Як авторитарні режими придушують права жінок
Розвинені країни в усьому світі реалізують заходи з підтримки рівня народжуваності, що забезпечує стабільність населення та економічне зростання. В авторитарних країнах, таких як Росія, такі заходи застосовуються режимами з метою зміцнити за рахунок репродуктивних прав жінок свою власну владу.
Усі ми знаємо, що рівень народжуваності знижується в усьому світі, і протягом останніх десятиліть найменше дітей з'являлося на світ у таких розвинених країнах, як Швейцарія, пише видання SWI swissinfo.ch. Політики стурбовані тим, чим усе це нам відгукнеться в майбутньому, але вирішують проблему по-різному. Наприклад, авторитарні режими її активно експлуатують і обмежують права жінок, щоб утримувати їх під своїм невсипущим контролем.
"Призначення жінки - це продовження роду. Це унікальний, абсолютно унікальний природний дар", - заявив російський диктатор Володимир Путін, виступаючи перед учасниками Всесвітнього фестивалю молоді на початку цього року. Він особливо наголосив на тому, як важливо, щоб у сім'ях народжувалося щонайменше троє дітей, і сказав, що здобуття вищої освіти і кар'єрний ріст заважають жінкам здобути сімейне щастя і що "сім'я має народжуватися раніше".
Читайте також: Демократія не працює? Чому диктатури виглядають ефективнішими і чи так це насправді
Законодавча репресія: Росія забороняє "ідеологію чайлдфрі"
У листопаді Державна дума, нижня палата парламенту РФ, ухвалила закон, що забороняє "пропаганду ідеології чайлдфрі" і передбачає для порушників штрафи в розмірі від 50 тис до 5 млн рублів (від 445 до 44,5 тис швейцарських франків). До числа таких порушень належить і "пропаганда ідей чайлдфрі" в інтернеті або ЗМІ.
Фільми, що "пропагують відмову від дітонародження", не отримають у Росії прокатних ліцензій, а власники сайтів будуть зобов'язані контролювати їхній контент щодо наявності інформації, яка "пропагує відмову від материнства". Якщо такі матеріали будуть виявлені, вебсайт внесуть до реєстру заборонених інтернет-платформ.
Розвинені країни в усьому світі щосили намагаються підтримувати сумарний коефіцієнт народжуваності хоча б на рівні відтворення населення, що забезпечує відносну демографічну стабільність і можливості для економічного зростання в майбутньому. Але закони, що переслідують начебто ту саму мету в країнах з авторитарним режимом, таких як Росія, показують, як далеко готові зайти їхні лідери, щоб утриматися при владі, нехай навіть ціною утиску прав жінок.
Читайте також: Білет в один кінець для диктаторів
Глобальні проблеми народжуваності та авторитарні відповіді
"Це законодавство можна вважати одним з елементів російської кампанії з пропаганди традиційних сімейних цінностей, яку ведуть як усередині країни, так і за її межами в рамках узгоджених міжнародних лобістських зусиль, зокрема в Раді ООН з прав людини", - говорить Джоанна Бурк Мартіньоні (Joanna Bourke Martignoni), науковий співробітник Женевського інституту міжнародних відносин і Женевської академії міжнародного гуманітарного права і прав людини.
Бурк Мартіньоні вважає, що реакційні та замшілі закони про сексуальну орієнтацію, гендерну ідентичність, сексуальне та репродуктивне здоров'я лобіюють консервативні уряди, включно з російським керівництвом та його прихильниками зі США, Європи, Африки та Близького Сходу. Їхній вплив стає дедалі відчутнішим навіть у таких трансрегіональних і міжурядових органах, як Рада з прав людини ООН (РПЛ ООН).
Ось вам свіжий приклад: у жовтні він ухвалив резолюцію про права сім'ї, що заохочує "сімейно-орієнтовані" підходи до прав людини, яку активно просували Катар, Саудівська Аравія, Китай і Росія. Обговорення таких ініціатив ведеться в рамках ширшого дискурсу щодо абортів, прав ЛГБТК+ і сексуальної освіти, ініційованого урядами низки країн і НУО консервативного спрямування.
Докторка Джоанна Бурке Мартіньоні, фахівчиня в галузі гендерних досліджень у Geneva Graduate Institute. Dr. Joanna Bourke Martignoni
Бурк Мартіньоні стверджує, що російський "закон про пропаганду ідеології чайлдфрі" експлуатує антизахідні настрої, адже "Росія загрузла у війні з Україною і шукає нові способи згуртувати країну в боротьбі із зовнішнім ворогом".
Народження дитини заважає жінкам "стати реальною силою"
"Для Росії зараз настав критичний момент, тому що, якщо жінки об'єднаються і стануть реальною силою, вони, природно, виступатимуть проти війни і за роззброєння солдатів, які повернулися з неї, багато хто з них схильний до насильства і має доступ до зброї", - пояснює російський політик і юрист Олена Попова, яку російська влада затаврувала як "іноагента".
У Росії жінки становлять демографічну більшість. Попова каже, що до війни в Україні населення Росії складалося з 77 мільйонів жінок і 66 мільйонів чоловіків. Вона пояснює, що для збереження електоральної бази путінський режим зосередився на пропаганді "сімейних цінностей", просто щоб ця жіноча більшість не усвідомила, що живе в злиднях, і не повстала проти нинішнього керівництва країни.
Росія - країна з одним із найбільш високих показників розлучень серед усіх держав-членів ООН. Після розірвання шлюбу відповідальність за сім'ю, включно з фінансовим боком, здебільшого лягає на жіночі плечі. У 2019 році чоловіки-росіяни виборгували за аліментами рекордну суму в 152 млрд рублів.
Читайте також: Десять причин нинішньої війни
Китай переходить від "політики однієї дитини" до заохочення багатодітних сімей
В Азії друга за величиною економіка світу, Китай, у питаннях народжуваності взагалі зробила розворот на 180 градусів. Сьогодні китайська влада закликає жінок мати до трьох дітей: адже до 2023 року КНР прийшла з одним із найнижчих показників народжуваності у світі, що стало закономірним результатом демографічної політики "одна дитина на сім'ю", яка проводилася з 1970-х років.
"Китай десятиліттями контролював права жінок на материнство, розглядаючи їхні репродуктивні здібності як національне надбання, коли державі це було зручно, і як тягар, коли ні", - каже Анна Квок (Anna Kwok), виконавча директорка гонконгської Ради з демократії (Hong Kong Democracy Council). Хоча, за її словами, ці суворі заходи не поширюються на її рідний Гонконг, у таких місцях, як Тибет і Східний Туркестан, де уйгурських жінок примушують народжувати дітей від ханьців у рамках кампанії з викорінення уйгурської ідентичності, їх застосовують найпослідовніше і найжорсткіше.
Анна Квок, виконавча директорка гонконгської Ради з демократії (Hong Kong Democracy Council). Anna Kwok .
А. Квок зазначає, що ці порушення прав людини привернули увагу демократичних країн, але знайти ефективні адекватні заходи у відповідь складно з огляду на глобальний вплив КНР, зокрема і в ООН. "Не здивуюся, якщо Китай обмінюється з іншими авторитарними режимами своїм досвідом і напрацюваннями в галузі контролю над жіночим тілом і рівнем народжуваності", - каже вона.
Нещодавно газета New York Times написала про дедалі частіші спроби китайських чиновників якось вплинути на жінок у питаннях планування сім'ї: вони дзвонили телефоном або навіть приходили до них додому, розпитуючи, коли ті планують обзавестися дітьми. Деякі пари на весілля отримували від місцевої влади як подарунок вітаміни для вагітних. У соціальних мережах китаянки пишуть, що представники районних адміністрацій періодично цікавляться, коли у них був останній менструальний цикл. В університетах КНР тепер ведеться курс, що пропагує "позитивний погляд на шлюб і дітонародження".
Авторитарний погляд на дітонародження стає дедалі популярнішим
Посили і тактика, використовувані Росією, Китаєм і Туреччиною з метою стимулювання народжуваності, вже вийшли за межі цих країн. Британське медіавидання Byline Times 2022 року повідомило, що в усій Європі путінська агентура веде активну підривну діяльність у сфері захисту прав жінок і ЛГБТК+ спільноти, поширює дезінформацію, фінансує кампанії проти гендерної рівності та підтримує ультраправі політичні партії, які сповідують "антигендерну теорію" або виступають як "ревнителі сімейних цінностей".
За даними Byline Times, у період з 2009 по 2018 рік до Європи надійшло щонайменше 186,7 млн доларів (165 млн швейцарських франків), виділених російськими олігархами на антиґендерні ініціативи, причому всі ці кошти були спрямовані до організацій, які так чи інакше пов'язані з ультраправим американським політтехнологом Стівом Бенноном (Steve Bannon), особливо в Італії та Іспанії.
В Італії правий уряд прем'єр-міністра Джорджі Мелоні (Giorgia Meloni) нещодавно ухвалив закон, що передбачає великі штрафи і тюремні терміни для громадян, які виїжджають за кордон, щоб скористатися послугами сурогатних матерів.
Це рішення - яскравий приклад реакційності політичного курсу першої в Італії жінки-прем'єр-міністра і лідера ультраправої партії "Брати Італії" (Fratelli d'Italia). Вона пишається бути християнкою і матір'ю і ратує за те, що дітей повинні виховувати тільки гетеросексуальні пари. Мелоні відкрито виступає проти сурогатного материнства для ЛГБТК+ пар, зробивши обмеження прав сексуальних меншин однією з основних тем своєї передвиборчої кампанії.
За межами Європи, у США, коаліція "Всесвітній конгрес сімей" (World Congress of Families, WCF) теж завзято обстоює ортодоксальні цінності, наголошуючи на важливості продовження роду і виступаючи проти розлучень, абортів, контролю народжуваності та ЛГБТК+. По каналах WCF російські кошти спрямовуються на фінансування кампаній на підтримку його головних ініціатив в Америці. Президент WCF Браян Браун (Brian Brown) також очолює Національну організацію за шлюб (National Organization for Marriage) і пов'язаний з такими європейськими політиками правого спрямування, як угорський лідер Віктор Орбан (Viktor Orbán) і віцепрем'єр Італії Маттео Сальвіні (Matteo Salvini).
Ідеї WCF прозвучали і під час недавньої президентської кампанії, коли обраний віцепрезидент Джей Ді Венс (JD Vance) звинуватив кандидата в президенти і нинішнього віцепрезидента Камалу Гарріс (Kamala Harris) та інших демократів у неприйнятті сімейних цінностей і назвав їх "купкою бездітних кошотниць". Раніше Венс дав високу оцінку політиці Віктора Орбана, що стимулює населення до активного розмноження, і запропонував Сполученим Штатам перейняти угорську модель.
Читайте також: Лідерка жіночого руху Індії Кавіта Крішнан: «Байдужість до України завдала шкоди нашій боротьбі»
Карен Олсон-Робінс, активістка Демократичної партії США, що живе в Женеві. Karen Olson-Robins .
Карен Олсон-Робінс (Karen Olson-Robins), активістка Демократичної партії США, що живе в Женеві, і колишній координатор роботи з волонтерами під час передвиборчої кампанії Обами 2008 року, каже, що для американських жінок це дуже тривожний дзвінок. "У більшості європейських країн, на відміну від Сполучених Штатів, охорону здоров'я вважають одним із невід'ємних прав людини. А у нас, у США, Трамп і його прихильники намагаються взяти під контроль навіть ухвалювані американками рішення щодо власного здоров'я: це дуже небезпечний для жінок, аморальний і неприпустимий політичний курс", - каже вона.
Країни-консерватори гуртуються на ґрунті утисків жінок
Такі держави, як Іран, що вже давно перебуває під міжнародними санкціями та втягнутий у багатополярні міжнародні конфлікти, також намагаються використати народжуваність для зміцнення своєї економіки та посилення влади. Можде Абтахі (Mojdeh Abtahi), незалежна дослідниця проблем Близького Сходу, що працює в Женеві, каже, що іранська влада міряється чисельністю населення зі своїми супротивниками, намагаючись показати, що має значну силу.
Можде Абтахі (Mojdeh Abtahi), незалежна дослідниця проблем Близького Сходу. Mojdeh Abtahi
"Вони заявляють, що Ізраїль з його шістьма мільйонами жителів ніколи не зможе конкурувати з 90-мільйонною країною", - каже вона. Іранська влада не тільки запровадила закони про обов'язкове носіння хіджабу, що призвело до масових протестів по всій країні, а й наклала обмеження на допологове медичне обслуговування.
Нещодавно вони скасували дозвіл на проведення пренатальних скринінгів, які дають змогу жінкам виявити проблеми зі здоров'ям плода. Цей захід позбавляє жінок можливості зробити доленосний вибір щодо перспектив свого материнства (наприклад, зважитися на аборт, якщо в розвитку плода виявлено серйозні патології), змушуючи їх у будь-якому разі продовжувати виношувати дитину.
Читайте також: Сексуальне насильство російських загарбників на окупованих територіях - це образ пекла на землі
Правозахисні організації намагаються протистояти цим процесам
Бурк Мартіньоні вважає, що в питаннях фемінізму, а також сексуальних і репродуктивних прав і свобод зараз у всьому світі спостерігається різкий відкат назад. "Це видно на прикладі правозахисних організацій, де численні "нечестиві союзи" консервативних і авторитарних урядів з усього світу все частіше об'єднуються для просування політики, що перешкоджає рівноправ'ю жінок і ЛГБТІК+ під приводом захисту "традиційних" цінностей", - каже вона.
Філіп Жаффе (Philip Jaffé), професор Женевського університету, член Комітету ООН з прав дитини, а також співавтор роботи "Права жінок і права дітей" (Women Light and Children's Rights), заявляє, що репродуктивні та фундаментальні права жінок і дівчаток "перебувають під ударом у безлічі країн, наприклад у США або у Східній Європі". Він пояснює, що Комітет постійно опікується державами, які проводять політику, що обмежує права жінок, наголосивши, що в репродуктивний вибір жінок "уряди мають втручатися якомога менше". "Заборони, перепони та обмеження неприпустимі", - каже він.
Адріана Ламачкова (Adriana Lamačková), помічник директора з національних і правових стратегій для Європи в Центрі репродуктивних прав у Женеві, каже, що, "контролюючи дії держави, надаючи рекомендації та змушуючи уряди виконувати свої зобов'язання, правозахисні організації відіграють життєво важливу роль у захисті та розширенні прав [жінок]". Однак Жаффе зізнається, що "через впливовість певних консервативних сил у поєднанні з їхньою релігійною пропагандою у правозахисників часто виникає відчуття, що всі їхні заклики - просто глас волаючого в пустелі".
—
Олена Серветтаз, опубліковано у виданні SWI swissinfo.ch
Читайте також:
- Як російські загарбники знущаються з полонених українок
- Напівсолідарність. Війна в Україні та дилеми західних лівих які не можуть визначитись
- Етичні та юридичні аспекти донорства яйцеклітин і сперми
- Шість історій українських мисткинь які попри війну зараз творять нове українське мистецтво
- Берегиня чи рабиня? 15 жовтня світ відзначає Міжнародний день сільських жінок
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У неділю в України температура значо знизиться
- 18:02
- Балаболи. Вільний переказ інтерв'ю родини Зеленських для "Єдиного марафону"
- 17:05
- Коли при владі не клоун з шайкой покидьків: Польща розробляє плани евакуації цивільних на випадок війни
- 16:31
- Росіяни влучили КАБом в багатоповерхівку на Сумщині: є поранені, під завалами можуть бути люди
- 14:03
- Покровськ треба було окопувати рік тому, зараз слід окопувати Дніпропетровщину та Запоріжжя й готувати Херсон до оборони, - екскомбат 46 ОДШБр Купол (ВIДЕО)
- 13:17
- Україна має зупинити транспортування російської нафти через нафтопровід "Дружба", рф втратить 7,5 млрд на рік, - Порошенко
- 12:11
- Гібридна підводна війна: загрози для ЄС
- 10:01
- «Двері тюрми відкриються, а кришка труни ні»: розповідь військового 155-ї бригади про причини СЗЧ
- 08:15
- Джонсона знову обрали спікером Палати представників США
- 08:00
- Мінстратегпром подовжує постачати на фронт тисячі бракованих мін. Ціна цього - кров українських воїнів. Винний міністр Герман Сметанін, - Бутусов
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.