Упир Януковича. Чому БЕБ очолив старий податківець і до чого тут Зеленський

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Поки Хрещатиком гуркотіла бойова техніка і пролітала «Мрія» у День Незалежності, залишилася непоміченою одна вкрай важлива новина. Це призначення директора Бюро економічної безпеки (БЕБ), новоствореного органу фінансових розслідувань.

Про особливості конкурсного відбору в епоху Зеленського та про перспективи нового органу на чолі зі старим кадром — у матеріалі hromadske.

Податкова міліція на рейді

Податкова міліція на рейді. Фото: Державна фіскальна служба України / Facebook

Вадим Мельник, якого за результатами конкурсу Кабінет міністрів призначив головою новоствореного Бюро економічної безпеки, вказав у декларації, що у 2020 році придбав квартиру в елітному ЖК "19-а перлина" у курортному районі Одеси за 1 мільйон 130 тисяч гривень. Це щонайменше вдвічі дешевше від ринкової вартості квартири такого метражу у цьому ЖК на дату покупки, повідомляють журналісти "Схем". Це може свідчити про заниження офіційної вартості угоди задля зменшення суми сплати податків до бюджету, пояснюють експерти.

«Я сплатив ту суму коштів, які визначив продавець. Яка ціна була зазначена, ту ціну я заплатив. Я не дуже моніторив оголошення. Мене ціна не вразила, чи дешева вона, чи дорога – мене вона влаштувала. Мені підбирали цю квартиру ріелтори (агентство нерухомості)», – заявив новообраний голова БЕБ.

На цю тему: Новий голова Бюро економічної безпеки, бувший податковий упир Януковича, традиційно виявився махінатором

Поки Хрещатиком гуркотіла бойова техніка і пролітала «Мрія» у День Незалежності, залишилася непоміченою одна вкрай важлива новина. Це призначення директора Бюро економічної безпеки (БЕБ), новоствореного органу фінансових розслідувань.

Відповідне розпорядження уряд опублікував увечері в п’ятницю, 20 серпня, перед довгими вихідними, наче ховаючи цю новину за гучнішим інфоприводом. Можливо, це через директора БЕБ. Відомство, що має замінити стару дискредитовану податкову міліцію, очолив її ж теперішній керівник — Вадим Мельник, фіскал із 16-річним стажем. 

Про особливості конкурсного відбору в епоху Зеленського та про перспективи нового органу на чолі зі старим кадром — у матеріалі hromadske.

На цю тему: Як зе-влада всіх обдурила. «Схеми» виявили порушення під час конкурсу на нового голову Бюро економічної безпеки

Зі старої міліції — на нову посаду

Бюро економічної безпеки — новий орган, який має перебрати на себе розслідування фінансових злочинів, і, за задумом авторів реформи, викорінити в Україні практику тиску на бізнесу.

Нині економічні злочини розслідують аж три відомства: податкова міліція (підрозділ Державної фіскальної служби), Нацполіція та СБУ. Відмовлятися від годівниці вони не дуже поспішали, й тому ухвалення закону про створення БЕБ стало неабиякою «перемогою». Попередня влада цього зробити не змогла.

Проте творити цю «перемогу» довірили тому, хто понад 16 років був з кості й крові цієї старої системи. Вадим Мельник — полковник податкової міліції, з 2000 до 2016 року працював у податковій міліції, податковій службі та Міністерстві доходів і зборів. Зокрема, він очолював Слідче управління кримінальних розслідувань Міндоходів за часів Олександра Клименка, який входив до так званої «сім’ї» Януковича. Зрештою Клименко з ним і втік. Мельник залишився. 

Однак і йому 16-річна державна служба з номінально невеликими зарплатами не завадила надбати солідні статки, серед яких квартири в Києві й Туреччині за 1,2 та 2,1 млн грн відповідно. Серед його добра задекларована мисливська рушниця за 168 тисяч грн. Значна частина майна записана на дружину Олену, вона займається підприємницькою діяльністю і є головним донором сімейного бюджету. 

Фото: Антон Шишенок / hromadske

Роботу в ДФС Мельник завершив у 2016 році. Журналіст Юрій Бутусов розповів про ймовірні причини його звільнення: аудит виявив, що вилучені кошти управління Мельника не передавало державі. У теорії це дозволяє шантажувати фігурантів розслідування: мовляв, домовмось — і зможеш отримати своє назад.

Перевірка встановила, що працівники ДФС не передали на зберігання 2,3 млн доларів та 24,3 млн гривень. А ще комп’ютери, планшети, роутери тощо. Усе це Мельнику наказали взяти на облік. Чи зробив він це — невідомо. Ми написали запит до Державної фіскальної служби, аби з’ясувати.

Офіційний портрет Вадима Мельника на сторінці у соцмережах

Офіційний портрет Вадима Мельника на сторінці у соцмережах. Фото: Вадим Мельник / Facebook

Реальність та піар

Друге пришестя до ДФС сталось у грудні 2020-го — Мельника призначили головою відомства. Регулярні зміни керівництва кардинально не впливали на роботу податкової міліції. Відомство постійно критикують за корупцію, тиск на бізнес та неефективну боротьбу з тіньовим ринком.

Вже за Мельника ДФС регулярно отримувало закиди від представників профільного комітету Ради. Його голова Данило Гетманцев скаржився, що ДФС ніяк не може протидіяти нелегальній роботі міні-НПЗ і тіньовому ринку пального. А якось навіть замовив собі кур’єром горілку без ліцензії — усіляко привертав увагу до нелегального алкоголю. Зрештою, Гетманцев заявив: розв'язати проблему в межах ДФС неможливо, потрібен новий орган.

Натомість ДФС останніми місяцями хизувалася успіхами, а Мельник навіть влаштував пафосну - з плазмовими екранами, ведучою, надміром графіків — конференцію, на якій звітував про здобутки за 6 місяців. Кілька працівників податкової міліції розповіли hromadske: останнім часом із Києва на місця йшли численні команди з вимогою активізуватися.

«Мельник оголосив операцію “детінізація” — боротьбу зі “скрутками” ПДВ і з так званими конвертаційними центрами. Хлопці знемагали від роботи: відпрацьовували всі ці ризикові підприємства, шукали "фунтів"», — каже співрозмовник.

Він додає, що працювали активно й із підакцизними товарами — такі справи найлегше розслідувати. 

«Намалювати статистику просто, навіть із нашою напівкривою службою. Оперативники зібрали інформацію, ось там щось продають чи колотять бензин. Напали на мінінафтопереробний завод, експертиза підтвердила, що це “бодяга” — арешт. А це все у грошах вимірюється — і Мельник звітує», — пояснює джерело.

Податкова міліція на рейді

Податкова міліція на рейді. Фото: Вадим Мельник / Facebook

За упокій реформи?

І от на цій хвилі бурхливої роботи з одного боку і критики — з іншого, Мельник в’їхав до кабінету директора Бюро економічної безпеки. Після цього представники влади як води в рота набрали: і партійні ресурси, які після ухвалення закону про БЕБ активно піарили це надбання, і самі депутати «Слуги Народу» воліють про Мельника не згадувати.

Тож ми самі звернулись до головного ідеолога реформи, автора закону і голови податкового комітету Данила Гетманцева, який, як ми згадували, жорстко критикував ДФС і Мельника зокрема.

«Не оцінюватиму зараз, поживемо — побачимо. Покладаюсь на мудрість прем’єр-міністра та конкурсної комісії. Це не вичікувальна позиція, просто не коментуємо. Будуть результати — не критикуватимемо, а ні — то будемо», — сказав він у коментарі hromadske.

Гетманцев вважає: огульна критика не допоможе реформі, і треба дати Мельнику можливість себе показати.

«Люди змінюються. Мельник раніше посилався на те, що в нього недостатньо повноважень, що орган [ДФС] у стані ліквідації, що підлеглі вже однією ногою за порогом. Якщо є рішення [про призначення], маємо дати шанс людині себе проявити», — заявив депутат.

Водночас перший заступник Гетманцева за комітетом, голова фракції «Голос» Ярослав Железняк доволі однозначний у негативних оцінках.

«Ми створювали новий орган, прописали хороший закон, дали достатні повноваження. Бізнес довіряв цьому процесу. І ось на останньому етапі обрали людину, яка 20 років працює в податковій міліції. Добре, що одразу, бо тепер усім зрозуміло, що буде із цією реформою. Щоб не виникало ілюзій», — сказав він у коментарі hromadske.

До слова, і сам Гетманцев раніше казав про необхідність «дібрати нових людей на підставі відкритого конкурсу», однак тепер пропонує дати шанс старому міліціонеру.

«У Данила немає можливості щось інше сказати, адже він представник більшості. А я з опозиції. Хоча думаю, насправді ми з Данилом згодні. А шанс, що людина (Мельник — ред.) зміниться — 1%. 99% на те, що буде та сама податкова міліція», — каже Железняк.

На цю тему: ​​Концерн «Галнафтогаз» и ОККО ограбили бюджет на 5,5 млрд грн. Схемы крышует лично глава ГФС Вадим Мельник

На його думку, головна проблема у персоналії Мельника — відсутність довіри.

«От завтра новий БЕБ прийде перевіряти мережу супермаркетів, яка, можливо, і справді порушує. Але довіри до цієї структури не буде. Коли приходить НАБУ (хоча до нього по-різному можна ставитися), розумієш, що це не політичне замовлення і що вони не заробляють. Є довіра. Тут її немає, хоч саме задля неї здійснювали цю реформу», — каже нардеп.

Бізнес, чи не найбільше зацікавлений в успіху реформи, також виступив проти старих «кадрів» у керівництві Бюро економічної безпеки.

«Створення єдиного правоохоронного органу для розслідування економічних злочинів в Україні не може зводитися до зміни вивіски над уже дискредитованою податковою міліцією», — йдеться в заяві Української ради бізнесу.

Навіть наш співрозмовник із податкової міліції дивується такому «перезапуску» власного відомства.

«Навіщо була потрібна нова служба, якщо її очолив старий податковий міліціонер? Вже б провели у нас жорстку переатестацію, дали б трохи більші зарплати та працювали б далі. Усім же зрозуміло, що Мельник набиратиме свою команду (тобто старі знайомі йому кадри — ред.)», — каже він.

Вадим Мельник розповідає про результати діяльності ДФС за першу половину 2021 року перед представниками бізнес-спільноти, журналістського та експертного корпусу

Вадим Мельник розповідає про результати діяльності ДФС за першу половину 2021 року перед представниками бізнес-спільноти, журналістського та експертного корпусу. Фото: Вадим Мельник / Facebook

На цю тему: Про «скрутки» і профанацію. За мотивами фінального звіту ТСК Верховної Ради по «скрутках»

Політика, а не економіка

Перемога Мельника в конкурсі не стала громом посеред ясного неба, адже про його «безальтернативність» казали ще задовго до завершення обрання. Наприклад, ексміністр фінансів та колишній секретар РНБО Олександр Данилюк, який також подавався на директора БЕБ, неодноразово писав про це.

З Данилюком узагалі розігрався окремий скандал: він був найвідомішою фігурою серед претендентів на посаду, однак його зняли з конкурсу через відсутність юридичної/економічної освіти. Тобто вона в нього є, але отримана у США, а не в Україні. Через це Данилюк навіть почубився із головою конкурсної комісії Тимофієм Миловановим.

Милованов, до слова, також казав на телебаченні про «неприйнятність» того, щоби старі кадри управляли Бюро економічної безпеки.

«На жаль, закон написаний таким чином, що дозволяє таким людям подаватися. Закон з одного боку каже: “Зробіть щось нове”. А з іншого — вимоги: “Ні, боїмося радикально нового”», — виправдовував такий перебіг конкурсу Милованов.

Водночас Ярослав Железняк, який відразу пророкував перемогу Мельнику, бачить проблему в іншому. 

Активісти та деякі депутати вимагали, аби до складу конкурсної комісії увійшли міжнародні експерти. Водночас участь іноземних фахівців часто критикують (особливо проросійські сили) — за нібито зазіхання на суверенітет України/

«Це (обрання Мельника — ред.) шикарний приклад “зовнішнього управління”. От повністю незалежна українська комісія зовсім несподівано обрала кандидата, про якого від початку всі знали, і який є головою податкової міліції. Наприклад, із САП так не вийшло, бо були міжнародники», — наголошує Железняк.

Він додав, що подавав правку, яка передбачала роботу міжнародних експертів у конкурсній комісії, вона пройшла комітет, але в підсумку її збили. Парламентар упевнений: це сталося за вказівки з Банкової.

Тож новий орган фінансових розслідувань із великими повноваженнями опинився у руках старого податкового міліціонера, а суспільству залишається сподіватися, що «люди змінюються».

Автор останньої фрази, нардеп Данило Гетманцев наприкінці нашої розмови намагається додати оптимізму.

«За пів року буде зрозуміло (чи впорався Мельник — ред.), тим паче, що одна з умов звільнення директора БЕБ — незадовільна робота», — каже він.

Тобто в разі чого Кабмін може спокійно звільнити очільника Бюро економічної безпеки. Однак це палиця на два кінці. Звільняти поганого чиновника — добре. Та коли чи хороший, чи поганий посадовець цілком залежатиме від політичної волі, годі говорити про незалежність інституції.

Коли ж політика добирається до обирання керівників державних органів, не дивуйтесь, якщо зрештою вийде Труба.

На цю тему: Економічна безпека України в уяві нового голови Бюро економічної безпеки: курс на СНД та економічна стратегія Росії

***

Мало хто не пригадує Зеленському, що він обирався президентом під гучні обіцянки привести до влади нові обличчя. Та річ не тільки в тому, що Мельник під цю категорію аж ніяк не підпадає, а в тому, що президент із нового покоління намагається досягнути результату абсолютно старими методами — ручним керуванням.

Спроби прибрати до президентської вертикалі Нацгвардію, звільнення голови Нацбанку, вкрай сумнівне з погляду права «звільнення» суддів Конституційного суду, ручне управління урядом і багато іншого. Все це ми вже проходили раніше — нічого хорошого не вийшло.

Натомість міжнародний досвід показує: запорука успіху держави — ефективні самостійні інституції. Зеленський і його офіс, схоже, із цим не згодні, тому нервуються через будь-які вияви незалежності від інших органів влади та окремих її представників.

Серед "покровителів" Вадима Мельника називають голову ОПУ Андрія Єрмака та його заступника Олега Татарова. З останнім, за словами самого Мельника, він підтримує відносини ще з 2012 року.

Бюро економічної безпеки розпочне роботу 25 вересня. Наступного дня після цього припинить своє існування Державна фіскальна служба, яка вже перебуває в процесі ліквідації.

Павло Калашник,  опубліковано у виданні  Громадське


На цю тему:

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]