Операція "Євразія". Як рашисти скуповують виборців у Молдові

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Цієї неділі, 20 жовтня, у Молдові відбудуться вибори президента і референдум про вступ країни до Європейського союзу. Якщо більшість голосів буде віддано за, євроінтеграція буде закріплена в Конституції республіки.

Однак місцева поліція вже визнала свою поразку в боротьбі з масштабним підкупом виборців на виборах.

На початку жовтня молдавські силовики оголосили, що провели понад сотню обшуків у кримінальній справі про незаконне фінансування політичних партій. Члени розкритої злочинної групи мали організувати протестне голосування на референдумі, а на виборах президента - голосування за кандидата, чиє ім'я поки що невідоме (воно мало бути оголошено напередодні через групу в "Телеграмі").

Читайте також: Як Молдова пориває з фашистською Росією

Загалом у схемі були задіяні 130 тис. осіб, включно з 50 тис. вербувальників і понад 70 тис. тих, хто погодився проголосувати потрібним чином за винагороду. З огляду на те, що, наприклад, у першому турі минулих президентських виборів 2020 року в Молдові проголосували менш як 1,4 млн жителів (у другому турі дещо більше), може йтися приблизно про 10% голосів активних виборців.

За даними молдовської поліції і прокуратури, тільки у вересні в Молдову на ці цілі надійшли понад 15 млн доларів. Платежі з учасниками схеми проводилися як готівкою, так і через державний російський Промсвязьбанк (ПСБ). Очолюваний Петром Фрадковим, сином колишнього директора служби зовнішньої розвідки Михайла Фрадкова, ПСБ - опорний банк для російського військово-промислового комплексу. Саме йому було доручено відкрити відділення не тільки в Криму, а й на всіх захоплених РФ українських територіях.

Журналістці молдавського видання Ziarul de Gardă вдалося стати учасницею схеми. Вона поширювала листівки з фейками про Європейський союз і похвалою на адресу ЄврАзЕС, брала участь у проплачених мітингах. Також вона мала агітувати інших людей приєднатися до руху. Заробити так можна було від 50 до 250 доларів на місяць.

Читайте також: Як росія бореться із Заходом за вплив на Молдову

Мітинг проти євроінтеграції 22 вересня 2024 року в Кишиневі / Фото: privesc.eu

Мітинг проти євроінтеграції 22 вересня 2024 року в Кишиневі / Фото: privesc.eu

Журналістка добре вивчила агітаційну машину зсередини. Їй навіть вдалося отримати 30 тис. рублів на рахунок у Промсвязьбанку. Подібні рахунки відкривають усім учасникам схеми без жодних заяв до банку з їхнього боку. Журналістці рахунок відкрили і зовсім на вигадане ім'я. Зняти гроші з такого рахунку можна, перевівши їх у придністровський банк і з'їздивши туди по готівку (відстань від Кишинева до Тирасполя - менше ста кілометрів).

Філантроп-утікач

Злочинну організацію, за словами поліції, очолює Ілан Шор. Цей бізнесмен і політик втік із країни у 2017 році після того, як його засудили до семи з половиною років в'язниці у справі про виведення мільярда доларів із молдовських банків. Згодом апеляційний суд заочно засудив його вже до 15 років позбавлення волі у тій самій справі.

Шор - засновник однойменної проросійської партії. У 2023 році її було визнано незаконною Конституційним судом Молдови.

Навесні 2024 року в Шора, очевидно, почався "московський" період. Він перебрався у РФ, став зустрічатися з державними діячами, одержав російський паспорт, створив у РФ об'єднання проросійських політичних сил "Победа".

На брифінгу на початку жовтня молдавська поліція згадала і зареєстроване в Росії АНО "Євразія" - як дітище Шора. Дійсно, директор "Євразії", 62-річна Неллі Парутенко - колишній скарбник партії Шора. Сам же він вважає за краще називатися членом опікунської ради організації.

Пресконференція, присвячена діяльності угруповання Шора / Фото: CU SENS

Пресконференція, присвячена діяльності угруповання Шора / Фото: CU SENS

Медійним обличчям АНО і головою її Ради стала депутатка Держдуми Альона Аршинова. 

Суми, що проходять через "Євразію", досить значні. Так, Шор підписав з цією організацією договір на виділення їй 250 млн доларів на "інфраструктурну революцію" в Молдові (про які саме проєкти йдеться, ні Шор, ні Аршинова не уточнювали).

Коли молдавська поліція звинуватила Шора і "Євразію" в тому, що вони витратили щонайменше 15 млн доларів на підкуп виборців, Шор заявив, що вона "занижує цифри": "Рахуєте ви, як дошкільнята. Навіть прикро: у нас масштаби серйозніші".

Невідомо, хто точно фінансує "Євразію": сам бізнесмен чи хтось ще. Однак цього року Ілан Шор створив у Росії дві компанії - і в обох співзасновниками виступають держструктури. Так, в "Ексім інтернешнл" 75% статутного капіталу належить Шору, а 25% - у держкорпорації ВЕБ.РФ, яка забезпечує фінансування соціально-економічних проектів. У компанії "А7" у Шора - 51%, а ще 49% належить Промсвязьбанку. А7 розробляє систему транскордонних платежів для розрахунків за зовнішньоторговельними контрактами російських компаній. У заяві Промсвязьбанку йдеться, що система підтримає російських бізнесменів "в умовах антиросійського санкційного тиску".

Читайте також: Все так, як було в Україні: росія залучила попів московського патріархату у схемі підкупу виборців на президентських виборах в Молдові

Існує ще один фінансовий потік, який тягнеться з Росії в Молдову через Промсвязьбанк. Пенсіонери та бюджетники Гагаузії - автономії у складі Молдови - щомісяця отримують близько 100 євро на картки Промсвязьбанку. Спонсори - Шор і АНО "Євразія". Поки що, за словами керівника автономії Євгенії Гуцул, під дію програми підпадають близько 25 тис. жителів, тобто 20% населення території, її дію хочуть розповсюдити ще на кілька міст Молдови.

"Євразія. Мир, дружба, жуйка"

Ілан Шор - під санкціями Євросоюзу і США, нещодавно під них підпала і АНО "Євразія". У жовтні 2024 року "Телеграм" заблокував у Молдові 15 каналів і 95 чат-ботів, пов'язаних із Шором і його командою;

Зі свого боку, молдавська поліція зізналася, що не справляється з натиском проросійської кампанії, яку ведуть з-за кордону. "На жаль, на нинішньому етапі правоохоронні органи не повною мірою справляються зі своїми обов'язками щодо розслідування цього феномена, - заявив під час пресконференції Аркадій Катлабуга, голова Національного слідчого інспекторату Молдови. - Я говорю про сотні, тисячі злочинів. Це просто неможливо".

Тим часом "Євразія" запустила програму, за якою до Москви для участі в євразійських конференціях і з'їздах приїжджає молодь із пострадянських республік. До того ж АНО фінансує їхні культурні та політичні ініціативи на батьківщині.

Читайте також: Стало відомо, як і через кого фсб рф дестабілізує Молдову

"Ми працюємо над тим, щоб не тільки сюди молоді люди приїжджали з Молдови... це ще й інші країни - Вірменія, Узбекистан, Таджикистан, Казахстан, Білорусія, - говорила Аршинова під час одного з таких заходів. - Наше завдання... йти у фарватері нашого президента Володимира Путіна, який робить усе можливе, щоб зробити наш континент Євразія оплотом миру, безпеки і процвітання".

Юнакам і дівчатами з пострадянських республік на зустрічах з Аршиновою вручаються пакунки з подарунками і слоганом "Євразія. Мир, дружба, жуйка".

За участю Мальвіни Кожокарі, Ольги Чаглей, Люби Шевчук (CU SENS), Іллі Лозовського та Роберта Дениса (OCCRP).

Цей матеріал на OCCRP.

Відео CU SENS.

Джерело:  "Важливі історії"


В тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]