Внутрішній фронт. «Слуги народу» готують основу для дерибану культурної спадщини України

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Що лідерка «Слуги народу» Олени Шуляк сховала у проєкті містобудівної реформи.  Законопроєкту не бачили навіть члени профільного комітету, які його… схвалили

У кожному великому місті постають питання зі збереженням зелених зон та захистом історичної спадщини. Подекуди на будівельних майданчиках виникають протистояння з тітушками від забудовників, активістів б’ють, їм палять машини. Ситуацію міг би змінити законодавець. І зараз парламент готується прийняти містобудівну реформу, але у тому вигляді, в якому її підтримують забудовники, і яку не могли оцінити громадські активісти, зазначає видання  "Главком". 

Текст законопроєкту просто не розміщували на сайті Верховної Ради і навіть не надавали завчасно членам профільного комітету. Його досі немає на сайті, хоча парламентський комітет вже… підтримав цей законопроєкт.

Чому містобудівну реформу проштовхують без оприлюднення? Хто насправді підтримує цю ініціативу? Чому ігноруються зауваження Мінкульту? На ці та інші питання – відповіді у матеріалі «Чесно».

Читайте також: Внутрішній фронт: "смотрящіє" Єрмака вже повсюду

Що було на комітеті

Для того, щоб проєкт потрапив до сесійної зали і став законом, його має розглянути відповідний комітет. 

«Остаточна порівняльна таблиця, яка містить більше 2000 сторінок була надана за дві години до засідання підкомітету і за шість годин до засідання комітету. Часу на опрацювання у членів комітету практично не було. Хочу зауважити, що в остаточній редакції зауваження

Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради не зняті, а НАЗК на комітеті заявило про те, що вони не бачили остаточну версію і просили відтермінувати розгляд», – наголошує народна депутатка Ганна Бондар від «Слуги народу».

На сайті парламенту з 16 листопада була оприлюднена стара версія законопроєкту від 2021 року. Рух «Чесно» поцікавився у авторки законопроєкту, лідерки партії «Слуга народу» Олени Шуляк, чому так сталося. Народна депутатка відповіла, що це питання до роботи секретаріату. З огляду на такі обставини членів комітету закликали утриматися від голосування, вивчити документ і дати можливість з ним ознайомитися всім сторонам. 

Але питання пройшло комітет і тепер після погоджувальної ради може піти на розгляд у сесійну залу. Тобто якісно законопроєкт, який мав би стати реформою містобудування, нардепи фізично не могли вивчити. Про це багато хто з них зізнається непублічно, і без вивчення документу вони голосували «за». Такий підхід ставить під сумнів якість законотворення і реформування в будь-якому секторі.

Ось результати поіменного голосування – 16 «за». Оскільки у публічному доступі немає відеозапису засідання комітету, то дані отримані на основі опитування народних депутатів. Це ще одне свідчення того, що робота комітету Верховної Ради є закритою.

Читайте також: Внутрішній фронт: депутати ВР хочуть знизити податкі не для трудяг, а для грального бізнесу

Велика таємниця Олени Шуляк. Що лідерка «Слуги народу» сховала у проєкті містобудівної реформи фото 2

Для того, щоб рішення було прийняте, треба мінімально 14 голосів. Тобто без голосів депутатів, які були обрані від проросійської партії ОПЗЖ Тетяни Плачкової, Володимира Кальцева та Дмитра Ісаєнка, питання б не пройшло. Більше того, у розслідування Bihus.Info йдеться про те, що Ісаєнко пов’язаний із будівельним бізнесом. Тому, зрозуміло, інтерес якої сторони вже враховано.

Одне з пояснень, чому депутати так квапляться протягнути цей законопроєкт, доволі цікаве. Як припустив офрекордз один з парламентарів, оскільки запит на боротьбу з представниками забороненої партії ОПЗЖ з боку суспільства досить високий, з ними можуть таки почати боротися. Якщо в них заберуть мандати, то голосів у комітеті і сесійній залі стане менше. Отже, через парламент буде важче протягувати потрібні питання для влади. 

За даними джерел у комітеті, до засідання йог члени між собою обговорювали законопроєкт, вирішували, як краще досягнути консенсусу. Зокрема Антон Яценко, який є фігурантом низки антикорупційних розслідувань, зазначив, що цей проєкт –  це «свічний заводик». Для тих, хто не дуже орієнтується в класиці або не пам’ятає «12 стільців», то це бізнес, який у всі часи дає стабільний прибуток. «Свічний заводик», як порівняння, особливо влучно звучить у часи війни і блекаутів.

Нардеп Олександр Аліксійчук («Слуга народу»), який голосував «за», у коментарі наголосив на важливості законодавчої ініціативи, але і його хвилює у який спосіб відбувається голосування: «Досить плідно попрацювали автори, провівши різноманітні експертизи, як із правової точки зору, так і зі боку антикорупціних органів. Законопроєкт об’ємний і досить складний. Саме тому зараз лунає критика, подекуди об’єктивна, щодо недостатньої комунікації і недостатнього врахування багатьох моментів. Тому, на мою думку, варто було б пройти повноцінну процедуру з дотриманням всіх регламентних норм, аби зрештою закон не викликав заперечень зі сторони всіх учасників містобудівної сфери, у тому числі громадських активістів».

Читайте також: Внутрішній фронт: поки українці воюють хитровани крадуть

Єдина депутатка, яка проголосувала проти, – представниця «Слуг народу», мажоритарниця Ганна Бондар. Вона бачить ситуацію так: «Окрім позитивних моментів, як-от діджиталізація, тут є ризики: введення системи приватних контролерів у будівництві, несправедливий розподіл контролю і нагляду між суб’єктами, звуження прав органів місцевого самоврядування, архітекторів та громадськості, і головне – посилення ролі держави в процесах містобудівного контролю і зменшення ролі місцевого самоврядування. І вишенька на торті – будівельна амністія. Такі положення законопроєкту я не підтримую, і спосіб прийняття рішення вважаю недемократичним».

Хто ЗА і хто ПРОТИ?

Увечері після засідання комітету оприлюднив свою позицію Мінкульт, відомство зазначило, що у законопроєкті мали б бути враховані зміни, інакше він може призвести до знищення культурної спадщини України.

Велика таємниця Олени Шуляк. Що лідерка «Слуги народу» сховала у проєкті містобудівної реформи фото 4

У той час, коли  виконавча влада дає доволі чітку позицію «проти» такої реформи , сайт партії «Слуга народу», яку очолює головна авторка законопроєкту Шуляк, продовжує флешмоб «за» і публікує в день голосування у комітеті слова підтримки від «широко відомої» у вузьких колах організації «Региональное строительство». 

Велика таємниця Олени Шуляк. Що лідерка «Слуги народу» сховала у проєкті містобудівної реформи фото 5

Листа від «Регионального строительства» на підприму законопроєекту підписав Олександр Харченко, фігурант корупційних скандалів

Велика таємниця Олени Шуляк. Що лідерка «Слуги народу» сховала у проєкті містобудівної реформи фото 6

А хто такий Олександр Харченко, що його думка для партії важливіша за позицію Кабміну? Він – фігурант антикорупційних розслідувань реєстру Руху «Чесно». Наприклад, один із земельних дерибанів Харченко проводив разом з Михайлом Добкіним, який у ті часи святкував «Дєнь побєди» з георгіївською стрічкою. Прокуратура оцінила збитки оборудки у 227 млн. Тобто всі можуть оцінити, яка «експертиза» у Харченка.

Скрін з подання Верховної Ради щодо зняття недоторканості з Добкіна і дозволу на арешт через оборудку в інтересах Харченка

Скрін з подання Верховної Ради щодо зняття недоторканості з Добкіна і дозволу на арешт через оборудку в інтересах Харченка

Читайте також:Внутрішній фронт: Фарм-мафія задля дерибану вирішила підмінити санкції Зеленського своїми 

Вже лише з огляду на те, хто підтримує законопроєкт, можна сказати, кому він може бути вигідний. Фігуранти антикорупційних розслідувань підтримували таку реформу вже на старті, зокрема ексмер Ірпеня Володимир Карплюк. Якщо фігурант антикорупційних розслідувань каже, що законопроєкт стане фінальним пострілом в голову корупції, то тут варто серйозно задуматися.

Велика таємниця Олени Шуляк. Що лідерка «Слуги народу» сховала у проєкті містобудівної реформи фото 7

Ось який вигляд мали мешканці Приірпіння після того, як наважилися протидіяти недоброчесному забудовнику Карплюку і його партнерам. Жодна справа не була належним чином розслідувана.

Простест під Будинком уряду. На плакаті фото жертв будівельної мафії на Приірпінні

Простест під Будинком уряду. На плакаті фото жертв будівельної мафії на Приірпінні

До слова, сайт партії влади «Слуга народу» повідомив про підтримку ще однієї потужної організації «Харківський союз страховиків». Рух «Чесно» направив 27 листопада листи всім організаціям, які висловилися на підтримку цього законопроєкту за… відсутності його тексту. Сайту «Харківського союзу страховиків» так і не вдалось знайти. Відповідно це багато що говорить про рівень і впливовість організацій, яких долучили до інформаційної кампанії на підтримку неоднозначної реформи..

Читайте також: Внутрішній фронт: влада вирішила задавити Довженко-Центр методами Януковича за домогою СБУ, ОГПУ та "мінування"

Звісно, що негативні висновки Мінкульту та громадських організацій, які виступили із застереженнями, сайт «Слуги народу» не публікує, створюючи викривлене сприйняття своєї аудиторії, що проєкт підтримує низка різних організацій.

«Законопроєкт нібито має на меті позбутися корупційних схем при забудові, але при цьому забирає право голосу в громадян, можливість впливати на рішення при забудові, а також ставить під загрозу культурну спадщину. Це неприпустимо. Звісно, я не буду підтримувати такий законопроєкт. Необхідно терміново врахувати правки, в тому числі Міністерства культури та інформаційної політики», – наголошує  народний депутат Олексій Гончаренко (ЄС).

Така ж позиція і у представника «Слуги народу» Олега Дунди, який є членом профільного комітету. Він законопроєкт не підтримує і пояснює це так: «Чи потрібно реформувати містобудівну галузь? Звісно. Напевно, немає жодного учасника будівельного ринку, хто був би задоволений. І шлях до реформування може бути тільки через демонополізацію участі держави в будівельній галузі. Але не за рахунок надання безпідставних переваг окремим учасникам ринку за рахунок всіх інших. Що і передбачає №5655. Впевнений, що цей законопроект можна було б зробити більш виваженим, якщо б не було такого поспіху і процес відбувався більш прозоро».

Суть містобудівної реформи викладена на 2 тис. сторінках пояснювальної таблиці, але її депутати досі не бачили

Суть містобудівної реформи викладена на 2 тис. сторінках пояснювальної таблиці, але її депутати досі не бачили

Процес прийняття №5655 не є законотворчістю. Думка стейкхолдерів, від представників Кабміну до загальновідомих в Україні громадських організацій, авторів законопроєкту не цікавить. На це звертає увагу і ряд колег та соратників Олени Шуляк по партії «Слуга народу».

«На жаль, рівень напруги показує, що такого врахування не відбулось. Проти виступає львівська мерія, Асоціація міст України і навіть Мінкульт, в той час як системний закон має бути предметом консенсусу. А ми ризикуємо замість ефективних змін в містобудівній політиці отримати переведення свавілля забудовників в автоматизовану електронну форму. Я не голосуватиму за цей конкретний текст, закликаю не робити цього і своїх колег», – наголошує нардеп Дмитро Гурін («Слуга народу»).

Читайте також: НАЗК може тимчасово заблокувати голосування у ВР скандального законопроекту №5655

Реформа містобудування стосується кожного українця. Ми живемо всі у своїх громадах і боремося за збереження зелених зон, історичної спадщини, хочемо, щоб громадський простір був якісним та зручним. Саме тому не можна приймати законопроєкт, який є галузевою реформою, і не дати перед фінальним розглядом на комітеті ознайомитися з текстом усім охочим.

У часи блекаутів доба на ознайомлення з понад тисячею сторінок – це цинізм. Деякі парламентарі користуються і тим, що громадський сектор не може мобілізувати свідомих громадян і вивести їх під парламент під час воєнного стану. І разом з цим підпираються голосами представників ОПЗЖ.

Ірина Федорів, Рух «Чесно»;  опубліковано у виданні ГЛАВКОМ


Читайте також:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:02
Корумпований детектив Ткачук та тютюновий скандал: чому важливо перезавантажити БЕБ
08:00
Окупанти просунулись у Торецьку та ще біля 4 сіл
20:00
У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
19:07
Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
18:44
"Довічне" отримав фронтовик, який підірвав корумпованих "колег"-депутатів у сільраді на Закарпатті
18:05
Єгор Фірсов: Настав час попрощатись із дядьками-генералами
16:09
Вʼячеслав Курбанов: Як нам суттєво та швидко зміцнити оборону
14:05
Андрій Білецький: Зараз найскладніша ситуація за всі роки війни
13:11
Гліб Бітюков: Фатальна безсилість і неспроможність української влади
12:07
Суди двох інстанцій скасували незаконний штраф НБУ щодо ТОВ «Укрфінстандарт», незважаючи на тиск з боку зам голови НБУ Дмитра Олійника

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]