Картонна нацбезпека: "Київстар" та HELSI, в яких є дані мільйонів українців, й досі належать росіянам

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Фрідман-Київстар-Хелсі

Ситуація така: нібито нідерландська компанія VEON одночасно володіє і російськими «Вымпелкоммуникациями», які обслуговують «Спецсвязь» збройних сил РФ, і українським «Київстаром».

Нідерландськість VEON дуже умовна, до 2017-го компанія гордо носила назву VimpelCom Ltd, зазначає ZN.ua. Умовним є і розірвання зв’язків VEON із Міхаілом Фрідманом,якого 28 лютого 2022 року показово виключили зі складу ради директорів VEON, але залишили у цілком законних бенефіціарах компанії.

Читайте також: Найбільший мобільний оператор України "Київстар" ще й досі в руках путінських олігархів

Це не історія про потенційні фінансові ризики, як було у випадку із «Сенс Банком»,докапіталізація якого була просто неможливою через санкції, накладені на Фрідмана, авідтак, створювала постійний ризик для системно важливого банку.

Однак точно ця історія важливіша за «Моршинську» — інший актив російського олігарха в Україні, який уже успішно працює під управлінням «Карпатської джерельної».

«Київстар» — це зв'язок майже для 25 мільйонів абонентів і домашній Інтернет ще для мільйона з лишком. «Київстар» — це бази даних (з персональними даними мільйонів українців) і доволі широкі телекомунікаційні можливості, це покриття. А ще це величезна компанія, потужний роботодавець і великий платник податків.

Читайте також: В уряді України відмовились відповідати на питання про українське громадянство російського олігарха Фрідмана

Фото:

Російські власники Фльдман та Авен

Нагадаємо, що рішення про запровадження санкцій проти Міхаіла Фрідмана президент Зеленський затвердив, ввівши своїм указом у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони від 19 жовтня 2022 року. Там поруч із Фрідманом був цілий список й інших суб’єктів, зокрема найбагатші «колеги по цеху», наприклад Владімір Лісін, брати Ротенберги, Міхаіл Воєводін тощо.

Найбільше Фрідман переживав через банк. Ще до включення в санкційний список вінносився із пропозиціями його докапіталізувати та іншими варіантами «вирішення» ситуаціям. Намарне — НБУ не пішов шукати компромісів.

Читайте також: Київстар, Helsi.me, Моршинська, Альфа-банк (Банк Сенс) все ще належать путінськомy гаманцю

Далі ми побачили вагон і візок заяв і статей про те, що така «дрібнота», як «Карпатська джерельна», не може управляти величезною «Моршинською», і потрібні нові конкурси та, вочевидь, нові управителі. Видно було, що не байдужий колишньому власнику і цей актив. Добре, що дуже швидко «Карпатська» показала, що і без порадників впорається.

А от про «Київстар» загалом і згадок не було. Наче й нема у Фрідмана такого активу в Україні.

У квітні цього року мої колеги з Центру протидії корупції опублікували присвячену проблемі колонку.

У свою чергу компанія VEON, власник мобільного оператора «Київстар», повідомила,що таки має намір завершити вихід із ринку РФ, виставивши акції на Дубайську біржу, а «Київстар» — окремо на Варшавську або NASDAQ.

Причому відповідну пропозицію тоді висловив міноритарій VEON — американська компанія Shah Capital. Псевдо нідерландські мажоритарії — ані пари з уст. Що й недивно, адже вони заяви про вихід із ринку РФ зазвичай подають виключно у доконаній формі, іплани американського партнера нарешті вийти з ринку, з якого вони буцімто вже вийшли, стали для них величезним «паливом».

Читайте також: Російський мільярдер Фрідман досі контролює в Україні 18 компаній — ЦПК

За прогнозами Shah Capital, якщо продаж російських активів (оператора «Вымпелком») завершиться за графіком, то 2023 року VEON має отримати прибуток (EBITDA) у розмірі 1,8 млрд дол., своєю чергою капіталізація компанії досягне 3,2 млрд дол. Але наразіситуація, оце дивина, підвисла — нічого не продано, ніхто не вийшов на жодну з бірж іззадекларованою метою.

Уже у серпні американська влада, а саме OFAC (Office of Foreign Assets Control), внесла співвласників «Альфа-груп» до свого списку і запровадила проти них обмеження.Українським політичним елітам це як натяк на пришвидшення стягнення в дохід держави активів підсанкційних путінських олігархів.

Пояснимо, санкції США передбачені через внесення до списків спеціально визначених громадян і заблокованих осіб (SDN). У межах своїх зусиль із правозастосування OFAC публікує список осіб і компаній, які належать або контролюються цільовими країнами чидіють від їхнього імені.

Не щастить, так не щастить співвласникам «Альфи», адже цеозначає найжорсткіші обмеження щодо їхньої бізнес-діяльності. Іронічно, що адвокатодного із співвласників заявив: «Життя мільярдера Фрідмана було «зруйноване» черезсанкції, запроваджені проти нього після початку повномасштабного вторгнення». Але цебільше стосувалося вже європейських санкцій.

Тему про зруйновані життя дуже хочеться продовжити, бо вищезгадані бізнесмени, і Фрідман зокрема, прямо причетні до участі у воєнній інтервенції РФ. Наприклад, їхня компанія «Альфа-страхування» надавала послуги із страхування автомобілів росгвардії.

Читайте також: Власник Київстару та Моршинської Фрідман широко залучений до співпраці з російськими загарбниками (розслідування)

 Понад те, Служба безпеки України оголосила підозру Фрідману за фінансування тероризму. Як повідомили в Службі, із початку повномасштабного вторгнення РФ він вливблизько 2 млрд руб. у кілька військових заводів країни-агресорки. Серед них — «Тульський патронний завод», який виробляє набої, а також «Уральський оптико-механічний завод імені Яламова», де виробляють високотехнологічне обладнання для бойових літаків і вертольотів РФ.

І «Київстар», з огляду на корпоративну структуру, — це не якийсь там бізнес, до якого ледь дотичний кінцевий бенефіціар Міхаіл Фрідман. Це «українське» відгалуження російського телекомунікаційного бізнесу, який обслуговує російську ж «Спецсвязь» збройних сил РФ. А сам Фрідман не дуже схожий на людину, яка ляже кістьми, але недасть зашкодити клієнтам своєї компанії чи там змішувати бізнес із політикою.

На додачу «Альфа-груп» має доступ не лише до телекомунікаційного обслуговування громадян України, що саме по собі є ризиком.

Читайте також: Конфіскація російських активів: Захід подає сигнал путінським елітам про неминучість покарання за скоєні злочини

У серпні 2022 року, коли вже тривала повномасштабна війна, наші можновладці допустили консолідацію в руках вищезгаданих осіб мажоритарної частки медичного сервісу Helsi. Так, того самого, який записує вас до профільних лікарів чи на щеплення.

Читайте також: Російський мільярдер Фрідман за $1 млрд хоче купити у України зняття санкцій - WSJ

Наразі «Альфа-груп» належить 69,99% цієї компанії, яка має доступ до 23 мільйонів наборів даних українців — це паспортні дані, ідентифікаційні номери, прописка і проживання, а також прив’язка до мобільного номера, електронної пошти, й родинні зв’язки на додачу. Хороший набір, якісний. А головне, масовий. До Helsi станом на літо 2022 року було приєднано 1300 клінік, і мережа зростатиме, бо сервіс зручний і зовсім неасоціюється із «російським слідом».


Пресслужба компанії  Helsi (“Хелсі Україна”) після публікації цієї статті, надіслала виданню «Аргумент» такий коментар:

"Керівництво компанією ТОВ “Хелсі Україна” (Helsi) здійснює виключно український менеджмент компанії і серед засновників, власників та керівників Helsi відсутні особи, діяльність яких  підпадає під дію закону про санкції.

Усі персональні дані користувачів зашифровані та надійно захищені. Всі випадки передачі персональних даних чітко зафіксовані та детально описані у повідомленні про обробку персональних даних, що доступне на сайті  сервісу. Окрім цих випадків, жодні сторонні особи чи компанії не мають доступу до персональних даних, зокрема не має і ПРАТ "Київстар". ТОВ “Хелсі Україна”  є незалежним суб’єктом господарювання, керівництво яким здійснюється виключно українським офісом у м. Києві.

Одним з учасників Helsi є ПРАТ "Київстар", якому належить частка у статутному капіталі ТОВ “Хелсі Україна” у розмірі 69,9%. Часткою у розмірі 30,1% володіє команда менеджменту, яка повністю керує операційною діяльністю ТОВ “Хелсі Україна”.

ПРАТ "Київстар" жодним чином не долучене до управління поточною діяльністю Helsi. ТОВ “Хелсі Україна” не передає персональні дані, в тому числі медичні дані, користувачів стороннім особам, зокрема ПРАТ "Київстар" чи іншим повʼязаним особам.

Сервіс як частина Національної електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ) успішно протестований для встановлення її відповідності усім технічним вимогам. Вони передбачені тестовою програмою, яку розробило ДП “Електронне здоровʼя” та яку затвердила Національна служба здоров'я України (НСЗУ)." (з повним текстом коментаря можна ознайомитиль за посиланням)

На питання, чи може ПРАТ "Київстар", якому належить частка у статутному капіталі ТОВ “Хелсі Україна” у розмірі 69,9%, змінити менеджмент компанії на свй розсуд? У Helsi не змогли відповісти та направили за відповіддю на це питання до "Київстару".


Ми маємо чітке розуміння, що Міністерство юстиції готове подати позовну заяву до Вищого антикорупційного суду з метою стягнути в дохід держави й ці активи «Альфа-груп». Утім, за нашою інформацією, це рішення чомусь забуксувало десь на рівні середньої ланки Ради нацбезпеки і оборони.

Побоювання можна пояснити не лише корупційними (якщо це перше, про що виподумали) мотивами. «Київстар» — не «Моршинська», він уже монополіст, а його потенційні управляючі — лічені оператори, злиття з якими цю монополію тільки поглибить. За наявності абсолютно безхребетного Антимонопольного комітету такі ринкові пертурбації потребують дуже зваженого підходу та якісного аналізу можливих наслідків для конкурентного середовища.

Втім, і лишати все як є не можна, враховуючи обсяги даних, якими володіють компанії,та їхню умовну захищеність від втручання, зважаючи на політичні ризики.

Насправді і для самого «Київстару», з репутаційного погляду, позбутися Фрідмана — найкраще із можливих рішень, адже в їхньому бізнесі лояльність клієнта завжди переважає лояльність власника. Принаймні фінансово.

Олександр Лємєнов, голова правління StateWatch; опубліковано у виданні ZN.ua

Оновлено 21.09.2023 о 14:40: додано коментар пресслужби компанії  Helsi (“Хелсі Україна”)


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]