Вкрадені двічі: русифікація Курщини в картинах українця Костянтина Трутовського

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Уродженця Курська Костянтина Трутовського (1826-1893) росіяни називають виключно «російським» художником. Тож не дивно, що його полотно «Біля річки» опинилося серед тих, які окупанти викрали з Херсонського художнього музею.

Вони й не приховували, що однією із цілей їхнього артполювання в Україні було «насамперед російське мистецтво», зазначає херсонське видання ВГОРУ.

Але придивіться: хіба ж це сцена з російського життя? Українська вишита сорочка, білі хати-мазанки, типово український пейзаж...

«В цій картині, відчувається романтична піднесеність та ідеалізація затишного «райського куточка» України, наче мрії або спогади художника про дитинство», – вказують херсонські музейники.

Читайте також: Евакуація культурних цінностей з українських музеїв: що пішло не так?

Костянтин Трутовський. Біля річки. 1878. Полотно, олія. Картина викрадена окупантами з Херсонського обласного художнього музею ім. О. Шовкуненка

Костянтин Трутовський. Біля річки. 1878. Полотно, олія. Картина викрадена окупантами з Херсонського обласного художнього музею ім. О. Шовкуненка, її місце перебування не визначено. Фото: Херсонський художній музей

І це далеко не єдина картина митця, присвячена українській тематиці, Україною просочена вся його творчість. Трутовського називають продовжувачем реалістичних традицій живопису Тараса Шевченка, художником, який створює панораму життя українського селянства. Та й самі ж росіяни порівнюють його з нашим Шевченком – але вже як з поетом:

«Це був талант не «ріпинський», але істинний, він був поет, він був Шевченком у живопису», – так характеризує творчість свого колеги російський живописець Михайло Нестеров.

Мабуть, не враховувати «українськість» Трутовського все ж було неможливо, тож вряди-годи в російських джерелах зустрічається «альтернативна» ідентифікація художника: «російський і український». Та частіше – саме «російський». Але чи мають росіяни право привласнювати митця, який свідомо присвятив себе служінню українському народові?

 Костянтин Трутовський. Колядки в Малоросії (Колядки в Україні)

Костянтин Трутовський. Колядки в Малоросії (Колядки в Україні). Не пізніше 1864. Полотно, олія. Державний Російський музей (Санкт-Петербург).

«Народився в Курську»

Факт народження в Російській імперії – один із найулюбленіших аргументів росіян на користь «російськості» відомих персоналій. У випадку з Трутовським їм пощастило: художник народився в Курську – місті, яке перебуває у складі РФ.

Але «під Москвою» Курщина і Курськ, найдавніше місто Східної Слобожанщини, були не завжди. Це стародавні сіверські землі, що в часи України-Русі були частиною Чернігівського князівства, саме у Курську в 1164–1178 роках князював Ігор Святославич – герой «Слова о полку Ігоревім». У XIV столітті Курськ входив до володінь Київського князя Володимира Ольгердовича і згадується у «Списку руських міст далеких і близьких» саме як «київське» місто.

В кінці XVII століття після стрілецького бунту кількість мешканців міста значно зросла – через, як зазначено в «Путівникові по Курську» видання 1902 року, «водворєніє сюди московських стрільців» (і це було далеко не останнє переселення, пізніше місто активно заселялося російськими «служивими людьми»). Там же вказано, що у 1708 році Курськ був приписаний до Київської губернії, а в 1719-му він вже був у Білгородській провінції (пізніше губернії). Губернським містом Курськ став у 1780 році.

Читайте також: Як російські загарбники розграбовують історичні цінності України: тягнуть з музеїв і з-під землі

У ХІХ столітті Курщина стала помежів’ям українсько-російських етнічних територій, і на той час Курськ вже був зросійщеним провінційним містом Російської імперії, де переважало російське населення.

 Частка українськомовного населення в повітах Курської губернії за даними перепису населення 1897 року

Частка українськомовного населення в повітах Курської губернії за даними перепису населення 1897 року. Курський уїзд має один з найнижчих показників – 0,97%. Джерело: ZxcvU, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Однак у будинку свого діда в Курську Кость Трутовський лише народився – перші 9 років життя він виховувався в батьківському маєтку, у слободі Попівка-Семенівка на Харківщині (зараз це село Попівка Краснопільського району на Сумщині, біля російського кордону), і змалку ріс серед української культури.

«Село оточене садами, за садами – ставки, за ставками ліс – все потопає в зелені. Біля самого будинку ростуть дерева, і гілки їх лежать на даху, заглядають у вікна. Усі дні бував я з батьком, який займався садами, – сади були його пристрастю. Дуже любив я ходити до селян у гості, де мене завжди лагідно зустрічали. Добрі господарі пригощали і кислим молоком, і паляницями, і медом. Чиста побілена хата для мене мала велику принадність – мені вона подобалася більше нашого будинку. З раннього віку я полюбив українське село з його добрими жителями, з його садами», – так писав у своїй «Автобіографії» Костянтин Трутовський.

Костянтин Трутовський. Одягають вінок

Костянтин Трутовський. Одягають вінок. Не раніше 1893. Харківський художній музей

«Навчався в Російській імперії, дружив з Достоєвським»

Імператорська академія мистецтв була єдиним художнім закладом у Російській імперії, тож якщо юнак бажав мати художню кар’єру, то навчання у Петербурзі він не міг оминути, але цей факт зовсім не робить Трутовського росіянином.

До Академії були 4 роки навчання у приватному пансіоні в Харкові та Миколаївське інженерне училище в Петербурзі. Це правда, що в училищі навчався Кость Трутовський разом із Михайлом Достоєвським, навіть вступив з ним до революційного гуртка петрашевців. Він лише випадково врятувався від арешту та смертного вироку, який згодом арештованим у цій справі замінили каторгою. Товаришував він і з іншими інтелектуалами імперії, і це не дивно, адже з 1850-х років Трутовський був визнаним майстром побутового жанру, чиї картини мали велику популярність.

Навіть більше: саме в Петербурзі Трутовський відчув себе українцем, почав шукати українське середовище, познайомився з Тарасом Шевченком, став близьким до українофільських кіл журналу «Основа». Знайомство з «петербурзькими українцями» найсуттєвіше вплинуло на тематику творчості художника, і сталося це у 1860-му, коли художник отримав звання академіка.

Читайте також: Як через зраду, саботаж, обстріли рашистів та мародерство були втрачені десятки тисяч музейних експонатів у Маріуполі

«Ілюстрував творчість російських письменників»

Такий факт є, але ті ж росіяни, перш за все, згадують ілюстрації не до творів Пушкіна або Лермонтова, а до повістей Миколи Гоголя – і це не дивно, адже в них було змальоване українське село. Ці ілюстрації були одним із перших мистецьких успіхів Трутовського.

 Костянтин Трутовський. Ілюстрація до повісті Миколи Гоголя «Пропала грамота»

Костянтин Трутовський. Ілюстрація до повісті Миколи Гоголя «Пропала грамота»

Ілюстрував він і оповідання Марка Вовчка, і твори Тараса Шевченка, зокрема його поему «Гайдамаки». З моменту зближенням з Шевченком у 1860 році творчість Трутовського взагалі можна назвати україноцентричною.

Найбільшою художньою удачею Костянтина Трутовського вважається картина «Тарас Шевченко з кобзою над Дніпром», яка ще відома під назвами «Кобзар над Дніпром» або «Кобзар на Дніпрі». Могутня постать Шевченка впізнається безпомилково, але разом з тим вдягнений у звичайну одежу поет так схожий на простого українського селянина.

Костянтин Трутовський. Тарас Шевченко з кобзою над Дніпром

Костянтин Трутовський. Тарас Шевченко з кобзою над Дніпром. 1875. Національний музей Тараса Шевченка в Києві

«Все життя прожив у Росії»

Російська імперія не дорівнює Росії. Проживання Трутовського на суто російських територіях не було постійним. Задушлива атмосфера імперського Петербурга обтяжувала, і після навчання художник повертається на батьківщину, де живе з родиною, як і в дитинстві – в Харківській та Курській губерніях. Трутовський так писав про свої заняття в маєтку:

«З жаром я взявся малювати все, що мені траплялося на очі. <…> Я знаходжу тут те, що не дасть мені жодна Академія у світі».

Але епізодично у столицю імперії він навідується. Потім, у 1870-х, був ще «московський» період – художник понад 10 років працював у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури. Основну ж частину свого життя він провів на Слобожанщині, у 1860-80-х роках багато подорожував Україною, робив натурні замальовки, збирав фольклор. У найкращих творах він зобразив українські реалії, відображаючи характерні риси народного побуту, оспівуючи незрівнянну красу місцевих краєвидів, часом ідеалізуючи рідні серцю села.

Читайте також: Країна мародерів: як російські загарбники пограбували херсонські музеї

«Скільки нерозроблених матеріалів представляє Малоросія художнику, як тому, який зображує сцени, так і  видописцю », – писав свого часу Костянтин Трутовський своєму другові Миколі Рамазанову.

Костянтин Трутовський. Великдень в Україні

Костянтин Трутовський. Великдень в Україні. 1883

Слобожанщина була для Трутовського джерелом натхнення, і він не міг зрозуміти, чому художники надають перевагу італійським пейзажам і не помічають того, що є поруч: красу природи та людей з їхніми чудовими обрядами та звичаями.

Своїми творами митець прагнув зберегти для нащадків дух українства, який зникав через активну політику русифікації. Він бачив, як українська мова та звичаї поступово розчинялися. Звідси і його тихий сум за тією українською ідилією, яка поступалася місцем зросійщенню, звідси риси сентименталізму й романтизму у творчості художника.

Свідок русифікації Курщини

Відобразив Трутовський і процес русифікації української Слобожанщини. Через Курську губернію не тільки проходила етнічна межа між зонами розселення українського та російського народів. Саме тут у другій половині ХІХ століття почались і активні міграційні процеси: українці з Курщини переїздили на південні землі (в тому числі й у Херсонську губернію), а замість них приїздили росіяни. Зокрема, російському заселенню присвячені роботи художника «Переселенці в Курській губернії» та «Хоровод в Курській губернії».

Костянтин Трутовський. Переселенці у Курській губернії

Костянтин Трутовський. Переселенці у Курській губернії

У «Переселенцях в Курській губернії» тимчасовий табір росіян-переселенців контрастує із заможним українським селом. Краєзнавиця та журналістка Ганна Черкаська так характеризує цю картину:

«Художник показав народження п’ятої колони, яка у веселий край садів вишневих і хаток біленьких несе убозтво і злиденність».

Друга картина, «Хоровод в Курській губернії», начебто показує веселощі: селяни напідпитку в російському народному вбранні танцюють посеред українського села, маркерами якого є біленькі хати-мазанки. Але це начебто святкове дійство зовсім не радує, і це відмітив тогочасний журнал «Соврємєннік»:

«Мотив Трутовського, якщо хочете, похмурий. Він зображує народний танець з пиятикою, але від неї залишається враження не райдужне».

Читайте також: Злочини путінської орди проти культурної спадщини України

До речі, саме за «Хоровод...» у 1860 році Трутовський отримав звання академіка.

Підсумувати процеси, які відобразив художник у другій половині ХІХ століття, можна цитатою з роботи науковця Петра Вольвача «Геноцид або чому зникають українці на неосяжних просторах російської Імперії?»:

«У Курській губернії українців наприкінці XIX ст. нараховувалося 530 тис. (23%), а сьогодні їх там близько 1,7%. І це при тому, що в результаті сталінської сваволі до Курської області наприкінці 20-х років відкраяли від України кілька районів, заселених переважно українцями».

Костянтин Трутовський. Хоровод в Курській губернії

Костянтин Трутовський. Хоровод в Курській губернії. 1860. Полотно, олія. ​​Третьяковська галерея (Росія)

Очевидно, з Україною та українською культурою Трутовського пов’язує значно більше, ніж з російською. Однак належність до українського культурного поля зовсім не була для росіян завадою у намірі привласнити відомого митця. Це відбувалося як у царські часи, так і в радянські.

Читайте також: Забрати вкрадене російською ордою: як Україні повернути свої культурні цінності

І прикладів таких безліч. Зокрема, ми вже писали про художників, вкрадених росіянами фізично (їхні твори поцуплені окупантами з Херсонського художнього музею) та інформаційно (всі вони зараховані виключно у «великі російські художники»). Серед них український вірменин Іван Айвазовський, бунтар козацького роду Іван Крамський, український «чарівник» в Європі Іван Похитонов, щирий українець Микола Пимоненко, український «батько російського футуризму» Давид Бурлюк. І таких постатей надзвичайно багато. Тож далі буде.

Лариса Жарких, опубліковано у виданні ВГОРУ


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

16:32
ДБР повідомило про підозру старості округу та правоохоронцю з Рівненщини, які організували схему для ухилянтів
15:30
Wall Street Journal про загальні втрати України та Росії на війні: мільйон загиблих та поранених
14:20
"Слуги народу" прийняли законопроєкт про підвищення податків, закон почне працювати "заднім числом"
13:09
У МВС сподіваються на прийняття закону про тотальний відеонагляд до кінця року
12:12
Ставленик Зеленського залишається на волі: суд відмовив САП в апеляції
11:11
ВРП покарала лише попередженням суддю яка маніпулювала рішеннями
10:25
Потяги з України до Європи у вівторок курсуватимуть без змін
09:41
Голова Центру громадянських свобод пояснила, чому не спрацює ідея віддати окупантам частину України
08:42
Зниклий Чорноморський флот РФ знайшовся неподалік палацу Путіна
20:02
17 вересня в Україні подекуди місцями короткочасний дощ, гроза, до +27° тепла

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]