Унікальні фото кінця 80-х – початку 90-х: «Юні патріоти та захоплені диваки із київських вулиць»

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Унікальні фото кінця 80-х – початку 90-х: «Юні патріоти та захоплені дива

Цьогоріч відзначаємо 33 роки Незалежності України. Колись давно, коли наша країна лише здобувала Незалежність, серед деяких національних діячів була поширена думка, що Україна стане по-справжньому вільною лише через 40 років. Бо саме стільки часу біблейський Мойсей водив свій народ по пустелі, щоб вимерло покоління тих, хто пам’ятав рабство, й залишились лише народженні у волі.

Цікаво, що тоді – понад 30 років тому, деякі українські активісти передбачали у нашій прийдешній історії революції та повномасштабну війну з Російською Федерацією. Але на тлі правління спочатку «комуністичного секретаря» (Леоніда Кравчука), а потім – «радянського директора» (Леоніда Кучми), ці пророцтва якось призабулись, зазначає видання ТИЖДЕНЬ. Та й люди, які про них казали, були трохи дивакуватими. Але вже за часів президентства Віктора Ющенка стало очевидним, що ці пророцтва можуть сповнитись.

Нині перед Україною, можна сказати – останній ривок – іще сім років. І цей кінець нашого шляху передбачає бути дуже складним. Якщо наше суспільство прорветься крізь ці війни, економічну та енергетичну кризу, соціальну напруженість та духовну колотнечу – наша держава вочевидь назавжди остаточно посяде визначене їй місце у колі інших держав світу.

Читайте також: Оптимізм політичної волі та песимізм раціональності: український та європейський погляд на війну Росії проти України 

Але, чим ближче до кінця цього мойсеєвого шляху – тим частіше згадуєш обличчя тих диваків кінця 1980-х – початку 1990-х, які про все це знали.

У нашому розпорядженні перебуває унікальний архів фотографій 1989-1991 років, які були зроблені у той час – київським юнаком Олесем Воляником. У середині 1990-х він відійшов від активного громадського життя й передав цей фотоархів історику Ярославу Тинченку – для зберігання та подальшого використання. Кілька разів упродовж останніх десятиліть ми думали опублікувати ці фотографії, але різні обставини не дозволяли це зробити.

Унікальність фотографій Олеся полягає в тому, що він не був репортером чи фотомитцем, а робив свої кадри просто з натовпу – для пам’яті. Саме тому його фото дуже «живі» на відміну від постановочних знімків того часу.

Починаючи з цієї публікації, ми хотіли б згадати про тих наших юних полум’яних патріотів та захоплених диваків з національними прапорами та влучними гаслами з київських вулиць 33-літньої давнини. Плануємо зробити 10 публікацій з цього фотоархіву, і одночасно писати про героїв фотографій Олеся Воляника.

Будемо вдячні, якщо люди, які пам’ятають ті події, або осіб, закарбованих на фотографіях з наших публікацій, зможуть залишати коментарі, уточнення, або надавати свої знімки.

У цій публікації, в якості анонсу, публікуємо кілька цікавих фото з різних заходів того часу.

Автор фотографій Олесь Воляник – 1991-1992 роки.

Пікетування Ради Міністрів УРСР, літо 1990: немолода жінка з числа активісток кримсько-татарського народу стоїть зі своїм плакатом поруч з українським мітингувальником.

Читайте також: Не подарували, а виборола: Україна може святкувати День Незалежності завдяки не Москві, а ЗСУ

Мітинг біля Республіканського (нині – Олімпійського) стадіону під час Всеукраїнського страйку 30 вересня 1990 року. Антимосковські настрої вже тоді були дуже потужними.

Колона демонстрантів проходить біля Ради Міністрів УРСР з плакатом «Хай пропаде незгоди проклята мара! Під Украйни єднаймось прапор!», 1 жовтня 1990 року. Гасло запозичене з пісні Івана Франка «Не пора, не пора, не пора москалеві й ляхові служить!»

Патріарх Філарет та інші священнослужителі освячують перші дерев’яні хрести на могилах Василя Стуса, Миколи Литвина та Олекси Тихого.

«Україні свою національну церкву» – плакат 1990 року, а гасло актуально й сьогодні.

Читайте також: Чому Незалежність – це ще не свобода та що потрібно для щасливого життя

Один із мітингів на підтримку Степана Хмари, заарештованого 7 листопада 1990 року під час протестів проти радянського параду. Плакат з написом: «Херсонщина – невід’ємна частина України» у той час викликав подив у багатьох протестувальників. Нині він – як ніколи актуальний.

«Ні танкам у Києві!» – молодь з плакатом на даху будинку профспілок, який знаходився на Бульварі Тараса Шевченка 37/122 (нині не існує), та виходив фасадом на площу Перемоги (Галицьку), 7 листопада 1990 року. Цього дня тут зібралась велика юрба народу – передусім юнаки, аби зірвати радянський парад на честь Октябрьской рєволюціі.

Святковий мітинг 18 жовтня 1990 року з нагоди завершення «Революції на граніті», у першому ряді друга ліворуч – вірогідно, пані Слава Стецько.

Легендарна «Революція на граніті», голодування студентів на площі Жовтневої Революції (нині – Майдан Незалежності) у Києві, жовтень 1990 року.

Ярослав Тинченко, історик і журналіст, заступник директора з наукової роботи Національного військово-історичного музею України; опубліковано у виданні ТИЖДЕНЬ


 Читайте також:  


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:09
У Європі перестали звертати увагу на ядерні погрози Путіна
09:19
Інститут нацпам’яті не отримував звернень від Польщі щодо ексгумації тіл жертв Волинської трагедії
08:15
Україна закликає суд в Гаазі змусити Росію демонтувати Керченський міст
20:23
В Україні 4 жовтня місцями невеликий дощ, до +26°, запиленість повітря збережеться до вихідних
19:05
Чекаємо що ще один "слуга" втече за кордон: НАБУ скерувало до суду справу про хапугу-нардепа Клочка
18:27
На Рівненщині лікар за 6,5 тис. доларів США ставив фіктивні діагнози «ухилянтам»
17:57
В телемарафоні після виходу Суспільного показують тільки «слуг народу»
16:17
Організував примусову мобілізацію громадян для війни проти України – повідомлено про підозру Пушиліну
15:01
Новий генсекретар НАТО Марк Рютте здійснив свій перший закордонний візит до Києва
14:25
ПАРЄ визнала Голодомор геноцидом українського народу

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]