Економічні наслідки Курського прориву ЗСУ для РФ. Чим обернеться для Кремля раптовий удар

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Економічні наслідки Курського прориву ЗСУ

6 серпня регулярні частини ЗСУ «зайшли» на територію Курської області, зробивши, за словами Володимира Путіна , «масштабну провокацію». Це (з урахуванням змінених кордонів та багатьох інших «але») сталося вперше після того, як на територію СРСР 22 червня 1941 р. зайшли сили вермахту, що також було сприйнято кремлівськими вождями як провокація.

Радянським лідерам — віддамо їм належне — для зміни риторики вистачило кількох годин, а російські досі міркують про «контртерористичну операцію» і радіють з того, що росіяни досить швидко перестали цікавитися тим, що відбувається, як тепер прийнято говорити, у «прикордонні».

Протягом усіх двох з половиною років повномасштабної війни (за винятком перших кількох місяців) я дотримувався і дотримуюся думки про те, що її результат буде визначений виключно військовими, а не економічними чи фінансовими санкціями, що застосовуються до країни-агресора. Прості арифметичні дії можуть показати, що за минулий час ні надходження до російського бюджету , ні доходи російських громадян, ні прибуток корпорацій не скоротилися (як база для порівняння ми беремо довоєнний 2021).

При цьому європейські країни зазнали значних збитків, які — якщо врахувати переплату за енергоносіївтрачені в Росії інвестиції, недоотримані прибутки тощо — можуть сягати €1 трлн, що втричі більше грошей, виділених західними країнами на фінансування України (і не менше ніж у сім разів — безпосередньо на постачання Києву озброєнь та боєприпасів).

При цьому найбільшого удару по російській економіці було завдано не арештом активів Банку Росії або запровадженням стелі цін на нафту, а українським контрнаступом кінця літа — початку осені 2022 року, що спричинив «часткову мобілізацію» та втечу з країни майже мільйона людей.

Читайте також: Деокупована Херсонщина: «Люди масово переходять на українську»

Ця ж подія спровокувала зростання виплат мобілізованим і контрактникам, що триває досі, і — хоча й прискорило господарське зростання — породило небачені диспропорції на ринку праці, викликало прискорення інфляції та багато інших негативних ефектів. Вторгнення української армії на російську територію може мати набагато драматичніші наслідки, ніж може здатися сторонньому спостерігачеві.

Звичайно, з погляду "нескінченної" Росії, Курська та Білгородська області можуть здатися невеликими: на них припадає лише 0,3% території країни та 1,7% населення. Проте за останні десятиліття вони перетворилися на найважливіші центри розвитку російського агропрому, займаючи 1-2 місця з виробництва свинини, м'яса птиці та молока, і входячи до десятки найбільших постачальників на російський ринок соняшника, гречки та багатьох інших сільськогосподарських культур.

Спільно Курська та Білгородська області напередодні війни забезпечували 25,6% загальноросійського виробництва свинини та 15,2% виробництва м'яса птиці, причому вони перебували у верхніх рядках рейтингу інвестиційної привабливості регіонів «з низьким показником ризику».

Зростання тваринництва в цих регіонах з 2010 року досягло 2-6 разів, зробивши їх одними з основних вигодонабувачів введеного в 2014 році продуктового ембарго. Цілком імовірно, що у разі подальшого просування українських частин багато свинячих та птахоферм можуть потрапити до зони окупації (у Білгородській області близько половини з них знаходяться менш ніж за 30-40 км від кордону). Наслідки для російського ринку навряд чи будуть катастрофічними, але з огляду на курс на автаркію зростання цін на м'ясо на 15-30% у центральних регіонах майже гарантоване.

Читайте також: Геостратегічне перехрестя: які сценарії війни можливі далі

Не можна не наголосити, що вторгнення українських сил створило також серйозні проблеми у транспортній галузі. Більшість Курської і Білгородської областей обслуговується Московською залізницею, де внаслідок «надзвичайно ситуації федерального масштабу» виникли збої через закриття частини станцій і маршрутів.

Джерела в галузі повідомляють, що відмова від здійснення перевезень призвела до величезного скупчення вагонів, що простоюють, і покинутих поїздів — причому настільки значного, що РЖД вже ввело обмеження на перевезення також по території Брянської та Смоленської областей, які серйозно позначилися на доставці вантажів з Білорусі до Росії (і , варто зауважити, ці обмеження введені «до розпорядження про відміну», тобто поки що безстроково). І це лише початок негативних наслідків для логістичної галузі, оскільки непрямим наслідком стане посилення навантаження на основні транспортні артерії, що ведуть із Москви на південь через Вороніж. Так чи інакше, на адаптацію транспортної галузі до нової реальності піде щонайменше кілька місяців.

Ще більшу небезпеку несе в собі наближення української армії до Курської АЕС. Хоча великі фахівці в галузі, які нещодавно відвідали її, розмірковують про перспективи планового завершення будівництва нових енергоблоків, ситуація не виглядає безпроблемною.

Навіть після остаточного виведення з експлуатації другого енергоблоку в січні цього року Курська АЕС забезпечує енергією 19 російських регіонів, поставляючи 90% електроенергії, що споживається Курською, 76% — Брянською та 70% — Білгородською областями. Від неї також залежать Михайлівський ГЗК, НЛМК, більшість трас Московської залізниці та інші найбільші промислові підприємства регіону.

Хоча заняття станції наступаючими українськими військами є малоймовірним (а прямі удари по ній можуть спровокувати катастрофу міжнародного масштабу), цілком можна допустити нанесення з відстані 20-25 км ударів далекобійною артилерією і ракетами малої дальності по вихідних від неї передавальних електромереж енергетичний колапс у всьому Центральному регіоні Росії, і могло б мати ефект, несумісний з кампанією, що рекламувалася цієї весни, по завданню ударів по російських нафтопереробних підприємствах.

Читайте також: Місто Суджа в Курській області, над яким піднято український прапор, було колись столицею України

Відзначивши ці обставини, можна перейти до прямих і безпосередніх витрат, спричинених «заходом» ЗСУ на російську територію. Зважаючи на все, після початкового шоку і бездіяльності, російська бюрократія утвердилася в прагненні не залишати на займаних територіях значну кількість населення: евакуація проходила мало не в превентивному порядку, і їй, за офіційними даними, зазнали майже 120 тисяч осіб у Курській та десятки тисяч. - у Білгородській областітобто до 6-7% населення даних територій.

Хоча, ймовірно, цифри з евакуації завищені для звітності про виконану місцевим керівництвом роботу, масштаб її у будь-якому разі безпрецедентний для сучасної Росії, і дана кампанія вимагає значних витрат – не менше 1 млрд рублів на день. Оскільки те, що відбувається, офіційно кваліфіковано як «надзвичайна ситуація федерального характеру», основні витрати на її реалізацію ляжуть не на місцеві бюджети, а на федеральний.

Економічні показники в прикордонних регіонах в поточному році покажуть неминучий спад, а в майбутньому проблема переміщених осіб і (у разі успішних дій російських військових) відновлення територій, що нині займаються ЗСУ, стане предметом турбот як федеральної, так і місцевої влади на кілька років.

Самі бойові дії викличуть помітне і незаплановане підвищення військових витрат - з урахуванням перекидання в атаковані регіони як мінімум 20-40 тисяч осіб з відповідною технікою, а також авральної споруди ліній оборони та необхідних укріплень вони можуть становити не менше 3-5 млрд рублів на день ( крім фінансових компенсацій убитим і пораненим).

Поки що реальні витрати правильніше оцінити у 50-60% цієї суми, оскільки масованого відведення основних сил з Харківського спрямування та з окупованих територій України не спостерігається. Крім того, як уже можна бачити, військові дії на території Росії порушили багато питань щодо можливості залучення в них військовослужбовців-строковиків, і, ймовірно, здатні змінити підхід до цієї проблеми в цілому, повернувши практику використання строковиків у «спеціальній військовій операції» в цілому, включаючи основний театр бойових дій на Донбасі.

Якщо це станеться, складуться умови для наростання напруженості в суспільстві, яка вже відзначається у зв'язку зі зникненням військовослужбовців-строковиків у районі українського проникнення в Курській області і яка поки старанно, хоч і брутально, присікається владою.

Проте набагато важливіше за перераховане два інші наслідки української атаки.

Читайте також: ЗСУ взяли під контроль газовимірювальну станцію «Суджа» в рф

По-перше, це серйозне зростання напруженості в Кремлі і навколо нього, яке не спостерігалося в подібних формах за весь час війни. Вторгнення стало найбільшим провалом Міністерства оборони та Генштабу та призведе до подальших чисток у вищих армійських ешелонах. При цьому, зважаючи на все, Путін починає створювати дублюючі інструменти та важелі управління —  поки що, правда, лише для відбиття атаки в Курській області.

пуйло

Багато експертів вказують на явну роздратованість російського автократа, що свідчить, найімовірніше, про нереалізованість завдань (також варто відзначити і видиму неузгодженість дій і оцінок ряду чиновників). Ця нездатність вирішувати очевидні проблеми та забезпечувати оборону власної території на сьогоднішній день виглядає найважливішим результатом українського наступу: бюрократичні структури режиму можуть тільки перекидати відповідальність одна на одну та шукати причини, що виправдовують їхню бездіяльність.

Поки виходу з кризи не проглядається — і якщо вона приведе нехай і не до масових, але репресій (говориться про плани порушення десятків, якщо не сотень кримінальних справ проти представників армійського генералітету), це може стати складним випробуванням для путінської влади, яка звикла спускати з рук чиновникам практично все. Реакцію російських еліт на подібну зміну, особливо якщо Москві не вдасться швидко переламати хід операції, передбачити зараз не візьметься, мабуть, ніхто.

Читайте також: Від Курська до Кубані: чому по той бік кордону місцеві говорять українською

По-друге, знову актуалізувалося питання про нову мобілізацію. Хоча поки що і в Росії, і на Заході домінує уявлення про те, що для нападу на Курську область ЗСУ задіяли практично всі боєздатні резерви, подальший хід операції має дати відповідь на найважливіше для російської економіки та суспільства питання.

Починаючи з зими 2022/23 рр., автор цієї статті стверджував, що Кремль не має наміру повторювати мобілізацію, оскільки нова спроба вимагатиме радикальних змін у суспільстві (насамперед — закриття кордонів) і завдасть російській економіці величезних збитків.

До останнього часу російська влада відповідала на темпи набору добровольців, що знижуються, підвищенням контрактних виплат, і, ймовірно, не мала наміру змінювати своїх довгострокових орієнтирів. Однак у разі серйозного закріплення українських сил на російській території такий підхід може змінитися, а це означало б кінець путінської системи в її традиційному вигляді, що передбачає пасивність населення в обмін на добробут та геополітичні досягнення.

До кінця 2024 року в суспільстві залишилося замало ілюзій щодо важливості перемог в Україні і накопичилося чимало втоми від війни, що триває. А це явно несприятливе тло для проведення і без того непопулярної мобілізації.

Владислав Іноземців, директор Центру досліджень постіндустріального суспільства; опубліковано у виданні Riddle


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]