“Я думала, вона хоча б розумна…” Скандальна професорка Євгенія Більченко та її псевдонауковий треш

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Усі лекції Євгенії Більченко – викладачки кафедри культурології педуніверситету імені Драгоманова – сповнені псевдонаукових фактів та історичних вигадок. Про це заявила фаховий єгиптологиня Олена Романова, висновок вона опублікувала у себе на Facebook-сторінці.

***

Шановні колеги, тут всі кинулись обговорювати поведінку пані Євгенії Більченко.

Я ж хочу трохи сказати про наукову якість її викладання. Мені тут колеги показали, що у неї лекції із культури Стародавнього Єгипту. Я подивиась. Не все, бо нерви не витримують.

На цю тему: Мовний скандал з професоркою столичного вишу: студентка заявила, що покине навчання

Подивившись це все фаховим зором єгиптолога, з усією повагою до всіх дискутантів, маю сказати, що в тих лекціях суцільна псевдонаука та її художня творчість та невігластво. Ну по-перше, маса помилок в фактах та перекручень, вони вивалюються таким суцільним шаром, що все розплутати практично не можливо.

Наприклад, вона всерйоз розпочинає лекцію із гумільовшини і розповідає, що ландшафт визначає культурні архетипи і всіляке таке.

Далі, там маса "відкриттів" - наприклад про африканські чорні племена, яки називалися гіксоси, і які захопили Єгипет і створили 25 династію  І викладає вичитану у Струве чи когось із його епігонів концепцію про Ехнатона, революціонера, який бореться із жахливими експлуататорами-жерцями за пригноблені народні маси, і порівнює його реформу із реформою Петра І.

Чи що стародавні єгиптяни вірили, що на "полях дуат" росла кукурудза в ріст людини, про мармур, яким були обкладені піраміди, чи про хірургиню "Песечет", яка робила операції на серці, та написала хірургічний трактат. За кількістю перлів та маячні на хвилину часу - пані Більченко переважає в декілька разів Бебика. Все просто не описати, там і всі псевднаукові треши, в дусі піраміда символізує жіноче начало, бо в основу її покладено трикутник..., і еманації, і космізм, і всілякий інший символізм, який пані береться витлумачувати, і вся та маячня, як присутня в роботах педагогів та доморощених культурологів, і маса радянських стереотипів, східна деспотія, і ще маса всього, про все не можливо розповісти в коментарях.

І справа не тільки в тому, що предмет Стародавній Єгипет та його культура - це ніби-то специфічна тема, і не всі її добре знають.

Пані викладачка демонструє своє повне невігластво в історії, і фактах та процесах, і в загальних тенденціях. Вона не здатна зрозуміти, що стародавні суспільства і стародавні культури не такі, як сучасні, тому вона постійно модернізує все, і у неї Ехнатон перетворюється на народного преЗедента, який бореться із непосильними тарифами та гнітом чиновників над народом, за відміну ліцензування на поховання, а "єгипетська молодь" прагне змін та розвитку, тощо. Це не кажучи вже про таке, що між окремими подіями (скажемо, кінець епохи 18 династії (бл. 1305 р. до н.е.) та утвердженням 26 Саїської династії 664 р. до н.е.), які вона видає за причини та наслідки - сотні років, тощо, плутання із хронологією, послідовністю подій і т.д.

Варто вказати, що і із загальною ерудицією там не все добре, схоже, не лише уроки історії у школі та у вузі прогуляла, бо не було б стільки ляпів.

Пані плутає поняття, нагромаджує такі конструкції, які не мають сенсу, або плутається із категоріями обєктів, християньский аскетизм у неї походить від процесу муміфікації.

Також з усього цього видно невміння критично мислити, невміння відрізняти наукову інформацію від ненаукової та від псевдонаукової, як і нерозуміння того, що вона читає, бо вона перекручує все, що можна, і єгиптяни у неї винайшли шахи, і не лише кукурудзу привезли із Америки, та мармуром піраміди покрили, і т. і. Вона черпає інформацію із "інтернету», не спиймаючи критично її. Факт-чекінгу при підготовці до лекцій вона не робить, інакше б вона уникнула маси тих дурних "фактів", які вона створила своєю фантазією.

На цю тему: Конвеєр фальшивих дисертацій в університеті Шкарлета. «Хазяйка» – Вікторія Маргасова

Пані все прочитане із різних джерел та незрозіміле їй валить до однієї купи та дає скрізь "власне бачення», яке є не чи іншим, як дурнею та псевдонаукою.

Псевдонаукової маячні, як і різних "художніх висловів», про Стародавній Єгипет - в інтернеті повно, але проблема тут - це читається у виші як курс для студентів. Тут ми підходимо до двох важливих питань:

1) Чи місце у виші псевдонауці?

2) Відповідальності викладача за достовірність інформації, яку він подає студентам.

Як на мою думку, псевдонауковий треш треба вичищати із вишів, і із школи теж, а такж я вважаю, що викладач відповідальний за достовірність інформації, яку він дає на уроці чи на лекції, і процес викладання - це не можливість безконтрольного навязування студентам власних фантазій під соусом "власної думки", "авторського бачення». А все-таки навчання їх певним занням та виклад систематизованої інформації, якою сучасна світова наука володіє про ту чи іншу тему, навчання, яке має давати фахівець. Не всі можуть бути фахівцями із Стародавнього Єгипту чи Шумеру, чи аккаду, чи Індії, Китаю, хетів, тощо. Але для цього існує як маса саме наукової літератури, яку треба читати замість перегляду відеороликів з ю-тьюба, як і спеціалісти, в яких можна взяти консультацію, з різних дициплін. Не розуміє хтось щось про арабську культуру, - а треба прочитаит лекцію - то має можливість звернутися до арабістів, і т.д.

На цю тему: У Шкарлета беззубо прокоментували скандал викладачки-українофобки

Поки що я цей пост закрила, і пишу для друзів, може, потім щось напишу більш офіційне. Проблема тут не в політичних поглядах, як на мою думку, а у некомпетентності  і у псвдонауці, яку пані викладає. Якщо це ми засуджували, коли йшлось про Кириленко, то чому маємо терпіти у пані Більченко?

Посилання на лекції: https://www.youtube.com/watch...

Була б вдячна, колиб інші історики також подивились інші лекції та зробили висновок про їх рівень і щось би написали.

Олена Романова, сторінка автора у Facebook


На цю тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Новини

Важливо

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]gmail.com