Схоже продуктова мафія Міноборони здаватись не збирається

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Схоже продуктова мафія Міноборони здаватись не збирається

Минулої п’ятниці Державний оператор тилу (ДОТ) оголосив нові торги на закупівлю харчування для Збройних сил України. Незважаючи на те, що ДОТ поки не зміг запустити на другий квартал анонсовану систему закупівель за товарними групами, він все ж суттєво змінив правила гри для цього сегменту ринку.

В результаті вже другий день підряд в Facebook та Telegram з’являються пости про те, як здорожчають закупівлі, що туди нібито зайдуть "шарашкіни контори" або тендерні умови прописані під рітейл. Що зміниться в торгах з харчування і чому йдуть інформаційні атаки, читайте в матеріалі Цензор.НЕТ.

Харчування військових – один з найбільших пунктів видатків Міноборони. В попередні роки йшлося про суму понад 40 мільярдів. Зараз бюджетний розпис передбачає 23,7 мільярда.

Читайте також: Агентура Кремля в Україні в справі по афері з постачанням боєприпасів для ЗСУ

Нова модель закупівлі харчів для ЗСУ

Після скандалу з яйцями по 17 закупівлі тилового забезпечення було повернуто на Prozorro. В результаті чого було зекономлено 8 мільярдів бюджетних грошей загалом і 3,8 мільярдів безпосередньо на харчуванні.

Водночас це не призвело до зміни постачальників. На торги так і не вийшов рітейл, ключовими вимогами якого були електронний документообіг та розуміння логістики.

Після аналізу договорів закупівель Громадська антикорупційна рада Міноборони рекомендувала МО перейти до закупівель за харчовими групами (хліб, м'ясо, крупи, консерви тощо ) та окрему оплату послуг логістики.

Такі ж рекомендації проговорювали представники САП і НАБУ.

Після запуску Державного оператору тилу Арсен Жумаділов презентував саме таку модель закупівлі.

Гендиректор Державного оператора тилу (ДОТ) Арсен Жумаділов

Гендиректор Державного оператора тилу (ДОТ) Арсен Жумаділов

І тут же отримав опір постачальників через їхніх людей в Міноборони. І не серед керівництва МО.

Виявилось, що Командування сил логістики не може порахувати потребу в харчових групах і логістику, бо ці дані є тільки … у постачальників.

Більше того, автор має нагадати, що при переході на систему Prozorro представники МО так само заявили, що дані щодо цін та витрат на логістику вони взяли у постачальників. Тобто, найбільш зацікавлені у збереженні схеми виявились тримачами найчутливішої інформації.

В результаті кількатижневих суперечок модель закупівлі за харчовими групами поки доведеться відкласти.

Читайте також: В очікуванні останньої битви: Чи зможе Міноборони перемогти пацюків харчової мафії?

Що змінили в старій моделі закупівлі харчів для ЗСУ

Залишається стара закупівля за каталогом у 409 позицій, але зі зміненими кваліфікаційними критеріями.

Зокрема, серед них:

  • наявність в учасника не менше 25 приміщень/складських приміщень/комплексів в одному кластері (йдеться про об’єднанні географічно близькі області України, в межах яких буде здійснюватись виконання умов договору );

  • учасник також підтверджує наявність 50 одиниць вантажного автотранспорту, що здійснюють перевезення вантажу, з яких мінімум 50 % транспортних засобів – рефрижератори;

  • учаснику необхідно надати у складі пропозиції скановану довідку у довільній формі про наявність не менше ніж 100 працівників на останній звітний період (третій або четвертий квартали 2023 року.

Здається, це цілком логічні вимоги. Але…

Читайте також:  Корупція на марші: 15 найгучніших справ минулого року

Проблеми моделі закупівлі харчів для ЗСУ

Ще на перших торгах на Prozorro була злива скарг групи компаній, що їхні пропозиції відхилили, бо в них не було 50 працівників за попередній квартал. Як вони мали здійснювати постачання, не маючи персоналу, незрозуміло. Більше того, далі стало очевидно, що отримавши 10 лотів, компанія з 50 людьми не зможе їх обслуговувати.

Відтак звіт Рахункової палати повний фактів, що доставку здійснювали не постачальники Міноборони, які отримали мільярдні контракти, а самі виробники.

Про те саме йдеться в скарзі одного з виробників молочної продукції на Громадську антикорупційну раду, де вони пишуть, що не отримали від компанії родини Гринкевичів оплату у 5 мільйонів гривень, хоча поставили продукцію армії.

Родина Гринкевичів

Родина Гринкевичів

Так само, вже при перших торгах з’ясувалось, що в компанії Атомсервіс, яка потім виграла 7 лотів, немає взагалі власного складу. Є тільки в суборенді.

Для нових торгів також треба подати витяг від НАЗК щодо непричетності до корупційних справ. Водночас ДОТ поки не ставив як кваліфікаційний критерій невиконання договорів перед Міноборони.

Однак навіть ці критерії змусили постачальників писати скарги, подекуди однотипні.

Днями Цензор.НЕТ вже згадував, що компанїі "Трейд Полтава" та "Трейд граніт інвест" вже подали до суду.

Так, ТОВ "Трейд Полтава" подала позов до суду, яким намагається заблокувати 11 процедур закупівлі харчування, оголошених Державним оператором тилу в минулу п'ятницю. Аналогічну спробу "Трейд граніт інвест" 6 лютого Київський окружний адміністративний суд своєю ухвалою зупинив, ще й звинуватив компанію у спробі втрутитись в автоматичний розподіл справ. Заяви компаній, яка кажуть в ДОТ, були ідентичні.

Що цікаво, напередодні компанії розмістили аналогічні претензії до ДОТ на сайті Prozorro. Вони стосувались саме наявності складів у постачальника. А "Трейд граніт інвест" - ще й журналу дератизації.

Читайте також: Мережева корупція атакує. Після "орлів" Кравченка і "тітушок" Януковича настав час "клоунів" Татарова?

Дискредитаційна кампанія проти ДОТ

Оскільки суди стали на бік Міноборони, то далі старим постачальникам вочевидь (не факт, що саме згаданим вище) не лишилось нічого іншого, як розміщувати дискредитаційні матеріали у ЗМІ.

Крім аргументації, що агенція нам дорого обходитиметься, тоді як до цього був безкоштовний колегіальний орган, там є просто анекдотичні речі.

Наприклад, Сергій Лямець у своєму блозі пише наступне: "Збільшують доходи за приготування їжі - з 107 до 137 грн із розрахунку на кожного вояка. На місяць ця додаткова "дельта" обійдеться бюджету у +900 млн грн, на рік - у +10,8 мільярди гривень. Вау! Цифри - космічні. НАБУ, спите?".

Цей блог потім був розміщений в кількох ЗМІ та на анонімних телеграм-каналах. Але якби автор завдав собі клопоту хоча б подивитись попередні тендери на тому ж Prozorro, то він би зміг легко дізнатись, що попередня ціна від колегіального органу на початок торгів у листопаді 2023 була 139,38 грн. І вже під час торгів вона падала по різним лотам чи то до 95, чи то 120 грн.

Скріншот оголошення закупівлі колегіальним органом

Скріншот оголошення закупівлі колегіальним органом

Влітку ціна за один пайок становила взагалі 155,4 грн. При цьому компанія "Гранд консалт" Тетяни Глиняної найбільший свій тендер на 1 222 943 681,88 грн виграла із ціною !!! 147 грн!!! за пайок. І це при тому, що на торгах компанія скинула 60 мільйонів… А ціна пайка в прямих договорах була 1476 грн.

Автори зливу навіть не оновили свої дані, тому що вони розносять, що окремо закуповуватимуться послуги логістики, хоча наразі цієї зміни ще не відбулося. Так буде лише при закупівлі окремих харчових груп.

Зараз зміниться тільки логістика - якщо раніше торгувались області (але насправді логістика була до військових частин), то зараз вона буде здійснюватися в межах областей, що має якраз здешевити процес.

Також відтепер заявки від частин збиратиме ДОТ. Це полегшить роботу постачальникам, а також допоможе команді Жумаділова накопичити об’єктивні дані щодо замовлення продуктів та потреби.

Передплата дозволить постачальникам якраз закупити певні продукти наперед, що має їх здешевити.

Пункт, щодо того, що "зараз штраф за непоставку - 100% від вартості товару, а буде 20%", теж вимагає певних пояснень.

Для того, щоб МО могло стягти цей штраф військова частина мала вчасно замовити товар. З цим відбувались постійні збої, в результаті чого постачальник отримував не штраф, а можливість поставити, що хоче. Наприклад, ковбасу третього сорту чи гнилі мандарини.

Читайте також: Як суддівська мафія й досі тягне мільйони з карманів українців у свої

В результаті на попередніх торгах постачальникам вліпили якусь несусвітню вимогу, давши лише 7 днів на постачання. Але тоді істерики в ЗМІ чомусь не було.

Щодо вкидуваної тези, що ціни ростимуть і яйця будуть по 20, то зараз там закладена ціна 5,40. І компанія "Гранд консалт" Тетяни Глиняної вже подала скаргу на ДОТ, де скаржиться, що "середні ціни на першорядні продукти харчування, визначені Мінфіном, вже значно вище, аніж граничні ціни, запропоновані агенцією".

Скарга компанії Глиняної на умови від ДОТ

Скарга компанії Глиняної на умови від ДОТ

На зустрічі з ДОТ член антикорупційної ради Геннадій Кривошея також висловив зауваження щодо ціни на масло, і що за такою ціною, скоріше за все, буде поставлений спред.

Водночас в ДОТ заявили, що мають інструмент перегляду ціни у зв’язку з інфляцією. Така прив’язка також створює певні ризики щодо оскаржень ціни, але в агенції Жумаділова запевнили, що до цього готові.

Так, вимоги до учасників тендеру схожі на те, що там може брати участь рітейл. Але здається саме цього хотіло суспільство. І незрозуміло чому при цьому багаторічні постачальники МО якось існували десятиліттями без складів та журналів їх дератизації.

Читайте також:  Що відбувається в Міноборони: стара корупція та нові проблеми

За останні місяці Арсен Жумаділов отримав чимало гнівних постів щодо російського паспорту дружини, а також бізнесу родини в Криму. Він на них відповів.

Втім, є підозра, що це робилось не з любові до правди, а з бажання тиснути на ДОТ.

У разі незгоди усі потенційні учасники торгів могли оскаржити кваліфікаційні критерії до ДОТ, а також звернутись до судів, що окремі і зробили. Водночас не є правильним в умовах війни спекулювати громадською думкою задля збереження власних прибутків і вносити очевидно недостовірну інформацію. 

Тетяна Ніколаєнко, опубліковано у виданні Цензор.Нет


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]