBMA оголосила про призначення швейцарської компанії aXedras офіційним постачальником ПЗ для бази даних Gold Bar Integrity (GBI), яку запустять у роботу вже 2024 року. Вона дасть регуляторам можливість бачити всі релевантні цифри та динаміку їхнього розвитку в режимі реального часу. Платформа, розроблена aXedras, якою вже користуються швейцарські афінажні заводи, може стати ефективним інструментом забезпечення дотримання санкцій і мірилом ступеня успіху.
Які варіанти обходу санкцій існують, хто стежить за дотриманням режиму санкцій?
Швейцарська митна влада покладається на те, що всі декларації про походження тих чи інших видів сировини відповідають дійсності і не є злісним обманом. У рамках контрольних заходів, заснованих на оцінці ступеня тих чи інших ризиків, митні органи можуть визначити країну походження золота на підставі документів, що додаються, або на підставі слідів плавки на злитках. Про підозри в порушенні швейцарських законів або санкцій потім зазвичай повідомляється в SECO.
"Але ми маємо бути обережними з цими даними, тому що не виключено, що вони не такі вже й точні. Лазівки є, і вони існують на різних рівнях. Характер декларацій може бути дуже сумнівним. Багато хто з тих, хто привозить золото різного походження з Великої Британії, інколи просто декларують цю партію за місцем походження найбільшої її частки", - застерігає Марк Уммель.
Швейцарська влада заявляє про те, що вона дотримується всіх санкцій, проте навіть теоретична можливість потрапляння до Швейцарії через треті країни російського золота, видобутого вже після початку повномасштабної війни, як і раніше, викликає у неї серйозне занепокоєння. За оцінками експертів, при цьому набагато вірогідніше, що таке золото потрапить до Швейцарії через ОАЕ, Туреччину або Гонконг, ніж через Велику Британію. Ці три країни є чи не найбільшими імпортерами російського золота, а ось Лондон після початку повномасштабного вторгнення, по суті, повністю припинив його імпорт.
Але ж санкції все-таки працюють, зокрема й у глобальному масштабі?
На запитання про те, чи виправдана така оцінка, і чи проводять узагалі у Швейцарії моніторинг ступеня ефективності антиросійських санкцій, SECO відповіла нам розповіддю про досягнення Швейцарії та світу в галузі імплементації санкцій станом на сьогодні (кінець серпня 2024 року). Відомство відзначило, зокрема, факт блокування по всьому світу активів російського ЦБ на суму в 253 млрд франків. Російські податкові надходження від нафти і газу у 2023 році порівняно з попереднім роком також значно знизилися.
За даними SECO, Росія вже витратила від третини до половини решти ліквідних активів, зосереджених у Фонді національного добробуту: гроші пішли на покриття минулорічного бюджетного дефіциту. Те саме джерело заявило цьому швейцарському відомству, що з урахуванням нинішнього обсягу імпорту в Росію ключових для підприємств ВПК компонентів навряд чи російська військово-промислова сфера зможе задовольнити весь свій наявний попит на ці компоненти і поставити всю необхідну нову військову техніку замість втраченої на полі бою. З цього можна зробити висновок, що російська сфера ВПК постраждала від санкцій усе-таки доволі пристойно.
Але чи достатньо сама Швейцарія робить для дотримання санкцій?
У березні 2023 року до швейцарського парламенту надійшла пропозиція усунути всі виявлені потенційні обхідні лакуни і лазівки, пов'язані з торгівлею російським золотом. Ця пропозиція стала відповіддю на побоювання багатьох експертів щодо того, що багато дочірніх компаній швейцарських сировинних трейдерів за кордоном все-таки в обхід санкцій використовуються для торгівлі російським золотом. Нещодавнє розслідування газети FT привернуло, зокрема, увагу до діяльності компанії Open Mineral Ltd, зареєстрованої в Абу-Дабі, яка належить фірмі Open Mineral AG з кантону Цуг.
Федеральна рада відхилила цю пропозицію. Своє рішення вона обґрунтувала тим, що швейцарське законодавство (у цьому разі норми, що регулюють застосування санкцій) зазвичай діє тільки на території Швейцарії. "Якою мірою дії, вчинені за кордоном, підпадають під швейцарську юрисдикцію і, відповідно, під санкційні положення, що діють у Швейцарії, потрібно оцінювати в кожному конкретному випадку окремо. Можливий зв'язок зі швейцарською юрисдикцією може існувати, наприклад, у разі, якщо зі Швейцарії здійснюються заборонені санкціями платежі або надаються заборонені консалтингові послуги".
Однак справа не обмежується лише золотом. Приблизно 50-60% російської нафти і приблизно 75% вугілля, експортованих Росією, торгуються через Швейцарію. Тому швейцарському уряду також було нещодавно доручено подати звіт про дотримання санкцій і про недоліки в плані забезпечення дії санкцій стосовно загалом до сировинної сфери. І якщо ми хочемо справді реально оцінити ступінь ефективності введених проти Росії санкцій, то нам не обійтися без поглибленого аналізу ситуації у Швейцарії, традиційному майданчику торгівлі російськими сировинними товарами.
—
Джерело: SWI swissinfo.ch
Читайте також:
- Імідж Швейцарії як надійного притулку для світових еліт похитнувся: деталі скандалу з Credit Suisse
- Країни G7 ставлять питання щодо «лазівок» у швейцарських санкціях
- 10 досягнень ЗСУ, що здивували світ
- Уряд у Берні наклав вето на передачу Києву виготовлених у Швейцарії боєприпасів для БМП Marder
- Швейцарські банки розміщували кошти довірених осіб Путіна
- Банки Швейцарії закриватимуть рахунки росіян, які платять податки в рф
- Bloomberg: США вивчають зв'язки банків Credit Suisse та UBS з російськими клієнтами
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 18:07
- Ігор Луценко: Де наша відповідь на російські атаки шахедами?! Вона ж давно є!
- 17:35
- УП розповіла, в яку клоаку Офіс президента перетворив Гепрокуратуру
- 16:59
- Це нам - війна, а їм - курорти: "слуга народу" Куницький втік з України
- 15:43
- ВАКС арештував частину майна Крупи: мільйони доларів та коробки з золотом
- 14:50
- У виведеного з-під санкцій РНБО контрабандиста Куртушова знайшли родинний бізнес в Криму: що відомо
- 13:16
- Вирок отримали екснардеп Колесніченко і два експолковники міліції часів Януковича. Заочно
- 12:03
- Михайло Ткач: Чому син Баканова має піти з СБУ
- 11:11
- Західні спецслужби підозрюють росію у спробі затіяти підпали у літаках до США та Канади - WSJ
- 10:12
- АРМА виявило перші активи фігурантів справ про зловживання у МСЕК - масштаби вражають
- 10:01
- Зеленський намагається втягнути Польщу у війну, - віцепрем’єр-міністр Польщі Гавковський
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.