Про стан економіки України під час війни
Російське вторгнення обрушило економіку України майже на 30%, проте вже 2023 року вона почала відновлюватися. Влада країни, її партнери та експерти очікували, що в 2023 році економіка в кращому разі припинить падіння, але за підсумками року ВВП зріс більш ніж на 5%.
Цей трекер економіки під час війни від Центру Економічної Стратегії – лаконічніший формат щомісячних досліджень про стан економіки України, які ми випускаємо від початку повномасштабного вторгнення. Ці дослідження можна знайти за посиланням.
Ринок праці
Кількість нових вакансій на ринку останні два місяці залишається на рівні близько 80% від середнього у 2021 році. Активність же шукачів роботи залишається на стабільно низькому рівні, що є меншим за відповідні показники 2023 та 2022 років.
Від початку повномасштабного вторгнення Держстат не публікує даних щодо безробіття. Дослідницька агенція Info Sapiens робить власні оцінки його рівня. Відповідно до них, у березні 2024 року рівень безробіття в Україні становив 13,7%. Згідно цієї оцінки, безробіття зменшилося до найменшого показника за весь час повномасштабного вторгнення. Проксі-показник рівня бідності — частка опитаних людей, що змушена економити на їжі — у березні 2024 року становив 23,2%.
Очікування бізнесу та громадян
У березні індекс очікувань ділової активності НБУ суттєво виріс до 52 порівняно з 47,5 у лютому, та вперше за півроку перевищів “нейтральний” рівень у 50 пунктів. Серед бізнесів з усіх опитаних секторів переважають позитивні очікування.
Настрої покращилися завдяки збільшенню морських та залізничних перевезень, збереженню стійкості валютного ринку, низькій інфляції та сезонному пожвавленню ділової активності. Водночас, як повідомляє НБУ, “стримуючими чинниками залишаються посилення обстрілів критично важливих об’єктів, ризик недостатності міжнародного фінансування та блокада західного кордону”. Зміна очікувань бізнесу є важливим суб’єктивним показником стану економіки, що свідчить про поступове відновлення активності чи, навпаки, погіршення ситуації.
Індекс споживчих настроїв Info Sapiens у березні 2024 року становить 77 пунктів — перше покращення після зимового падіння. Індекс менше 100 означає, що серед громадян переважають негативні споживчі настрої. Складниками Індексу споживчих настроїв є Індекс економічних очікувань (91,7 у березні) та Індекс поточного становища (55,1 у березні).
Іноземна фінансова допомога
У березні Україна отримала майже $9 млрд іноземної допомоги: $4,9 млрд кредиту від ЄС, $1,5 млрд кредиту від Канади, $1,1 млрд кредитів від Японії, $880 млн кредитного траншу МВФ та $515 млн кредиту від Великої Британії.
Великі надходження іноземного фінансування у березні трохи вирівняли негативну ситуацію, яка складалася у І кварталі року. У січні-лютому Україна отримала усього $1,2 млрд бюджетної допомоги, що суттєво менше за потребу у фінансуванні. Ключовими ризиками на наступні місяці 2024 року є неритмічність фінансування, що не дозволяє нормально планувати видатки бюджету, та ризик не отримати фінансування від США, яке вже більше ніж півроку перебуває на розгляді у Конгресі.
Іноземні надходження у березні повністю покрили дефіцит бюджету і потребу в погашенні боргів за місяць, а також компенсували нестачу фінансування у попередні два місяці року. Втім, рекордна сума стала результатом наближення низкою донорів (у першу чергу Японією та Канадою) своїх виплат ближче до початку року. Відповідно, залишається виклик неритмічності допомоги в наступні місяці, який буде неможливо подолати без отримання бюджетної допомоги від США.
Фіскальна політика
Податкові надходження до державного бюджету в лютому склали 117,6 млрд грн. Податки на споживання впали на 29% (-25 млрд грн), що є найнижчим показником з липня 2023 року, через слабкі внутрішні надходження від ПДВ. Це компенсовано надходженнями від ППП у розмірі 34,7 млрд грн (з яких 26,1 млрд грн – 50% податок на прибуток банків) та історично високими надходженнями від акцизів (12,6 млрд грн)
Видатки Державного бюджету в лютому відновилися після вимушеного скорочення в січні незважаючи на те, що обсяги іноземної бюджетної допомоги досі були недостатніми. Зокрема, до 162 млрд грн зросли видатки на оборону.
Зовнішня торгівля
За попередніми даними НБУ, у лютому 2024 року баланс товарів та послуг був негативним: $-1,9 млрд. Імпорт товарів у лютому ($4,8 млрд) перевищував експорт товарів ($3,3 млрд), а імпорт послуг ($1,8 млрд) перевищував експорт послуг ($1,4 млрд). Імпорт товарів та послуг у лютому продовжував скорочуватися, завдяки чому дефіцит зовнішньої торгівлі зменшився до одних із найменших значень за весь час повномасштабного вторгнення.
Енергетика
У березні росіяни відновили терористичні обстріли енергоінфраструктури. Повністю виведено з ладу ДніпроГЕС; ДТЕК повідомляє про пошкодження 80% власних потужностей; під ударом також опинилася газова інфраструктура. Україна була вимушена знову припинити експорт електроенергії, який сягав рекордно високих значень на початку березня.
Частково замістити втрачені генераційні потужності дозволяє імпорт електроенергії, через що чистий експорт електроенергії став негативним. Втім, можливості імпорту не безмежні; також є проблема з передачею електроенергії до віддалених від західних кордонів областей.
Металургія
У лютому в Україні було вироблено 532 тис. тонн сталі, 496 тис. тонн чавуну та 447 тис. тонн прокату, що на 1-11% менше, ніж у січні. Середньодобове виробництво основних видів продукції співставне з показниками минулого місяця, а виплавка сталі перевищила 18 тис. тонн на добу вперше за останні півроку.
За перші два місяці року виробництво сталі зросло на 52% до 1,08 млн тонн, чавуну – на 42% до 1,05 млн тонн, а прокату – на 53% до 900 тис. тонн.
У січні Україна експортувала 3,11 млн тонн залізної руди. Це на 94% більше, ніж у грудні, і в 3,4 раза більше, ніж у січні 2023 року. Найбільшими покупцями були Китай (48%), Словаччина (13,6%) і Польща (10,5%).
У січні Україна скоротила внутрішнє споживання прокату і напівфабрикатів на 37% до 138 тис. тонн.
Сільське господарство
У лютому експорт зернових та олійних зріс п’ятий місяць поспіль – до 6,45 млн тонн, що є найвищим показником з початку повномасштабного вторгнення.
Зростання експорту відбувається через чорноморські порти. Альтернативні експортні маршрути забезпечують зниження обсягів. Нижчими показники були лише навесні 2022 року, коли експортери ще не оговталися від шоку і не організували доставку альтернативними маршрутами.
Блокада сухопутних кордонів з Європейським Союзом, насамперед на польському напрямку, залишається великою проблемою для української економіки. Експорт аграрної продукції автомобільним транспортом наразі становить лише 1% від експорту аграрної продукції, тоді як влітку 2022 року він перевищував 15%.
Монетарна політика та інфляція
У лютому 2024 року інфляція зафіксована на найнижчому рівні з 2020 року – 4,3% у річному вимірі.
За останній місяць найбільше подешевшали продовольчі товари: яйця (-3,5%) та цукор (-2,2%), а також непродовольчі товари – одяг і взуття (-3,5%) та проїзд у залізничному громадському транспорті (-3,5%).
Найбільше зросли ціни на продовольчі товари: овочі (+4,4%) та масло (+2,8%). Серед непродовольчих товарів – ресторани та готелі (+1,1%) та інші товари і послуги (+1%).
Як і очікувалось, у лютому інфляція продовжила знижуватись. Однак тимчасові фактори, що сповільнювали інфляцію, зникають, а зростання заробітних плат стимулюватиме зростання цін.
НБУ знизив облікову ставку до 14,5% з 15 березня 2024 року. Зниження інфляції, стабільний валютний ринок та позитивні перспективи зовнішньої допомоги створюють підґрунтя для більш раннього пом’якшення процентної ставки. НБУ також знижує ставку за 3-місячними депозитами на 1,5 в.п. до 17,5% та ставку за кредитами рефінансування на 1,5 в.п. до 19,5%. Процентна ставка за кредитами овернайт і надалі дорівнюватиме обліковій ставці.
Дохідність річних гривневих військових облігацій, а також 3- та 12-місячних депозитів залишилася на рівні січня 2024 року.
У лютому міжнародні резерви скоротились на 3,8% до понад $37,1 млрд (4,9 місяця покриття імпорту) через валютні інтервенції НБУ для збереження стабільності обмінного курсу та погашення валютного боргу, що було частково компенсовано міжнародною допомогою.
У лютому офіційний обмінний курс гривні до долара США майже не змінився порівняно з січнем. Спред між готівковим та офіційним курсами залишався нижчим за 1,4%, скоротившись до 0,8% на кінець місяця. Вже понад п’ять місяців НБУ зберігає режим керованої гнучкості обмінного курсу. З моменту запровадження цього режиму помітно зросли обсяги операцій банків без участі НБУ.
Враховуючи стабільну ситуацію на ринку, НБУ продовжив послаблення валютних обмежень, оновлюючи та допрацьовуючи окремі заходи.
Банківський сектор
Попит на гривневі активи залишався високим. Зокрема, після сезонного спаду в січні приріст гривневих депозитів фізичних осіб відновився в лютому. Серед нових гривневих депозитів продовжують переважати депозити зі строком погашення від трьох до шести місяців.
Чистий гривневий корпоративний кредитний портфель збільшився за останні два квартали 2023 року завдяки зростанню попиту. У 4-му кварталі кредити зросли на 2,7%, майже компенсувавши початкове падіння на початку року (-0,7%). Прикметно, що гривневі кредити МСП продемонстрували найшвидше зростання: +6,8% кв/кв та +12,4% р/р, що становить 57% від загального чистого портфеля гривневих кредитів для бізнесу. Як і раніше, гривневі кредити видавалися переважно в рамках програми “Доступні кредити” під 5-7-9%.
ВВП
За інформацією Держстату, ВВП зріс на 4,7% у IV кв. 2023 року та на 5,3% за 2023 рік загалом.
За прогнозом НБУ, ВВП України зросте на 3,6% у 2024 та на 5,8% у 2025. Ключовою передумовою для відновлення економіки наступного року називають зменшення безпекових ризиків.
—
Максим Самойлюк, опубліковано на сайті Центру Економічної Стратегії
Читайте також:
- Відновлення інфраструктури в Україні: як та за чиї гроші
- Економічні рішення влади за рік війни: найнеоднозначніші, найвдаліші, найбільш хибні
- "План Б" для України: готові інвестувати вже зараз ті, хто вже "набив ґулі" в Україні
- Чому конфіскація майна топ-корупціонерів не така результативна, як мала би бути
- Динаміка негативу. Як зростаюча корупція стала головною проблемою для рейтингу Зеленського
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 11:02
- росія вперше вдарила по Україні МБР "Рубеж"
- 10:01
- Сьогодні - Введення в храм Пресвятої Богородиці
- 09:00
- Україна відзначає День Гідності та Свободи
- 08:07
- Окупанти просунулись в Кураховому та ще на кількох напрямках
- 20:00
- У четвер в Україні сніжитиме та дощитиме
- 19:12
- Бутусов: "Зеленський не займається війною"
- 18:42
- Продажна, тотально корумпована влада: власник Telegram-каналу "Джокер" знявся з військового обліку, будучи за кордоном. Виродок шопиться у Парижі (ФОТО)
- 18:31
- Військові Данії затримали судно КНР з російським капітаном з підозрою в обриві інтернет-кабелів у Балтійському морі
- 18:20
- Марія Барабаш: Справжній план внутрішньої перемоги України
- 18:05
- Це теж "План стійкості": заброньовані львівські митники мають багато часу, сил і натхнення на футбольні змагання
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.