Потужний удар ЗСУ по російській авіації. Як і чим збили надважливі для окупантів літаки А-50 та Іл-22
Знищення літака А-50 і потенційне пошкодження Іл-22М стали однією з найбільших одномоментних втрат російської авіації на війні з Україною. Росії бракує таких літаків, і вона їх більше не випускає. Крім того, на борту А-50 могли бути досвідчені спеціалісти, яких складно підготувати.
Про знищення А-50 ввечері 14 січня повідомили спочатку українські, а потім і російські блогери, а вранці про це офіційно заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, зазначає BBC.
При цьому український воєначальник у своєму повідомленні написав, що Іл-22М також знищено, хоча пізніше в мережі з'явився знімок літака після посадки в аеропорту Анапи.
Той факт, що екіпаж Іл-22М зумів посадити його, попри сильні пошкодження, підтвердив і спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Читайте також: Як деградація путінської армії допомагає українцям її знищувати
Хто стріляв?
ФОТО, GETTY IMAGES / А-50 - це літаючий радар і літак управління. Для ЗСУ це один із найцінніших "призів"
Як знищили один літак і пошкодили інший - достеменно невідомо. За однією з версій, яку поширювали в російських соцмережах, Іл-22М могли підбити вогнем російської ППО, яка захищає Керченський міст.
Тим часом Валерій Залужний, як і офіційний канал Повітряних сил ЗСУ в телеграмі, називають це "спецоперацією в Приазов'ї".
Якщо це дійсно так, і обидва літаки вразили українці, то все одно неясно, в який спосіб це сталося.
Судячи зі слів Юрія Ігната, головною ціллю ЗСУ був А-50, а Іл-22М "попав під роздачу". Можливо, цим пояснюється те, чому його не збили.
Залужний опублікував анімаційну карту з траєкторіями польотів літаків у цьому районі. Згідно з цією картою, літаки чергували в північно-західній частині моря в районі Приморська.
За інформацією "Суспільного", Іл-22М перебував в районі Стрілкового на Херсонщині, А50 - в районі Кирилівки Запорізької області. Обидва райони розташовані приблизно за 130-140 кілометрів від Керченського мосту, і приблизно за 160 кілометрів від лінії фронту.
Російські зенітно-ракетні комплекси дальнього радіуса, такі як С-400, могли би вразити ціль на такій відстані від мосту. Але припустити, що оператори сплутали Іл-22М і, особливо, А-50, з українськими літаками - складно.
Якщо це справді була операція ЗСУ, все одно невідомим залишається засіб, який використовували для збиття літаків.
Читайте також: Юрій Бутусов: Історична перемога Протиповітряної оборони ЗС України у небі над росією
Як збили?
Відразу ж після того, як інформація про ураження двох літаків та ймовірне знищення одного з них з'явилася в мережі, основною версією, яку стали обговорювати українські оглядачі, був зенітно-ракетний комплекс Patriot.
Усього ЗСУ має три батареї Patriot. Однак, як вважалося досі, в Україні ці комплекси застосовують ракети сімейства PAC-3, оскільки вони краще справляються з балістичними ракетами, зокрема з "Кинджалами".
Однак радіус її дії складає всього 40 кілометрів, а висота - 20. РАС-2 - більш дальня ракета, яка може перехоплювати повітряні цілі на висоті до 25 кілометрів і на відстані до 160.
Інші наземні комплекси іноземного чи радянського виробництва не змогли би дістати літак на такій відстані - дальність їхніх дій менша, ніж відстань до лінії фронту.
Але і для Patriot з ракетою РАС-2 така дальність - майже на межі. Тому в будь-якому випадку ЗРК довелося би розташовувати поблизу лінії фронту, наражаючи дорогоцінний комплекс на небезпеку.
Щоправда, в Україні залишилися старі радянські ЗРК С-200, зняті з озброєння понад 10 років тому. ЗСУ пристосувала їх для ударів по наземних цілях.
Якби українцям вдалося відновити боєздатність таких ракет для ударів по повітряних цілях, то їхня дальність — до 600 кілометрів — дозволила б вражати літаки над Азовським морем із глибокого тилу. При цьому А-50 — не дуже складна ціль навіть для таких застарілих ракет, він досить великий і не дуже маневрений.
Ще одна версія, яку висловили деякі оглядачі, - це те, що Повітряні сили ЗСУ могли використати винищувачі з авіаційними ракетами дальнього радіуса. Але для винищувачів МіГ-29 і Су-27 в ЗСУ таких ракет немає, а американські F-16 Україна досі не отримала.
Крім того, польоти винищувачів було би практично неможливо приховати від самого А-50, а F-16 росіяни мали би розпізнати - ці літаки навіть прилітали в російський авіасалон в Жуковському. Тому якби українці вирішили таємно застосовувати такі винищувачі, про це, скоріше за все, повідомили би вони чи росіяни.
Російські телеграм-канали опублікували фото Іл-22М після посадки, де видно, що в хвостовій частині є багато доволі великих пробоїн.
Вони більше подібні на пошкодження від вражаючих елементів великої зенітної ракети наземного комплексу. Авіаційна ракета скоріше за все не могла би завдати такої шкоди.
Читайте також: Працює "Патріот": рашисти втратили одразу три бомбардувальники Су-34, які безкарно скидали плануючі авіабомби на Херсонщині
Тактика
Яку тактику використали Повітряні сили ЗСУ, щоб перехопити російські літаки - невідомо, але є набір обов'язкових обставин, який міг посприяти успіху.
ЗСУ використовує інформацію з літаків-розвідників країн НАТО, які відстежують активність в повітряному просторі на території анексованого Криму та півдня Росії.
ФОТО, GETTY IMAGES / Іл-22 або одна з військових модифікацій Іл-18
Іл-22М, як заявив Юрій Ігнат, був другорядною ціллю.
Відстежити появу в повітрі таких літаків як А-50 чи Іл-22 нескладно. По-перше, це дуже великі літаки, які добре видно на екранах радарів. По-друге, А-50 використовує радар (радіотехнічний комплекс "Джміль") - круглу "тарілку" над фюзеляжем. Цей радар - джерело радіосигналу, і його добре помітно на великій відстані.
Такі літаки зазвичай не літають поблизу лінії фронту саме через те, що є дуже важливою ціллю для противника.
Але застосування А-50 і Іл-22М, ймовірно, було доволі "шаблонним". Тобто, можливо, вони літали по одному маршруту, патрулювали в одних і тих же районах.
Не виключено, що ці польоти вони здійснювали в прив'язці до яких-небудь подій - наприклад, під час обстрілів України крилатими ракетами і дронами. У такій ситуації вони могли би відстежувати активність української ППО.
Шаблонність дій може дозволити противнику підготувати повітряну засідку - розмістити в певному місці ЗРК чи спрямувати винищувачі.
Наскільки важливий А-50?
ФОТО, ВВС / А-50
Пошкодження, які отримав Іл-22М, навряд чи дозволять цьому літаку повернутися в стрій найближчим часом. Можливо, його взагалі спишуть.
Доля А-50 залишається невідомою, але, ймовірно, цей літак теж втратили, скоріше за все збили. Інакше його фото теж з'явилися б у російських соцмережах.
Це дуже велика втрата для російських Військово-повітряних сил, тому що таких літаків у Росії небагато. По-перше, бойову цінність мають не всі А-50, а тільки ті, які модернізували до рівня А-50У. Базові А-50 скоріше за все не застосовують в бойових діях.
Вважається, що в льотному стані Росія має менше десяти А-50У, хоча точних даних у відкритому доступі немає. Згідно з довідником Military Balance 2022, перед початком війни в Росії було три одиниці А-50 та шість А-50У.
При цьому літаючі радари дозволяють відстежувати активність в повітрі та на землі, оскільки на відміну від наземних локаторів, значно більше "бачать" з висоти. Крім того, сучасні радари здатні добре відрізняти цілі на землі, відрізняючи їх від перешкод - комплекс "Джміль" відрізняється саме цією властивістю.
Тому такі радари дозволяють російському командуванню вивчати розташування і схему роботи української ППО - радарів, пускових установок. Вони теж дозволяють відстежувати польоти української авіації - коли А-50 в небі над Азовським морем, вилетіти українським Су-24 з ракетами Storm Shadow набагато важче, якщо взагалі можливо.
А-50 також бере участь в управлінні повітряним боєм, фактично виступаючи як командний пункт, він координує роботу бойових літаків і вертольотів.
Такий літак-командний пункт забезпечує точну картину повітряного простору в реальному часі для командного центру повітряних операцій, без якої керувати боєм дуже складно.
У листопаді 2022 року російський військовий експерт Ілля Крамник писав у своєму телеграм-каналі, що, за його підрахунками, Повітряно-космічні сили потребують приблизно двадцяти А-50У, щоб отримали повноцінний супровід системи дальнього радіолокаційного виявлення.
Це приблизно втричі більше, ніж зараз - до 14 січня в Росії було шість таких літаків.
Під час війни один А-50 сильно пошкодили в результаті диверсії. Це сталося 26 лютого 2023 року на воєнному аеродромі в Мачулищах в Білорусі. Літак відправили в Росію на ремонт. Про його стан більше нічого невідомо, так само як і про те, наскільки сильно його пошкодили.
Читайте також: Зима ракетних обстрілів: чи готова українська ППО до нових ударів росії
Що робив Іл-22?
Роль Іл-22М у такій ситуації до кінця незрозуміла. Він міг би бути тим командним пунктом, з якого офіцери російських Повітряно-космічних сил керували діями військової авіації.
Але він міг працювати і як ретранслятор, передаючи сигнал в наземний штаб - ці літаки використовують як ретранслятори.
За даними довідника Military Balance 2022, на початку повномасштабного вторгнення у Росії було 12 літаків Іл-22М і 10 Іл-22 (старішої модифікації).
Один з них збили в червні 2023 року під час бунту ПВК "Вагнер". Ще один літак постраждав під час бойових дій через обстріл українського ЗРК.
Російська газета "Московський комсомолець" писала в жовтні 2022 року, що Іл-22 обстріляла українська ППО. Він зазнав пошкоджень, але зумів повернутися на базу. Його подальша доля невідома.
У 2018 році сирійська ППО помилково збила російський літак-розвідник Іл-20, який також побудований на базі Іл-18.
—
В тему:
- Жах російських загарбників: що таке HIMARS та його старший брат М270
- У чому сила української армії? 10 чинників, які допомогли ЗСУ стати новою військовою потугою
- Коли любителів легких «спецоперацій» очікує поразка
- Как российская армия с ее древним оружием проигрывает современным военным технологиям
- Сучасні системи ППО для України: як вони змінять війну
- Як системи HIMARS громлять російські склади (+відеодокази)
- Как российская армия с ее древним оружием проигрывает современным военным технологиям
- Як нова українська артилерія змінює перебіг війни?
- Екс-директор ЦРУ: російська армія показала всі військові недоліки, які лише можна уявити
- The Economist: как Украина выигрывает войну беспилотников
- Артиллерийская «битва за Донбасс» глазами американского журналиста
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- Грудень в Україні розпочнеться незвичайним теплом
- 18:01
- Касьянов - безголовій владі: "Язик прикусіть, і мовчіть, недоумки"
- 17:02
- Сирійські повстанці повністю захопили провінцію Ідліб
- 16:07
- Торгівля ЄС з росією фактично припинилася
- 14:09
- Михайло Винницький: Як відбуваються реформи у вищій освіті
- 12:09
- Корсун: Стратегії влади «роль кібербезпеки перебільшена» виповнилося 5 років
- 10:40
- 45% чоловіків, які були "обмежено придатними", після повторної ВЛК визнають придатними - Генштаб
- 08:00
- Ворог має на фронті значне просування та захопив кілька сіл
- 01:01
- Президент призначив командира 93-ї бригади Палісу заступником керівника ОП
- 00:01
- Президент призначив генерала Драпатого командувачем Сухопутних військ ЗСУ, а полковника Апостола заступником Сирського
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.