Історик Сергій Громенко про ключові міфи росіян про Крим

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Російська міфотворчість, попри поширені уявлення, не з'явилася вчора. Не Путін вигадав міфи, не Радянський Союз, на який ми так багато звалюємо усіляких гріхів. Історія російських міфів – це спадщина кінця 18 століття, періоду першого захоплення (Криму) Російською імперією

Одне із завдань онлайн-курсу «ProKrym», розробленого Представництвом президента України в АРК, – руйнація російських міфів про Кримський півострів. Один з авторів лекцій цього курсу, кримський історик Сергій Громенко вважає, що Росія транслює три основні міфи, і коріння цих міфів сягає ще XVIII століття. Що це за міфи і чи можливо з ними ефективно боротися,  Сергій Громенко розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Рівень російської міфотворчості зашкалює, каже кримський історик. Україна, на жаль, ще довго пожинатиме плоди того, що вона неефективно з ними боролася.  Це не так вина України, як її біда, вважає Громенко. Україні протистоїть величезна машина російської пропаганди.

Читайте також: "9 років безправ'я". Що сталося з кримським суспільством за роки російської окупації

«Російська міфотворчість, попри поширені уявлення, не з'явилася вчора. Не Путін вигадав міфи, не Радянський Союз, на який ми так багато звалюємо усіляких гріхів. Історія російських міфів – це спадщина кінця 18 століття, періоду першого захоплення (Криму) Російською імперією», – зазначає Сергій Громенко.

Сергій Громенко, кримський історик

Сергій Громенко, кримський історик

Міф перший: «Крим завжди був російським»

Міф, який був поширений у минулі епохи, але тепер грає ключову роль російської пропаганді – «Крим завжди був російським». «Споконвічно російська земля» – у канонічній версії, уточнює Громенко. «Кожного разу, коли Україна звертається до міжнародних організацій та спільнот, політиків «умовної Бразилії» і пояснює, що Крим та Україна – це одна й та сама держава, Крим має належати Україні за міжнародним правом, то у відповідь можна почути, що там живуть росіяни», – каже історик.

Коли в Росії заявляють, що за даними перепису в Криму живе 60 відсотків росіян, із цим важко сперечатися, але треба пояснювати, що це не природний процес, стверджує Сергій Громенко. Спочатку Російська імперія, потім Радянський Союз проводили цілеспрямовану політику заміщення населення. Вони витискували кримських татар в еміграцію, а коли це не допомогло, зазначає Громенко, 1944 року організували депортацію корінного народу.

Читайте також: Росія знищує в Криму українську ідентичність, штучно заселяючи його росіянами

Рустем Емінов. Потяг смерті

Рустем Емінов. Потяг смерті

«Вони свідомо, добровільно-примусово переселяли росіян і частково українців із центральних районів (Росії та України – КР) до Криму. Тільки після депортації 1944 року росіян побільшало у Криму… Так, росіян у Криму більшість, але це спадщина колоніальної політики імперії. І з цим Україні потрібно дуже багато працювати», – вважає Сергій Громенко.

Міф другий: «Кримські татари – зайди»

Другий найпоширеніший міф – «Кримські татари з'явилися на півострові з монголами». «До цього в Криму жили, в абсолютно упоротому варіанті (міфу – КР), «дрєвніє русскіє», це те саме, що скіфи». А якщо брати канонічний варіант – то греки», – розповідає Громенко про існуючі помилки.

«Ми знаємо, що у 2014 році Володимир Путін відмовив делегації кримських татар у визнанні їх корінним народом саме на цій підставі. Мовляв, тут раніше були греки, що ви претендуєте», – згадує історик.

Читайте також:  «Русский миф о Крыме – это миф пляжного зонтика и автомата Калашникова»

Кава, базари і ремесла. Побут кримських татар до депортації (фотогалерея)

 

Стародавні елліни, які жили в Криму, та сучасні греки – не один і той самий народ, каже Громенко. Кримськотатарський етнос сформувався в Криму і тому має право на самовизначення. «Кримські татари, які жили в Криму 500 років тому, і сьогоднішні кримські татари – це один і той самий народ. І за діючими критеріями визначення корінних народів, кримські татари – корінний народ і їхня батьківщина – це Крим. Тут нема про що сперечатися. Вони не прийшли з Монголії», – стверджує історик.

Міф третій: «Хрущов подарував Крим»

«Україна ніколи не мала стосунку до Криму», «п'яний Хрущов подарував Крим Україні до трьохсотріччя возз'єднання з Росією», «кримчан не спитали, а передали, як мішок картоплі, і треба було повернути Крим після розпаду Радянського Союзу» – так звучать наративи російської пропаганди. Насправді, каже Сергій Громенко, всіх необхідних формальностей передачі Криму Україні було дотримано.

Указ Верховної Ради СРСР «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР» від 19 лютого 1954 року

Указ Верховної Ради СРСР «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР» від 19 лютого 1954 року

«1954 року всі радянські правила, які б вони не були недосконалі, були виконані. Радянська Росія відмовилася від Криму, Радянська Україна його одержала», – розповідає історик.

Неправда й те, що Росія не визнавала Крим українським і завжди боролася за його повернення.

«Під час незалежного існування (після 1991 року – ред.) Росії та України, між ними було складено понад чотириста різного роду актів, починаючи від міждержавних договорів, Великого договору 1997 року про міжурядові конвенції, в яких було чітко закріплено, що Крим – це територія України», – пояснює Громенко неспроможність таких заяв.

Читайте також: Враг народов. Зачем Сталин выселил древние этносы Крыма

Міфотворчість часів анексії 2014 року

2014 року, під час анексії Криму, російська пропаганда активно поширювала фейки, щоб залякати кримчан «радикалами з Майдану». Так з'явився міф про «потяги дружби», в яких «бойовики Правого сектора» зі зброєю їхали до Криму та міф про «Корсунь-Шевченківський погром».

20 лютого 2014 року черкаські активісти Євромайдану зупинили колону з восьми автобусів з кримчанами, які поверталися з київського Антимайдану, неподалік міста Корсунь-Шевченківський. За версією російських ЗМІ, там стався погром із вбивствами.

Учасники Євромайдану спростовують цю інформацію. Про відсутність загиблих і зниклих безвісти під час тих подій повідомляла і поліція Черкаської області. Але це не завадить російській пропаганді щороку транслювати свою версію. Це як історія про «розіп'ятого хлопчика» – події не було, але багато вірять у неї. Це людська природа, пояснює Сергій Громенко: люди обравши позицію, стоятимуть на ній до останнього, ігноруючи все, що суперечить їхній картині світу.

«Визнати, що «потяга дружби» не було і під Корсунь-Шевченківським «злі бандерівці» не різали беззбройних кримчан, означає, що в Криму 2014 року відбулася окупація, а не «народне повстання», що Росія – це не добродійниця та батьківщина, а країна-агресор. Це сильно впливає не лише на сприйняття світу, а й на сприйняття самого себе у цьому світі», – упевнений Сергій Громенко.

Українські морпіхи не пускають «зелених чоловічків» на територію військової частини у Перевальному. Крим, березень 2014 року

 

Українські морпіхи не пускають «зелених чоловічків» на територію військової частини у Перевальному. Крим, березень 2014 року

«В умовах відкритої війни сподіватися, що кримчани, які не займали проукраїнську позицію, перестануть любити Росію та полюблять Україну – як мінімум інфантильно», – вважає Громенко та вказує, що спочатку мають відбутися геополітичні зміни.

В тему: Мания Украины. Русский ресентимент

«Українські прапори по всьому Криму Росія розгромлена та її сил не вистачає на контрпропаганду, російського телебачення немає в Криму», – говорить кримський історик про умови ефективної боротьби з російськими міфами. – Тільки тоді можна буде за допомогою ЗМІ створити новий наратив, який кримчани зможуть прийняти. Зараз треба боротися не з міфами в Криму, а готуватися до великої роботи після деокупації».

Сергій МокрушинРоман Спірідонов, опубліковано у виданні Крим.Реалії


В тему:

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У суботу в Україні хмарно з проясненнями, дощі в центрі та на півдні
18:08
Смерть на колесах: чому китайські електромобілі становлять серйозну загрозу для нашої безпеки
17:04
"Після перемоги Революції Гідності": чому по Татарова, Портнова та інших зрадників з цієї кодли українці все одно прийдуть
16:58
Продаж картин Медведчука, які мають музейне значення, буде зупинений - АРМА
16:05
Генерал СБУ, покидьок Ілля Вітюк у 2014 році знімав Майдан з боку «Беркута» - Слідство.Інфо
15:33
Олександр Чупак: Чому держава не спроможна розв’язати демографічну проблему
13:18
Новини агентури ФСБ: нардеп Артем Дмитрук співпрацює зі священником УПЦ МП Чертиліним, якого підозрюють у держзраді, – Bihus.Info
12:18
Геть від москви: Молдова скоротила зовнішні торговельні відносини з рф до 3%
11:02
Перше збиття Ту-22М3 у повітрі: ЗСУ вразили літак за 300 кілометрів від України (ВІДЕО)
10:54
Ракетний удар рф по Дніпру та області: вбито 9 осіб, зокрема 3 дітей, понад 25 дістали поранення

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]