«УДАРники» скандальних забудов у Києві. Житній ринок віддають під «свого»?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Місяць тому в Києві розгорівся скандал – міська влада вирішила ударними темпами здати в оренду підвал і перший поверх будівлі Житнього ринку на Подолі.

Оголошення про аукціон департамент комунальної власності КМДА опублікував на платформі «Prozorro.Продажі» 18 березня. На прийом пропозицій чиновники відвели мінімально допустимі за законом 5 днів, зазначає видання NGL.media

Історики називають Житній ринок найдавнішим досі діючим ринком столиці. Він існував на цьому місці ще за часів Київської Русі, а сучасна будівля була зведена у 1980 році. Проте зараз вона перебуває у занедбаному стані. Влітку 2022 року Державна служба з надзвичайних ситуацій навіть у судовому порядку заборонила її експлуатацію через значні порушення пожежної безпеки.

Житній ринок (фото ТМ)

Житній ринок (фото ТМ)

Місцеві мешканці та громадські активісти прагнуть відновити споруду та зберегти у ній ринок. Вони побоюються, що там натомість може вирости черговий торгово-розважальний центр або висотка. Підозріло швидкий аукціон лише підсилив ці страхи. Під тиском громадськості мер Києва Віталій Кличко наказав продовжити терміни прийому пропозицій та перенести його на 15 квітня. Але не змінилися вимоги до майбутнього орендаря.

Читайте також: Як родини загиблих воїнів борються з міською владою Києва за гідне вшанування їхньої пам’яті

Диявол ховається у цифрах

На перший погляд, проект договору оренди виглядає обнадійливо – майбутній орендар підвалу та першого поверху зобов’язаний за власний кошт провести капітальний ремонт усієї будівлі ринку, усунути порушення пожежної безпеки, відшкодовувати балансоутримувачу земельний податок і витрати на утримання майна. Договір міська влада планує укласти на 15 років, стартова ціна оренди на місяць – майже 2,5 млн грн в місяць.

Але засновник і виконавчий директор інвестиційної компанії «Inzhur» Андрій Журжій впевнений, що жоден реальний інвестор, без гарантій від місцевої влади про приватизацію об’єкту, навіть не піде на аукціон, адже такі умови не принесуть йому нічого, окрім збитків.

Андрій Журжій (фото Inzhur)

Андрій Журжій (фото Inzhur)

«Враховуючи плачевний стан ринку, який рішенням суду заборонено експлуатувати, то реконструкція обійдеться орендарю орієнтовно в 700 доларів за квадратний метр або десь в 304 млн грн по сьогоднішньому курсу. Загалом за 15 років орендар з урахуванням реконструкції, орендних платежів з ПДВ, компенсацією земельного податку зобов’язаний виплатити майже 867 млн грн або 22,3 млн доларів.

Після завершення реконструкції, яка триватиме орієнтовно два роки, загальна площа, яку можна буде здати в суборенду, складе десь 4847 м2 (площа першого та другого  поверху мінус 25% на місця загального користування та підвал, який ви нікому не здасте). І здавати орендар її буде не на 15, а на 13 років, – пояснює Журжій. – Тому аби лише повернути перераховані інвестиції орендар має здавати один квадратний метр за 30 доларів в місяць. Якщо ми говоримо про ринок, а не елітний торговий центр, то я не розумію, хто буде платити таку оренду».

Все виглядає так, ніби умови аукціону спеціально виписані під «свого» заздалегідь визначеного переможця. Який не буде платити у столичний бюджет збиткові для себе платежі, а після капітального ремонту ринку банально без конкурсу його приватизує. Закон «Про приватизацію державного і комунального майна» дозволяє йому це зробити – адже якщо протягом трьох років орендар виконає невід’ємні поліпшення майна на суму не менше 25% його вартості, то він отримує право його викупити за ціною оцінки.

Залишкова балансова вартість першого поверху та підвалу Житнього ринку, згідно з супровідними документами до аукціону, зараз складає близько 250 млн грн. А їхня повноцінна реконструкція, за оцінкою Журжія, обійдеться у понад 300 млн грн. Тобто після того, як майбутній орендар вкладе у капітальний ремонт перші 62 млн, у нього з’явиться можливість викупити будівлю.

При цьому сторонній компанії навряд чи вдасться провернути цей фокус. Навіть якщо вона ризикне податися на аукціон і виграє його, то в подальшому балансоутримувач будівлі може банально не підписати їй необхідні дозволи на реконструкцію та кошториси.

Читайте також: Дуже кепські підсумки 2023 року: яку виняткову архітектуру втратила Україна через напад рашистів та дії забудовників

Потенційний переможець з другого поверху 

Такі непрозорі умови можуть бути «заточені» під ТОВ «Танджерін», в інтересах якого сконцентрувати весь об’єкт, адже компанія уже орендує другий поверх Житнього ринку. Втім назвати орендою це можна лише умовно, бо уже понад півтора роки «Танджерін» не платить за неї ні копійки.

Аукціон на оренду другого поверху департамент комунальної власності Києва провів незадовго до повномасштабного вторгнення – у лютому 2022 року. Тоді торги розіграли між собою ТОВ «Танджерін», «Артелі» та «Тавата». Ці компанії виявилися взаємопов’язаними й зараз Антимонопольний комітет розслідує справу про можливу змову.

ТОВ «Артелі» запропонувало найкращу ціну, але договір у результаті так і не підписало. Тому в травні 2022 року угоду уклали з наступним учасником – ТОВ «Танджерін». Компанія внесла депозит по орендній платі за два місяці, проте потім платити перестала.

Комунальне підприємство «Житній ринок», на балансі якого перебуває приміщення, спробувало стягнути гроші через суд. Але в «Танджеріні» нагадали, що влітку 2022 року ДСНС заборонило експлуатацію будівлі через порушення правил пожежної безпеки. Як наслідок – через те що балансоутримувач допустив ці порушення і вчасно їх не усунув, компанія нібито не має можливості користуватися орендованим майном. Відповідно, і платити за нього також не повинна.

Читайте також: Покидьки з ОАСК дозволили знести архітектурну памятку в центрі Києва для висотної забудови

«УДАРники» скандальних забудов   

У 2022-му медіа пов’язували «Танджерін» з мережею ресторанів «Tarantino family» бізнесмена Дмитра Федотенкова. Та у вересні минулого року власник компанії змінився – директором і засновником став непублічний киянин Валерій Аракчеєв. Щоправда, у сервісі GetСontact [Мобільний додаток, що дозволяє перевірити як номер телефону записаний у контактах інших людей] його номер телефону підписаний доволі красномовно – «Помощник депутата», «Валера от Ищенко», «Помічник Іщенка».

Валерій Аракчеєв (фото ВКонтакте)

Валерій Аракчеєв (фото ВКонтакте)

Валерій Аракчеєв справді уже не один десяток років пов’язаний робочими зв’язками з колишнім народним депутатом Валерієм Іщенком. На сьогодні, окрім «Танджеріну», він є директором ТОВ «Є-груп» Тетяни Євстратової – сестри екс-депутата. У минулому Аракчеєв також був керівником кількох інших компаній, які належали Іщенку чи членам його родини.

Валерій Іщенко – давній соратник нинішнього мера столиці. У 2008 році він обрався депутатом Київської міськради від «Блоку Віталія Кличка», у 2012 році потрапив до парламенту по спискам ще одного політичного проекту Кличка – партії «УДАР». У 2014 році Іщенко знову став нардепом, але уже від «Блоку Петра Порошенка».

Валерій Іщенко (скриншот з сюжету «Слідства.Інфо»)

Валерій Іщенко (скриншот з сюжету «Слідства.Інфо»)

Журналісти неодноразово пов’язували прізвище Іщенка з різними скандальними столичними забудовами. Наприклад, у 2002 році він з Андрієм Странніковим заснували ТОВ «Тельбін ІВА» [у 2007-2012 роках керівником ТОВ «Тельбін ІВА» був вищезгаданий Валерій Аракчеєв].

Читайте також: 114 пляжів із мікробним забрудненням є в Україні (МАПА)

Невдовзі компанія отримала в оренду землю під сквером у мікрорайоні Березняки. У 2013-му, коли Іщенко та Странніков стали депутатами відповідно Верховної та Київської міської рад, компанія спробувала побудувати на цій ділянці супермаркет. Але місцевим мешканцям тоді вдалося відстояти зелену зону.

Акція протесту місцевих жителів проти забудови скверу на Березняках (фото Анатолія Велімовського)

Акція протесту місцевих жителів проти забудови скверу на Березняках (фото Анатолія Велімовського)

Більш успішним, проте не менш скандальним проектом родини Іщенка журналісти «Слідства.Інфо» називають ТРЦ «Оазис», який виріс прямо над станцією метро «Героїв Дніпра». Архітектори стверджують, що це будівництво в майбутньому може призвести до обвалу тунелю метрополітену та людських жертв. Замовником будівництва і власником уже готового ТРЦ є компанія «Єлікон ЛТД» Ганни Вергелес – матері екс-депутата.

Цікаво, що найбільш популярними тегами до номеру Валерія Аракчеєва у GetContact є «Оазис» і «Заказчик ТЦ Героев Днепра». Очевидно, саме він представляв «Єлікон ЛТД» на зустрічах із підрядниками будівництва.

ТРЦ «Оазис» (фото ТММ-Ukraine)

ТРЦ «Оазис» (фото ТММ-Ukraine)

Засвітилося прізвище Аракчеєва й у ще одній афері з комунальним майном, вигодонабувачами якої виявилася родина самого мера столиці Віталія Кличка. Її також свого часу описувало «Слідство.Інфо». Наприкінці 2013 року ТОВ «Альтернатива», директором і засновником якої на той момент був Валерій Аракчеєв, отримала в оренду «Дім автора» на вул. Богдана Хмельницького у центрі Києва. Приміщення передали компанії без конкурсу під обіцянку облаштувати там бібліотеку чи музей. Але натомість у історичній будівлі розташували кухню сусіднього готелю «11 Mirrors». Його власником називають відомого боксера і брата міського голови Володимира Кличка.

Читайте також: ДБР не встигло, суд скасував і будинок в центрі Києва, який мав стати бібліотекою, відійшов під готель брату Кличка

Після того, як Кличко-старший став мером, договір оренди компанії спершу продовжили, а влітку 2019 року виставили «Дім автора» на приватизацію. Торги розіграли між собою ТОВ «Альтернатива» та «Віт-Плюс». Першу на той момент переписали на адвоката Сергія Боярчукова, пов’язаного бізнес-зв’язками з оточенням братів Кличків. А бенефіціаром «Віт-Плюс», яка в результаті і виграла аукціон, є особисто Володимир Кличко.

Брати Володимир і Віталій Клички (фото КМДА)

Брати Володимир і Віталій Клички (фото КМДА)

Ми намагалися дізнатися у Валерія Аракчеєва, чи збирається «Танджерін» наступного понеділка брати участь в аукціоні на оренду Житнього ринку та чи представляє він у цій компанії інтереси екс-нардепа Іщенка. Але спілкуватися з нами телефоном він відмовився, наші повідомлення у месенджері також проігнорував. Зв’язатися із самим Валерієм Іщенком не вдалось.

Антон Столяров,  інформаційним партнером цього матеріалу є незалежне медіа «Ґрунт»; опубліковано у виданні NGL.media


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У середу в Україні майже усюди короткочасні дощі, тепло
19:50
Україна уклала безпекову угоду з Португалією
19:05
Україна в нокдауні, але з рішучішою підтримкою ще зможе перемогти - Тімоті Ґартон Еш
18:04
Президент Украъни прибув до Португалії
17:55
Путін високо оцінив внесок Стефанчука у захист московського патріархату в Україні
16:12
ЗСУ щонайменше 1 раз застосували Рatriot над територією рф, через це Німеччина та США погрожували зупинити постачання ракет, - Bild
14:04
Керівництво "слуг" зневажає український народ - авторитетні громадські організації вимагають від нардепів заборонити РПЦ в Україні
12:01
Україна уклала безпекову угоду з Бельгією
10:02
Кураж агентури ФСБ: митрополит Новокаховської єпархії упц (мп) отримав паспорт рф, а на Волині московитський піп не хотів виходити з авто, щоб вшанувати полеглих Героїв
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 28 травня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]