«Ми в стані шоку!». Французький політолог про результати виборів і ризики для ЄС та України

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Ідейна лідерка ультраправого «Національного об'єднання» Марін Ле Пен © Th

Усім відомо, що «Національне об'єднання» (RN) мало певні зв'язки з Росією, з Путіним. І так, деякі кандидати від «Національного об'єднання», безумовно, перебувають під російським впливом, люблять Путіна. Для Росії це був очікуваний результат... І Росія очікує, що популізм зростатиме в усьому Європейському Союзі.

«Ми в стані шоку!» — так говорить французький політолог і журналіст Олів'є Ведрін про результати першого туру парламентських виборів у Франції. Він розповів українській редакції RFI, чому рішення Еммануеля Макрона розпустити Національні збори було помилкою, чого очікувати від голосування 7 липня та яке розв'язання ситуації може стати кращим для Франції та Європи.

Французький політолог про результати виборів, технічний уряд та ризики для ЄС та України © Olivier Védrine / Facebook

Французький політолог про результати виборів, технічний уряд та ризики для ЄС та України © Olivier Védrine / Facebook

— Пане Олів'є, що ви думаєте про результати першого туру парламентських виборів?

— Я не здивований цими результатами. Багато інструментів, аналізів та експертів давно прогнозували це.

— Чому такі результати стали можливими у Франції?

— По-перше, французькі громадяни не розуміють нового світу. Знаєте, ми живемо у своєрідній ностальгії. Це як Велика Британія до Брекзиту: у Великій Британії думали, що вони все ще залишаються Британською імперією. А у Франції ми всі думаємо, що Франція все ще велика, потужна країна. І немає усвідомлення того, що світ змінюється.

По-друге, для багатьох громадян Франції великою проблемою є незахищеність через міграційні питання. Якщо ви подивитеся на аналіз, то побачите, що багато французів голосували за ультраправі партії через імміграційну загрозу...

Читайте також: Французи у першому турі виборів у парламент порадували Путіна 

У нас було багато спроб співіснування (президента і прем'єр-міністра з різними політичними поглядами.  Ред.). Франсуа Міттеран і Жак Ширак, Жак Ширак і Ліонель Жоспен..., тепер Макрон. Ви знаєте, що це означає?

У Франції це означає, що після кількох років перебування при владі (однієї політичної сили. — Ред.) громадяни Франції віддають уряд іншій для балансу, розумієте... (Цієї стратегії. — Ред.) французи не хотіли змінювати. Але в результаті, що є дуже згубним, вони отримали ультраправу партію. А ультраправа партія — це небезпека для Франції, небезпека для ЄС, небезпека для України, для наших міжнародних відносин і дипломатії.

— Чи був якийсь зовнішній вплив на французькі вибори? Чи могла російська пропаганда вплинути на результати?

— Усім відомо, що «Національне об'єднання» (RN) мало певні зв'язки з Росією, з Путіним. Це не секрет, розумієте? І так, деякі кандидати від «Національного об'єднання», безумовно, перебувають під російським впливом, люблять Путіна. Для Росії це був очікуваний результат... І Росія очікує, що популізм зростатиме в усьому Європейському Союзі.

— Чого очікувати від ультраправих у зовнішній політиці, коли вони прийдуть до французького уряду?

— По-перше, зовнішня політика і оборона залежать від президента, як це записано у французькій Конституції. Отже, вони не матимуть повної влади в цьому. Але якщо завтра прем'єр-міністр буде ультраправим чи націоналістом, він буде більш відкритим до Росії.

У цих (ультраправих) партіях є певний, я б сказав, антиамериканізм. У нас також будуть проблеми зі Сполученими Штатами. У нас також будуть проблеми з відкритим Європейським Союзом, тому що вони хочуть змінити ЄС. І це створить проблеми у відносинах між нами та ЄС, а також зробить нас більш сприйнятливими до російського впливу.

Читайте також: 

— Яких змін можна очікувати у внутрішній політиці Франції за ультраправого уряду?

— Економічно це буде дуже погано, тому що їхня економічна програма жахлива. Скажімо так, це не прагматична програма... Вони посилять свою програму безпеки, вони обмежать свободу преси. Наприклад, вони хочуть продати всі французькі державні ЗМІ, вони хочуть віддати всі ЗМІ в приватний сектор, щоб їх контролював якийсь французький олігарх. І це вплине на свободу преси.

Ми також говоримо про обмеження прав і свобод. Знаєте, це дуже погано для Франції, це дуже погано для України. Це дуже погано для Європи.

— Після рішення про дострокові вибори у ЗМІ з'явилася інформація, що Еммануель Макрон вдався до цього кроку, щоб продемонструвати слабкість ультраправих, хотів мобілізувати французів прийти на виборчі дільниці і проголосувати за центристів. Чи міг французький президент керуватися цим? І що йому вдалося продемонструвати?

— Це правда. Але я думаю, що це була стратегічна помилка. Він думав, що ультраправа партія не дуже сильна і що республіканський опір буде ефективнішим. І він помилився.

— Чого можна очікувати у другому турі виборів?

— Ми живемо в час невизначеності. Дуже важко передбачити і сказати, що станеться. Але я все ж таки спробую. 

Перший сценарій: я думаю, що ми матимемо принаймні технічний уряд. Тобто якщо в нас не буде абсолютної більшості одного політичного блоку, Макрон запропонує технічний уряд, як це було в Італії кілька років тому. Технічний уряд із експертів, а не з політиків.

Тоді уряд експертів керуватиме Францією протягом одного року. Чому один рік? Тому що наша Конституція дозволяє проводити нові парламентські вибори через рік, не раніше... Тоді Макрон може розпустити парламент, але він може пропонувати технічні зміни протягом одного року.

Другий сценарій: якщо одна група має більшість у парламенті. Тоді прем'єр-міністр має бути з цієї групи. Наприклад, якщо більшість матиме «Національне об'єднання», то Макрон візьме на посаду прем'єр-міністра одного з представників цієї політичної сили.

Третій сценарій. За цим сценарієм можна говорити про створення великої республіканської та демократичної коаліції. Це те, що може статися після другого туру: Макрон може запропонувати створити групу зі своєю партією та всіма іншими депутатами з інших партій, щоб мати коаліційну більшість. Ця коаліція буде спрямована проти ультраправої RN та ультралівої партії «Нескорена Франція» (La France Insoumise). 

Еммануель Макрон — президент Франції © Darko Bandic / АР

Еммануель Макрон — президент Франції © Darko Bandic / АР

— Чи можуть центристи та ліві політичні сили сформувати коаліцію?

— Центристи можуть запропонувати союз, але лише з деякими лівими партіями — Соціалістична партія, Французька комуністична партія, екологи. Але не з «Нескореною Францією». Вони можуть об'єднати зусилля з партією Макрона та частиною Республіканської партії, щоб сформувати альянс.

— Що було б найкращим рішенням для України?

— Технічний уряд був би найкращим рішенням не лише для України, але й для Франції, для Європи.

— У якому стані зараз французьке суспільство? На яку явку можна очікувати у другому турі виборів?

— Можна сказати, що ми перебуваємо в стані шоку. Але явка була дуже високою. І я думаю, що в другому турі також буде високий рівень участі.

 

Ультраправі політичні настрої — це дуже страшна, дивна і небезпечна річ. Особисто я виступаю за об'єднання всіх політичних партій, але без ультралівої партії «Нескорена Франція», проти Марін Ле Пен.

Оксана Козлова, опубліковано у виданні RFI


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]