Фінансуємо Путіна? Який український книжковий бізнес співпрацює з рашистами

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Фінансуємо ворога

Якщо, ви думаєте, що Україна нарешті позбулася російської "культурної окупації” на книжкових полицях, то це ілюзія. Досі є видавництва та книгарні, що продовжують співпрацю з путінською Росією. 

Попри повномасштабну війну видавництво книг в Україні набирає обертів. За даними Міністерства культури, у 2023 році зареєстрували 270 нових видавництв та надруковано на 73% більше нових книжок, якщо порівнювати цю цифру з минулим 2022 роком. Але якщо, ви думаєте, що Україна нарешті позбулася російської "культурної окупації” на книжкових полицях, то це ілюзія. Досі є видавництва та книгарні, що продовжують співпрацю з рф. 

Розслідувачі  проєкту Molfar разом з українським медіа про культуру “Сенсор” підготували розслідування про те, які видавництва та книгарні продовжують вести бізнес із країною-агресором. 

Після російської агресії та повномасштабного вторгнення прямо ввозити книги з рф в Україну стало заборонено. Але росіяни знайшли вихід  — всю додрукарську підготовку російські видавництва проводять у себе, а далі українська дочірня компанія-видавництво купує права на друк і виступає чисто в ролі принтера. Тоді як основний прибуток отримує росія, витрачаючи ще менше коштів на дороговартісний процес. А потім ці видавництва навіть отримують гранти від українського уряду. 

Читайте також: Створили реєстр кліриків УПЦ МП, які підтримують РФ

Саме таким чином росіяни продовжили свою ”культурницьку” експансію на книжковому ринку України. Тож тривалий час в Україні вельми успішно працювали “принетри” таких російських видавничих гігантів, як “Ексмо”, “Азбука-Аттікус” та “Альпіна Паблішер”.

За даними Держкомтелерадіо, станом на квітень 2023 року дев’ять українських книгарень продавали менше україномовної продукції у своїх онлайн-магазинах. Йдеться про букстори “Grenka”, “LiderBooks”, “Лавка Бабуин”, “Bookovka”, “Книжкова Лавка”, “GoodBooks”, “Bizlit”, “Книгосклад” та “Книжковий дім”. 

Наприклад, одна з найвідоміших книг, які видавала російська “Альпіна” — книжка російського журналіста Ільяхова “Пиши, сокращай”, яка свого часу заполонила українські книгарні.Її дочірня компанія в Україні — «Альпіна Паблішер Україна» — належить російському бізнесмену Алєксєю Ільїну (рос. – Алексей Ильин). Компанія не висловлює жодної позиції щодо війни, а остання їхня публікація — у Facebook, датується 23 лютого 2022 року. 

Ще одне видавництво — “Азбука-Аттікус”. Цій групі належали видавництва “Махаон-Україна”, які видавали чимало дитячих книг та “Рідна мова”, що у 2022 році перейменувалося та перереєстрували свій бізнес в Україні. 

Власник “Азбука-Аттікус” — росіянин Алєксандр Мамут. Сьогодні він —  підсанкційний в Україні. У 2021 році Мамут продав бізнес Алєґу Новікаву (рос. — Олег Новиков) — власникові російського видавництва “Ексмо-АСТ”.

інфографіка звʼязки українського книжкового бізнесу з росією

Наратив “українська мова — це діалект, а путін – кращий президент світу” — видавництво “Ексмо-АСТ”

Компанія “Ексмо-АСТ” — монополіст російського книжкового ринку. В Україні вона була присутня з 2003 року. Тоді російське “Ексмо” і український підприємець Ярослав Маринович заснували ТОВ “Ексмо-Україна”. 

“Ексмо-Україна” мала частку ринку, яку оцінювали у 50%. Однак у 2014 році Маринович заявив, що не має жодних звʼязків з росією. Ба більше, “Ексмо-Україна” перейменували в  “Дистрибуційну Книготорговельну Компанію”, і до 2016 року співзасновником організації залишався Маринович. Але звʼязок з росією підтримували через видавництва “Bookchef”, “Форс Україна” та інтернет-магазин “book24.ua”.

При дослідженні афілійованих з російським “Ексмо” компаній ще неодноразово спливає імʼя Мариновича. Він може бути реальним власником цих бізнесів. Зараз він співвласник мережі книгарень “Буква”, також опосередковано володіє видавничою групою “КМ-Букс” через свою польську юрособу. Також юрособа YM Investment Ltd. разом із ТОВ “Дистрибуційна Книготорговельна Компанія” станом на грудень 2023 року залишається співвласником “Країни Мрій” — видавництва яке раніше також було проєктом “Ексмо” в Україні. 

Читайте також: Фейковий нейтралітет: що приховують російські та білоруські тенісисти, які грають на Wimbledon-2023?

З того ж таки 2016 року компанія “Ексмо-Україна” зазнала вкрай дивних перетворень. Маринович бізнес переписав на пенсіонерку з Харкова — Людмилу Олексіївну Божко, якій наразі 81 рік. Досі ця особа жодного разу не зʼявлялася у пресрелізах, анонсах чи офіційній інформації. 

Ми знайшли її профіль у забороненій в Україні соцмережі “Аднакласнікі” (“Однокласники”). Людмила Божко підписана на групи, що пропагують підтримку путіна і росію. Людмила залишає вподобання пропутінським та антиукраїнським публікаціям, в яких йдеться про те, що, мовляв “українська мова — це діалект; американські дипломати мріють розвалити росію, зраджувати – це норма суспільної моралі в Україні.  (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8). 

скріншот зі сторінки Людмили Божко "однокласнікі"

Виходить, що людина з такими уподобаннями, стала власницю однієї з найбільших українських видань. Хоча, ймовірно, за “Дистрибуційною Книготорговельною Компанією” стоїть не 81-річна харків’янка, а ексвласник українського “Ексмо” — той таки Ярослав Маринович. Пенсіонерка-любителька путіна — підставна особа. Ймовірно, “Дистрибуційна Книготорговельна Компанія” була тим таки “Ексмо”, але в українській обгортці, бо у 2017 році року співвласником стала компанія-офшор “YM Investments Ltd”, коли у цей час її директором ще був Ярослав Маринович. 

І хоча наразі “Ексмо” не має прямого дистриб'ютора в Україні, аналіз показав, що кілька компаній, зокрема — “Bookchef”, “Форс Україна”, та book24.ua, мають тісні зв'язки з “Ексмо” та російським ринком. І знову згадаємо Людмилу Божко.  

Читайте також: Агенти Кремля в рясах в Україні: як Онуфрій та інші священники УПЦ МП повʼязані з Росією?

Російський слід "Форс Україна" та у "Bookchef"

Людмила Божко, крім "Дистрибуційної Книготорговельної Компанії", станом на грудень 2023 року також володіє ТОВ "Форс Україна". Ця ТОВка має під своїм керуванням ще видавництва "Форс Україна" та “Bookchef”, а також інтернет-магазин book24.ua. До широкомасштабного вторгнення, "Форс Україна" імпортувала книги від російських видавців — переважно з холдингу "Ексмо". Ми знайшли, що до 2019 року компанія здійснила 1813 таких закупівель, з яких 98,7% були угодами з "Ексмо" (1, 2, 3

Піарниця “Форс Україна” Оксана Гашинська підтвердила, що видавництво купувало права і друкувало в Україні книжки російського “Ексмо”. Деякі книги, які компанія намагалась імпортувати з росії, не пропускали через пропагандистський зміст.

Навіть після початку повномасштабного вторгнення росії "Форс Україна" зіткнулася з обвинуваченнями у співпраці з "Ексмо". Зокрема на російському сайті iRecommend.ru користувачка викладала відгук про книгу видану у 2022 році. На її фото видно, що “Форс Україна” зазначена як офіційний дистриб’ютор російського “Ексмо”. 

фото книги виданої у росії - "форс Україна" зазначено партнерамиФото з російського сайту відгуків. В Україні партнером “Ексмо” вказано “Форс Україна”

 “Bookchef” та інтернет-магазин book24.ua — на перший погляд, мають зовсім інших засновників і власників. Наприклад, засновник “Bookchef” — Андрій Плєхов. Водночас book24.ua належить його дружині — Наталії Плєховій. Але при детальному вивченні цих персон стає зрозуміло — Наталія Плєхова — це дочка Людмили Божко, а Андрій Плєхов — відповідно, її зять. Тобто одна родина Плєхових-Божко володіє одразу трьома компаніями, які займаються книговидавництвом.

Усі ці троє осіб — Людмила Божко, Андрій Плєхов та Наталія Плєхова — за даними YouControl, є громадянами України. Тож їхні компанії вільно працюють в Україні. Проте, результати спільного дослідження медіа “Сенсор” та аґенції “Molfar”, доводять, що Наталія Плєхова, власниця book24.ua, має російське громадянство. 

book24.ua має російське коріння, але виграє українські тендери 

Наталія Плєхова, власниця інтернет-магазину book24.ua, з квітня 2022 року веде бізнес з росією. Ба більше, у травні 2022 року вона зареєструвала ФОП у москві. Його вид діяльності збігається з основним видом діяльності української компанії ТОВ “Бук24”, якій належить інтернет-магазин book24.ua: “роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет”. 

Крім спільного КВЕДу та російського громадянства Плєхової, існують інші ознаки її зв'язків з росією. У рф функціонує схожий інтернет-магазин book24.ru, який належить вже згадуваному “Ексмо”. Плєхова відвідувала заходи “Ексмо” в росії у 2015 році. Має, наприклад, фотографія з Тетяною Устиновою, російською письменницею, на фоні стенда “Ексмо”. 

Читайте також: Враг атакует … книгой

Наталія Плєхова та письменниця Тетяна УстиноваЦю світлину виклала родичка Людмили Божко, матері Наталії Плєхової, яка є у неї в друзях

Відзначимо також і те, що на російському сайті знижок skidka.ru представлено профіль магазину book24.ua. І йдеться саме про українську версію сайту. За покупки на ньому можна навіть отримати кешбек.  

Попри ці факти, та звʼязки з російським видавництвом “Ексмо”, протягом 2018-2019 років ТОВ “Бук24” виграло 8 державних тендерів на суму 102 000 грн. 

Власник “Bookchef” має карту російського банку

“Bookchef” — проєкт “Форс Україна”. Вдалося зʼясувати, що власник цього проєкту, Андрій Плєхов, має карту російського Сбербанку. Це може свідчити про його ймовірне проживання або діяльність в росії. Книжки “Bookchef”, надруковані в Україні у 2022 році, продаються на російській платформі WildBerries

скріншот книг видання bookchef на wildberriesСкриншот з російського сайту wildberries. Книги, які продає видавництво “Bookchef”

Читайте також: Новий санкційний перелік України: від книжкових магазинів до холдингів РФ

Незважаючи ні ці очевидні звʼязки з росією, протягом 2021–2023 років видавництво “Bookchef” виграло 9 державних тендерів на загальну суму 196 300 грн.  

Виходить, що… 

Колишні власники української філії “Ексмо”, включно з Наталією Плєховою, яка має російський паспорт та веде бізнес book24.ua, зберігають контроль над цими проєктами.  Можна припустити, що російське “Ексмо” й надалі присутнє на українському книговидавничому ринку.  На ті компанії, що мають звʼязки з колишньою філією “Ексмо” неодноразово скаржились українські видавці. Але поки рішучої реакції нема, бо немає порушень в юридичному полі.

Джерело: Molfar


«Видавнича група КМ-Букс»,  співвласником якої як і книжкової мережі Буква є згданий в розслідуванні Ярослав Маринович, надіслала нам його коментар з поясненням своєї позиції щодо цього розслідування.

Зокрема в ньому йдеться про те, що  відносно присутності російських видавців на українському книжковому ринку, неодноразово було сказано та зроблено дуже багато речей, щоб цьому завадити. Тому розслідування у цій частині Маринович вважає корисним.

"Крім цього, якщо б розслідувачі звернулись до нас, ми б надали їм більше документів і доказів прямого зв’язку між підставними особами, на яких зареєстровані компанії, які фігурують у розслідуванні та підсанкційними власниками російських видавництв. Про деякі філії вони забули, ми могли їм допомогти. 

Відносно частини розслідування, яке присвячене мені, воно має ознаки маніпуляції фактами, неточне та висновки, які зроблені жодним чином не відповідають дійсності." - вважає Ярослав Маринович    

Він наголосив, що всі особисті відносини з росіянами були розірвані його компаніями у 2014 році, а всі подальші дії, у тому числі юридичні, - це вихід із спільних проектів з ними, які були започатковані задовго до 2014 року. 

Також Маринович зазначив, що жодного відношення до bookchef, форс, book24.ua, які фігурують у розслідуванні, ні він, ні його партнери, ні їх компанії не мали і не мають. Мережа Буква ніколи не працювала з компаніями форс та bookchef, а Видавництво КМ-БУКС не поставляло книги інтернет-книгарні book24.ua.  А починаючи з 2014 року вони знаходяться у стані конфлікту зі справжніми власниками цих суб’єктів.

Інформація про кримінальне провадження проти компаній у 2015 році по факту нібито контрабанди російських книжок, також на його думку не було інспіроване  нач. безпеки російського видавництва Ексмо і саме він начебто був одним з заявників. А починаючи з моменту розриву з росіянами, компанії Мариновича, нібито постійно надавали ґрунтовну та веріфіковану інформацію українським правоохоронним органам щодо їх діяльності на території України та готові це робити і на далі. 

Маринович також наголосив, що саме вони з самого початку агресії вимагали заборону імпорту російських книжок, що призвело до запровадження заборони ввезення антиукраїнської літератури з рф та необхідності отримання спеціального дозволу на ввезення російських книжок.

Він вважає, що в розслідуванні, все що стосується його компаній маніпулятивне, і офіційно заявляє, що ніяких часток, офшорів або бізнесів в будь-якій країні я підставній власниці не продавав і не переоформлював на харуівську пенсіонерку Божко.

"Я ніколи не знав ні Божко, ні інших фіктивних фігурантів розслідування, ніколи іх не бачив і ніяких справ з ними не мав. Це маніпуляція і зроблена вона, щоб прив’язати мене до висновків статті-розслідування. Таким самим наклепом є цитата про «контролює ДКК». Стосовно британської компанії, про яку пишуть у статті-розслідуванні і до якої я мав відношення, вона мала частку в спільній компанії ДКК в 1% та вже давно була закрита офіційно і ця інформація є в британському реєстрі (Companies House), яким автори користувались, на який є пряме посилання у статті-розслідуванні, але знову ж автори на це увагу не звернули або не захотіли, бо ця інформація ламає бажані висновки.

Закриття компанії було зроблено після того, коли стало зрозуміло, що інших шляхів вийти з участі у спільних юридичних особах в Україні (які засновані далеко до 2014 року) у неї немає, тому що міноритарний учасник не може вийти процедурно без рішення Загальних зборів товариства, провести які було неможливо, оскільки, ще раз підкреслюю, ми не спілкувались з цими людьми або з будь-якими їх представниками. Саме тому ця, вже неіснуюча компанія досі присутня в українському реєстрі, хоча вона давно закрита у Великобританії. Все це і багато іншого можна було дізнатись просто зв’язавшись з нами і спитавши. Але цього ніхто не зробив. " - заявив Ярослав Маринович.

Він  також заявив, що підозрює власника книгарні "Сенс" Єримчака у "недобросовісний конкуренції" — нібито він використав розслідувачів з Molfar, щоб зіпсувати репутацію Букви, бо вважає що вона є "найбільшою мережею книгарень у Києві", а Єримчакє є директором та міноритарним, через свою книгарню, співзасновником (16,68%) амбітного проекту під назвою «Книгарня Сенс на Хрещатику». І саме це стало начебто причиною розслідування і це, на думку Мариновича - недобросовісна конкуренція з боку цього пана. Ще він наголосив на тому, що "Сенсор" — це нове інтернет-видання про культуру, а його співзаснвоники менеджерка культурних проєктів Настасія Євдокимова та сам Олексій Єримчак.

Повністю коменттар був опублікований на торінці Видавничої групи KM-Букс у Фейсбук.


В тему: 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]