Директор Херсонського обласного театру: «Зрадники висіли на стінах парадного холу театру»
Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша вісім місяців перебував під російською окупацією. Трупа та херсонці використовували його як укриття – російські окупанти шукали там зброю.
Частина театрального колективу перейшла на бік загарбників і втекла разом з ними напередодні звільнення Херсону. Проєкт Радіо Свобода «Новин Приазов’я» поспілкувався з генеральним директором та художнім керівником театру Олександром Книгою про те, як театр пережив окупацію, долю тих, хто пішов на співпрацю з окупантами, його соратника й водночас мера міста Ігоря Колихаєва та сьогодення закладу культури.
Олександр Книга 33 роки очолює Херсонський академічний театр. Він розповів, як у перший місяць війни культурний заклад став житлом та укриттям для своїх співробітників.
«Місяць у театрі, в бомбосховищі, жили близько 75 людей. Це були, в основному, працівники театру та деякі жителі центру нашого міста. Через місяць, 22 березня, сюди прийшли «рашисти» (російські військові – ред.) з обшуками: шукали зброю. Люди злякалися й пішли, бо 16 березня вже був знищений Маріупольський театр, а у нас – один (спільний – ред.) проєкт», – згадує він.
Читайте також: Чому й досі доводиться доводити, чому культура — доречна, мова – на часі, історія – важлива
За словами Книги, у березні російські військові обшукали його оселю. Чоловіка забрали «на розмову».
«Вони мене і як депутата (Херсонської – ред.) обласної ради намагалися змусити працювати. І звісно, коли я відмовився як депутат, (запропонували): «Нумо відновлюйте роботу театру», – каже Книга.
Олександр Книга каже, що робітники херсонського театру боялися долі маріупольського
«Зрадники висіли на стінах парадного холу театру»
Як і більшість співробітників театру, його гендиректор і заразом художній керівник виїхав з окупації. У місті залишилося 70 людей з колективу. Книга розповідає, хто з них співпрацював з окупантами.
«Мене засмучує їхня зрада, але радію з того, що їх не так багато. У нас усього 250 осіб колективу, а пішли на співпрацю 24 людини. І те творчі з них – чотири актори, два артисти балету, одна працівниця оркестру, а решта – технічки», – каже Книга.
Книга каже, що його шокувала звістка про співпрацю деяких акторів театру з окупаційною адміністрацією. Він каже, що людей, які займалися колабораційною діяльністю, не довелося довго вираховувати. Ті самі себе видали.
Читайте також: Масштаб пограбування російськими загарбниками українських музеїв є найбільшим із часів Другої світової війни
«Вони зняли портрети всіх акторів театру, залишивши тільки свої. Не треба було шукати цих зрадників – вони всі висіли на стінах парадного холу театру», – зазначає його гендиректор.
Херсонський обласний академічного музично-драматичнтий театр імені Миколи Куліша, архівне фото
За словами Книги, люди, яких запідозрили в колабораціонізмі, з 1 червня 2022 року залишилися без української зарплати.
«Невелика частина, на жаль, визнаних людей, таких як Ружена Рубльова, як Євген Гамаюнов, наша дуже відома балетна пара, пішли на співпрацю. І для нас (більшості колективу – ред.) це було боляче. Буквально в кінці травня ми вже знали, що відбуваються такі речі, й ми всіх відсторонили від роботи. Вони не отримували заробітну плату», – додає художній керівник театру.
За його інформацією, проросійські налаштовані артисти виїхали з Херсону на окуповані території й тепер виступають «у Генічеську чи Скадовську».
Читайте також: Російські загарбники під видом “евакуації” розграблять кримські музеї: що Україна (не)робить для їх порятунку
Про мера Колихаєва
Книга називає себе «членом команди мера Херсону Ігоря Колихаєва». «Новини Приазов’я» запитали, що йому відомо про долю зниклого голови міста.
«Я очолюю фракцію «Нам тут жити» в обласній раді та є депутатом від цієї політичної сили (Колихаєва – ред.). Ми не знаємо, де він, що з ним, що та яким чином відбувається. Так, він дійсно перебував у місті, намагався утримати певний сегмент невизначеності тоді, коли не було поліції, а треба було щось робити, бо в місті перебувало багато людей», –каже про політика Книга.
Херсонський театр в укритті
Керівник Херсонського обласного академічного театру каже, що після окупації у закладі не залишилося комп’ютерів. За його словами, зникло від 30 до 40 одиниць техніки разом з жорсткими дисками.
Книга пишається тим, що невдовзі після звільнення міста вдалося відновити роботу театру.
«Ми відкрили тут «Артхаб в укритті». Ми несильно це рекламуємо, бо місто дуже потужно обстрілюється. Але найближчим часом ми вже хочемо почати тут грати вистави. У нас є свої, які ми відновили, й усі друзі, всі київські театри (ми з департаментом культури Києва говорили) тільки чекають на сигнал від нас, коли можна приїхати (з гастролями – ред.)», – ділиться планами він.
Читайте також: Країна мародерів: як російськы загарбники пограбували херсонські музеї
Книга каже, що Міністерство культури попросило всі національні театри за першої нагоди приїхати до Херсону. Він згадує, як після окупації міста його як керівника театру підтримали колеги з усього світу. А влітку на фестивалі в Туреччині навіть подарували «голову Путіна».
Олександр Книга у Туреччині
Читайте також: Країна мародерів: Як Росія грабує музеї окупованого півдня України
«Я був головою журі в Стамбулі. Турецький глядач – португальські актори. Вони привезли політичну виставу: виходили актори з обличчями Меркель, Путіна і т.д. Коли закінчилася вистава, вони зняли ці маски, запросили мене на сцену і вручили мені голову Путіна», – сміється Книга.
У найближчі три роки він очолюватиме Євразійську театральну асоціацію, яка об’єднує 20 країн.
Російська влада у вересні 2022 року оголосила про анексію чотирьох українських областей, враховуючи Запорізьку. Україна і Захід засудили цю спробу анексії.
Читайте також: Брехливий Ткаченко вже знайшов "крайніх" у втраті музейних цінностей, евакуацію яких "міністр культури" і провалив
Україна і Захід засудили такі незаконні дії Кремля. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.
Україна заявляє, що озброєним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.
11 листопада Міноборони України повідомило, що Херсон повертається під контроль української армії. Російські військові відступили з правого берега Дніпра, де, зокрема, розташований обласний центр.
—
Юлія Щетина, опубліковано у виданні Радіо Свобода
В тему:
- Російські звірі та культурні чистки. Як окупанти руйнують українські музеї й вивозить мистецтво
- Евакуація культурних цінностей з українських музеїв: що пішло не так?
- Про те, як окупанти розграбували музеї Херсону, і про роль Міністерства культури
- Окупанти знищили у Маріуполі будівлю Художнього музею ім. Архипа Куїнджі
- В Нацполіції стверджують, що викрадені картини кримського музею — на обліку в Інтерполі
- Злочини Кремля проти української культури: про відповідальність РФ за знищену спадщину
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 12:27
- Національний день молитви пропонують встановити 24 лютого у Раді
- 10:01
- Корсун: Ми більше не дізнаємося про кібератаки - засекречено
- 09:03
- Прем’єр Гренландії Егеде про острів: хоче бути незалежним, а не данським чи американським
- 08:00
- Ворог окупував Курахове та просунулися біля трьох сіл
- 20:00
- На вихідних температура повітря в Україні значно знизиться
- 19:07
- "Укрпошта" надрукувала марку з російською лайкою: Державу українців Смілянський і Зеленський перетворюють на сусідній бидлостан
- 18:05
- США запровадили руйнівні санкції проти російської нафти
- 17:59
- Трампу оголосили вирок: він стане першим в історії президентом США, засудженим за кримінальний злочин
- 17:03
- США введуть одні з найжорсткіших санкцій проти рф
- 16:02
- Табачника судитимуть за держзраду із запізненням у 30 років
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.