Повісили вниз головою «лідера нації». 80 років тому Муссоліні був позбавлений влади своїми соратниками

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Беніто Муссоліні та Отто Скорцені. Фото: EAST NEWS

 Хто б міг подумати, що приголомшливий успіх «фашистських легіонерів», які обіцяли повернути Італію велич і могутність Римської імперії, так безславно зійде зі сцени без жалю самих «легіонерів»? Беніто Муссоліні, який носив титул дуче, що означає «вождь», явно мав інші плани на майбутнє і думав, що режим, який він збудує, стоятиме віками.

Ставши на чолі роздратованих мас і зумівши спрямувати їхнє невдоволення в потрібне русло, Муссоліні набув неймовірної популярності. Дуче буквально носили на руках, а сам він уявляв себе імператором Риму і вождем справжньої італійської нації — ідеї, в принципі малосумісні один з одним... Але простому італійцеві, який пережив жахи Першої світової війни і розчарованому в політичних лідерах «старої школи», потрібний був емоційний наркотик — і ним стало кохання та безмежна віра у національного лідера.

Однак, домігшись обожнювання народу, Муссоліні зміг зібрати навколо себе і вершки італійського суспільства: аристократи, принци, принцеси, інтелектуали намагалися отримати для себе вигоду з дружби з фашистським режимом. Проте любовний роман між дуче і нацією тривав рівно доти, доки вождь не звалив на плечі нації тягар своїх амбіцій та тяжкість помилкових рішень.

Ставши на бік Гітлера в останні дні «битви за Францію» і підтримавши вторгнення в СРСР, Муссоліні припустився фатальної помилки. Звичайно, в той момент здавалося, що весь світ ось-ось опиниться біля ніг німецького фюрера, і, як кажуть англійці, дуче Муссоліні вирішив jump on the bandwagon (застрибнути в останній вагон) - стати на бік переможця і разом з ним пожинати його плоди успіху.

Ситуація почала змінюватися на гірше після того, як американські війська висадилися в Північній Африці в листопаді 1942 року. З одного боку, італійську армію тіснили дивізії генерала Ейзенхауера і французькі війська, що перейшли на бік генерала де Голля, з іншого — наступала армія генерала Монтгомері.

До 1943 року союзники висадилися на Сицилії, і стало зрозуміло, що без допомоги Гітлера італійцям не вистояти, що порушувало питання фактичної передачі німцям важелів управління країною. Ситуація для Муссоліні складалася дуже плачевно.

Мало того, що Гітлер тепер бачив у ньому тягар і хотів взяти під контроль всю Італію, щоб виправити його помилки, так ще й його віддані фашисти, так звані gerarchi (найбільш титуловані партійні соратники), дійшли висновку, що дуче більше не відповідає ні своєму титулу, ні очікуванням еліти.

Беніто Муссоліні перед готелем в районі Гран-Сассо в Італії під час Другої світової війни.  Фото: ASSOCIATED PRESS / East News

Беніто Муссоліні перед готелем в районі Гран-Сассо в Італії під час Другої світової війни. Фото: ASSOCIATED PRESS / East News

З початку 1943 року у фашистській еліті та серед аристократії зріло невдоволення політикою Муссоліні та величезними втратами італійської армії. Капітуляція італійських військ у Тунісі у травні 1943 року радикально змінила становище дуче. Його герарчі разом з королем Еммануїлом почали думати про те, як їм усунути вождя і виправити становище країни.

На той час більшість членів фашистської партії були впевнені, що війну програно і потрібно робити радикальні кроки аж до того, щоб укладати угоду з командуванням союзних військ. Відвертим демаршем раніше лояльної фашистської партії став виступ міністра зв'язку, який зажадав від дучі негайно шукати вихід із війни, тим самим підірвавши незаперечний авторитет лідера Італії.

Після початку бомбардувань Риму авіацією союзників Беніто Муссоліні і сам уже зрозумів, що настав час виходити з програної війни, але було пізно. 24 липня 1943 року відбулося засідання Великої фашистської ради, яке стало для дуче фатальним. Секретар фашистської партії та близький соратник Муссоліні Роберто Фаріначчі заявив, що своїми вчинками та діями прем'єр-міністр (пост, який номінально обіймав Муссоліні) привів Італію на край прірви та зрадив партію.

Потім слово взяв Діно Гранді, інший видний політик і член фашистської партії, який був головним організатором повалення дуче. Він зажадав передати верховне командування королю і провести чищення партії, щоб забрати звідти «п'яту колону».

Муссоліні вирішив просто так не здаватися і відмовився затверджувати резолюцію, запропоновану Ґранді. Тоді втрутився інший видатний аристократ і політик, учасник змови граф Чіано, який заявив, що потрібно в даному випадку треба обирати між вірністю батьківщині (тобто монарху) і вірністю Муссоліні, а для нього цілком очевидно, який вибір треба зробити.

За підсумками голосування 18 членів ради висловилися за усунення Муссоліні від влади, проти лише семеро при єдиному утриманому. Муссоліні був повалений, а до 9:00 26 липня 1943 року король Віктор Еммануїл наказав маршалу Бадольо заарештувати дуче, зайняти його посаду і почати переговори з союзниками.

Звичайно, життя політика Беніто Муссоліні на цьому не закінчилося - загін диверсантів СС під командуванням Отто Скорцені звільнив дуче, і німці зробили колишнього вождя главою маріонеткового уряду в Північній Італії. У вересні 1943 року Муссоліні навіть проголосив себе «дуче Італійської Соціальної Республіки». Але на кар'єрі Муссоліні як лідера італійської нації було поставлено хрест. У квітні 1945 року німецькі солдати, разом з якими Муссоліні намагався залишити територію Італії, передали італійським партизанам-комуністам, що став їм тягарем «вождя».

28 квітня 1945 року підполковник Вальтер Аудізіо розстріляв дуче, а наступного дня тіло «лідера нації» було підвішене за ноги на площі Лоретто в Мілані. Поруч із ним були повішені трупи його соратників.

Місце для шибениці було обрано не випадково — там у серпні 1944 року було страчено 10 бійців Опору.

Шлях із вершин влади до шибениці зайняв у Муссоліні один рік і дев'ять місяців.

, опубліковано у виданні  Нова газета


В тему: 

 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]